Sayfa 1/4 1234 SonSon
69 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Bugün Chiptuning yaptırdım ( 90hp 6 ileri )

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

Standart Bugün Chiptuning yaptırdım ( 90hp 6 ileri )

Selamlar,
    Tanıdık bir yerde en sonunda karar verip ellerine teslim ettim.. Enjeksiyon kontrol ünitesini söktüler, yazılımı yükleyen elektronikçiye gönderildi, sonrasında yerine takıldı ve her şey tamamdır..

İlk 250km deneyimlerimi yazayım..

1. vites ve 2. vites deli gibi oldu bu kadar tepkili olacağını tahmin etmemiştim.. Kalkışlar süper; İstanbulun en dik yokuşlarında bana mısın demedi.. Eskiden devirlenerek çıktığım yokuşlu yollar sanki düzleşti..
    3. vites ve 4. viteste ilk 2 vites gibi olmasanda yine gaz tepkisi çok iyileşmiş..
    5. vites de deli gibi olmuş aracı 180km/h hıza kısa sürede çıkarıyor ve orada kalıyor..
    6. vites için de bariz bir fark yok yalnız eskiden 200km/h hıza çıkmak için geçen süre azaldı son hız değişmedi.. rampalarda daha canlı ve hızını korumak için çabalıyor.. 6. vites için en beğendiğim tarafı 160km/h sabit hızda anlık tüketimin ortalama 6.2 olması..

Motor sesine gelince farkedilir bir artış yada başka bir fark hissedemedim.. Rölantide titreşim sallantı durumu olmadı.. Klimalı kalkışlar çok çok rahatladı.. Kara duman olayını ise yine dikiz aynasından dikkatlice baktım ama göremedim ( başka bir araçla arkadan takip edip gözlemek lazım )
    Yakıt tüketimini henüz test etme imkanım olmadı.. Şu anda ortalamam 8.3lt arabanın yeni haline alışmaya çalışıyorum..

Yeni yazılımdan sonra -eskisi gibi- ayağımı gazdan çekince yada vites küçültünce yavaşlamadığını, ivmelenmeye devam ettiğini fark ettim.. ayrıca dik yokuşlardan inerken frene basmadan 1. viteste yada uygunsa 2. vitesle inerdim araç hızını korurdu şimdi ise sanki ileri fırlamak için an kolluyor.. Frenleri erken eskiteceğim kesin.. Bide kalkışlarda ASR kapalı iken her an patinaja düşebiliyor.. Lastikler de erken gidecek..

Son olarak hp ve tork değerleri için tahminlerimi yazayım.. Öyle 115 hp 260Nm gibi uçuk değerler olduğunu zannetmiyorum.. Tahminime göre 15hp 30Nm artmıştır.. yani 105hp 230Nm olmuştur.. Dinamometreye sokup test etmek lazım..
    0-100km hız belki 1 saniye iyileşmiştir yalnız asıl 0-60km de fark müthiş..

Chiptuning yaptırmak isteyenlere tavsiyem olumlu yalnız 5-10bin km sonra durum ne olur bilemiyorum.. Aracı erken yoracağı kesin..

konuyla ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz..
    Konu makeles tarafından (03/12/2010 Saat 18:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: bilgi güncelleme

2. Bu mesajı için 5 kişi makeles'ye teşekkür etti:

batu fes
    batuhann80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 615

hayırlı olsun...güle güle kullanın..
    keske bir dyno alma imkanınız olsaydı...
    yazılım bambaska bir olay,,ben box la bile bu olayı cok rahat hissediyorum...
    Boyun eğmeyeceğiz. Çünkü bu, şan ve şerefle yaşamış olan ecdadımıza karşı büyük bir ihanet olur. Atalarımız, bizlere geniş ülkelerle birlikte hürriyet ve istiklâli de emanet ettiler. Savaşçı ve süvari hayatımız sayesinde yabancıları titreten bir millet olduk. Korumakla vazifeli bulunduğumuz bütün bu emanetleri, adi bir ömür uğruna fedâ edemeyiz. Hepimizin bildiği gibi savaşta Cengaverlerin kaderi ölümdür. Biz ölsek de kahramanlığımızın şanı yaşayacak. Çocuklarımız ve torunlarımız diğer kavimlerin efendisi olacaktır.
    Çİ - Çİ YABGU
    ( M.Ö 54 )

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mete tanergüçlü
    no_fear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 125

güzel ve sorunnsuz kullanımlar dılerım (yolda denk gelırsen duman olayını takıp ederım ben

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Hayırlı olsun Mehmet, kazasız sürüşler olsun...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

hayırlı olsun mehmet, keyifli sürüşler

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

hayirli olsun mehmet, keyifli surusler, yakinda dyno sonuclarini da paylasirsin artik

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

istanbulda yada trakyada adamakıllı test yapan bir merkez bilen var mı? netten araştırdım ama işin ehli bir yer tavsiye eden yok.. 68hp aracı chiplemişler 116hp çıkmış dynoda sonra 109hp chiplenmiş 165hp çıkmış vs. adamlar hep chipliyo hem dinamometreye sokuyor anlaşılan.. yanlış ölçüm yapan bir yere düşüp uçuk bir değer yazmak doğru olmayacak.. benim tahmimin max 105hp dir..

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Ben de 15 gün önce yaptırdım. Aynen senin gibi 1 ve 2 vites hızlanmaları çok farketti. 2. viteste pati çekiyor artık. Beni en fazla sevindiren tarafı ise 3. vites hızlanmasının bariz bir şekilde iyileşmiş olmasıydı. Uzun yolda klima açıkken 4,2 olan tüketim 3,8 civarında gerçekleşti. Şehir içinde bazen kendimi tutamıyorum. Kendimi koltuğa yapıştırıyorum. Bu nedenle tüketim 4,8 den 4,9 a çıktı. Ben değerlerin tahminen 105 HP 250 Nm civarında olduğunu düşünüyorum. En iyisi ölçüm yapmak. Siyah duman olayı ani hızlanmalarda maalesef kaçınılmaz oluyor. O nedenle kafana fazla takma. İnşallah ikimizde ileride bir sorun yaşamayız.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

Bu operasonları Active için yaparsak durum nasıl olur acaba..?

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

active, dynamic, emotion donanım versiyonları.. Multijet 1.3 16V 75Bg. motora sahip chiptuning yaptıran arkadaşlar cevaplayabilir sanırım..

Mustafa Kubilay KARABULUT
    sowhat788 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34DP5400
    Edilen teşekkür: 418

Alıntı serdar2362 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu operasonları Active için yaparsak durum nasıl olur acaba..?
    Motorlar aynı sadece sis farı,dijital klima gibi farkları oluyor donanımlar arasında,sonuç olarak chip olayı ile active,dynamic ve emo nun farkı olmaz

SERDAR ÖZLÜ
    serdar2362 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BY 7694
    Edilen teşekkür: 1623

10000 bakımından sonra yaptırmayı düşünüyorum. Bu süre içinde motor filan da kendini biraz toparlamış olur sanırım.

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

ahyırlı olsun ama 68 hp 108 hp ye cıkartır demissin ya ben okuduguma gore oyle bir artıs yok 10 ve 20 hp arasında degistigini yazıyordu cihanın maklesinde bence onlar ucuk kacık birde sen ne kadar ayaptırmıstın

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı pdr42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ahyırlı olsun ama 68 hp 108 hp ye cıkartır demissin ya ben okuduguma gore oyle bir artıs yok 10 ve 20 hp arasında degistigini yazıyordu cihanın maklesinde bence onlar ucuk kacık birde sen ne kadar ayaptırmıstın
    bazı dinamometre ölçümlerinin abartılı olduğuna dikkat çekmiştim.. nette "dinamometreye girdim 1.4 tDCi 68 hp chip sonrası 116hp oldu" diyen kişiler var.. bariz dyno da kazıklanmış adam.. chip bence de ortalama 10-20hp arasında fark kazandırmıştır..
    chiptuning için herhangi bir ücret ödemedim.. yalnız piyasada 400-500tl civarlarında yapıyorlar.. o kadar komplike olmayan basit bir işlemle halledilebilen bir iş için 400tl bile çok geliyor bana.. piyasada neredeyse her modelin hazır yazılımları mevcut.. 200tl ye yapsalar herkes düşünmeden yaptırır bence..

Ogulcan ÖĞÜT
    Ogulcan.Öğüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    78 SK 363
    Edilen teşekkür: 417

Hayırlı Olsun Keyiflii Sürüşler Dyno Sonuçlarını Merak ettim Dogrusu ..
    Hız Felaket Değil Kabiliyettir ...

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

dynolar geçrekten çok değişken.aynı araçdan farklı yerlerde farklı sonuçlar aldıgımız olmuştur.gerçekten elinde kaliteli ölçme aleti olan biyer bulunmalı

24. 17/09/2009, 01:09

frt dygn
    byjeoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı makineman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de 15 gün önce yaptırdım. Aynen senin gibi 1 ve 2 vites hızlanmaları çok farketti. 2. viteste pati çekiyor artık. Beni en fazla sevindiren tarafı ise 3. vites hızlanmasının bariz bir şekilde iyileşmiş olmasıydı. Uzun yolda klima açıkken 4,2 olan tüketim 3,8 civarında gerçekleşti. Şehir içinde bazen kendimi tutamıyorum. Kendimi koltuğa yapıştırıyorum. Bu nedenle tüketim 4,8 den 4,9 a çıktı. Ben değerlerin tahminen 105 HP 250 Nm civarında olduğunu düşünüyorum. En iyisi ölçüm yapmak. Siyah duman olayı ani hızlanmalarda maalesef kaçınılmaz oluyor. O nedenle kafana fazla takma. İnşallah ikimizde ileride bir sorun yaşamayız.
    Ya arkadaşım sen 4.2 yi 3.8 i nasıl görüyosun anlamadım ben ortalama 120 km hızla 700 km yol yaptım ortalama yakıt 5.2 bu ne iş bu arada Emo 6 ileri aracım..

ilker sezgin
    ilkersezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 17

Standart 3.5 ile 3.8? anlamak zor

merhabalar. uzun yolda 3.5 yada 3.8 gibi değerleri yakalayan arkadaşlar bu değerleri nasıl yakalıyorlar ayrıntılı yazarlarsa sevinirim.

Mehmet Ali ..
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

düzeltme yapayım.. konu başlığındailk mesajda 6. vites 160km/h hızda ortalama 5.5 yazmıştım.. yeni yaptığım ortalamaya göre 6.2 çıktı.. yine de eskisine göre 1lt fark var.. bu arada genel anlamda yakıt tüketimim azaldı.. yol bilgisayarını sıfırlayıp ölçtüm 100km ortalaması 5.4 oldu.. depo bitince fulletim normal kullanımda yakıt değerlerini yazıcam..
    Konu makeles tarafından (03/12/2010 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir. Sebep: bilgi güncelleme

frt dygn
    byjeoloji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 12

Bende bir düzeltme yapayım, bayram dolayısı ile çıktığım uzun yolda 90 km hızla 6. vitesde 3,5-3,8 arası yakıyor ancak 6. vitesda o hızda kalmanız çok zor ufak bir yokuşta anında bayılıyor çünkü o hızda devir 1,8 de oluyor. Siz 6. vitesde kalıp hızlanmak istediğinizde ise doğal olarak yakıt tüketimi 7 lere ulaşıyor.
    Ama 120 km de 6. vitesde devir saati yaklaşık 2,2 de toparlamak kolay yakıt tüketimi ise o hızda 5,5-6,5 arası

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düzeltme yapayım.. konu başlığındailk mesajda 6. vites 160km/h hızda ortalama 5.5 yazmıştım.. yeni yaptığım ortalamaya göre 6.1 çıktı.. yine de eskisine göre 1lt fark var.. bu arada genel anlamda yakıt tüketimim azaldı.. yol bilgisayarını sıfırlayıp ölçtüm 100km ortalaması 5.4 oldu.. depo bitince fulletim normal kullanımda yakıt değerlerini yazıcam..
    Makales bir sorum olacak bende ciddi ciddi chip düşünüyorum.
    100 km hızda 6, vitesde araç chip den sonra daha bir canlı mı oldu yani 100 km hızdan 120 ye çıkmak için bariz yüklenmek gerekiyor orjinal haliyle sendeki durum nedir. Birde 160 km hızla 6. vitesde 6,1 bence gayet iyi.
    Eco chip yaptırmayı düşünüyorum çok çok performans istemiyorum ancak araç bayılmasın eski bir Seat Cordoba TDİ kullanıcısıyım 3 pistonlu bilidiğiniz gibi ama çok seri Puntoyu 90 beygiri tokatlar affetmez kullanan varsa chipli punto ile kıyaslayabilirmi?
    Bu arada bilgi olsun ortalama 120 km hızı geçmedim ancak aralarda sollamalarda çöktüm bazende 140 larda kullandım 765 km ve uzun yolda klima kapalı 143 bin yaktı. 65 km si şehir içi normal kullanım.

Sayfa 1/4 1234 SonSon