12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Yay tavsiyesi (eibach 5 veya 3 cm vs H&R Vs ?ı)

Gurcan Ozmen
    gurcan45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 29

Standart Yay tavsiyesi (eibach 5 veya 3 cm vs H&R Vs ?ı)

Merhabalar aracım grande punto multijet bende artık yaylanmak sonrada jantlanmak ıstıyorum bu yay yaylarımı alıp jantlarımı sonra almak ıstıyorum kı surtme vs olmaması ıcın dusundugum jant 17'' 205 45 lastık ve buna uygun yay olarak tavsıyelerınız neler.Benım arastırdıgım kadarı ıle forumda konfor olarak eibach ve hr agırlıklı.Hr nın 5 cm dusurme acısından ıyı oldugu soylenıyor ama konforda kayıp daha fazla eıbach yay daha az dusuren ama daha konforlu bır yay o yuzden 5 cm eibach dusunuyorum.5 cm lık yay degısımınden sonra herhangı bır zarar verme dururumum olabılır mı.Yanı yuruyende yapmam gereken degısıklıkler varmı?.Son olarak internetten, Manısa veya izmirde temın edebılecegım yerler ve ortalama fiyat tahmını hakkında bılgı verebılen bırısı olursa sevırım herkeze sımdıden tsk ederım.

Kaan Gülcan
    blackgrande - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 24

H&r'dan şaşma

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ufuk şimşek
    ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    34 GF 0401
    Edilen teşekkür: 10

daha önceki aracımda eibach 3,5 vardı 17 lik jantlarla birlikte kullanıyordum çok memlundum bende yay almayı düşünüyorum...bu sefer 4 cm düşünüyorum bula bilirsem...

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gurcan Ozmen
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

pazar gunu bırıncı sanayıye ugradım heryer kapalıydı ıslerımden fırsat bulabılırsem hafta ıcı gıtmeye calısacagım bakalım hr yada eıbach kafamdakı secenekler satıcının ıkna kabılyetıne kaldı

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

zarar görme ihtimali var takacağınız yay ile. çünkü orijinal yayınızın yüksekliği, amortisörünüzün çalışma strokuna göre seçilmiştir. Siz aracın yüksekliğini 5cm daha kısaltan bir yay taktığınızda orijinal amortisörünüz çalışması gereken strokta çalışmayacaktır. Bunun sonucunda yoldan gelen ve sönümlemesi gereken tepki kuvvetlerini sönümleyememe durumu oluşacaktır. Bu yüklerin sürekli tekrarı ile amortisörünüzün bağlı olduğu karoser parçası zamanla olması gerekenden farklı bir dinamik yüklemeye maruz kalacak ve erken deforme olma ihtimali doğacaktır.

Bağlı olduğu sac kısım uzayabilir, yırtılabilir. Amortisörünüz bozulabilir,patlayadabilir. Bilemeyiz. Hiç biri olmayadabilir kısa vadede.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gurcan Ozmen
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

Alıntı tonymontana Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zarar görme ihtimali var takacağınız yay ile. çünkü orijinal yayınızın yüksekliği, amortisörünüzün çalışma strokuna göre seçilmiştir. Siz aracın yüksekliğini 5cm daha kısaltan bir yay taktığınızda orijinal amortisörünüz çalışması gereken strokta çalışmayacaktır. Bunun sonucunda yoldan gelen ve sönümlemesi gereken tepki kuvvetlerini sönümleyememe durumu oluşacaktır. Bu yüklerin sürekli tekrarı ile amortisörünüzün bağlı olduğu karoser parçası zamanla olması gerekenden farklı bir dinamik yüklemeye maruz kalacak ve erken deforme olma ihtimali doğacaktır.

Bağlı olduğu sac kısım uzayabilir, yırtılabilir. Amortisörünüz bozulabilir,patlayadabilir. Bilemeyiz. Hiç biri olmayadabilir kısa vadede.
    tabıkı zarar verebılır ama sonucta bu yaylar uretılırken belırlı testlerden gecıyo cok buyuk olcude zarar verecegını sanmıyorum amortısor vede salıncaklardan zarar verecek olsa bıle ama podyelerden kulelerden hasar verecegını sanmıyorum zaman bulupta gıtsem barı artık

Koray Akca
    KorayAkca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Plaka
    06 MSS 99
    Edilen teşekkür: 18

Amortisör stroğuna artı olarak rot başlarınızın mavsalları olması gerektiği gibi olmayacaktır şöyle ki; orjinal yaylarınız varken mavsalınız düz bir çizgi şeklinde olacaktır ancak yayları taktığınızda bu mavsallar Z şeklini alacaktır ve bu da rot başlarınızın ömrünü kısaltgacaktır. Ben şuan benzinliye göre olan Eibach 5 cm kullanıyorum 75Hp lik dizel punto evo'mda.Orjinal jant-tekerim üstünde olmasına rağmen sadece sol ön tarafımda tam tur dönerken bir sürtme yaşıyorum. Onun dışında konfor,yol tutuşu ve görüntüde Eibach 5cm den memnunum tavsiyet ederim. Karar sizin

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

hakan şaka
    izmirli_hakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35ufb43
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı gurcan45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar aracım grande punto multijet bende artık yaylanmak sonrada jantlanmak ıstıyorum bu yay yaylarımı alıp jantlarımı sonra almak ıstıyorum kı surtme vs olmaması ıcın dusundugum jant 17'' 205 45 lastık ve buna uygun yay olarak tavsıyelerınız neler.Benım arastırdıgım kadarı ıle forumda konfor olarak eibach ve hr agırlıklı.Hr nın 5 cm dusurme acısından ıyı oldugu soylenıyor ama konforda kayıp daha fazla eıbach yay daha az dusuren ama daha konforlu bır yay o yuzden 5 cm eibach dusunuyorum.5 cm lık yay degısımınden sonra herhangı bır zarar verme dururumum olabılır mı.Yanı yuruyende yapmam gereken degısıklıkler varmı?.Son olarak internetten, Manısa veya izmirde temın edebılecegım yerler ve ortalama fiyat tahmını hakkında bılgı verebılen bırısı olursa sevırım herkeze sımdıden tsk ederım.
    arkadaşlar bende 1.4GP 77hp aracıma 16inch jant lastik yaptım fakat orjinal yaylar çok esnek ve sürtme yapıyor anlıcağınız yayları değiştirmem gerek eibach 5 cm lik yay sürtme yaparmı birde fiyatı ne kadar asllında kulanan arkadaşlar varsa resim koyabilirmi nasıl durmuş.

Engin Tok
    Engin_T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 636

Alıntı KorayAkca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amortisör stroğuna artı olarak rot başlarınızın mavsalları olması gerektiği gibi olmayacaktır şöyle ki; orjinal yaylarınız varken mavsalınız düz bir çizgi şeklinde olacaktır ancak yayları taktığınızda bu mavsallar Z şeklini alacaktır ve bu da rot başlarınızın ömrünü kısaltgacaktır. Ben şuan benzinliye göre olan Eibach 5 cm kullanıyorum 75Hp lik dizel punto evo'mda.Orjinal jant-tekerim üstünde olmasına rağmen sadece sol ön tarafımda tam tur dönerken bir sürtme yaşıyorum. Onun dışında konfor,yol tutuşu ve görüntüde Eibach 5cm den memnunum tavsiyet ederim. Karar sizin
    Orjinal jant lastikle sürtme yapıyormu? Forumda kullanan arkadaşlar bir sıkıntı olmadığını söylüyolardı 5'lik yaylar için
    Punto Evo 1.3 Multijet 75 Hp Active

hakan şaka
    izmirli_hakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35ufb43
    Edilen teşekkür: 0

Alıntı Engin_T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Orjinal jant lastikle sürtme yapıyormu? Forumda kullanan arkadaşlar bir sıkıntı olmadığını söylüyolardı 5'lik yaylar için
    orjinal jant lastikte sürtme yoktu fakat lastiklerimi 16 yaptım orjinal yayla sürtüyo

Ziyaretci037
    Ziyaretçi Ziyaretci037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende de 5lik Eibach yay var,orjinal jantlarla hiç sürtme yaşamadım henüz.

Görsellik ve performans açısındanda son derece memnunum..

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gurcan Ozmen
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Beyaz

soyle bır işlerımı azaltıp gıdıp bakamadım kaldı oyle orjınal bınmeye devam havalar ısınsın bıde su manısa sanayısının yolları bıtsın artık ıse gıdıp gelırken o jant ve yaylarla kullanamam beklıyorum bakalım tsk ederım yazan herkese