Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 1.4 MULTIAIR 105 HP motor Turbo takılarak 1.4 MULTIAIR Turbo 135 HP olur mu?

Yusuf I
    yusuffffff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

Standart 1.4 MULTIAIR 105 HP motor Turbo takılarak 1.4 MULTIAIR Turbo 135 HP olur mu?

Forumda yeniyim öncelikle herkese meraba. 105 beygirlik punto almaya karar verdim ama araştırmalarıma göre yurt dışında aynı motorun sadece turbo desteklisi 135 beygir olarak satılıyormuş. Acaba böyle bir modifikasyon mümkün mü mümkünse kaça patlar? veya Konu hakkında bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilirse sevinirim.

Ziyaretci037
    Ziyaretçi Ziyaretci037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı yusuffffff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forumda yeniyim öncelikle herkese meraba. 105 beygirlik punto almaya karar verdim ama araştırmalarıma göre yurt dışında aynı motorun sadece turbo desteklisi 135 beygir olarak satılıyormuş. Acaba böyle bir modifikasyon mümkün mü mümkünse kaça patlar? veya Konu hakkında bilgisi olanlar bilgilerini paylaşabilirse sevinirim.
    Merhaba hoşgeldiniz,önce tanışma bölümünde kendinizi tanıtırsanız daha iyi olur..

Turbolanıp yeni bi yazılımla o güce ulaşılabiliceğini düşünüyorum ancak maliyetinin çok fazla olacağına eminim.Değer mi tartışılır..

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Bilemiyorum fakat onun yerine atıyorum sıfır multiair alacağınıza multijet bravo alırsınız ikinci el temiz 120 HP onu chiplersiniz zaten 150 beygire yakın oluyor araç. Turbo falan büyütür daha yüksek güçlerde elde edebilirsiniz.. Daha çok performans istiyorsanız tabi.. Hem segment büyütmüş olursunuz
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Orkun Aksoy
    ABARTH OAGP1960 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 633

Alıntı yusuffffff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla mekanik ve elektronik olarak çok farklı altyapılar söz konusu olduğundan, bu tip bir modifikasyonun söz konusu araç için mümkün olabileceğini sanmıyorum.

Emre Emre
    Human Rogue (WoW) bvulgari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 186

Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilemiyorum fakat onun yerine atıyorum sıfır multiair alacağınıza multijet bravo alırsınız ikinci el temiz 120 HP onu chiplersiniz zaten 150 beygire yakın oluyor araç. Turbo falan büyütür daha yüksek güçlerde elde edebilirsiniz.. Daha çok performans istiyorsanız tabi.. Hem segment büyütmüş olursunuz
    Atmana hiç gerek yok bence..Yazmak için yazı yazmışsın..Adam ne soruyo, sen ne cvp yazıyosun..marlboro light kalmadı yedigün light veriim gibi olmuş cevabın..
    This is not personel, just business..

Yusuf I
    yusuffffff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

Cevaplarınız için çok teşekkürler. Başka fikri olanlar varsa duymak isterim. Böyle bişey yaptıracağımı sanmıyorum ama birden aklıma geldi işte gece gece
    Birkan61: fikriniz güzel aslında ama İstanbulda araç kullandığım için açıkçası ufak araç işime geliyor malum trafik. Ayrıca maliyet olarakta almayı düşündüğüm 1.4 MULTIAIR 105 beygir punto, performans, şıklık ve sıfır araç olarak piyasadaki en ucuz ve oldukça hoşuma giden bir araç. Yinede bravo 'nun hakkını yememek lazım gerçekten şık bir araç.

Kaan Karabin
    punto_multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 143

hersey parana bakar 105den değil 135, 335 hatta fazlasını bile yaparsın. hersey paraya ve yapacak olan ustaya bakar
    Bravo HGTurbo
    Kaan

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 524

Fikir benim değil ama mantıklı. Denenmedi tamamen teorik. Tjet multiair üst kapağı takmak daha iyi olabilir.

erhan yildirim
    dicaser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308
    Edilen teşekkür: 182

arkadaşım şöyle bir durum söz konusu ;
    ilk olarak atmosferik bir araca turbo takamazsın öyle kafana esince , he takan manyaklar var ancak 2 ay sonra pistonların birini sağdan birini soldan alıyorlar
    ilk olarak şunu göz önde tutmalısın , atmosferik bir araçla turbolu bir aracın motor yapısı aynı değildir..
    örnek 1.4 starjet 95 beygir punto ile 1.4 t-jet 120 beygir aynı motordur ve turbo sayesinde 25 beygir artmıştır.. ama nasıl ?
    motorlar aynı olabilir ancak motorun içindeki malzeme aynı değildir , atmosferikte kullanılan piston ve krank benzinin oluşturabileceği belli bi basınca göre dizayn edilmiş ve kullanılan malzeme sert demir alaşımlı alüminyum'dur ama turbo motorda kullanılan piston daha uzun mesafeli yarı çapı daha düşük ve saf titanyum alaşımlı alümünyumdan oluşturulmuştur , çünkü turbo demek aşırı beslemedir , motor ,krank vs.. gibi motorun en önemli parçaları bu basınca dayanabilecek ölçüde tasarlanmıştır ;
    he burda şöyle bişeyde diyebilirsin e hondacılar civiclere turbo yapıyor bişey olmuyor ;
    dünyada hangi araç firması olursa olsun hiçbirinin atmosferik motoru turbo beslemesine (herhangi bir piston , yatak , krank değişmeden) dayanamaz , e honda nasıl oluyor ;
    honda zaten her arabasına (honda jazz'da) bile motor VT-i olarak çıkıyor , ve VT-i motor trebi turbo (yani 3 turbo) 'yu bile kaldırabilir fabrika çıkışlı motorun içindeki parçalar çok sağlam ,
    yani uzun lafın kısası turbo bağlamayazsın bağlarsan o araç çöp olur , he dediğim gibi yatak , gövde , piston , krank vs.. bu tip motorun kalbi olan parçaları değiştirip süper parçalar takarsan ozmn turbo beslemeside yaparsın
    turbo güzel bişey ama multiair'de çok iyi bir motor turbo takmak anlamsız bence multiair'ların tek eksiği arka fren hala kampana olması (iğrenç bi görütü)
    ayrıca multiair alırsanız yalnızca karbon intake airkit ile +15 beygir güç elde edersiniz ve bu hem 0-100 hemde son hızı iyi yönde etkiler onun zevkide size yeter

10. Bu mesajı için 2 kişi dicaser'ye teşekkür etti:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Alıntı dicaser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk olarak atmosferik bir araca turbo takamazsın öyle kafana esince , he takan manyaklar var ancak 2 ay sonra pistonların birini sağdan birini soldan alıyorlar
    ilk olarak şunu göz önde tutmalısın , atmosferik bir araçla turbolu bir aracın motor yapısı aynı değildir..
    örnek 1.4 starjet 95 beygir punto ile 1.4 t-jet 120 beygir aynı motordur ve turbo sayesinde 25 beygir artmıştır.. ama nasıl ?
    motorlar aynı olabilir ancak motorun içindeki malzeme aynı değildir , atmosferikte kullanılan piston ve krank benzinin oluşturabileceği belli bi basınca göre dizayn edilmiş ve kullanılan malzeme sert demir alaşımlı alüminyum'dur ama turbo motorda kullanılan piston daha uzun mesafeli yarı çapı daha düşük ve saf titanyum alaşımlı alümünyumdan oluşturulmuştur , çünkü turbo demek aşırı beslemedir , motor ,krank vs.. gibi motorun en önemli parçaları bu basınca dayanabilecek ölçüde tasarlanmıştır ;
    he burda şöyle bişeyde diyebilirsin e hondacılar civiclere turbo yapıyor bişey olmuyor ;
    dünyada hangi araç firması olursa olsun hiçbirinin atmosferik motoru turbo beslemesine (herhangi bir piston , yatak , krank değişmeden) dayanamaz , e honda nasıl oluyor ;
    honda zaten her arabasına (honda jazz'da) bile motor VT-i olarak çıkıyor , ve VT-i motor trebi turbo (yani 3 turbo) 'yu bile kaldırabilir fabrika çıkışlı motorun içindeki parçalar çok sağlam ,
    yani uzun lafın kısası turbo bağlamayazsın bağlarsan o araç çöp olur , he dediğim gibi yatak , gövde , piston , krank vs.. bu tip motorun kalbi olan parçaları değiştirip süper parçalar takarsan ozmn turbo beslemeside yaparsın
    turbo güzel bişey ama multiair'de çok iyi bir motor turbo takmak anlamsız bence multiair'ların tek eksiği arka fren hala kampana olması (iğrenç bi görütü)
    ayrıca multiair alırsanız yalnızca karbon intake airkit ile +15 beygir güç elde edersiniz ve bu hem 0-100 hemde son hızı iyi yönde etkiler onun zevkide size yeter
    Erhan hocam süper özetlemişsin tebrikler..

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaan Acurol
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Budweiser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Bilgilerin büyük bir bölümüne katılıyorum. Motor içine girmeden turbo çok sağlıksız olur. Birde gereksiz para israfı. Aracın maliyeti + turbo entegrasyon maliyeti keseyi oldukca zorlayacaktır. Ben zamanında bu tarz şeyleri çok araştırdım. Gerçekten gereği yok. Verilen paralara belki biraz düşük modelli ama daha konforlu daha yürürlü araçlar alınabilir. Mesela şu anda piyasada çok tutulan 99-2000 Audi A3 1.8T gibi. Filtre sistemine gelince Puntoda filtre kiti 15hp alınması çok güç 3 5 birşey artar ama 15 hp biraz hayal.

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı Budweiser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgilerin büyük bir bölümüne katılıyorum. Motor içine girmeden turbo çok sağlıksız olur. Birde gereksiz para israfı. Aracın maliyeti + turbo entegrasyon maliyeti keseyi oldukca zorlayacaktır. Ben zamanında bu tarz şeyleri çok araştırdım. Gerçekten gereği yok. Verilen paralara belki biraz düşük modelli ama daha konforlu daha yürürlü araçlar alınabilir. Mesela şu anda piyasada çok tutulan 99-2000 Audi A3 1.8T gibi. Filtre sistemine gelince Puntoda filtre kiti 15hp alınması çok güç 3 5 birşey artar ama 15 hp biraz hayal.
    multiair motorlarda hava akımı aşırı keskin olduğundan kendi orjinal hava filtresini çıkartıp hiçbir şey takmasanız bile 3 beygir farkeder he burda şöyle bu soru akla geliyor e ozmn fabrika malmı neden boşuna filtreye filtre kutusuna para versin olay şu multiair motor çok iyi bi hava emiş gücüne sahip bi motor olduğundan fakat aynı zamanda yapı itibari ile az benzin çok o2 ilkesini benimsemiş bir motor bu yüzden diğer benzinli araçlara nezaren motor içi malzeme kalitesi çok çok iyi değil (zaten iyi olmasınada gerek yok) , durum bu olunca hava filtresini takmak zorunda kalmışlararkadaşlar zaten bırakalım kaç beygiri kaç bar turboyu tatil nası geçiyo len millet ? ulen tamda ramazana denk geldi ya

ural leanback
    @ MARs ent. uraaal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 202

multiair motorlarda hava akımı aşırı keskin olduğundan kendi orjinal hava filtresini çıkartıp hiçbir şey takmasanız bile 3 beygir farkeder he burda şöyle bu soru akla geliyor e ozmn fabrika malmı neden boşuna filtreye filtre kutusuna para versin olay şu multiair motor çok iyi bi hava emiş gücüne sahip bi motor olduğundan fakat aynı zamanda yapı itibari ile az benzin çok o2 ilkesini benimsemiş bir motor bu yüzden diğer benzinli araçlara nezaren motor içi malzeme kalitesi çok çok iyi değil (zaten iyi olmasınada gerek yok) , durum bu olunca hava filtresini takmak zorunda kalmışlararkadaşlar zaten bırakalım kaç beygiri kaç bar turboyu tatil nası geçiyo len millet ? ulen tamda ramazana denk geldi ya
    vayy millet ramazanda tatil, bar turbo vs bunları konusuyor bizde askerlik yapalım dikkat edin gençlik kendinize

Kaan Acurol
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

daha az benzin daha cok hava diye birşey söz konusu değil. Araç fakire düşer. Her aracın benzin hava oranı farklıdır. Ama az benzin çok hava diye birşey maalesef söz konusu değil. Maf yada Map sensörü birim havayı ölçer ona göre enjeksiyonlar ECU tarafından benzin püskürtür. Multiair motorda egzantrik ve emme supabı arasında elektro-hidrolik itici kullanılmıştır.Emme supaplarının açık kalma süreleri egzantriğin ilk uyartımından sonra ecu tarafından kontrol edilir.. Subaplar havayı daha verimli kullanıyor. M-air teknolojisi bu. stock multiair a sadece hava filtre kiti ile 15bg alana arabamı hediye ediyorum. İlk önce stock sonra filtre kit li hali ile aracı dyno da ölçün. 15 bg ve üstünü alın. hatta 14hp ve üstünü alın. Gelin ruhsatı isteyin benden.
    Konu Budweiser tarafından (27/07/2012 Saat 17:57 ) değiştirilmiştir.

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

Alıntı Budweiser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    daha az benzin daha cok hava diye birşey söz konusu değil. Araç fakire düşer. Her aracın benzin hava oranı farklıdır. Ama az benzin çok hava diye birşey maalesef söz konusu değil. Maf yada Map sensörü birim havayı ölçer ona göre enjeksiyonlar ECU tarafından benzin püskürtür. Multiair motorda egzantrik ve emme supabı arasında elektro-hidrolik itici kullanılmıştır.Emme supaplarının açık kalma süreleri egzantriğin ilk uyartımından sonra ecu tarafından kontrol edilir.. Subaplar havayı daha verimli kullanıyor. M-air teknolojisi bu. stock multiair a sadece hava filtre kiti ile 15bg alana arabamı hediye ediyorum. İlk önce stock sonra filtre kit li hali ile aracı dyno da ölçün. 15 bg ve üstünü alın. hatta 14hp ve üstünü alın. Gelin ruhsatı isteyin benden.
    Arkadaşım üzülerek belirtmek istiyorum seni çalıştığım bursa tofaş fiat arge merkezine bekliyorum pazartesi günü (malum cumartesi pazar iş yok aracının ruhsatınıda al gel

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

keşke aracım multiair olsaydıda bi örnek video koyabilseydim

Kaan Acurol
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Ben istanbuldayım. Siz dediğim gibi Stock dyno ya sokun sonucun çıktısını alın, sonra filtre kiti takın dynoya sokun. 2 sonucunda çıktılarını alın burada bizimle paylaşın. Ben sözümün arkasındayım. Gelir alırsınız.

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

arkadaşım şaka yapıyorum tabikide ruhsatın ve araban senin olsun , güle gületemiz temiz kullan , kesinlikle bende sözümün arkasındayım umarım test aracı bulabilirim bu hafta içinde zaten nitekim bulursam değerleri videoyada çekebilirim , ama şuanda bana karşı alındığını hissediyorum oyüzden şunu söylemeden geçmiyim kesinlikle amacım kimseyi kırmak , üzmek değil ; bende benim anladığım kadarı ile kendimce yorum yapıyorum elimden geldiği sürece sorulara yanıt veriyorum (yada soru soruyorum)

Kaan Acurol
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

Yok alınma falan yok. Bu multiair a has bi durum değil bu forumda çok yazıldı çizildi yok filtreyle 15 -20 hp alıyoruz falan diye de. Bunları diyenlerin çoğu aracına filtre takmamış adamlar. Dayısının amcasının mahalledeki abisinin arabasını görüp onlardan duyup gelip burada sanki okumuş araştırmış denemiş görmüş gelip burada onun artistliğini yapıyor. Üstelik bunada kızmıyorum. Kızdığım nokta yanlış bilgilendirmeyle bilgi kirliliği yaratıyor üstelik insanların fikirlerini değiştirebiliyorlar. Modifiye denince aracın içine eden bir olay gibi görüyorlar. Sözüm meclisten dışarı bunları yazıyorum ama sizde böylesiniz diye demiyorum. Belliki multiair motor hakkında birkaç bilginiz var ben ekleme yaptım. Ben okumayı araştırmayı seven adamım. Atmosferik arabanın canıdır filtre kiti ama 15-20 beygirler hayalden ötede değildir. En ciğerli bilinen atmosferik araç dediğimiz Civic, 306-106 Gti, Clio RS hepsinde cold air intake sistemi taktım ve takıldı gözümle şahit oldum. Ölçtük biçtik hiç birinden 15hp alamadık. O yüzden bu kadar iddialıyım. Kendi aracımdada Custom cold air Intake ve AEM Dry Flow filtre kiti kullanıyorum. Ayrıca aracım her daim Temiz cilalı ve içi mütematiyen şekerli sakız kokar

erhan yildirim
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308

benim aracımın içide orjinal fiat kokar daha tam olarak hangi kokuyu verdiğinden emin değilim şaka bi yana multiair motor için söylemiştim zaten ve yineliyorum zaten forumdanda illaki multiair'i olan arkadaşımız vardır en basit 70 TL 'ye satılan HKS yeşil mantar filtre hangi araca takarsak takalım en az 7-8 beygir alıyoruz bu hava filtresinden , zaten multiair daha fazla hava çeken ve çekmek isteyen bir motor olduğu 15 beygir yükselir demiştim , ki zaten sadece hava filtresi şukadar beygir verir yada şukadar beygir alırsınız diye bişey söyleyemeyiz , ama buradaki konu multiair motora turbo takmak olunca gereksiz bi masraf ve elde edilen sonuç tatminkar olmayacak , zaten multiair motor bol bol hava çeken bi motor güzel bi hava filtresi ile yeteri kadar performans sağlar hatta iyi bi hava filtresi 15 beygir değil 30 beygirgüçte sağlar heleki "Rotrex süprecharged" firmasının yada "K&N" firmasının özel serilerini alırsa arkadaş örnek K&N Apollo filtre kiti alırsa 400Tl 'ye o filtre otomatik olarak 20 beygir artış sağlar çünkü filtrenin içinde soğutucu plak ve tabakasından tutun çelik alaşımlı elektrikli pervane bile mevcut aslında ben şunu söyleyiyim , "air intake" dediğimiz şey aslında modifiyenin başlangıcında yapılan ve performansa yönelik en büyük işlemtir

Sayfa 1/2 12 SonSon