7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Türk kadını

zeynep ...
    ... zeynepc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 ******
    Edilen teşekkür: 12

Standart Türk kadını

ATATÜRK' le BİR ÖMÜR KİTABI'ndan ALINTILAR

O sabah, yani 3 Mayıs 1935 yılı sabahı, Atatürk erkenden kalkar...

" Haydi bakalım Gökçen...gidiyoruz, bugün bizim için bir bayram günüdür..hem de ileride çok öğüneceğimiz bir bayram Türk Hava Kurumu'na bağlı olarak Türkkuşu'nu açıyoruz...orada yüz binlerce havacı genç yetiştireceğiz...

Türkkuşu'nda ilk açılan okul planör okuluydu. Rusya'dan iki öğretmen getirtilmişti. Alanda büyük bir kalabalık vardı, gençler heyecanlı, orta yaşlıla gururluydu.

....................

Rus öğretmenler planörle uçuş gösterileri ve paraşüt atlayışları yaptılar, bunları yakından seyretmek insanı büyülüyor, heyecandan heyecana sürüklüyordu iyiden iyiye ilgilenmeye başlamıştım havacılıkla..

Atatürk, bir ara kulağıma eğilerek:

Gökçen görüyorum çok heyecanlandın sen bu gösterilerden, nasıl sen de böyle havalarda süzülebilir, paraşütle atlayabilir misin bakalım?

Haklısınız Paşam gerçekten çok heyecanlandım ve çok beğendim, onların yerinde olmayı isterdim.

Sonra yanında duran Türk Hava Kurumu genel başkanı Fuat Bulca'ya dönerek:

Fuat Bey, bizim Gökçen paraşütle atlamak istiyor demir tavında dövülür madem ki istiyor o halde başlasın hemen işe..

Artık benim için de istikbal göklerdeydi...

.............

Atatürk sofrada arkadaşlarına " Göreceksiniz Gökçen iftihar edeceğimiz bir uçan kızımız olacaktır. Onu bir gün Avustralya'ya uçarak göndereceğim" dedi.

Daha sonra Atatürk, Sabiha Gökçen'i Rusya'da daha üst düzeyde uçuş eğitimine gönderiyor. Yedi erkek arkadaşıyla birlikte. Onları yolcu ederken şöyle diyor:

"Kendinize iyi bakın, sakın disiplinsizlik yapmayın , havacılık disiplinsizliği affetmez ha, bunu aklınızdan çıkarmayın! Orada konuk olduğunuz sürece Türk ulusunu temsil ettiğinizi hiçbir zaman unutmayın! Sizin başarınız Türk ulusunun başarısı olacaktır!

Dönüşte öğretmen olarak sivil havacı gençlerden kurulu bir ordu yetiştirecek, tarihe böyle geçeceksiniz!..Yolunuz açık olsun uzayın çocukları!....

Ve, henüz 22 yaşındaki genç Sabiha Gökçen ve diğer arkadaşları Odesa'ya gidiyorlar, Ruslar büyük incelik, nezaket göstererek, gittikleri okulun kapısına Türkçe olarak HOŞGELDİNİZ pankartı asmışlar ve direğe Türk bayrağı asmışlardır. Burada uçakla akrobasi yapmayı bile öğreniyorlar. Daha sonra Moskova'ya geçiyorlar ve orada motorlu uçak okulunda eğitim görüyor. Dönemin Sovyet gazeteleri hep onlardan söz ediyor, fotoğrafları yayınlanıyor..

Tüm eğitimleri başarıyla bitirip, yurda dönüyorlar. Atatürk, bir gün sürpriz bir kararla onu ilk kez yalnız başına uçmasını istiyor, bu bir tür sınav...çok heyecanlanıyor Gökçen ama alnını akıyla sınavı geçiyor...Atatürk çok mutlu oluyor:

"Beni çok mutlu ettin. Şimdi artık senin için planladığım şeyi açıklayabilirim..belki de dünyada ilk askeri kadın pilot olacaksın, bir Türk kızının dünyadaki ilk askeri kadın pilotu olması ne iftihar edici bir olaydır tahmin ediyorsun değil mi? Şimdi derhal harekete geçerek seni Eskişehir Tayyare Okulu'na göndereceğim orada özel bir eğitim göreceksin."

...............

Eskişehir askeri uçak okulunda 2 yıl askeri disiplin ve havacılık disiplinin hakim olduğu bir eğitim alıyor. Sonunda uçuş brövesini alıyor. Tam bir subay gibi yetiştiriliyor. Dersim harekatına katılıyor, Atatürk onun Cumhuriyet bayramı törenlerine katılmasını, gösteri uçuşu yani akrobasi yapması isityor...Sabiha, yere birkaç metre kadar alçalarak akrobasi hareketleri yapıyor...nihayet şeref tribününü Atatürk'ü selamlamaya sıra geliyor...uçağın daha çok alçalması gerekiyor...nihayet bunu da yapıyor, Ata'nın önünden geçerken selalmını veriyor...herkes nefeslerini keserek ayağa kalkmış durumda..uçak neredeyse yere değecek!...

Daha sonra Atatürk, ondan uçağıyla bir Balkan ülkeleri turu yapmasını istiyor. Sabiha Gökçen bir ay hazırlık yapıyor, çalışıyor. Amerikalı uzman bir pilottan özel eğitim aldırıyorlar kendisine, çünkü ilk defa hiç kullanmadığı Volti denilen askeri bir uçak kullanacak...sonunda Amerikalı uzman Sabiha'nın uçağı kullanabilecek düzeye geldiğini söylüyor...

16 Haziran 1938'de Balkan turuna başlıyor...TEK BAŞINA hem de...yanına makinist bile almayacak!...bakın Atatürk burada ne diyor:

" Yanına makinist bile almayacaksın..biliyorum makinistler sadece uçağın yerdeki bakımı ile uğraşırlar lakin gideceğin yerlerde onu bir kurmay subay zannedebilirler...uçağı onun kullandığı hissini kapılıp başarını gölgeleyecek sözler söyleyebilir ya da düşünebilirler evet evet..yalnız başına uçacaksın...makinistleri gerekiyorsa senden iki gün önce gideceğin yerlere göndeririz..

Ve Sabiha Gökçen, tek başına Balkan Turuna çıkıyor, bu olay gittiği ülkelerde büyük yankı yapıyor, gittiği ülkelerde kahraman gibi karşılanıyor, örneğin Yugoslavya'da genelkurmay başkanı General Meriç karşılıyor, askeri tören, her iki ülkenin milli marşları çalınıyor ve General Meriç güzel bir konuşma yapıyor, gençkıza Yugoslavya'nın ünlü BEYAZ KARTAL nişanı ve havacılık brövesi takdim ediliyor.. kısaca Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya ve Romanya'da büyük çoşku ile karşılanıyor.

Ama dönüşünde Atatürk'ü hasta bulduğu için, tüm bu sevinci bir anda yok oluyor. (yıl 1938)

Sabiha Gökçen'in paraşütle atlamakla başlayıp, uçakla akrobasi yapan, askeri pilot olan ve nihayet 22 yaşında, TEK başına Balkan turu yapan bir Türk kızı olması çok önemlidir. O, Atatürk'ün Türk kadını için örneğiydi ve başarılı oldu. Türk kadınının nereden, nereye geldiğini aşağıdaki iki resime bakarak kıyaslayabilirsiniz.

---------------------
    arkadaşlar metinde geçen 2 resmi siyasi kargaşaya ve tartışmaya dönüşmemesi için eklemedim..siz tahmin etmişsinizdir zaten..sevgiler
    Konu zeynepc tarafından (30/04/2007 Saat 11:48 ) değiştirilmiştir.
    Orhun Kitabeleri Yıl 731
    Bilge Kül Kadir HAN
    "Ey TÜRK milleti işit;Üstte mavi gök çökmedikçe,altta yağız yer delinmedikçe senin devletini ve yasalarını kim bozabilir!
    Ey Türk Milleti TİTRE ve KENDİNE DÖN"...

Emre Y.
    SupermenDon'tCryJustFLY! dagored - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 315

Zeynep teşekkürler paylaşım için :ok:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

saol zeynep çok iyi paylaşım

İbrahim Kıvanç CİHAN
    Emekli Moderator İbrahimKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1537

Saolsın Zeynep...
    Birçok şey bilirim ama en iyi bildiğim şey Haddimdir...

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

(yıl 1983) sondaki tarih 1938 olucak sanırım. Teşekkürler yazı için.

zeynep ...
    ... zeynepc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 ******
    Edilen teşekkür: 12

düzeltme yapılmıştır
    Orhun Kitabeleri Yıl 731
    Bilge Kül Kadir HAN
    "Ey TÜRK milleti işit;Üstte mavi gök çökmedikçe,altta yağız yer delinmedikçe senin devletini ve yasalarını kim bozabilir!
    Ey Türk Milleti TİTRE ve KENDİNE DÖN"...

SERKAN S
    KARŞIYAKA'LI KeOpS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    33 S* 35*
    Edilen teşekkür: 4

yazı ıcın tesekkurler..