Sayfa 1/4 1234 SonSon
78 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Dizel Araçlarda Performans Arttırma Yolları

sevki multijetta
    multijetta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 48

Dikkat Dizel Araçlarda Performans Arttırma Yolları

Bu Yazının devamı sizlerin sorularına ve katkılarına göre şekillenecek.Hep beraber bilgi alışverişi yapalım.
    Konu multijetta tarafından (17/03/2008 Saat 11:58 ) değiştirilmiştir.

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Standart şekillerin devamı

şekillerin devamı

3. Bu mesajı için 3 kişi multijetta'ye teşekkür etti:

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Standart foruma ilave

Benim arabam da hem box hem chip var. Sonuçta bu uygulamalar egsoz emisyon değerlerini arttırır. Aracım bu vaziyette iken egsoz emisyon pulu almak istedim. Aracımın orjinali 0,150 CO2 civarı. Benim araçta 0,38 çıktı. Türkiyede şu anda resmi olarak kabul edilen sınır turbo araçlar için 3,0 değeri. Ona göre siz düşünün artık.

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Güzel yazı. Peki Madde 4 teki uygulamayı Türkiye' de hangi firma veya marka adı altında sunuyorlar acaba?

Bu arada EGR iptali konusunu bizim Multijetler için araştırdım. Öncelikle daha önce JTD motorlarda servis eliyle yapılan ve prosedürü hem mekanik hem de elektronik olarak servislere bildirilen EGR iptali konusunda 1.3 multijet motorlarda herhangi bir kurumlanma problemi ile karşılaşılmadığından ötürü "iptal" konusunda bir girişimde bulunulmamış. Serviste mekanik olarak iptal edip araya sac pul koyan güvendiğim bir mekaniker, multijet motorlarda bu sac conta uygulaması ile EGR iptalinde aşırı duman atma ve tüketimde olumsuzluk gözlediğini belirtti. Yani bizde sadece araya pul koy valf egzozu emmeye vermesin diye kolay gerçekleşmiyor işlem. EGR nin yazılımsal olarak da parametrelerinin düzenlenmesi lazım. EGR siz haritalar farklı olacaktır.
    Servis kanalıyla yapılan açıklamadan sonra bu işleri 5 dk da yaptığını bildiğim bosch service e de gittim sordum. Adam kendisinin 150 binde bir multijet i 1 hafta önce açtığını ve herhangi bir kurumlanma ile karşılaşmadığını belirtti. VW olsa kesinlikle yapılmasını tavsiye edeceğini ve hatta hemen oracıkta yapacağını, ama multijet e gerek olmadığını, düşük kükürtlü eurodizel ve çok hassas davranılırsa 40 binde bir carbon clean uygulaması ile gerekli önlemin alınmış olacağı belirtildi.
    Konu ekorkut tarafından (09/03/2008 Saat 13:30 ) değiştirilmiştir.

6. Bu mesajı için 2 kişi ekorkut'ye teşekkür etti:

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

2004 ve 2005 yıllarında ülkemizde sadece 350 ppm ( Euro3) ve 7000 ppm dizel kullanıldı. O yıllarda fabrika çıkışı olan bütün fiat dizellerde EGR valfi Fabrika tarafından ülkemiz koşullarına göre iptal edilerek çıkartıldı. 2005 yılında işler değişti, 50 ppm ( Euro4 ) dizel geldi. EGR'ler İtalya Fiat'ın baskısıyla devreye sokuldu. Bu arada EGR valfi için tıkanmada diğer bir etmende kötü yağ kalitesidir. Carterden çıkan yağ buharları motora dönen egsoz gazındaki kurumu zift gibi EGR'ye ve Emme manifolduna yapıştırır. Bu arada EGR iptali sonrası bizim araçlarda ciddi problemler yaşanır örneğin uyarı sinyali gibi. Şayet EGR tıkanırsa 2 seçenek var ya yenisini al 250 YTL işçilikle birlikte yada Bosch serviste mekanik olarak söktür solventle temizlet o da 50-60 YTL hangisi uyarsa ama carbon clean ve emme manifold temizliği yaptırırsan ikisinin ilacı birbirinden farklıdır bu arada en iyi cihaz ve ilaç motorvac'tadır, würth pek işe yaramıyor, egr valfin tıkanmaz.Bu arada hava debimetri temizliğinide ihmal etmeyin.
    Konu multijetta tarafından (09/03/2008 Saat 13:46 ) değiştirilmiştir.

8. Bu mesajı için 10 kişi multijetta'ye teşekkür etti:

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

Bu güzel aydınlatma için teşekkürler arkadaşım cok bilgendirici idi sağol.

Ali ÖZTÜRK
    bahcelili_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 263

ellerine sağlık abi

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilgiler icin cok sağolun peki sizin aracınızda cihip ve box var bunun ecu ya bir zararı olmuyormu? dyno testine girdinizmi? ve sonuçlardan memnunmusunuz

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Peki Madde 4 teki uygulamayı (gelişmiş model olan box ı)Türkiye' de hangi firma veya marka adı altında sunuyorlar acaba?

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Teknik Konu

Alıntı Ah-MeT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bilgiler icin cok sağolun peki sizin aracınızda cihip ve box var bunun ecu ya bir zararı olmuyormu? dyno testine girdinizmi? ve sonuçlardan memnunmusunuz
    Box ve chip birarada kullanılması belli kurallara göre olursa herhangi bir zarar vermez. Konuyu dağıtmadan bir ön açıklama ile başlıcam.
    bizim multijet motorlar aslında HDİ motorların geliştirilmiş şeklidir. HDİ motorlarda bir döngüde 2 püskürtme olurken multijette toplam 5 kez püskürtme oluyor bunun neticesinde daha verimli bir yanma ve daha çok güç elde ediliyor. Örneğin HDİ motorların Common rail basıncı 1350 bardır. Bizim multijetlerin atası 1. kuşak 70 bg, 180 nm'lerde bu 1400 bardır. 75 bg'liğin 70'likten farkı enjektör ve sistem yazılım farklarıdır. Gelelim 90 bg'liklere bunlarda ise common rail sistemine herhangi bir ilave yapılmaksızın ( 75 bg'likte rail sistemi ile aynı parça ) basınç değeri fabrika tarafındahn 1600 bara yükseltilmiş, bu artan basınç değişken geometrili turbo ile desteklenmiştir. Multijetin atası ve HDİ motorlara 1.jenerasyon common rail dizel, 90 bg'liklere 2. jenerasyon common rail dizel denmektedir. Günümüzde 3. kuşak common rail sistemi örnek teşkil eden 1800-2000 bar basıncı olan rail sistemleri mevcuttur.( Örneğin BMW 120d gibi misal.)Biz CR sensöre bağlanan box ile bir nevi common rail sistemimize bir kuşak atlatıyoruz aslında. Değişken geometri turbo çokta güç arttıran bir sistem değil aslında dump valve benziyor. Düşük devirlerde turboyu erken devreye sokan yüksek devirlerde turbonun hızının kesilmesini ve boğulmasını önleyen bir sistem. 1.3 motorda taş çatlasa 3-4 beygir fark attırır.( Örnek 1,5 CRDİ matrix 102 Bg-240 nm tork, aynı motor değişken geometri turbo ile olursa 110 bg-235 nm tork , 1.3 için ne olur artık siz karar verin )
    Asıl 12-13 beygirlik fark common rail basıncından kaynaklanıyor.
    Gelelim Chip tuninge, chip tuning püskürtülen yakıt miktarını çok az arttırır, bu sayede rail basıncı bimiktar artırabilir, ama bu artış box’taki kadar değildir, yine chip tuning turbonun devreye girmesini 100-200 devir düşürebilir. Bizim araçlarda turbo 1750 devirde devreye girer deniyor ama chipsizken biz turbonun fırlatmasını 2500 devirde hissediyoruz ama bu fırlatma 3250 devirde bitiyor ve tork eğrisi hızlıca düşüşe geçiyor. Şayet Chip tuning yaparsanız bu değerler kısmi olarak değişir. 2250-4000 gibi bişeyler oluverir. Eğer bi miktar commonrail basıncınıda box ile tolerans dahilinde arttırırsanız 1600,1700-4000 devir arası zevkli sürüş sağlarsınız. Bu arada 1400- 1600 devir arası ani gaza basmada bimiktarda siyah duman tabiata salarsınız buda sistemin handikapıdır. Bu siyah duman yakıttan zengin egsoz gazıdır. Böylece katalizör erken tıkanır, fren ve ön aks hızlı sürüşlerde yorulur, bozuk yollarda zevkli sürüş yaparken araba tangır tungur oluverir Nez gibi her yeri oynar, buda diğer handikaptır. Avantaj ise turbo Lag azalır ( Turbo gecikmesi ) Sanki arabada hemturbo hemde süperşarj var sanırsınız. Bu basınç değeri sizi yanıltmasın aslında çokta yüksek değerler değil. Pompa meme teknolojili Wolksvagende bu değerler 2000-2200 barlara çıkıyor o yüzden bu motorlar çok güçlü ve tork eğrileri ideal ama dezavantajı traktör gibi gürültülü ve sarsıntılı çalışması. Zaten eğer Common rail basıncı çok tehlikeli değerlere çıkar ise sistem bir valf yoluyla mekanik olarak basıncı düşürüveriyor. Ama benim tavsiyem 1400’lükler 1600’e terfi etsin, 1600barlıklar 1800’e terfi etsin, 1800-2000 bar basan 3.kuşak Common rail arabalar ( Mercedes BMW) powerbox değilde Chip tuning yaptırsın.Umarım anlaşılmışımdır. Bu olaylar ECU’ye değil emme manifoldu ve common raille zarar verir özellikle kontrolsüz kullanılan arttırılan analog box basınçları gibi.
    Konu multijetta tarafından (09/03/2008 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.

14. Bu mesajı için 10 kişi multijetta'ye teşekkür etti:

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Teknik Konu

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki Madde 4 teki uygulamayı (gelişmiş model olan box ı)Türkiye' de hangi firma veya marka adı altında sunuyorlar acaba?
    Birçok marka var hangisini saysam ki anlayacağın ne kadar para o kadar köfte olayı. Pahalı boxların elbet var bir numarası ( Rapid, DTE, SKN ,Alpin v.s.)

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Valla bu sitede var mı bilemiyorum ama box takıp da mazot pompasını eline alan çok duydum ben başka bir forumda. Henüz daha borç ödediğim için çok detaylı giremedim bu konuya ama benim aklımdaki isimler ya yurt dışından fazla abartılmamış novitec modül, ya da her yanda ismi adı sanı duyulmuş, mekanik arızalara ankarada bosch service tarafından da garanti verilmekte olan alpin modül. Bunlar hakkında bir bilgin duyumun deneyimin var mı acaba? Özellikle Novitec modülde DPF koruması için ayrıca turbo basınç sensörüne bağlanan başka bir soket daha var. Turbo basıncını da izleyerek partikül filtresini korumak amacı ile rail basıncını turbo basıncı ile koordinasyon içinde ayarlıyor. Bizim araba için yazan 105 HP değer de zaten çok agresif değil toleranslı değerler içinde çalıştığının bir belirtisi gibi geldi bana. Alpin ise daha agresif sanırsam. Rapid ise pazarlayan adamın 100 tane forumda onno ustanın köşesi gibi reklam yapıp sorulara olur olmaz cevap verme havalarından ötürü gözümden düştü güvenimi kaybetti. DTE SKN duymadım. CR powerbox adı altında ikinci elleri veya sıfırları 200-250 YTL civarlarında seyreden kutuların box uygulamalarının en dandik ve tehlikelileri olarak düşünüyorum bilmem haksız mıyım acaba. Bir de bunların bazılarının rail sensörünü değil enjektör sinyallerini işlediğini duydum. Onlar daha da tuzluymuş. Açıkçası benim 90 lığın zaten hali hazırda 1.2 barda çalışan turbosunu çiple daha da yüklemenin limitleri zorlamak olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden çok nazik davranan ve duman show yapmayacak toleranslı, mazot pompasını yormayacak bir box ın daha uygun olacağını düşünüyorum. Dediğim gibi aklımda Novitec ve Alpin var ama bilemiyorum.

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Benim aracımda HPT Tuning box var ve ayarlı. Son ayar 9 olmasına rağmen 5'de kullanıyorum. Araba garantide, bir sorun çıkarsa söküp gidicem box'ı detaylı bilgiler için teşekkürler...
    GP in mirror is faster than they appear !

Emre @
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri

Öyle birşey ki, bizim ECU müz, arabanın kaç dakika çalıştığından, kaç kere marşa basıldığından tutun, hangi sensörün maksimum hangi değerleri okuduğuna kadar kaydediyor. Dolayısıyla pompayı veya motoru kucağa aldıktan sonra işin peşine düşecek servis için, "box ı söktüm gittim araba garantide" konusu bence yalan olur. Olması gereken değerlerden çok farklı değerler kaydedildiyse ki box da rail basıncı olması gereken değerlerden farklı olacaktır, işin sonucunu "sen buna rail sensörünü şaşırtan bir uygulama yapmışsın ve bundan dolayı da böyle böyle olmuş" a kadar götürebilir.

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Teknik Konu

Valla bu sitede var mı bilemiyorum ama box takıp da mazot pompasını eline alan çok duydum ben başka bir forumda. Henüz daha borç ödediğim için çok detaylı giremedim bu konuya ama benim aklımdaki isimler ya yurt dışından fazla abartılmamış novitec modül, ya da her yanda ismi adı sanı duyulmuş, mekanik arızalara ankarada bosch service tarafından da garanti verilmekte olan alpin modül. Bunlar hakkında bir bilgin duyumun deneyimin var mı acaba? Özellikle Novitec modülde DPF koruması için ayrıca turbo basınç sensörüne bağlanan başka bir soket daha var. Turbo basıncını da izleyerek partikül filtresini korumak amacı ile rail basıncını turbo basıncı ile koordinasyon içinde ayarlıyor. Bizim araba için yazan 105 HP değer de zaten çok agresif değil toleranslı değerler içinde çalıştığının bir belirtisi gibi geldi bana. Alpin ise daha agresif sanırsam. Rapid ise pazarlayan adamın 100 tane forumda onno ustanın köşesi gibi reklam yapıp sorulara olur olmaz cevap verme havalarından ötürü gözümden düştü güvenimi kaybetti. DTE SKN duymadım. CR powerbox adı altında ikinci elleri veya sıfırları 200-250 YTL civarlarında seyreden kutuların box uygulamalarının en dandik ve tehlikelileri olarak düşünüyorum bilmem haksız mıyım acaba. Bir de bunların bazılarının rail sensörünü değil enjektör sinyallerini işlediğini duydum. Onlar daha da tuzluymuş. Açıkçası benim 90 lığın zaten hali hazırda 1.2 barda çalışan turbosunu çiple daha da yüklemenin limitleri zorlamak olduğunu düşünüyorum ve bu yüzden çok nazik davranan ve duman show yapmayacak toleranslı, mazot pompasını yormayacak bir box ın daha uygun olacağını düşünüyorum. Dediğim gibi aklımda Novitec ve Alpin var ama bilemiyorum.
    Mazot pompasının erken yorulmasını ve tıkanıklığına box neden olabilir fakat bu arızanın sıklığının %10’u kadardır (doğru kullanımda ) Asıl mazot pompasını tıkayan şey kötü yakıt ve depoda yakıt olarak ışık yanarken veya çeyrek depodan azken dolaşmaktır. Enjektör sinyaline bağlananlar büyük hacimli motorlar için uygun bizim multijetlere olmaz. enjektöre giden sinyalleri ve common rail basıncını kontrol eden box tipleri bir nevi arabanın 2. beyni gibidir.1.9 JTD’de güzel sonuç alırsın. Turbo basıncında zaten çok az oynama yapılıyor, örneğin senin örnekte 1.23-24 gibi gibi. ECÜ böyle şeyleri kaydetmez bu bilgiye katılmıyorum, servis anlarsa soket yerlerindeki tırnaklardan anlar, şayet ECU’den anlarsa yuh yani bende dinazorum. Ayrıca yakıt pompası bozulunca yakıt kaçır, araba çalışmaz, kontak açıkken yere yakıt atar. İçi açılıp contalar ve sensörler revize edilir. Bu işlem servislerde 750 milyon, Bosch servislerde 150 YTL civarıdır. Serviste zaten parçayı söküp BOSCH’a gönderir. Aradaki 600 YTL servisin çorbasıdır, bide senin yediğin kazıktır.Ben bu arızada buna benzer bir kazığı servisten yedim. Akşam scennerdan tarayıp faturayı size yollarım, bosch servisi tanıyorum ona yaptırtmışlar 125 ytl’ye, bendende geçen sene 600 ytl işçilik parası aldılar. Yine tekrarlıyorum common rail basıncını bi,r üst kuşağa çıkaracak kadar arttırın daha fazla değil. HPT kullanan arkadaşım 5’te devam zırt pırt ayarıyla oynama, 7’de, 4’te kullanma. HPT için 1-5-2 sırasıyla en zararsız kademeler.Hoşçakalın akşama ayrıntılı yazarım çalışırken bukadar oluyor ancak. Bu arada 250 YTL’ye satılan boxlar çok uyduruk. Yurt dışında üretimden kalkmış artık, fiyatları 39 euro civarı. Novitech hakkında yorumlarım akşama kalsın, hoşçakalın.

20. Bu mesajı için 3 kişi multijetta'ye teşekkür etti:

Engin DURUER
    Fire in the hole ! Genius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 674

Alıntı multijetta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mazot pompasının erken yorulmasını ve tıkanıklığına box neden olabilir fakat bu arızanın sıklığının %10’u kadardır (doğru kullanımda ) Asıl mazot pompasını tıkayan şey kötü yakıt ve depoda yakıt olarak ışık yanarken veya çeyrek depodan azken dolaşmaktır. Enjektör sinyaline bağlananlar büyük hacimli motorlar için uygun bizim multijetlere olmaz. enjektöre giden sinyalleri ve common rail basıncını kontrol eden box tipleri bir nevi arabanın 2. beyni gibidir.1.9 JTD’de güzel sonuç alırsın. Turbo basıncında zaten çok az oynama yapılıyor, örneğin senin örnekte 1.23-24 gibi gibi. ECÜ böyle şeyleri kaydetmez bu bilgiye katılmıyorum, servis anlarsa soket yerlerindeki tırnaklardan anlar, şayet ECU’den anlarsa yuh yani bende dinazorum. Ayrıca yakıt pompası bozulunca yakıt kaçır, araba çalışmaz, kontak açıkken yere yakıt atar. İçi açılıp contalar ve sensörler revize edilir. Bu işlem servislerde 750 milyon, Bosch servislerde 150 YTL civarıdır. Serviste zaten parçayı söküp BOSCH’a gönderir. Aradaki 600 YTL servisin çorbasıdır, bide senin yediğin kazıktır.Ben bu arızada buna benzer bir kazığı servisten yedim. Akşam scennerdan tarayıp faturayı size yollarım, bosch servisi tanıyorum ona yaptırtmışlar 125 ytl’ye, bendende geçen sene 600 ytl işçilik parası aldılar. Yine tekrarlıyorum common rail basıncını bi,r üst kuşağa çıkaracak kadar arttırın daha fazla değil. HPT kullanan arkadaşım 5’te devam zırt pırt ayarıyla oynama, 7’de, 4’te kullanma. HPT için 1-5-2 sırasıyla en zararsız kademeler.Hoşçakalın akşama ayrıntılı yazarım çalışırken bukadar oluyor ancak. Bu arada 250 YTL’ye satılan boxlar çok uyduruk. Yurt dışında üretimden kalkmış artık, fiyatları 39 euro civarı. Novitech hakkında yorumlarım akşama kalsın, hoşçakalın.
    Ayarını hiç değiştirmiyorum, sadece 1 defa uzaktan kumandası elimdeyken on/off butonuna dokundum ondan araba aptalladı ve tekrar çalıştıramadım (kumanda torpidoda pili çıkmış şekilde duruyor). Kutup başını söküp 15 dak falan bekledim ve sorunsuzca çalıştı ancak arıza lambasını yaktı. O haliyle 300 km yol yaptım. Ertesi gün sabah arıza lambasıda söndü. Serviste cihaza bağlattım hiç bir arıza kaydı çıkmadı
    Konu Genius tarafından (10/03/2008 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir.
    GP in mirror is faster than they appear !

22. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

valla ben hpt yi 6 da kullanıyorum. acayip memnunum. yakıt tasarrufu için ideal. düşük beygirde tork sihirbazı arabam.

Ah-MeT
    Ziyaretçi Ah-MeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tunertech chip tuning hakkında bir bilginiz varmı? bu uygulamadan yaptırmayı düşünüyorum

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Teknik Konu

Chip tuning orjinal yazılımı degistiriyor ve limitoru ileri atiyor yada kaldiriyor.
    Novitec Power Rail 2 denilen piggy-back bunun sonrasinda beyine baglanip, arabaya gore ince ayar yapılıyor istenilen hava yakıt karısımına gore.
    not:Novitec ara beyin limitore mudahele etmez...
    Neticede Novitec 4.maddede yazdığım boxlar arasına giriyor. Eğer almak istersen şu linki takip et.
    https://cgi.ebay.de/NOVITEC-POWERRAI...em330217057248

sevki multijetta
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Bolero Kırmızı

Teknik Konu

Bu konuda bilgim yok.
    Bu arada ben satıcı değil kullanıcıyım. Mesleğimin arabalarla yakından uzaktan ilgisi yok, hobi olarak arabalarla ilgileniyorum, teşekürler.

Sayfa 1/4 1234 SonSon