4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: adımın ne önemi var

zeynep ...
    ... zeynepc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 ******
    Edilen teşekkür: 12

Standart adımın ne önemi var

"İçimizden Biri ATATÜRK"

SENE 1914/ ZAMAN SAVAS ZAMANI , ANAFARTA'DA BIR CADIR VE KITAPLAR

Bildiğimiz gibi bir Okuma değil. Sizi 1914 Anafartalar'a götürüyorum. Anafartalar'da savaşın bir Dinlenme yerinde çadırınıza gelirsiniz postalları çıkarır rahatça dinlenmek Istersiniz.

Öyle bir şey yok. Macar Türkoloğu Nemetin, Fransız Türkoloğu
    Devinin Türkoloji albümleri duruyormuş.
    Açıyor onları okuyor Mustafa Kemal.
    Diyorlarki "niye bunları okuma gereği duyuyorsun" verdiği cevaba bakın.

Onlara diyor ki

"Savaştan sonra bu dilin değişme ihtiyacı var onu tespite çalışıyorum".

Yıl 1914, gelelim 1916'ya. Bitlis cephesi komutanı Mustafa Kemal Bitlis cephesinde çökmekte olan bir cepheyi kurtarıyor ve çadırına Geliyor, yaveri İzzettin ÇALIŞLAR'ı çağırıyor ve eline bir not veriyor.
    Notta NE yazıyor biliyor musunuz?

"Savaştan sonra ilk işimiz Türk kadınına Serisini vermek, onu erkeğinin yanında eşit haklara sahip kılmak".

Yıl 1916, Türk kadının değil adı, değil kimliği, hiçbir şeysi yok. Sokağa çıkma hakkı olmayan bir Türk kadını. Peki sizce tam savaşın en hararetli zamanında Neden Türk kadını geldi Mustafa Kemal'in aklına. Ha, Kurtuluş Savaşında gördüğümüz kadın manzarası, değil ATATÜRK'ü, dünyayı şaşırtan bir manzaradır. Ülkelerin savaşları olmuştur AMA topyekün savaş örneği ilk defa Kurtuluş Savaşında görülmektedir.

Atatürk bu savaşta Ayşe Hatunu tanımıştır Ayşe Hatunu hepimiz tanıyoruz. Bilmeyen var mı içinizde? Onun yapabildiğini acaba hangi ülkenin kadını yapabilir?
    Ya da zamanımızda hangi kadın yapabilir? Benim bir kızım
    Bir oğlum var inanın bu kadar araştırmacıyım düşünüyorum. Biliyorsunuz sekiz aylık kızı kucağında omuzunda mermi ve cepheye cephane götürüyor. Sekiz aylık kız dinler MI düşmanı, ağlamaya başlıyor. Ve bu sırada ölmesi falan Problem değil Hatunun, AMA düşman eğer onları fark ederse çok kısıtlı olan Cephane cepheye gidemeyecek, bütün düşüncesi o Ayşe Hatun'un. Ve bu arada çocuğunu göğsüne yaslar, düşman biraz geç gider, indirdiği zaman kendi Elleriyle çocuğunu şehit ettiğini görecektir Ayşe Hatun yada diğer adıyla Tayyibe Hatun.

Peki NE yapar? çocuğunu koyar üzerini bayrakla örter ve aynen
    şunları söylemiştir. Kafile başkanı komutanımız aktarıyor bunu. "Sen
    yüzlerce binlerce yıl sonra doğacak Türk çocukları için şehit oldun"
    (yani şurada oturan bizler için şehit olan) "bu benim içinde senin içinde bir şereftir. Yeterki vatan sağolsun" diyor, omuzuna alıyor cephanesini ve yola Koyuluyor.

Hanımefendiler içinizde Anne olanlar var. Lütfen bir an için
    düşünün, çocuğunuzu göz önüne getirin. El bebek gül bebek büyütüyoruz,gözünün içine bakıyoruz, tercih yapın sizden
    sonraki kuşak mı? çocuğunuz mu?
    İşte bu Ayşe ya DA diğer adıyla Tayyibe Hatunu tanıdı Mustafa Kemal.

Kurtuluş Savaşında Kütahya sırtları, eksi 30, eksi 40. Ve 75-80
    yaşlarında bir nine. Gerisini gelin kafile komutanı Mustafa Necati'den
    Dinleyelim. Mustafa Necati neyi görür? Bütün yorgan battaniye NE varsa Cephanenin üstüne örtmüş kendisi pazen elbiseyle. Aynen şunları söyler "nine Kar sepeliyor hava çok soğuk bari şu yorganı alsan sırtına" dediğinde aldığı Cevap "dokunma ona, o millet malıdır, nem kapmasın. Ben bir ölürüm AMA Onunla binler doğacak binler. hayır oğlum hayır hiç üşümüyorum, soğuğu hiç Duymuyorumki. Düşman bu topraklara girdi gireli benim içim yanıyor içim a oğul" diyen bir nineyi tanıdı Mustafa Kemal.

Albay Hulusi ATAĞ'ın kafilesinde olan genç bir kadınımız
    hastadır ve cephane taşırken yere düşmüştür, ölmek üzeredir. Hulusi ATAK Sorar "bacım bana adını söyle seni tarihe yazdıracağım" dediğinde aldığı Cevap "adımı NE yapacaksın a oğul yaz benim adım Anadolu" cevabındaki adımın NE önemi var önemli olan ülkemin adı ve gururu düşünüşü keşke, keşke uygarlık savaşımızda aynı şiddetiyle sürebilseydi bugün. Üzerinde ATATÜRK yazılı kapsülü inanın, inanın hiç mübalağa etmiyorum ilk uzaya fırlatan ülke Mutlaka AMA mutlaka biz olurduk.

"İçimizden Biri ATATÜRK" Bölüm 11 Araştırmacı Yazar Prof.İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI Bölüm 11 Araştırmacı Yazar Prof.İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI
    Orhun Kitabeleri Yıl 731
    Bilge Kül Kadir HAN
    "Ey TÜRK milleti işit;Üstte mavi gök çökmedikçe,altta yağız yer delinmedikçe senin devletini ve yasalarını kim bozabilir!
    Ey Türk Milleti TİTRE ve KENDİNE DÖN"...

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 313

tşk paylaşım için

Murat YANIK
    Linos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7673
    Edilen teşekkür: 1268

Teşekkürler Zeynep

mehmet savasçı
    Kendi isteğiyle üyeliği silinmiştir. memat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 BK 7478
    Edilen teşekkür: 275

paylaşımın için teşekkürler