Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
78 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Dizel Araçlarda Performans Arttırma Yolları

ONUR KUS
    onurkus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 0

Soru Box??????

Günaydın arkadaşlar sizden bir konuda acil yardım rica edecektim. Elimde 9 kademeli sp..d-bu..r box dijital var ancak bazı sitelerde bu kademelerin herbirinin özelliğinin farklı olduğu bazı sitelerde ise kademe arttıkça gücünde artacağını söylüyor. Okuduklarımdan yola çıkarak internet üzerinden kullanma kılavuzu gibi birşeyler aradım ama bulamadım. Bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi bir arkadaş bana yardımcı olabilirse, kademeleri açıklayabilirse çok sevinirim.

2. 08/10/2009, 11:25

Sebep
    Mesaj Tekrarı

LEVENT KAYA
    TEXAS TECH PUNTO hazemanyagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 10

En son dizel teknolojisi ve sentetik dizel tipi yakıtın kombinasyonu olan Shell V-Power Diesel+GTL teknolojisi yeni nesil dizel araçlar için üretildi. GTL katkısının kükürt değeri çok düşük iken setan sayısı sıradan dizellere göre daha yüksek. Yeni yakıt, içerdiği formül ile sıradan dizellere göre daha temiz ve verimli bir yanma sağlıyor, tortu birikmesinin önüne geçiyor, motoru sürekli temizleyerek ömrünü uzatıyor ve performansını daha da artırıyor

ben bu yakiti kullaniyorum iyi midir?

frt dygn
    byjeoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 12

bu yakıtı bende denedim bariz bir fark hissettim

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

shell gtl ...her araca yaramıyor dikkatli olun

özellikle mjetlerde...bence kullanmayın...

Yunus Kahraman
    yunus kahraman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 34

dizellerde güç artımı sadece yazılım veya parça büyükmek ile sınırlı değil arkadaşlar.

Ender İYİDİKER
    E_N_D_E_R_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34 EN*707
    Edilen teşekkür: 128

Bence çok bir değişkenlik yok benim düşüncem şudur arkadaşlar....yakıtı satamıyorsanız eğer daha iuyi olduğuyla reklam yaparsınız....işte buda onlardan bırı.biraz araştırın gtl satışlarının yüzdesini...kısa bır ornekle açıklayayım ne zaman shelle ugrasanız bu aralar hemen size gtl koymak istiyor ben istemesemde sanki zorluyor iyidir falan diye...inandığım bişi var bu yakıt konusunda kuzenım 35 yıllık türk penrollerinden emekli oldu ondan öğrendim, hepsi aynı satıcıları farklı....
    Herkeze ucuz yakıtlı günler dilerim...
    BİR HAYATIN VAR VE SEN ONU EN İYİ BİR ŞEKİLDE YAŞAMALISIN...!!! EndeR

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

bende gtl kullanıyorum, az daha seri oldu araç

Yunus Kahraman
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Bir sürü yolu vardır. En basitinden gaz ayarı ile oynarsınız =)

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

Bir açıklarmısınız gaz ayarı ile oynayıp güç almayı. Çalışma mantığını falan çok merak ettim doğrusu.... Yepyeni bir buluş olsa gerek...

Yunus Kahraman
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı Murat Gürakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir açıklarmısınız gaz ayarı ile oynayıp güç almayı. Çalışma mantığını falan çok merak ettim doğrusu.... Yepyeni bir buluş olsa gerek...
    aslında yeni bir buluş değil. Sadece bilinmedik bir yöntem. Elektronik gaz ayarı olduğu içinde olayı kurcalamak istemezler. Orjinalde m.jette yakıt 6V ile püskürtülür. Bunu yükselticeksin hepsi o =) Mantık bu yani =) çok basit bir olaydır. Ben genelde 2 katına çıkarırım.

ümit başaran
    uzuncocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mardin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 480

Alıntı yunus kahraman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında yeni bir buluş değil. Sadece bilinmedik bir yöntem. Elektronik gaz ayarı olduğu içinde olayı kurcalamak istemezler. Orjinalde m.jette yakıt 6V ile püskürtülür. Bunu yükselticeksin hepsi o =) Mantık bu yani =) çok basit bir olaydır. Ben genelde 2 katına çıkarırım.
    bu basıncı ıkı katına cıkarmak nasıl etkılıyo pekı?
    jetta1.2 tsı comfortlıne 2012

Yunus Kahraman
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı uzuncocuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu basıncı ıkı katına cıkarmak nasıl etkılıyo pekı?
    vallahi doğru kabloyu bulana kadar pek bir etkisini göremiyorsun =D =D =D

Murat Gürakan
    varmı denemek isteyen :) Murat Gürakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 354

Gaz ayarı ile performans falan alamassınız. Sadece daha net tepkiler alırsınız. Gaz ayarı ilede püskürtme değerlerini etkileyebilceğinizi hiç zannetmiyorum. Bunun için ya enjektörlerin avansıyla oynarsın yada pompayı büyütür yada üzerinde ayar yaparsın. Yoksa gaz ayarlama ile motora giden yakıtı etkilemek imkansız. Yapılan işlem en fazla, tam basmada gelen tepkiyi çok daha aşağı çekerek azcık dokunuşla hissayat olarak çok gidiş sağlamaktır. Nitekim o noktadan sonrada gaza daha fazla bassanızda bişi ifade etmez.

Yunus Kahraman
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı Murat Gürakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gaz ayarı ile performans falan alamassınız. Sadece daha net tepkiler alırsınız. Gaz ayarı ilede püskürtme değerlerini etkileyebilceğinizi hiç zannetmiyorum. Bunun için ya enjektörlerin avansıyla oynarsın yada pompayı büyütür yada üzerinde ayar yaparsın. Yoksa gaz ayarlama ile motora giden yakıtı etkilemek imkansız. Yapılan işlem en fazla, tam basmada gelen tepkiyi çok daha aşağı çekerek azcık dokunuşla hissayat olarak çok gidiş sağlamaktır. Nitekim o noktadan sonrada gaza daha fazla bassanızda bişi ifade etmez.

mesut karahan
    GP51 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Niğde
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 17

herkeze merhaba.alpin powerbox aldım ikinci el.aldığım kişi 2004-2005 1.3 multijetlerde kullanmış 70 beygir.ben 2007 grande punto 75 beygir ve 2011 linea 90 beygirde kullanmayı düşünüyorum. herhangi bir peoblem olabilir mi? uyum sağlar mı? nelere dikkat etmeliyim. box ın çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır? üzerinde ışık falan yok...

cihan kesen
    speedy_16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Bravo Hayal Mavisi
    Plaka
    16 ** 022
    Edilen teşekkür: 179

arkadaşlar konuyu hortlattım ama internette gezerken bir site denk geldi box satıyor ama güç artışı anormal fazla geldi bana sizinle paylaşmak istedim sizlerin fikirleri nedir nu konuda ?
    Fiat - CHIPTUNNING.EU

emrah esmer
    emrahesmer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 5

Standart punto performans

arkadaşlar ben yeni bir 2007 model punto 1.3 dizel 75 beygir aldım 22500 km de çok temiz bir araç. ama bende daha önce ford fiesta 1.4 dizel vardı performansı mükemmeldi bu araba bana çok ağır geldi. resmen gitmiyor. acaba bir problemmi var. bilgi verirseniz sevinirim.

alper ALPĞOLU
    ultraslan33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    33 plaka:))
    Edilen teşekkür: 87

Alıntı multijetta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Box ve chip birarada kullanılması belli kurallara göre olursa herhangi bir zarar vermez. Konuyu dağıtmadan bir ön açıklama ile başlıcam.
    bizim multijet motorlar aslında HDİ motorların geliştirilmiş şeklidir. HDİ motorlarda bir döngüde 2 püskürtme olurken multijette toplam 5 kez püskürtme oluyor bunun neticesinde daha verimli bir yanma ve daha çok güç elde ediliyor. Örneğin HDİ motorların Common rail basıncı 1350 bardır. Bizim multijetlerin atası 1. kuşak 70 bg, 180 nm'lerde bu 1400 bardır. 75 bg'liğin 70'likten farkı enjektör ve sistem yazılım farklarıdır. Gelelim 90 bg'liklere bunlarda ise common rail sistemine herhangi bir ilave yapılmaksızın ( 75 bg'likte rail sistemi ile aynı parça ) basınç değeri fabrika tarafındahn 1600 bara yükseltilmiş, bu artan basınç değişken geometrili turbo ile desteklenmiştir. Multijetin atası ve HDİ motorlara 1.jenerasyon common rail dizel, 90 bg'liklere 2. jenerasyon common rail dizel denmektedir. Günümüzde 3. kuşak common rail sistemi örnek teşkil eden 1800-2000 bar basıncı olan rail sistemleri mevcuttur.( Örneğin BMW 120d gibi misal.)Biz CR sensöre bağlanan box ile bir nevi common rail sistemimize bir kuşak atlatıyoruz aslında. Değişken geometri turbo çokta güç arttıran bir sistem değil aslında dump valve benziyor. Düşük devirlerde turboyu erken devreye sokan yüksek devirlerde turbonun hızının kesilmesini ve boğulmasını önleyen bir sistem. 1.3 motorda taş çatlasa 3-4 beygir fark attırır.( Örnek 1,5 CRDİ matrix 102 Bg-240 nm tork, aynı motor değişken geometri turbo ile olursa 110 bg-235 nm tork , 1.3 için ne olur artık siz karar verin )
    Asıl 12-13 beygirlik fark common rail basıncından kaynaklanıyor.
    Gelelim Chip tuninge, chip tuning püskürtülen yakıt miktarını çok az arttırır, bu sayede rail basıncı bimiktar artırabilir, ama bu artış box’taki kadar değildir, yine chip tuning turbonun devreye girmesini 100-200 devir düşürebilir. Bizim araçlarda turbo 1750 devirde devreye girer deniyor ama chipsizken biz turbonun fırlatmasını 2500 devirde hissediyoruz ama bu fırlatma 3250 devirde bitiyor ve tork eğrisi hızlıca düşüşe geçiyor. Şayet Chip tuning yaparsanız bu değerler kısmi olarak değişir. 2250-4000 gibi bişeyler oluverir. Eğer bi miktar commonrail basıncınıda box ile tolerans dahilinde arttırırsanız 1600,1700-4000 devir arası zevkli sürüş sağlarsınız. Bu arada 1400- 1600 devir arası ani gaza basmada bimiktarda siyah duman tabiata salarsınız buda sistemin handikapıdır. Bu siyah duman yakıttan zengin egsoz gazıdır. Böylece katalizör erken tıkanır, fren ve ön aks hızlı sürüşlerde yorulur, bozuk yollarda zevkli sürüş yaparken araba tangır tungur oluverir Nez gibi her yeri oynar, buda diğer handikaptır. Avantaj ise turbo Lag azalır ( Turbo gecikmesi ) Sanki arabada hemturbo hemde süperşarj var sanırsınız. Bu basınç değeri sizi yanıltmasın aslında çokta yüksek değerler değil. Pompa meme teknolojili Wolksvagende bu değerler 2000-2200 barlara çıkıyor o yüzden bu motorlar çok güçlü ve tork eğrileri ideal ama dezavantajı traktör gibi gürültülü ve sarsıntılı çalışması. Zaten eğer Common rail basıncı çok tehlikeli değerlere çıkar ise sistem bir valf yoluyla mekanik olarak basıncı düşürüveriyor. Ama benim tavsiyem 1400’lükler 1600’e terfi etsin, 1600barlıklar 1800’e terfi etsin, 1800-2000 bar basan 3.kuşak Common rail arabalar ( Mercedes BMW) powerbox değilde Chip tuning yaptırsın.Umarım anlaşılmışımdır. Bu olaylar ECU’ye değil emme manifoldu ve common raille zarar verir özellikle kontrolsüz kullanılan arttırılan analog box basınçları gibi.
    aga profesör müsün nesin)helal
    noone knows that except both of us

emrah esmer
    emrahesmer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 5

Standart lütfen yardım

arkadaşlar ben yeni bir 2007 model punto 1.3 dizel 75 beygir aldım 22500 km de çok temiz bir araç. ama bende daha önce ford fiesta 1.4 dizel vardı performansı mükemmeldi bu araba bana çok ağır geldi. resmen gitmiyor. acaba bir problemmi var. bilgi verirseniz sevinirim.

Eray Şendil
    fiery_hunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    Y O K !
    Edilen teşekkür: 339

arkadaşlar aracım dizel 1.3 ve motorla oynamak istiyorum biraz bu konuda beni birebir aydınlatabılcek izmirli arkadas var mı acaba aranızda

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon