Sayfa 2/2 İlkİlk 12
34 sonuçtan 21 ile 34 arası

Konu: Punto Evo 1.3 MJet Chip Tuning yaptıran.

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

SORU:
    Yaklaşık 4 ay önce 0 km 2011 model Seat Leon 1.6 TDI DSG satın aldım. Bu aracın modifiyesi konusunda 105HP lik gücün 135HP e çıkacağı, 250Nm lik torkun ise 310Nm'ye çıkartılabileceğini aynı motora sahip olan Jetta 1.6 TDI'da söylemiştiniz. Bu güç arttırımının DSG şanzımana zarar vermeyeceğini belirtmişsiniz. Fakat enjektörler ve turbonun hasar görmeyeceğine karşı tereddüt içerisindeyim. Daha önce de 0 km aldığım 2007 Caddy 1.9TDI DSG nin günü 105HP den 130HP ye çıkarttırmıştık. Ben yazılım yükleme öncesi aynı soruyu uygulamayı yapan kişiye sorduğumda "turboya bir şey olmaz" cevabını almıştım. Ama uygulama sonrası 1 ay içersinde turbo arızalandı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz ? Orhan Ak

YANIT
    Chip modifiyesi ya da özel programlama çoğu zaman maksimum güç artışını yakalamaya çalışmak anlamında değildir. Bu programlama, yüksek standartlarda işçilik ve motor konusunda uzmanlık gerektiren bir meslek dalıdır. Olması gerekenden daha performanslı bir sonuç elde etme iddiası doğal olarak turbonun çok yorulmasına ve beraberinde arızalanmasına neden olur. Halbuki bu işlemin sınırları bellidir ve değerlerin aşılmaması durumunda motorda, yakıt tüketiminde ve aktarma organlarında herhangi bir hasar oluşmaz. Turbonun ömrü yüzde 10 civarında kısalır, bunun aksini iddia etmek de yanlış olur.

Enjektör konusu ise dizellerde hassas bir konudur. Bundan önceki aracınızda bulunan pompa enjektörlerin özellikleri, daha sorunlu ve pahalıydı. VW Grubu artık işletim püskürtme sistemini değiştirdi ve Common-Rail sistemine geçti. Böylece daha sessiz, uzun ömürlü ve performanslı sonuçlar elde etti. Her 40000km de bir yapılacak karbon temizleme ile enjektörlerin olası tıkanma soruunları da bertaraf edilebiliyor.

Sonuç olarak yazılımı benim katılımım olan bir laborturar aracılığı ile üretiyor ve uyguluyorum. Onno Usta/Otohaber

Bu adamda ahkam kesiyor

A CL
    muhammedçelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 37

Bence zararlıdır diyen neye dayanarak zararlı diyor veya da zararsızdır diyen neye dayanarak zararsız diyor çıkıp bunu açıklasınlar bunun üzerinde tartışılsın yoksa haybeye zararlı,zararsız demenin bir anlamı yok.Hepimiz yeri geliyor araçlarımızda ufak tefek değişiklikler yapıyoruz misal cam filmi taktırıyoruz hem hoş görüntü veriyor hemde aracın içini güneş ışınlarından koruyoruz yasak olsa da veya da perde,Araçların orjinalde camlarında film olmaması yada siyah cam olmaması demek filim zararlı demek değildir..

v d
    vdevir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Cargo nun, 240 ps ve 300 ps leri arasında şanzuman ve soğutma sistemleri farklıdır. iki araç arasındaki şanzuman tork kapasitelerini ZF nin sayfasından karşılaştırmalısınız.
    9S75 & 16S109

240 PS deki şanzuman , 300 ps deki şanzumana göre daha düşük kapasitelidir, eğer 240pse 300ps ECU takarsan, şanzumanın dişlileri hasar görecektir.

garantideki araçda chip tunning sonucu büyük motor arızası olursa ve garanti başvurusu yapılırsa, ana sanayi ECU nun içindeki dataseti upload eder ve herşeyi harfi harfine görür.

chip tunning de yakıt ne olur bilemem ama, silindir içi patlama basınçları değişir. bu da, biyel kol alt-üst yataklarına, silindir contasına, silindir civatlarına, yağın ömrüne negatif yönde etkisi olacağı kesindir.

yukarıdaki maillerde, bir arkadaşım chip tunning sonrası siyah duman attığını söylemiş. bu neyin habercisi hiç araştırdı mı?
    saygılarımla

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

Alıntı vdevir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cargo nun, 240 ps ve 300 ps leri arasında şanzuman ve soğutma sistemleri farklıdır. iki araç arasındaki şanzuman tork kapasitelerini ZF nin sayfasından karşılaştırmalısınız.
    9S75 & 16S109

240 PS deki şanzuman , 300 ps deki şanzumana göre daha düşük kapasitelidir, eğer 240pse 300ps ECU takarsan, şanzumanın dişlileri hasar görecektir.

garantideki araçda chip tunning sonucu büyük motor arızası olursa ve garanti başvurusu yapılırsa, ana sanayi ECU nun içindeki dataseti upload eder ve herşeyi harfi harfine görür.

chip tunning de yakıt ne olur bilemem ama, silindir içi patlama basınçları değişir. bu da, biyel kol alt-üst yataklarına, silindir contasına, silindir civatlarına, yağın ömrüne negatif yönde etkisi olacağı kesindir.

yukarıdaki maillerde, bir arkadaşım chip tunning sonrası siyah duman attığını söylemiş. bu neyin habercisi hiç araştırdı mı?

ankarada turmak ford cargo yetkili servis de satılmış usta var...inanmıyorsanız kendisine sorun...kendisi bizzat ecu değiştirerek bu işi yapıyor....

cemal arslan
    cemal arslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 598

Alıntı safakakbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SORU:
    Yaklaşık 4 ay önce 0 km 2011 model Seat Leon 1.6 TDI DSG satın aldım. Bu aracın modifiyesi konusunda 105HP lik gücün 135HP e çıkacağı, 250Nm lik torkun ise 310Nm'ye çıkartılabileceğini aynı motora sahip olan Jetta 1.6 TDI'da söylemiştiniz. Bu güç arttırımının DSG şanzımana zarar vermeyeceğini belirtmişsiniz. Fakat enjektörler ve turbonun hasar görmeyeceğine karşı tereddüt içerisindeyim. Daha önce de 0 km aldığım 2007 Caddy 1.9TDI DSG nin günü 105HP den 130HP ye çıkarttırmıştık. Ben yazılım yükleme öncesi aynı soruyu uygulamayı yapan kişiye sorduğumda "turboya bir şey olmaz" cevabını almıştım. Ama uygulama sonrası 1 ay içersinde turbo arızalandı. Bu konuda neler düşünüyorsunuz ? Orhan Ak

YANIT
    Chip modifiyesi ya da özel programlama çoğu zaman maksimum güç artışını yakalamaya çalışmak anlamında değildir. Bu programlama, yüksek standartlarda işçilik ve motor konusunda uzmanlık gerektiren bir meslek dalıdır. Olması gerekenden daha performanslı bir sonuç elde etme iddiası doğal olarak turbonun çok yorulmasına ve beraberinde arızalanmasına neden olur. Halbuki bu işlemin sınırları bellidir ve değerlerin aşılmaması durumunda motorda, yakıt tüketiminde ve aktarma organlarında herhangi bir hasar oluşmaz. Turbonun ömrü yüzde 10 civarında kısalır, bunun aksini iddia etmek de yanlış olur.

Enjektör konusu ise dizellerde hassas bir konudur. Bundan önceki aracınızda bulunan pompa enjektörlerin özellikleri, daha sorunlu ve pahalıydı. VW Grubu artık işletim püskürtme sistemini değiştirdi ve Common-Rail sistemine geçti. Böylece daha sessiz, uzun ömürlü ve performanslı sonuçlar elde etti. Her 40000km de bir yapılacak karbon temizleme ile enjektörlerin olası tıkanma soruunları da bertaraf edilebiliyor.

Sonuç olarak yazılımı benim katılımım olan bir laborturar aracılığı ile üretiyor ve uyguluyorum. Onno Usta/Otohaber

Bu adamda ahkam kesiyor
    "Sonuç olarak yazılımı benim katılımım olan bir laborturar aracılığı ile üretiyor ve uyguluyorum. Onno Usta/Otohaber"
    buna sadece gülüyorum

onnu usta yazılımları kendi yapmıyor istanbuldan satın alıyor....

gelelim soruya...

dsg şanzımanlarda limitör var...biz istesekde bu limitörü aşamıyoruz...dolayısıyla bu emniyet subabı olduğu sürece dsg ye hiç bir şey olmaz....

enjektörler...misal ...aracın enjektörü 0.6-0.8 bar arasında basıyor...bu değerlerde genelde %5-20 arasında artış yapılır...bu artışlarda enjektörün basma limitleri içinde olacağı için neticede bir arızaya neden olmaz...

turbo...turbo yazılımdan dolayı bozulmaz. turbo mapinde turbonun ne kadar süreyle hava basacağı yani kaç ms hava basacağı yada kaç bar hava basacağı değerleri artırılıyor...turboya ekstra bir yük binmiyor. bastığı hava süresi değişiyor.

caddy lerde ...özellikle 2006-2007 modellerde...turbo ömürleri 60 bin km olarak belirtildi. oysa 20 binde 40 bin de turbo kesen çok araç gördüğüm gibi 80 bin de olup da hala kullanan da vardı...

bana 2006 - 2007 model bir caddy gelse...ki daha önce bir tane 2006 model geldi...ben bu araca şu şu şu nedenlerden dolayı yazılım yapmıyorum yaparsam da tüm sorumluluk sizin dedim...müşteriyi geri çevirdim....

hangi sektör olursa olsun....işi bilmeyen ağızlarının içi yalan dolu olan amacı sadece günü kurtarmak olan o kadar çok insan var ki.....

turbonun ömrü yazılımdan dolayı değil....yağ bakımı ve turbolu araç kullanma şartlarından dolayı ömrü kısalır...

örnek vermek gerekirse...240 bin km de olan 98 model passat 1.8T araçta hala orijinal turbosu var ve 2 yıldır chipli....turbo basıncı....%70 oranında artırıldı....

patlasa kırılsa bozulsa...bu araçta herşey olmalıydı....
    Konu cemal arslan tarafından (02/08/2011 Saat 10:49 ) değiştirilmiştir.

v d
    vdevir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 38

Satılmış Usta dediğiniz kişi; Cargolarda 240PS araçlara 300PS mi yüklüyor. yoksa 300 ps yüklenmiş ECU yu , 240PS ECU söküp yerine mi takıyor.?
    yada bu uygulama yolda kalan 2524 ü servise getirmek için mi? yoksa uzun süreli kullanımlar için mi?

Satılmış ustaya, 2524 ve 3230 arasında şanzuman farkını sorarmısınız, ayrıca radyatör kapasitesini de ..
    saygılarımla

EMRAH BULUK
    enemca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Standart Cevap: Punto Evo 1.3 MJet Chip Tuning yaptıran.

Alıntı bvulgari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben herşeyden önce Doğruluğa, dürüstlüğe, mantığa ve menfaat gözetmeden doğru bilgi vermeye dayanarak söylüyorum.
    90 lık mjet ile 75 lik arasında bir kere donanımda farklılıklar var. Olay sadece yazılımdan ibaret olmadıgı için. En basitinden mazot filtresi bile değişik hatta debriyaj balatası bile değişik.
    Ankara bu iş için büyük üstadların AR-GE çalışma merkezi olmadıgı için oraya gelmeme gerek olduğunu düşünmüyorum.
    Forumlarda yazan herşey doğru değil, 100.000km aşabilir tabii ki.. 200.000 ide aşabilir. Ama ben bunu masrafsız geçiririm, senin chipli arabanda en basitinden enjektörler bozulur onları değiştirirsin. Chip yapma, abuk subuk mazot kullan 30.000km dede bozarsın motoru. Ama aynı şartlarda sen nasıl chip zararsızdır normal kullanımda az yakar diyorsan bende chip zararlıdır hiçte aynı yakmaz diyorum.
    Ben bu işin içinde olmadığım için tarafsız kendi düşüncemi sunuyorum. Sen bu işin içindeysen ve bu işi yapıyorsan elbette chip iyidir demen gayet normal.
    vw nin motoru 1.4cc ise zaten aynı motor..1.3cc 75hp ile 95 hp de aynı motor..ikiside 1.3cc zaten..Diğer tamamlayıcı ekipmanları farklı..
    Yurt içi yurt dışı farketmiyor.. Orda da sadece yazılım yapıyorsa bu araca ve benim aracım sözde 90hp oldu 95 hp oldu diyorsa onunda motoru erken problem çıkaracak ve ömrü kısalacak.. Bu şartlara eyvallahsa Ay da bile olsa yaptırsın beni ilgilendirmez.
    Ama hiç bişey olmaz demek hatta yakıtı azaltır demek ve bi sıkıntı olursa garantide sölemeyin onlar göremez tarzı akıllar vermek bence hiç etik değil kusura bakmayın.
    Ayrıca sizin einstein olmadığınızı ve fabrikadakilerin embesil olmadığını sanırım herkes biliyordur.
    merhaba. dürüstlük yönünde haklısınız o konuda lafım yok fakat yazılım konusuna gelince açıklamak isterim 75 lik ile 90 lık punto arasındaki en belirgin farkı yaratan mazot pompası ile enjektörlerin arasında aşırı basın geri dönüş hortumunun olmasıdır. 75 likte var 90 lıkta yok. yazılım motor üzerindeki elektronik ve elektromekanik bir çok parçaya uygulanabilir fakat günümüzde en çok ve en kolay olanı enjektör ve ateşleme zamanlarına müdahele edilerek yapılanıdır. yapılan bu işlemlerde özellikle dizellerde enjektörun milisaniyeler içinde yaptıgı puskurtme işleminin zamanıyla yada puskurtme adedi ile oynamaktır buda motora herhangi bir hasarı yoktur. fakat motor içerisinde basınç değişiklikleri oluşacak şekilde bi değişiklik yapılırsa ( yuksek guclerdeki motorlarda yada orj. guce nazaran cok fazla yapılan güç artışlarında) motorun zarar görmesi muhtemeldir. Umarım bilgilendirici olmuştur.

EMRAH BULUK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vişne Kırmızı

bu arada kendi konuma gelince sormak istediğim bir husus var. 90 lık otomatik puntoya chip uygulatan varmı? varsa bana tecrübelerini paylaşabilir mi?

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı enemca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu arada kendi konuma gelince sormak istediğim bir husus var. 90 lık otomatik puntoya chip uygulatan varmı? varsa bana tecrübelerini paylaşabilir mi?
    Bursadaki arkadaşımda vardı. Hatta EGR kapalı Turbo modifiye edilmiş 140 Hp güç alınmış bir araçtı. Aracınızda stage1 yazılımı sonra 115-110 hp arasında güç alırsınız. Ancak araç otomatik olduğu için belki tam gücü kalkışlarda hissedemesinzi ama rampalarda uzun yollarda fark bariz görürsünüz.

EMRAH BULUK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vişne Kırmızı

ya en buyuk korkum torq konv. vites oldugu icn sanzumandan sorun yasama korkum war. onu merak ediorm asil olarak

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Puntonun otomatik şanzumanı her zaman süprizlere açık olan bir şanzumandır. Yazılımı yaptırırsınız 1 hafta sonra arızalınır ama bunu yazılıma bağlamayın. Torkun yükseltilmesi şanzumanı bozmaz. Karar sizin kullanana çok. Ama dediğim gibi bu araçların şanzumanı her zaman süprizlerle doludur.

EMRAH BULUK
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Aynen korkum o. Arabasızda maalesef olmuyor ileri tarihe ertelicez artık. Kendim bu yazılım mevzularina gircektim bkim yapabilicekmiyim die neyse biraz ertelicez gbi

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

Arkadaşlar, 90'lık ile 75'lik punto arasında ne gibi farklar. Yani, hangi parça bu aracın 90'lık olduğunu net gösterir.
    Konu ORS15 tarafından (18/10/2016 Saat 09:53 ) değiştirilmiştir.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Benim bilebildiğim kadarıyla baskı balata-volan farklı,turbosu farklı(değişken oranlı).
    Ama dışardan anlamak için şöyle diyim,90 lıklar çoğunluğu 6 ileri diye biliyorum ama 5 ileri olanlar da var sanırım.Ben ilanlarda direk vites topuzuna bakıyorum.

Sent from my iPhone using

Sayfa 2/2 İlkİlk 12