Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Turbo basıncı

yücel akar
    yucelakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 70

Standart Turbo basıncı

son zamanlarda 207 sahiplerinin turbolarının 1,5 bar bastığını söylemesi ve bunu gp ye karşı bir üstünlük olarak her fırsatta dile getirmeleri beni bu topic i açmaya teşvik etti arabayı alırken sorduğumda da cevap alamamaıştım gp lerde turbonun kaç bar olduğunu bileniniz varmı ?

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali ÖZTÜRK
    bahcelili_ali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 263

o 207lerin turbo motorlarını bmw yaptı ve yılın motor ödülünü aldı diye biliyorum. motorun çalışmasını devre göre tork ve beygir üretmesini bi dergide okumuştum baya met ediliodu
    bizimkiler 1.2 yada 1.3 tü sanırım ben tam bilmiorum

cihan özdamar
    CihanÖzdamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 J 6390
    Edilen teşekkür: 34

1.2 mi ? bunlar biraz yuksek degerler degilmi?
    sürekli 0.6 bar basıosa öpüpte başımıza koyalım derim ben.çok çabuk şişiyor turbolarımız.

ama tabı bu tamamen tahmin birisi bulup dogrusnu soyleyene kdr da o sekılde kalacak

barış gürol
    en hızlısından borisc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    16CMV79
    Edilen teşekkür: 35

hemen merakınızı gidereyim aracıma hırsız girene kadar turbo basınc gostergem vardı ve 1.0 bar basıyodu..

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ben de bugün taktırdım en yüksek 0.9 basıyor araçlarımız. fakat vites değişimlerinde bazen sıkışmadan ötürü 1.5 lara da çıktığı oluyor. fakat normal basınç 0.9

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

M.Bülent ATASOY
    Forumun Manyağı Bülent A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    07 ATA 35
    Edilen teşekkür: 214

90 Ps olan dizellerde
    1.5 peak
    1.2 cont. basıyor.

Cihan sizin 75 liklerde durum nedir bilmiyorum ama bu dizel turbolar böyle.
    Benzinli turbolarda bu basıncı görmek için çok yatırım yapmak gerek motora.

Benim Palio 1.3 70 ps multijete en fazla 1.48 astırabildik.Tam 1.5 basınca motor kendini korumaya alıyor ve stop ediyor.
    Photoshop Değil , Gerçeğin Ta Kendisi

SÖZDE DEĞİL , ÖZDE MODİFİYE

cihan özdamar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 J 6390

bulent abı turbo basıncının arttırılması hakkında bır bılgın varmı pkı?

bugun bıraz arastırdım ve multıjet motorların turbo basınclarının bsıt bır ıslem ıle yada boost controller sayesınde arttırılabıldıgını okudum.basıt dedıgım ıslem ıse turbonun ustundekı bır seyı gevseterek yada sıkarak oluyormus.bu konuda pek bır bılgım yok hafta sonuna kadar da sanayıye gıdıp lıft e kaldırıp turbosunu ınceleyecegım de yok

bnm ıstedıgım aracın garantısı bıtımıne yakın bu basıncı arttırmak olmadı sızın degısken geometrılı turbolardan alıp sısmesını de onlemek adına daha buyuk bı ıntercooler almayı planlıyorum cjunku ya sızın yada bızım turbolardan bırının ustunde bole ayarını degıstırmek adına bır parca varmıs..

kusura bakmayın aksam aksam kafam bu kdr duzgun cumle kurabıldı

bırde ınatla 175 65 15 lastıklerle devam edıcem alıstım kaymasına cok eglencelı oluyor

ıyı aksamlar

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Bildiğim kadarıyla mjtd ler yaklaşık 1 bar la çalışıyor.Pug un dizelleri de yaklaşık aynı barda çalışıyordur.Ancak kastedilen benzinli turbo ise bilemeyeceğim..

M.Bülent ATASOY
    Forumun Manyağı Bülent A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    07 ATA 35
    Edilen teşekkür: 214

Cihancım.
    Sizin araçlarda dediğin gibi turbonun üzerindeki bir vidadan boost u arttırıp azaltabiliyorsun.
    Fakat bunu yaparken digital bar saati ile kontrol ederek yapın.
    1.5 bar ın üstüne çıktığnda overboost tan turbon gider.

Bunu boostcontroller ilede yapabilirsin.
    Ben Turbosmart ın dual boost controller ını kullanarak yaptım bunu.
    Birinci ayar şehir içi sakin kullanım için 1.2 bar'a ikinci ayar 1.49 bar kapışmalar için ayarlanmıştı.

Sizin araçlarınız normalde 1.2 bar peak, 0.8 bar cont. değeri vardır.

Değişken geometrili turbo takmanı pek tavsiye etmem.
    Chip tuning ve basınç arttırıımı işini görecektir.

Daha önceki aracım Palio nun dyno çıktısı

Photoshop Değil , Gerçeğin Ta Kendisi

SÖZDE DEĞİL , ÖZDE MODİFİYE

12. Bu mesajı için 5 kişi Bülent A.'ye teşekkür etti:

cihan özdamar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 J 6390

yanı sımdı bnm anladıgım basıncı turbo ustundekı bır vıda ıle yada boostcontroller sayesınde arttırabılıyoruz? yoksa vıda ıle arttırıp boostcontroller ıle control mu etmek gerekıyor
    yada vıda ıle basıncı arttırıp ama dıjıtal bır turbo basınc saatı ıle kontrol altında tutmam mı gerekıyor?
    konuya yanı turbolara yabancı oldugum ıcın mazur gorun saf sorularımı

bır de sunu da sorucam, sadece turbosmartın boost controller ı basıncı arttırmaya yetıyor anladıgım ama chıp tunıng yanında sart mı?
    Konu CihanÖzdamar tarafından (03/10/2007 Saat 10:11 ) değiştirilmiştir.

Ziyaretçi047

Valla ben de oynayabilirim ama motoru en son elime alacam diye oynamayım diyorum. Bir de bu gün farkettim turbo her zaman aynı basmıyor. Dün 0.9 basan turbom bu gün 0.6 basıyor Bir de turbo ile ilgili şöyle bişe keşfettim. Turbo saatim zır zır ötüyor çünkü ibresi diğer ibreler gibi sabit değil sürekli titriyor. Gaza basınca veya düşük devirdeyken de böyle. 2000 devirin üstüne çıkınca bi sessizlik oluyor. Nedenini merak ettim ve turbo hortumunun saate giren kısmını çıkarıp elime aldım ve gaza basmaya başladım. Farkettim ki turbodan hava sabit değil kesik kesik geliyor bu da turbo saatini çıldırtıyor. Aceba bu normal midir yoksa benim turboda mı bişe var.

yusuf tosun
    alphaville - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 2

Arkadaşlar bir şeyi merak ediyorum bu durum 14 hdi ler içinmi geçerli yoksa 16 lık 207 ler için mi geçerli.

barış gürol
    en hızlısından borisc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    16CMV79
    Edilen teşekkür: 35

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla ben de oynayabilirim ama motoru en son elime alacam diye oynamayım diyorum. Bir de bu gün farkettim turbo her zaman aynı basmıyor. Dün 0.9 basan turbom bu gün 0.6 basıyor Bir de turbo ile ilgili şöyle bişe keşfettim. Turbo saatim zır zır ötüyor çünkü ibresi diğer ibreler gibi sabit değil sürekli titriyor. Gaza basınca veya düşük devirdeyken de böyle. 2000 devirin üstüne çıkınca bi sessizlik oluyor. Nedenini merak ettim ve turbo hortumunun saate giren kısmını çıkarıp elime aldım ve gaza basmaya başladım. Farkettim ki turbodan hava sabit değil kesik kesik geliyor bu da turbo saatini çıldırtıyor. Aceba bu normal midir yoksa benim turboda mı bişe var.
    cihan ilk olarak yakısmıs gulegule kullan.soruna gelince.. bende de olmustu hortuma valf takarak sorunun gidicegine inanıyorum..teorik olarak emin değilim ama kontagi her acıp kapattıgında ve turbo devreye girip cıktıgında saate giden hortumda bi bosluk oldugunu dusunuyorum. o yuzdende hava kesik kesik geliyor. hatta bu valf takmadan once 3 kere motor arıza ısıgı yanmıs ve araba belli bi km nin üstüne cıkmıyorudu. servise giderek ısıgı sondurttum. ve bilgisayarda gorunen arıza turboydu! ve hortuma valf taktım. eger valf yoksa biran once yapmanı tavsiye ederim..
    Konu borisc tarafından (05/10/2007 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

yücel akar
    yucelakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 70

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla mjtd ler yaklaşık 1 bar la çalışıyor.Pug un dizelleri de yaklaşık aynı barda çalışıyordur.Ancak kastedilen benzinli turbo ise bilemeyeceğim..

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

turbo basıncı rolentide 0,9 bar gaz verip hızlanmalarda 1ila 1,5 bar olur

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Yusuf Bey, 1.5 Bara kadar çıkması biraz zor bence...

Ziyaretçi047

Alıntı borisc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cihan ilk olarak yakısmıs gulegule kullan.soruna gelince.. bende de olmustu hortuma valf takarak sorunun gidicegine inanıyorum..teorik olarak emin değilim ama kontagi her acıp kapattıgında ve turbo devreye girip cıktıgında saate giden hortumda bi bosluk oldugunu dusunuyorum. o yuzdende hava kesik kesik geliyor. hatta bu valf takmadan once 3 kere motor arıza ısıgı yanmıs ve araba belli bi km nin üstüne cıkmıyorudu. servise giderek ısıgı sondurttum. ve bilgisayarda gorunen arıza turboydu! ve hortuma valf taktım. eger valf yoksa biran once yapmanı tavsiye ederim..
    valfe gerek yok bence. hortumu biraz sıktım ve sorun kalmadı. turbonun çalışması da gayet iyi. normalde 0.9 basıyor. Tam dolumda sabit olarak 1.0 basıyor. Vites değişimlerinde 1.3 görüyorum.

cihan özdamar
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 J 6390

bekleyin 1.5 basacak...

yusuf şenol çetin
    Yalın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 737

bügün bir aracta son test kontrolümde son almış olduğum cıktıya göre 1,3 bir değer aldım yinede tekrar ediyorum rolentide 0,9 bar ila yüksek hızlarda ise 1 ila 1,5 arasında değişiklik götermektedir buda çok iyi bir sonuc.bir exzeminer cıhazınız varsa değişik hızlarda deneyebilirsiz.sonuçları görebilirsiniz.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SELİM punto
    motoknight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı Cihan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben ankaradki turboculara sordum turboyu büyültmeden turbo basıncını artırmak turboyu patlatır dedi.
    acaba siz turbonuzu büyültmeden önce sadece basıncıyla oynadınız ve herhangi bir sorun çıktı mı

Sayfa 1/2 12 SonSon