18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Yol Tutuş, Yay, Amortisör?

htuncelli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***
    Edilen teşekkür: 1

Standart Yol Tutuş, Yay, Amortisör?

Selamlar Arkadaşlar,
    Öncelikle forumumuz nihayet yeniden çalışmaya başladı, umarım bir daha problem yaşamayız...
    Benim sorunum ve sorum arabanın yol tutuşuyla ve nasıl iyileştirebileceğimizle ilgili...
    Araç yüksek hızlarda stabil şekilde gitmiyor. Yani sürücüye oturaklı bir gidiş hissi vermiyor. Sürekli olarak direksiyona müdahele etmek gerekiyor...Bu da uzun yolculuklarda sürücüyü oldukça yoruyor...Bilemiyorum, belki kullandığım diğer arabalarla kıyasladığım için bu yol tutuş durumu bana daha sıkıntı verici bir zaafiyet gibi geliyor...Özellikle yüksek hızlarda çapraz girilen hafif tükseklerde araç bir dalgalanma hareketi yapıyor...Kısacası aracın yol tutuşu bana güven hissi vermiyor.
    Orjinal Bridgestone lastikleri Nokian lastiklerle değiştirdim...Bir parça düzelme oldu ama yeterli değil...
    Bunu hissi ortadan kaldırmak için sizce neler yapılabilir?
    Genellikle bana söylenen yay takmam gerektiği...Özellikle, Eibach'ın 30 mm lik yaylarından...
    Siz neler önerirsiniz arkadaşlar?
    Yarın uzun yola çıkacağım, ama arabanın yaylanması (+ yol sesi) gibi şeylerden ötürü eşimin arabası 307 ile yola çıkmayı düşünüyorum...
    Eğer yay derseniz uygun yayı nereden bulabiliriz?

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim...

Mehmet Taner Kadak
    mTk's Grande mTk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915
    Edilen teşekkür: 12

Bu bahsettiğiniz sorunları bende yasadım. Daha önceki arabam focus idi. Ve yol tutuşun doruklarında bir performans gösteriyordu focus. Punto ya geçince bir güvensizlik oluştu.Aslına buna sorun diyemeyiz çünkü puntonun katagorisi belli. Kendi sınıfındakilere göre en iyi tutuş puntoda bunuda belirtiyim.
    Ama dahada iyileştirmek için 3.5cm lik yay alabilirsiniz. 3.5luk yay görünüşten çok performansa yönelik. Bu yayı standart amortisörlerle kullana bilirisiniz. Ama unutmayınki standart yaylardaki konfor kesinlikle olmayacak ama çok aşırıda kötü olmayacaktır. Bu ucuz bir yöntem. Bir diğeride yay+amortisor olarak satılan ve yükseklik ayarı yapılabilen setler var bunlardan alabilirsiniz ama benim fikrim bu hem pahalı hemde boş yere yapılmış bir mod olur. Çünkü bu seti alınca piste çıkmanız lazım yayların hakkını vermek için. Sonra arkamızdan bağırmasınlar arabanın hakkını ver diye dimi
    Ben şuan H&R 3.5cm yay kullanıyorum ve 160-180km/h arası gayet güven veren bir yol tutuşum var. Üstelik virajlı yollarda.

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Alıntı mTk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bahsettiğiniz sorunları bende yasadım. Daha önceki arabam focus idi. Ve yol tutuşun doruklarında bir performans gösteriyordu focus. Punto ya geçince bir güvensizlik oluştu.Aslına buna sorun diyemeyiz çünkü puntonun katagorisi belli. Kendi sınıfındakilere göre en iyi tutuş puntoda bunuda belirtiyim.
    Ama dahada iyileştirmek için 3.5cm lik yay alabilirsiniz. 3.5luk yay görünüşten çok performansa yönelik. Bu yayı standart amortisörlerle kullana bilirisiniz. Ama unutmayınki standart yaylardaki konfor kesinlikle olmayacak ama çok aşırıda kötü olmayacaktır. Bu ucuz bir yöntem. Bir diğeride yay+amortisor olarak satılan ve yükseklik ayarı yapılabilen setler var bunlardan alabilirsiniz ama benim fikrim bu hem pahalı hemde boş yere yapılmış bir mod olur. Çünkü bu seti alınca piste çıkmanız lazım yayların hakkını vermek için. Sonra arkamızdan bağırmasınlar arabanın hakkını ver diye dimi
    Ben şuan H&R 3.5cm yay kullanıyorum ve 160-180km/h arası gayet güven veren bir yol tutuşum var. Üstelik virajlı yollarda.
    Öncelikle çok teşekkür ederim...
    Yayları taktıktan sonra aracın içeriye aldığı gürültü arttı mı?
    H&R ile Eibach arasında nasıl bir fark var?
    Birde Grande Punto'ya uyan H&R leri nereden nekadara temin edebiliriz..?

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

üst sinif bir aractan puntoya gecince size yol tutus iyi gelmiyor olabilir ama sinifina göre bence iyi . hele paliodan sonra puntoya gecen benim icin süper yol tutuyor
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

M.Bülent ATASOY
    Forumun Manyağı Bülent A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    07 ATA 35
    Edilen teşekkür: 214

Eğer yay takacaksanız ya Eibach yada Ap kulanmanızı tavsiye edeim.Hem yol tutuşu iyileştiriyor hemde konfordan ödün vermiyor.

Ap nin Grande Punto için olanı çıkmadı.
    Eibach ında 4 cm (daha önce 3.5 cm idi değişti ) ve 5 cm olmak üzere 2 modeli var.Fakat şuan Türkiyede yok. Gelen ilk parti bitti.
    Bi aksilik olmaz ise Şubat sonu Eibach yayları benden temin edebilirsiniz.Fiyatı yaklaşık 190 euro civarı diyebilirim.

Ben çok sert kullanmama rağmen yoldan çıkarmayı bırak esp yi bile devreye sokamadım.abi bunda jant lastik ve yay kombinasyonunun da etkisi var.
    Photoshop Değil , Gerçeğin Ta Kendisi

SÖZDE DEĞİL , ÖZDE MODİFİYE

Mehmet Taner Kadak
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915

Alıntı htuncelli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle çok teşekkür ederim...
    Yayları taktıktan sonra aracın içeriye aldığı gürültü arttı mı?
    H&R ile Eibach arasında nasıl bir fark var?
    Birde Grande Punto'ya uyan H&R leri nereden nekadara temin edebiliriz..?
    H&R eibach göre daha yumuşak bir yay olduğu için konfordan fazla ödün vermiyor. Eibach Ap Kw içinde en yumuşağı H&R. Performans olarakta gayet başarılı. Unutmayınki yol tutuş iyi olması için yayın sert olması gerkmez. Bu gerekseydi orjinal yayların çok iyi yol tutuşu olması gerekirde çünkü aşırı sertler.
    Ayrıca yayları değiştikten sonra yol sesinde bir değişiklik olmadı sınıfındaki tüm arabalar gibi puntoda gürültülü. Ama bunuun içinde taban halısını kaldırıp inşaatlarda kullanılan zifli, ısı uygulanarak zemine yapışan bir madde kullanmayı düşünüyorum. Daha önce bu işlemi yapıp ses düzeyini bir aletle ölçüp olumlu sonuç alan arkadaşlarım var. Ucuz ve kolay bir işlem olacak. Yaza kesin planlıyorum. Follow me

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

H&R eibach göre daha yumuşak bir yay olduğu için konfordan fazla ödün vermiyor. Eibach Ap Kw içinde en yumuşağı H&R. Performans olarakta gayet başarılı. Unutmayınki yol tutuş iyi olması için yayın sert olması gerkmez. Bu gerekseydi orjinal yayların çok iyi yol tutuşu olması gerekirde çünkü aşırı sertler.
    Ayrıca yayları değiştikten sonra yol sesinde bir değişiklik olmadı sınıfındaki tüm arabalar gibi puntoda gürültülü. Ama bunuun içinde taban halısını kaldırıp inşaatlarda kullanılan zifli, ısı uygulanarak zemine yapışan bir madde kullanmayı düşünüyorum. Daha önce bu işlemi yapıp ses düzeyini bir aletle ölçüp olumlu sonuç alan arkadaşlarım var. Ucuz ve kolay bir işlem olacak. Yaza kesin planlıyorum. Follow me
    Grande Punto'ya uygun H&R yayları nereden temin ettin acaba?

Mehmet Taner Kadak
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915

Kusura bakmayın görmemişim. İstanbuldan aldım. Kalamıştan. Fiyatı 270ytl. Elinde daha kalmışmıdır bilmiyorum. Görüşmek lazım

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Alıntı h k Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    üst sinif bir aractan puntoya gecince size yol tutus iyi gelmiyor olabilir ama sinifina göre bence iyi . hele paliodan sonra puntoya gecen benim icin süper yol tutuyor
    Dediğin kesinlikle doğru, GP'nin yol tutuşu sınıfına göre makul hatta iyi...ancak, daha iyi olanla kıyaslamak elimizdekini geliştirebilmek veya daha iyi konuma getirebilmek için gereklidir...Sonuç olarak, GP'nin yol tutuşu güven hissi uyandırmıyor ve bu zaafı ortadan kaldırmak için (birbirimizle fikirlerimizi paylaşmak suretiyle) gerekli işlemleri yapmak gerekir...

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Kusura bakmayın görmemişim. İstanbuldan aldım. Kalamıştan. Fiyatı 270ytl. Elinde daha kalmışmıdır bilmiyorum. Görüşmek lazım
    Cevabın için çok teşekkür ederim, birde eğer hatırlıyorsanız ya da biliyorsanız yayları aldığınız yerin telefon numarası falan varsa, görüşebilirsem iyi olur...

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Alıntı Bülent A. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer yay takacaksanız ya Eibach yada Ap kulanmanızı tavsiye edeim.Hem yol tutuşu iyileştiriyor hemde konfordan ödün vermiyor.

Ap nin Grande Punto için olanı çıkmadı.
    Eibach ında 4 cm (daha önce 3.5 cm idi değişti ) ve 5 cm olmak üzere 2 modeli var.Fakat şuan Türkiyede yok. Gelen ilk parti bitti.
    Bi aksilik olmaz ise Şubat sonu Eibach yayları benden temin edebilirsiniz.Fiyatı yaklaşık 190 euro civarı diyebilirim.

Ben çok sert kullanmama rağmen yoldan çıkarmayı bırak esp yi bile devreye sokamadım.abi bunda jant lastik ve yay kombinasyonunun da etkisi var.
    Çok sağolasın, eğer kısa zaman içinde herhangi bir yerden yay temin edemezsem...şubat sonunda senden yardım isterim yaylar için...şu anda bu arabanın kullanması bana pek zevk vermiyor çünkü...

Mehmet Taner Kadak
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915

Benim bulduğum yerin telefonunu bulamadım ama sana yardımcı olacak.
    Pm atın isterseniz bana yayları istanbuldan o aldı çünkü.
    Birde benim aldığım fiyat pazarlık sonucu 270ytl oldu. Normalde 165 euro.
    Konu mTk tarafından (19/01/2007 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir.

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Bu arada,sevgili mTk bahsedince aklıma geldi, arabanın içine yansıyan yol gürültüsünü bir parça azaltmanın şöyle bir yolu olduğundan bahsediyorlar:
    Davlumbaz ile çamurluk içindeki plastik parça arasına bir izolasyon malzemesi olan yalıtım membranlarından kullanmak...Aslında bu da son derece kolay bir işlem...Sadece çamurluk içlerindeki plastik parça sökülecek ve davlumbazla arasında kalan bölge kendinden yapışkanlı kalın (2-4 mm) membran maddesiyle kaplanacak ve yerine monte edilecek...malum 4 veya 5 tane vida var...kapı içleri de kısmen daha ince bir membranla kaplanabilir...Büyük bir olasılıkla bu uygulama yol gürültüsünü bir ölçüde azaltacaktır...Bende ilk fırsatta bunu denemeyi düşünüyorum...

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Tamam, çok teşekküer ederim yardımlarınızdan dolayı...

M.Bülent ATASOY
    Forumun Manyağı Bülent A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    07 ATA 35
    Edilen teşekkür: 214

Vadide yayı beden aldı.
    Ben yarın sorarım toptancıya.Ona göre akşam buraya yazarım 8O
    Photoshop Değil , Gerçeğin Ta Kendisi

SÖZDE DEĞİL , ÖZDE MODİFİYE

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Vadide yayı beden aldı.
    Bülent A. çok teşekkür ederim...Haberlerini beklerim...

Mehmet Taner Kadak
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34AU0915

Vadide yayı beden aldı.
    Ozaman bende sana teşekkür ederim

Bahsettiğiniz şekilde kapılara izelasyon yaptım, fakat davlunbazlara yapmadım. Faydası oldu ama çok değil. Davlunbazlara ve aracın içine komple yapmak lazım.
    Konu mTk tarafından (20/01/2007 Saat 00:39 ) değiştirilmiştir.

Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 AS 0***

Ozaman bende sana teşekkür ederim

Bahsettiğiniz şekilde kapılara izelasyon yaptım, fakat davlunbazlara yapmadım. Faydası oldu ama çok değil. Davlunbazlara ve aracın içine komple yapmak lazım.
    Evet haklısın, ancak o şekilde arabayı daha sessizleştirmek mümkün gibi görünüyor...