Sayfa 3/13 İlkİlk 1234567 ... SonSon
244 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Chiptuning

Taylan S
    PuntoFun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    ?? ??? ??
    Edilen teşekkür: 11

bunu yaptırırken yakıt artısınıda goz ardı etmemenizi öneririm cünkü fabrika ayarlarını bozmus oluyorsunuz..bilgiler icin teskler

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gözle görülür bir yakıt azalışı sağlayacağınızı garanti ediyorum.

En basit örnek:

Babamın 1.4 tdi skoda fabia sı standart 70hp 160nm tork olan araç chipten sonra yaklaşık 100hp 220nm civarı tork vermiştir.

Bu araç yazılımdan önce şehir içi 1 depo ile 700km gidiyordu. Yazılım sonrası 850km görmeye başladı. Motor sessizleşti. Alt devir ölülüğü yok oldu.

Sonuç babam arabayı satmaktan vazgeçti ve çok memnun.

Saygılarımla...

drama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 17

Özür dilerim ama hem güç artışı hem ekonomi bir arada nasıl oluyor da mümkün oluyor?

Taylan S
    PuntoFun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    ?? ??? ??
    Edilen teşekkür: 11

hem madem sizin dediginiz gibi fabrika neden chipli cıkarmıyor bu arabaları ?

Ziyaretçi047

Drama arkadaşım sizin sorunuzun cevabı en basitçe anlatmam gerekirse tork artışıdır. Daha düşük devirde daha yüksek tork aldığınız için aracınızı otomatik olarak daha düşük devirlerde sürmeye başlıyorsunuz ve daha erken vites değiştiriyorsunuz. Bu da yakıt azalışınıza sebep oluyor.

PuntoFun arkadaşım kutsal soruyu sormuşsun tebrik ederim öncelikle. Konunun başını okumanı öneriyorum.

6. Bu mesajı için 2 kişi Ziyaretçi047'ye teşekkür etti:

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

"kutsal soru"
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

çağatay bayraktar
    cgty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 BC 2556
    Edilen teşekkür: 63

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Drama arkadaşım sizin sorunuzun cevabı en basitçe anlatmam gerekirse tork artışıdır. Daha düşük devirde daha yüksek tork aldığınız için aracınızı otomatik olarak daha düşük devirlerde sürmeye başlıyorsunuz ve daha erken vites değiştiriyorsunuz. Bu da yakıt azalışınıza sebep oluyor.

PuntoFun arkadaşım kutsal soruyu sormuşsun tebrik ederim öncelikle. Konunun başını okumanı öneriyorum.
    bende çok mreak ettim, tüm konuyu okutmasanda söylesen, hem ekonomik olarak avantajlı hemde aracın gücünü arttırıyor ve bunu fabrika yapmıyor, muhtemelen motor ömrünü falan kısaltıyordur herhalde?

Mustafa FIRINCI
    mustafaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1569

Neden Chip Tuning?

En sık sorulan soruların başında bu gelir. İnsanlarımız bu konuda malesef pek bilgili olmadıklarından akıllarına bir çok soru işareti gelmektedir. Elimden geldiğince sizi aydınlatmaya çalışacağım. Chip Tuning in başlıca amacı performanstır. Hiçbirimiz araçlarımızı firmadan aldığımızda araçlarımızı maximum verimle çalışacak durumda almıyoruz. İlk sorulan soru budur. Madem böyle bir şey var, firmalar neden yapıp satmıyor? Bu sorunun birkaç cevabı var. Gelin yanıtlayalım.

Firmalar araçlarını üretirken bazı koşullara ve kurallara uymak zorundadırlar. Bunlar; aracın motor ömrü, egzoz emisyon oranları, aracın gürültüsü, güvenlik, ve pazarlama stratejileri. Bu nedenler dolayısıyla firmalar araçlarının motorlarını maximum performans verecek şekilde değil de tolerans limitlerinin altında üretir ve satarlar. Yanlış anlaşılmasın, bu demek değildir ki chiptuning zararlı. Aksine yararı zararından çok fazla olan bir olaydır.

Motor Ömrü: Bu olay duruma göre değişiklik göstermektedir. Orjinal bir arabayı sürekli zorlayarak kullanmanız zaten onun motor ömrünü azaltacaktır. Chiptuning işlemi yapılmış bir aracı zorlarsak mantık olarak tabi ki motor ömrü orjinal halinden daha da kısa olacaktır. Ama bu ne kadar bir kısalık. Hemen örnek vereyim. 500.000km sonra motoru bitecek bir aracınız var ise bu rakam en fazla 400.000km ‘ye inecektir. Hangimiz bu kadar zaman kullanıyoruz ki bir arabayı? Bunun yanında geçen sürede alacağınız performans motor ömrüm 200.000 e inse önemli değil diyeceğiniz kadardır. Chiptuning in motor ömrüne şu açıdan yararı da olduğu da düşünülebilir. Sakin kullanımlarda motorunuzu aynı hıza ve güce ulaştırmak için gaza eskiden bastığınızdan daha az basıyor ve daha düşük devir çevirtiyor olacaksınız. Sebebi tork artışıdır. Bu da motor ömrünüzün kısalmasını değil normalden de uzun olmasını sağlar.

Egzoz emisyon Oranı: Araç üreticileri egzoz emisyonunu az tutmak için ellerinden gelen çabayı sarf ediyorlar. Temiz çevre temiz hava temiz dünya olaylarını düşünerek ellerinden geldiğince temiz egzoz gazı açığa çıkartmaya çalışırlar. Bunun için de yakıt hava karışımındaki yanmayı optimum düzeyde tutmaları gerekir. Bu olay doğal yarar açısından iyidir fakat performans yönünden kayba yol açar. İhtiyacınız olduğunda havaya biraz duman bırakarak daha fazla güç almanız olanaklıdır. Chiptuning zorlama anındaki mazot miktarını biraz daha artırarak saklı kalan bu gücün ortaya çıkmasını sağlar.

Aracın gürültüsü: Bazı araçlarda zorlama anında veya rolantide çıkan gürültü az da olsa artabilir. Sakin sürüş esnasındaki gürültü ise aksine motor zorlanmadığı için azalabilir.

Güvenlik: Araçların şasesi, yürüyen aksamı ve aktarma organları belli hızları ve güçleri kaldıracak şekilde düzenlenmiştir. Bu durumda motor gücü araç üretilirken olabileceğinden daha aşağılarda tutulabilir. Chip bu sınırlamayı kaldırır.

Pazarlama stratejileri: En önemli sebeplerden birisidir bence. Firmaların araçlarını inceleyin görürsünüz. Aynı motor hacminde birbirine yakın güçte araçlar bulunur. 1.3 75hp 90hp veya 1.6 90hp 110hp gibi. Bu araçların motorları aslında tamamen aynıdır. Mekanik olarak çok ufak farkları bulunur. Aslında her iki motor da birbirinin yaptığı işi yapabilir. Fakat pazara hakim olma açısından ve farklılık yaratmak açısından bu tür olaylara gidilebilir. Demek istediğim şu ki beygiri ve torku düşük olan motoru alıp chiptuning yaptığınızda diğer motordan daha fazla gücü rahatça elde edebilirsiniz. Ayrıca bazı firmalar chiptuning hizmetini kendiler de verebileceği için limitlerin altında tutabilirler motor güçlerini. Pazarlama ve satış ile ilgili daha bir çok yorum yapılabilir.

Chiptuning in bir başka açıklaması olarak gelişen teknoloji de örnek gösterilebilir. Aracın yeni versiyonundaki yazılım eksikliklerinin giderilmesi, hataların düzeltilmesi ve yeni teknolojilerin entegrasyonu gibi düşünülebilir. Araç üretilirken düşünülmemiş bazı parametrelerin sonradan bulunması ve eklenmesi olarak da düşünebilirsiniz.

Alıntı:

Chip Tuning, CihaN
    Punto Forum | Bizi; Ege'de Komşuya, Kosova'da Sırplara, Kıbrıs'ta Rumlara Sorun...

Ziyaretçi047

Okumaya üşeniyorsan yapacak bir şeyim yok arkadaşım. Mustafa teşekkür ederim dostum.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gky Akkoc
    FeaRLeSsHunTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 115

hakkat ya 2 satır yazının neresini okumaktan üşeniyosunuz anlamıyorum )

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Gazihan
    Mehmet Gazihan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34 KSK 75
    Edilen teşekkür: 28

Bana fabrikadan teklif geldi..Gel sana fabrikada bir oda verelim band da chiple bu arabaları diye (

yani artık fabrikada yapmak istiyor..

çağatay bayraktar
    cgty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 BC 2556
    Edilen teşekkür: 63

Okumaya üşeniyorsan yapacak bir şeyim yok arkadaşım. Mustafa teşekkür ederim dostum.
    saolasın, zahmet oldu sana.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can BAŞEL
    baseltuning - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1

chiptuningle ilgili gayet açıklayıcı bilgiler teşekkürler.. benzinlilerde ortalama olarak %8-10 turbo dizellerde %25-35 arasında degişim oluyor performansta.. örnek vermek gerekirse .. 75hp olan bir punto chip tuning uygulamasıyla 94-96 hp arasında net deger veriyor..

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047

Ben zaten üzülüyorum artık chipsiz gezen araçlara.

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Bu işler tercih meselesi. Bu zamana kadar bindiğim chip siz benzinli bir araba yokken, dizelin chip lisi box lısı bana duman muman işlerinden ötürü çok itici geliyor yaptıramıyorum kendiminkine.

Ziyaretçi047

Dumansız da güç alınabilir tercih meselesi. Ayrıca kat iptali yoksa duman çok az oluyor. Yani turbo dolmadan önce verilen gazda biraz atıyor. Bir de ani gaz bırakmalarda biraz atıyor. Üst devirde duman yok. Chipten bahsediyorum tabi ki. Yani normal stok dizellerin attığı dumandan belki çok az fazla atıyorsun çirkin bir durum olmuyor. Çirkin durum için benim box+chip durumuna bakmak lazım.

Ayrıca söylediğim tekrar edim chip içindi. Box da en ağır moda aldığın zaman full duman oluyor. Yani duman yüzünden chip ten soğuma. Ha bu arada chipten chipe de fark var tabi ki.

drama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 17

Anlayamadığım nokta daha az yakıt kullanarak düşük devirlerde torkun nasıl arttığı ve tüm başlığı okudum. Genel olarak okumaktan üşenmem, mübalağasız net 21 yıl fiilen aralıksız okul okumuşluğum var.

Mert Karaca
    Stalker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 135

Alıntı drama Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anlayamadığım nokta daha az yakıt kullanarak düşük devirlerde torkun nasıl arttığı ve tüm başlığı okudum. Genel olarak okumaktan üşenmem, mübalağasız net 21 yıl fiilen aralıksız okul okumuşluğum var.
    Motorların ateşleme/püskürtme zamanlamaları vardır fabrikada beyinlere yüklerler. Rakamları tamamen atıyorum şu anda, piston yukarı çıkarken max tepe noktasına gelmeden 3mm önce buji ateşlediğini farz et, sen gidip onu tune ettiririp 2mm önce ateşlicek şekilde çalışmasını sağlayabilrisin. Bu şekilde en basitinden fabrikanın belirttiği sıkıştırma oranlarını değiştirerek ekstra güç ve hatta az biraz yakıt ekonomisi bile kazanmak mümkün.
    Belirtildiği gibi fabrika en uzun ömür nasıl olur o konumlarda çalışmasını ister ama gene belirtildiği gibi 500.000km yerine 350.000 yada 400.000 'e düşse ömrü ne değişir, bu sizin verceğiniz bir karar.

24. Bu mesajı için 2 kişi Stalker'ye teşekkür etti:

Ziyaretçi047

Açıklama doğrudur. Bu açıklama dışında daha bir çok etki vardır. En basitinden şunu söyleyim. Chipten sonra gaza daha az basacaksın, aracını daha düşük devirlerde kullanacaksın ve daha erken vites atacaksın. Bu da ekonomi yapmanı sağlayacak.

zafer özgün
    ED 088 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çanakkale
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34 GH 0179
    Edilen teşekkür: 110

Alıntı siromar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Hiç Tjet'e chip uygulayan duydunuz mu ?
    duyduysanız ne kadar verim almış?
    memnun kalmış mı?
    kaça mal olmuş?
    şimdi okuyuca merak etmeye başladım
    Merhaba, yaklaşık 4 ay önce t-jet aracıma chip uygulaması yaptırdım. kullandığımız yazılım '' All Car Racing'in'' 1.3 bar basıncına göre uygulanan versiyonu idi. uygulamayı Servis Muzaffer yaptı. İlk kez t-jet'e bir uygulama yaptığı için 2 gün uğraştı. Dyno aletinin tamburu kırık olduğu için elde ettiğimiz veriyi ölçemedik. 150 beygir olduğunu Muzaffer iafde etti. Ancak hissededilir bir performans aldığımızı söyleyebilirim. Sadece alt devirde 2. viteste biraz silkeleme yapıyor. onun dışında hiçbir sorun yok. son derece memnunum...

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 3/13 İlkİlk 1234567 ... SonSon