2CR Performans | Chiptuning | Reklam
Kemal Oto | Aksesuar Modifiye Tuning | Reklam
Kavaklıdere Oto | Ankara | Reklam
Petronas Madeni Yağlar | Petronas Lubricants International | Reklam
Sayfa 1/13 12345 ... SonSon
244 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Chiptuning

 1. #1
  Ziyaretçi047
  Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Chiptuning

  Günümüz motor teknolojisinde otomotiv mühendisleri çok özel projelerle karşımıza çıkıyorlar. Eskiden sadece mekanikten ibaret olan otomobillerimiz, günümüzde neredeyse elektronikten ibaret bir hal aldı. Elektronik yönetim olmadan motorlarımızın çalışması artık mümkün değil. Araçlarımıza konulmuş olan bir bilgisayar sayesinde motorun vereceği her tepki özel olarak ayarlanmaktadır. Araçların beyni diye tabir edebileceğimiz bu chip içerisinde aracın tüm bilgileri bulunmaktadır. Aracın tüm bilgileri bulunduğu gibi siz ile motorun anlaşmasını sağlayan bir devredir. Örnek vermek gerekirse siz gaza bastığınızda bunu motora ileten, ne kadar yakıt ne kadar hava kullanılacağına karar veren, ateşlemeyi ayarlayan, aracına göre yolun ıslak mı kuru mu olduğunu anlayan ve motora aktaran, sürüş karakteristiğinizi öğrenerek aracınızı optimum düzeyde kullanmanızı sağlayan sistemdir. Peki sizce bu sistem aracın %100 performans vermesi ve en ekonomik şekilde çalışması için doğru programlanmış mıdır? Gelin bu sorumuza cevap verelim.

  Chip Tuning nedir?

  Chip Tuning, elektronik beyne sahip araçların yazılımlarının yenilenmesidir. Aracın orjinal yazılımı üzerinde değişiklik yapılmasına denir. Bu sayede aracınızın gerçek gücünü ortaya çıkarmanız sağlanır.  Chip Tuning nasıl yapılır?

  Chip Tuning işleminin araçtan araca farklılık gösteren şekilleri vardır. En sık kullanılan ve şu an benim de yaptığım yöntem OBD II soketi ile aracınızın yazılımına ulaşmaktır. Aracın yazılımının diğer bir ismi aracın haritasıdır (map). Aracınızın obd girişine haritayı okumak için özel olarak tasarlanmış bir okuyucu ve yazıcı cihaz bağlanır. Aracınızın orjinal haritası bu alet vasıtası ile bilgisayara çekilir. Daha sonra bilgisayarda haritanız tekrar programlanır. Yeni haritanız araca tekrar yüklenir ve tuning işlemi tamamlanmış olur.

  Bir diğer yöntem BDM diye tabir edilen masa üstü işlem yöntemidir. OBD soketiyle ulaşılma şansı olmayan araçlarda bu sistem uygulanır. Örneğin eski araçlar veya özel araçlar. Aracın beyni mekanik olarak sökülür. Beyinin içi açılır ve çipe ulaşılır. Masaüstündeki özel cihazlar ile araç yazılımınız okunur ve tekrar yazılır.

  Bazı özel araçların ve firmaların hazır çipleri de bulunabilir. Pahalı bir yöntemdir. Aracın firmasından yeni çip sipariş edilir. Çip donanımsal olarak elinize ulaşır. Aracın beyni sökülür ve yeni çip takılır. İşlem tamamlanmış olur.  Neden Chip Tuning?

  En sık sorulan soruların başında bu gelir. İnsanlarımız bu konuda malesef pek bilgili olmadıklarından akıllarına bir çok soru işareti gelmektedir. Elimden geldiğince sizi aydınlatmaya çalışacağım. Chip Tuning in başlıca amacı performanstır. Hiçbirimiz araçlarımızı firmadan aldığımızda araçlarımızı maximum verimle çalışacak durumda almıyoruz. İlk sorulan soru budur. Madem böyle bir şey var, firmalar neden yapıp satmıyor? Bu sorunun birkaç cevabı var. Gelin yanıtlayalım.

  Firmalar araçlarını üretirken bazı koşullara ve kurallara uymak zorundadırlar. Bunlar; aracın motor ömrü, egzoz emisyon oranları, aracın gürültüsü, güvenlik, ve pazarlama stratejileri. Bu nedenler dolayısıyla firmalar araçlarının motorlarını maximum performans verecek şekilde değil de tolerans limitlerinin altında üretir ve satarlar. Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildir ki chiptuning zararlı. Aksine yararı zararından çok fazla olan bir olaydır.

  Motor Ömrü: Bu olay duruma göre değişiklik göstermektedir. Orjinal bir arabayı sürekli zorlayarak kullanmanız zaten onun motor ömrünü azaltacaktır. Chiptuning işlemi yapılmış bir aracı zorlarsak mantık olarak tabi ki motor ömrü orjinal halinden daha da kısa olacaktır. Ama bu ne kadar bir kısalık. Hemen örnek vereyim. 500.000km sonra motoru bitecek bir aracınız var ise bu rakam en fazla 400.000km ‘ye inecektir. Hangimiz bu kadar zaman kullanıyoruz ki bir arabayı? Bunun yanında geçen sürede alacağınız performans motor ömrüm 200.000 e inse önemli değil diyeceğiniz kadardır. Chiptuning in motor ömrüne şu açıdan yararı da olduğu da düşünülebilir. Sakin kullanımlarda motorunuzu aynı hıza ve güce ulaştırmak için gaza eskiden bastığınızdan daha az basıyor ve daha düşük devir çevirtiyor olacaksınız. Sebebi tork artışıdır. Bu da motor ömrünüzün kısalmasını değil normalden de uzun olmasını sağlar.

  Egzoz emisyon Oranı: Araç üreticileri egzoz emisyonunu az tutmak için ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Temiz çevre temiz hava temiz dünya olaylarını düşünerek ellerinden geldiğince temiz egzoz gazı açığa çıkartmaya çalışırlar. Bunun için de yakıt hava karışımındaki yanmayı optimum düzeyde tutmaları gerekir. Bu olay doğal yarar açısından iyidir fakat performans yönünden kayba yol açar. İhtiyacınız olduğunda havaya biraz duman bırakarak daha fazla güç almanız olanaklıdır. Chiptuning zorlama anındaki mazot miktarını biraz daha artırarak saklı kalan bu gücün ortaya çıkmasını sağlar.

  Aracın gürültüsü: Bazı araçlarda zorlama anında veya rolantide çıkan gürültü az da olsa artabilir. Sakin sürüş esnasındaki gürültü ise aksine motor zorlanmadığı için azalabilir.

  Güvenlik: Araçların şasesi, yürüyen aksamı ve aktarma organları belli hızları ve güçleri kaldıracak şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda motor gücü araç üretilirken olabileceğinden daha aşağılarda tutulabilir. Chip bu sınırlamayı kaldırır.

  Pazarlama stratejileri: En önemli sebeplerden birisidir bence. Firmaların araçlarını inceleyin görürsünüz. Aynı motor hacminde birbirine yakın güçte araçlar bulunur. 1.3 75hp 90hp veya 1.6 90hp 110hp gibi. Bu araçların motorları aslında tamamen aynıdır. Mekanik olarak çok ufak farkları bulunur. Aslında her iki motor da birbirinin yaptığı işi yapabilir. Fakat pazara hakim olma açısından ve farklılık yaratmak açısından bu tür olaylara gidilebilir. Demek istediğim şu ki beygiri ve torku düşük olan motoru alıp chiptuning yaptığınızda diğer motordan daha fazla gücü rahatça elde edebilirsiniz. Ayrıca bazı firmalar chiptuning hizmetini kendiler de verebileceği için limitlerin altında tutabilirler motor güçlerini. Pazarlama ve satış ile ilgili daha bir çok yorum yapılabilir.

  Chiptuning in bir başka açıklaması olarak gelişen teknoloji de örnek gösterilebilir. Aracın yeni versiyonundaki yazılım eksikliklerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi ve yeni teknolojilerin entegrasyonu gibi düşünülebilir. Araç üretilirken düşünülmemiş bazı parametrelerin sonradan bulunması ve eklenmesi olarak da düşünebilirsiniz.

  Umarım kafanızdaki soru işaretlerini bir nebze olsun giderebildim.  Kimler Chip Tuning yapmalı?

  Aracından daha fazla performans almak isteyen, aracını daha çok sevmek isteyen, yeni bir araç sahibi olmadan veya motor modifikasyonları ile uğraşmadan en kolay şekilde daha yüksek güç elde etmek isteyen, sanki yeni bir araba kullanıyormuş izlenimi yaşamak isteyen herkes chiptuning işlemi yapabilir. Bazı araçlarda öyle performans artışları oluyor ki şimdiye kadar kullandığınız aracınızın neler yapabildiğine inanamıyorsunuz. Bu benim arabam mı diyebileceğiniz kadar farklar yaratılabiliyor. Tabi bu olay araçtan araca farklılık gösterebiliyor. Ayrıca sakin sürüşlerde daha az yakmak isteyen, ekonomi yapmak isteyen kişiler de gönül rahatlığıyla chip tuning yapabilirler. Yakıtlarındaki düşüşü gözleriyle takip edebilirler.

  Gelelim benim önerime: Chiptuning i ekonomi amaçlı uygulayan kaç kişi vardır bilemem. Genelde modifiyeye meraklı insanlar tarafından uygulanır. Amaç ise hiçbir yan etkiyi düşünmeden daha fazla hız ve güçtür. Bu tür arkadaşlara söylemek istediğim çok önemli bir nokta var. Bu arkadaşlardan biriyseniz bu bölümü dikkatli okuyun. Chiptuning araçlara yapılabilecek modifikasyonlardan sadece bir tanesidir. Aracın gücünü artırmak için motorda yapılabilecek daha bir çok modifikasyon bulunmaktadır. Hava filtresi değişimi, turbolama veya daha büyük turbo montajı, supercharge, büyük intercooler, özel pistonlar, özel enjektörler veya bujiler, özel krank mili ve dereceli egzantrik mili, powerbox montajı vs. Aklıma gelen en meşhurlar bunlar. Bu modifikasyonların aracımıza uygulanması elbette ki aracımızın gücünü artıracaktır. Fakat maximum performansı almanız için aracınıza yeni yazılım yüklenmesi şarttır. Yeni yazılım yüklemediğiniz takdirde yaptığınız o kadar masrafın hakkını veremezsiniz. Yaptığınız uygulamalardan %50 %70 oranında faydalanabilirsiniz ancak. %100 için yazılım şarttır. Yazılım tek düze yapılan, her araca aynı şekilde uygulanan bir uygulama değildir. Her araca özel, özel yazılım yapılır. Siz aracınızın özelliklerini ve modifikasyonlarınızı yazılımcıya tek tek söylersiniz. O da yaptığınız değişiklikler doğrultusunda özel yazılım yapar. Bunun sebebini basitçe şöyle anlatabiliriz: Siz aracınızı güçlendiriyorsunuz fakat aracınıza onu güçlendirdiğinizi söylemiyorsunuz. Böylece aracınız modifikasyonların farkında olmuyor. Yapılan modifikasyona göre bu durum yetersiz güç artışına yol açabileceği gibi motorun sağlıksız çalışmasına da yol açabilir. Örneğin aracınıza performans hava filtresi taktınız. Aracınızın yazılımının bundan haberi olmadığı için araç hava filtresinden 2br hava çekebileceği halde hala eski filtre varmış gibi davranıp 1br hava istiyor. Siz sadece havanın temizliğinden faydalanıyor yüksek hava miktarından mahrum kalmış oluyorsunuz. Umarım anlatabildim.

  O yüzden; özellikle aracına bir çok masraf etmiş arkadaşlara söylüyorum. Motorda parça değişimleri yaptıysanız, masraflı işler yaptıysanız, chiptuning i şiddetle öneriyorum. Gerçek performans artışını yaşamak ve masraflarınızdan gerçek sonucu almak istiyorsanız mutlaka yeni yazılım yükletin. Farkı gözlerinizle göreceksiniz. Ayrıca konusu gelmişken söyleyim. Dünyada bir çok farklı kategoride otomobil yarışları düzenlenmektedir. Bu otomobillerin hepsi yarış tipi çok ağır modifikasyonlara sahiptir. Tüm bu araçların yazılımıyla elbette ki oynanmıştır ve sürekli oynanır. Aracın yarışacağı pist, havanın durumu, araçtaki lastiklere varıncaya kadar her şey araçların yazılımının değişmesine etkendir. Ufacık değişiklikten sonra bile bu araçlara tekrar tekrar chiptuning yapılır. Profesyonellik de bunu gerektirir.

  Chip Tuning herkesin aracına yapılabilir mi?

  Yapılması mümkün olan her araca chiptuning yapılabilir. Mümkün olmayan araçlar da vardır. Örneğin beynine müdahale edilemeyen veya beyne sahip olmayan araçlar.

  Chip Tuningle alınan verim ne kadardır?

  Bu sorunun cevabı araçtan araca farklılık gösterir. Tamamen aracın motoruna, bırakılan tolerans limitlerine, motorun çalışma prensibine göre değişir. Genelleme yapacak olursak atmosferik araçlarda ortalama %10 hp %20 tork artışı sağlanır. Turbolu araçlarda ise bu oran %30 %40 hp lere ve %30 %40 tork artışınlarına çıkmaktadır. Tekrar belirtiyorum bu oran araçtan araca farklılık gösterdiği gibi araçta yapılan modifikasyonlar bu oranlara direkt etkilemektedir. Kendi aracınızla ilgili soruları lütfen sorunuz.  Chip Tuning kime yaptırılmalı?

  Evet gerçekten önemli bir konudur. Ülkemizde bu işle uğraşan insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Fakat yine de bu sayı oldukça azdır. Ne kadar az olsa da çalışacağınız teknisyene çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Chiptuning çok riskli ve hassasiyet isteyen bir iştir. Herkese yaptırılmamalıdır. Tuning işlemi esnasında kullanılacak aletler, yazılım tasarımcısı ve yazılımı araca yükleyen teknisyenin konusunda uzman olması çok önemlidir. Örneğin yeni yazılımın yüklenmesi sırasında oluşacak ufak bir kesinti aracın beyninin işlevini tamamen yitirmesine yol açabilir. Ya da bir başka örnek, yeni haritayı tasarlayan kişi düzgün bir tasarım yapamaz ise araçtan performans almak yerine aracınızın varolan performansından da olabilirsiniz. Veya limitlerin fazla aşılması durumunda motorunuza büyük ölçüde hasar verebilir, yakıt israfına maruz kalabilirsiniz. Bu iş titizlik gerektiren bir iştir ve uzman kişilerce yapılmalıdır. Chip Tuning yapan birisi olarak her türlü desteğe ve hizmete ihtiyacınız olduğunda bana ulaşabilirsiniz.  Konu ile ilgili aklıma gelen her şeyi yazmaya çalıştım. Yine de eksik olduğunu düşündüğünüz konular olabilir. Kafanıza takılan sorular veya cevabını almak istediğiniz her konu hakkında bana ulaşabilirsiniz. Aracınıza bu işlemi yapmak istiyorsanız yine bana ulaşabilirsiniz, yaptığım bir iştir. Ayrıca aracınıza chip uygulandığında ne kadar güç alacağınız konusunda yine buradan sorularınızı yöneltebilirsiniz.

  Hepinize bol performanslı ve verimli günler dilerim. Mutlu sürüşler.


  Alıntı:

  [Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilirler. Kayıt olmak için tıklayınız.]


 2. #2
  Gky Akkoc
  FeaRLeSsHunTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16/09/2008
  Mesajlar
  366
  Nereden
  Adana
  Rengi
  Beyaz
  Edilen teşekkür: 115

  Standart

  bu chiptuning olayı benzinli araclara oluyomu yoksa box gibi sadece dizel araçlar içinmi?

 3. #3
  Eren GÖNCÜOĞLU
  gezenti Er-NnN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18/12/2006
  Yaş
  32
  Mesajlar
  2.590
  Nereden
  Ankara
  Rengi
  Yok
  Edilen teşekkür: 522

  Standart

  benzinli araçlara da olur da dizel daha doğrusu turbolu araçlar kadar verimli olmaz...
  BUGÜNE KADAR SENİ AĞLATAN SOYTARI SURATLARA SON SÜRAT PATLAT KAHKAHA...!!!


 4. Bu mesaj için teşekkür edenler:


 5. #4
  Ziyaretçi047
  Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Elektronik beyne sahip her araca olur. Benzin dizel atmosferik turbo lpg farketmez

 6. Bu mesaj için teşekkür edenler:


 7. #5
  Erdi YILMAZ
  Fiat Türkiye Forum
  FiatTR | PuntoTR
  GrandePuntoTR
  Chiptuning
  erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16/12/2006
  Mesajlar
  8.437
  Nereden
  Antalya
  Rengi
  Egzotik Kırmızı
  Edilen teşekkür: 5934

  Standart

  benzinLi 95 hp teorikte %~10 hp artışıyLa = ~104-105 hp, aynı şekiLde 125 nm oLan tork da 150 nm oLur görünüyor.

  tabi; maLiyeti düşününce çekimser kaLmamak eLde degiL
  FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
  Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

 8. #6
  Emre @
  ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18/05/2007
  Yaş
  40
  Mesajlar
  1.005
  Nereden
  Ankara
  Rengi
  Titanyum Gri
  Edilen teşekkür: 437

  Standart

  Benzinli GP lerin chip tuningle torklarının 125 den 150 ye çıkmasının ihtimali yok. 130 olsa öp de başına koy. Tork olayı direk olarak hacim, veya başka deyişle silindir içine hava doldurabildiğin nispette artıyor. Benzinli atmosferik araçta chip tuningle gelen güç, temel olarak ateşleme avansının öne alınması sayesinde gerçekleşiyor ve en iyi ihtimalle devir bandının en üst uçlarında kolay hissedilemeyen güç artıları getiriyor. Bunun dışında en belirgin iyileşme, sabit giderken ani gaza yüklenmelerde aracın gaza daha iyi tepki vermesi olarak oluşuyor.

  +--GP 1.3 90 MJ--GP 1.4 120 TJET--+

 9. #7
  Erdi YILMAZ
  Fiat Türkiye Forum
  FiatTR | PuntoTR
  GrandePuntoTR
  Chiptuning
  erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16/12/2006
  Mesajlar
  8.437
  Nereden
  Antalya
  Rengi
  Egzotik Kırmızı
  Edilen teşekkür: 5934

  Standart

  teorikte %20 tork artışı yazıyor ondan doLayı söyLedim,

  pratikte bu değerLerin yakaLanamayacağı aşikar zaten.
  FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
  Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

 10. #8
  Ziyaretçi047
  Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Tahmini olarak 10-15hp 20nm tork alınabilir. Bu olay motordan motora değişiklik gösterebilir. Fakat aracı sürerken bunu bariz şekilde hissedebilirsiniz. Aynı devir bandında daha fazla güce sahip olmak, motorun daha istekli çalışması ve hızlanması, son devirlerde tork un korunması ve gerek görülmüşse devir kesicinin daha ileri alınması gibi sonuçlar elde edilir.

 11. #9
  Arda BULUT
  ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01/02/2007
  Yaş
  41
  Mesajlar
  12.708
  Nereden
  Ankara
  Rengi
  Yok
  Edilen teşekkür: 4298

  Standart

  Ben atmosferik benzinli bir aracın sadece chip ile o kadar tork ve güç artışı vereceğine pek inanmıyorum.

  Sadece yazılımla max. 100-105bg ve tork ise 135nm kadar olur.Daha fazlası için blueprint ve filtre, eksoz gibi elemanların da değişimi gerekir...

 12. #10
  batu fes
  batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  24/06/2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  811
  Nereden
  Mersin
  Rengi
  Yok
  Edilen teşekkür: 615

  Standart

  Arabayı satarken birde orjinal yazılımı attırmayı unutmayın..(birde ona para bayılın)

 13. #11
  Ziyaretçi047
  Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  verilen hp araçtan araca değişir. geçen benim firma mazda rx-8 den 22 hp aldı.

 14. #12
  ismet arısal
  ismetarisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18/07/2007
  Yaş
  33
  Mesajlar
  88
  Nereden
  Çanakkale
  Rengi
  Rock Siyah
  Edilen teşekkür: 11

  Standart

  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.bu konuda fazla bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.aşağıda verdiğim linkteki ürün için ne düşünüyorsunuz bana pek inandırıcı gelmedi yoksa yanılıyor muyum?

  [Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilirler. Kayıt olmak için tıklayınız.]

 15. #13
  hikmet şekerlioğlu
  şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  30/07/2007
  Yaş
  57
  Mesajlar
  896
  Nereden
  Tokat
  Rengi
  Vals Mavi
  Plaka
  07kg993
  Edilen teşekkür: 662

  Standart

  bence ,bu gibi yerlerden, uzak durmakta fayda var.özellikle yazdığınız konuda.perfonmans anlamında birşeyler yapmak istiyorsanız,bununla ilgili çok ciddi çalışan firmalar var.onlar ile görüşüp aracınıza en uygun perfonmans uygulamalarını yaparsınız.

 16. #14
  Gky Akkoc
  FeaRLeSsHunTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16/09/2008
  Mesajlar
  366
  Nereden
  Adana
  Rengi
  Beyaz
  Edilen teşekkür: 115

  Standart

  Alıntı ismetarisal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.bu konuda fazla bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.aşağıda verdiğim linkteki ürün için ne düşünüyorsunuz bana pek inandırıcı gelmedi yoksa yanılıyor muyum?

  [Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilirler. Kayıt olmak için tıklayınız.]
  yanılmıyosun hiç bi işe yaramaz..cocuklar bile güler bunlara 59ytl ye +15 hp

 17. #15
  Kemal Özsu
  plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  27/11/2007
  Mesajlar
  1.541
  Nereden
  Mersin
  Rengi
  Evo Beyaz
  Plaka
  33 VEN 90
  Edilen teşekkür: 786

  Standart

  Alıntı ismetarisal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.bu konuda fazla bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim.aşağıda verdiğim linkteki ürün için ne düşünüyorsunuz bana pek inandırıcı gelmedi yoksa yanılıyor muyum?

  [Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilirler. Kayıt olmak için tıklayınız.]
  Bende pek faydalı olacağını sanmıyorum

 18. #16
  Ziyaretçi047
  Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Bu tür aletlerin içinde sadece ufak bir elektrik devresi var. Sadece voltajı düşürüyor. Kısaca mantığı anlatim. Bu aletin yaptığı iş aslında 5-10 liralık bir elektrik devresiyle de yapılır. O yüzden ucuz ve basit. Gelen elektrik voltajını bozuyor değiştiriyor nasıl tabir edersiniz. Voltajı değiştirerek, beynin daha fazla yakıt göndermesine sebebiyet veriyor dolayısıyla performans artıyor. Yani bildiğiniz powerbox. Fakat anlayacağınız gibi pek sağlıklı bir uygulama değil. Enjektörlere, pompaya vs. verdiği zarar da aşikar. Tavsiyem şu olur. Powerbox kullanmakta kararlı iseniz lütfen marka kullanınız. HPT öneririm.

 19. Bu mesaj için teşekkür edenler:


 20. #17
  cüneyt çakar
  ccakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  25/05/2008
  Yaş
  41
  Mesajlar
  4
  Nereden
  Edirne
  Rengi
  Titanyum Gri
  Plaka
  22AY641
  Edilen teşekkür: 0

  Standart

  bende 1.4 8v 77 hp fire motor, active versiyon, 2008 model gp var. gücü aslında yeterli ama daha fazlasına kimse hayır demez. yukarıdaki işlemi yaptırmamı tavsiye eder misiniz? işlemi yaptırdığımızda güç ve tork ne kadar artar? bir de bu işlem kaça malolur?
  Konu ccakar tarafından (19/10/2008 Saat 15:49 ) değiştirilmiştir.

 21. #18
  ömer özer
  siromar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  13/08/2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  564
  Nereden
  Konya
  Rengi
  Beyaz
  Edilen teşekkür: 244

  Standart

  Arkadaşlar Hiç Tjet'e chip uygulayan duydunuz mu ?
  duyduysanız ne kadar verim almış?
  memnun kalmış mı?
  kaça mal olmuş?
  şimdi okuyuca merak etmeye başladım

 22. #19
  Gky Akkoc
  FeaRLeSsHunTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  16/09/2008
  Mesajlar
  366
  Nereden
  Adana
  Rengi
  Beyaz
  Edilen teşekkür: 115

  Standart

  cihan gelsin bu sorularınızın hepsinin yanıtı onda mrk etmeyin =)

 23. #20
  Arda BULUT
  ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01/02/2007
  Yaş
  41
  Mesajlar
  12.708
  Nereden
  Ankara
  Rengi
  Yok
  Edilen teşekkür: 4298

  Standart

  Alıntı siromar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Arkadaşlar Hiç Tjet'e chip uygulayan duydunuz mu ?
  duyduysanız ne kadar verim almış?
  memnun kalmış mı?
  kaça mal olmuş?
  şimdi okuyuca merak etmeye başladım
  Ömer, şu anda sitede olmayan bir kişi chip yaptırmıştı, sanırım 150-160bg aldığını söylemişti bana.Daha sonra ise ufak tefek değişikliklerle 170-180bg e kadar çıkarmayı planladığını belirtmişti.Tabi ben onun yalancısıyım

  Turbo motorlarda sadece yazılımla çok iyi sonuçlar alınabiliyor.T-Jet le de rahatlıkla 150bg alınır...

  Bahsi geçen ürüne ben de pek sıcak bakmıyorum açıkçası...

 24. Bu mesaj için teşekkür edenler:


Sayfa 1/13 12345 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Grande punto chiptuning
  hakanortun tarafından Modifiye forumunda yazıldı.
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17/12/2011, 14:51
 2. Bugün Chiptuning yaptırdım ( 90hp 6 ileri )
  makeles tarafından Motor ve yürüyen aksam modifikasyonu forumunda yazıldı.
  Cevaplar: 68
  Son Mesaj: 04/09/2010, 23:05
 3. Chiptuning yaptıranların izlenimleri
  LeoN48 tarafından Motor ve yürüyen aksam modifikasyonu forumunda yazıldı.
  Cevaplar: 46
  Son Mesaj: 26/04/2010, 21:06

Yer imleri

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


Chiptuning Forumdaki tüm yazışmalardan üyelerin kendisi sorumludur. Çıkabilecek herhangi bir hukuki durumda, forum yönetimi yetkili merciilerin talepleri doğrultusunda, ilgili üye/üyelerin tüm erişim bilgilerini/kayıtlarını vermekle yükümlüdür. Yeni üye olanlar, maillerine gönderilen onay maillerini onayladıktan sonra, admin onayıyla üye olabilmektedirler. O nedenle üye olurken profil bilgilerinin özenli, doğru ve eksiksiz şekilde girilmesi son derece önemlidir. Üyeler; forumda geçirdikleri zaman zarfında forum kurallarına uymak zorundadırlar. Kurallara aykırı davrandığı tespit edilen üyeler hakkında haber vermeksizin işlem yapma hakkı forum yönetimine aittir. Forum kurallarını okumak için tıklayınız. Unutmayınız; bu ortamdaki özgürlüğünüz, başkalarının özgürlüğüyle sınırlıdır.
Reklam vermek, bilgi & iletişim için: admin@grandepuntotr.com# Fiat Türkiye Kullanıcı Forumları Network #

www.fiattr.com   |    www.puntotr.com   |    www.grandepuntotr.com   |    www.puntoevotr.com   |    www.bravotr.com   |    www.lineatr.com   |    www.500tr.com   |    www.ottimotr.com   |    www.aegeatr.com


Chiptuning   Chiptuning   Chiptuning