Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Karter Koruma Sacı Hakkında !

Atıf Özdemir
    atifcanozdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41
    Edilen teşekkür: 46

Konu Karter Koruma Sacı Hakkında !

Arkadaşlar Kayseri'de Makine Mühendisiyim. Bazı araştırmalar sonucunda bizim araçlarımızda karter ve motor koruma sacının olmadığını sebebinin ise kaza esnasında motorun yere düşerek kabini koruyan bir elaman görevini üstlendiğini öğrendim. Dolayısı ile piyasada satılan karter koruma sacının aslında fabrika tarafından üretilmediğini yerel firmalar tarafından üretildiğini öğrendim. Kendi aracıma alıp takmaya içim el vermedi. Kendim kaza esnasında herhangi bir olumsuz duruma sebebiyet vermeyecek bir karter koruma sacı tasarımını yaptım ve analiz ettim. Bunu yakın zamanda lazerde ürettirip aracıma takacağım. Piyasadaki birçok karterden daha da ucuza geleceğine eminim fakat içim rahat ederek bineceğim. İsteyen olursa bana ulaşabilir elimden geldiğince yardımcı olurum.

Tasarlanan Karter Koruma Sacı Nasıl Daha Güvenli ?

Piyasada hali hazırda satılan ürünler normal bir sacdan pres kalıbı vasıtası ile üretilmiştir. Dolayısı ile üretimi kolay hızlı ve ucuzdur.
    Teorikte eğer bir malzemenin kontrollü bir şekilde istediğiniz yerlerden kırılmasını yada kesilmesini istiyorsanız o yerlere çentikler koyarsınız. Kuvvet uygulandığı zaman o çentiklerde gerilme yığılmaları olur ve istediğiniz yerden kırılır/bükülür. Piyasada üretilen bu tip ürünler preste üretildikleri için bunlara çentik koyulamaz. Lüks araçlarda ise zaten gerilmeyi bir noktada toplayacak çentikler karoserlerinde mevcuttur. Fiat orta sınıfa hitap eden bir araç olarak maliyeti düşürmek amacı ile böyle bir AR-Ge çalışmasına ihtiyaç duymamış ve yatırım yapmamıştır. Benim kendi aracım için tasarladığım karter koruma sacında belirli hatlar boyunca çentikler mevcuttur ve kaza anında belirli bir miktar enerjiyi absorbe ettikten sonra o çentiklerden kırılacaktır. Dolayısı ile hem darbe absorbe edecek hem de motorun düşmesine engel olmayacaktır.

Bir Grande Punto bağımlısı olarak kendim için kendi güvenliğim için tasarladım. Bilgilerimi sizinle paylaşmak istedim. Bende birçoğunuz gibi karteri ve motoru korumak için alayım dedim ama bu kaza mevzuları için neyse boşver dedim kendi kendime ve bu durum için kendim yapmaya karar verdim. İsteyen olursa benim gibi hem karteri koruyum hem canımı ve sevdiklerimi diyen olursa ben elimden geldiğince yardım ederim. Kendi arkadaşlarıma ürettireceğim çizim ve tasarım bende piyasadaki ürünlerden neredeyse %25 daha ucuza gelecek. Bu arada boyasız falan olmayacak elbette. Statik Siyah boya ile boyatmayı düşünüyorum. İsteyen olursa bana ulaşabilir, memnuniyetle yardım ederim.
    Konu atifcanozdemir tarafından (16/10/2016 Saat 19:27 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 3 kişi atifcanozdemir'ye teşekkür etti:

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Karter Koruma Sacı Hakkında !

Normalde plastik olarak var.

Gelelim sizin tasarladığınız kartere . Burda önemli olan sadece motorun aşağıya vereceği baskı değil siz kasisten geçerken yada herhangi bir taş tumsek vb. Yerlerde altını vurdugunuZ zaman çeltik kısımlarından yine kırılacaktır. Bunuda hesap edin. Bu kırılma esnasinda da aracınıza olmadık hasarlar verebilir.

4. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

ömer türkşanlı
    krk17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Alıntı atifcanozdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Kayseri'de Makine Mühendisiyim. Bazı araştırmalar sonucunda bizim araçlarımızda karter ve motor koruma sacının olmadığını sebebinin ise kaza esnasında motorun yere düşerek kabini koruyan bir elaman görevini üstlendiğini öğrendim. Dolayısı ile piyasada satılan karter koruma sacının aslında fabrika tarafından üretilmediğini yerel firmalar tarafından üretildiğini öğrendim. Kendi aracıma alıp takmaya içim el vermedi. Kendim kaza esnasında herhangi bir olumsuz duruma sebebiyet vermeyecek bir karter koruma sacı tasarımını yaptım ve analiz ettim. Bunu yakın zamanda lazerde ürettirip aracıma takacağım. Piyasadaki birçok karterden daha da ucuza geleceğine eminim fakat içim rahat ederek bineceğim. İsteyen olursa bana ulaşabilir elimden geldiğince yardımcı olurum.

Tasarlanan Karter Koruma Sacı Nasıl Daha Güvenli ?

Piyasada hali hazırda satılan ürünler normal bir sacdan pres kalıbı vasıtası ile üretilmiştir. Dolayısı ile üretimi kolay hızlı ve ucuzdur.
    Teorikte eğer bir malzemenin kontrollü bir şekilde istediğiniz yerlerden kırılmasını yada kesilmesini istiyorsanız o yerlere çentikler koyarsınız. Kuvvet uygulandığı zaman o çentiklerde gerilme yığılmaları olur ve istediğiniz yerden kırılır/bükülür. Piyasada üretilen bu tip ürünler preste üretildikleri için bunlara çentik koyulamaz. Lüks araçlarda ise zaten gerilmeyi bir noktada toplayacak çentikler karoserlerinde mevcuttur. Fiat orta sınıfa hitap eden bir araç olarak maliyeti düşürmek amacı ile böyle bir AR-Ge çalışmasına ihtiyaç duymamış ve yatırım yapmamıştır. Benim kendi aracım için tasarladığım karter koruma sacında belirli hatlar boyunca çentikler mevcuttur ve kaza anında belirli bir miktar enerjiyi absorbe ettikten sonra o çentiklerden kırılacaktır. Dolayısı ile hem darbe absorbe edecek hem de motorun düşmesine engel olmayacaktır.

Bir Grande Punto bağımlısı olarak kendim için kendi güvenliğim için tasarladım. Bilgilerimi sizinle paylaşmak istedim. Bende birçoğunuz gibi karteri ve motoru korumak için alayım dedim ama bu kaza mevzuları için neyse boşver dedim kendi kendime ve bu durum için kendim yapmaya karar verdim. İsteyen olursa benim gibi hem karteri koruyum hem canımı ve sevdiklerimi diyen olursa ben elimden geldiğince yardım ederim. Kendi arkadaşlarıma ürettireceğim çizim ve tasarım bende piyasadaki ürünlerden neredeyse %25 daha ucuza gelecek. Bu arada boyasız falan olmayacak elbette. Statik Siyah boya ile boyatmayı düşünüyorum. İsteyen olursa bana ulaşabilir, memnuniyetle yardım ederim.
    Fiyat ve ürün görseli olursa düşünebilirim

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Normalde plastik olarak var.

Gelelim sizin tasarladığınız kartere . Burda önemli olan sadece motorun aşağıya vereceği baskı değil siz kasisten geçerken yada herhangi bir taş tumsek vb. Yerlerde altını vurdugunuZ zaman çeltik kısımlarından yine kırılacaktır. Bunuda hesap edin. Bu kırılma esnasinda da aracınıza olmadık hasarlar verebilir.
    Bir küçük ekleme de benden olsun. Fiat argesine para ayırmadığı için değil, argeye para ayırdığı için NCAP testinden 5 yıldız alabilecek, kaza anında motorun yerinden aşağı düşerek sofor-yolcu ıkılısıne zarar vermesini engellemek istediği için karter koruma koymaz ya da plastik koyar. İki farklı yetkili serviste sordum, hem takmıyorlar hem de kesinlikle tavsiye etmiyorlar. 125TL'ye internette sac olanları var, bu yondekı tavsiyeler üzerine almadım.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

ncap videolarinda motoru asagi dusen kac arac var acaba....

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

güzel soru, benim sıpanın testinde yok en azından

https://www.youtube.com/watch?v=lusMpMRODBg

Atıf Özdemir
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41

Bir kazanın yarattığı etki ile bir kasis yada tümseğin yarattığı etki hiç bir zaman aynı olmaz Volkan Bey. Siz yağ karterinizi delecek kadar etki yapmalısınız ( belkide bundan daha fazla ) ki koruma sacınız burada devreye girip kırılsın yada bükülsün. 2mm çelik plakayı ( Çeliklerin akma çekme ve basma mukavemet değerleri vardır ) hiç bir kasis yada taş bükemez.

Atıf Özdemir
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41

Ncap testlerinin kaç km hız ile yapıldığını biliyor musunuz ? Bence bu yorumu yapmadan önce Ncap testlerinin kaç km hız ile yapıldığını bilmenizde fayda var. Ncap testi şehir içi kaza similasyonudur ve 64 km hız ile çarpıştığı var sayılır. Şehir içi küçük kazalarda zaten böyle birşey söz konusu olamaz. Ayrıca Euro Ncap giderek güvenilirliğini yitirmekte IHS popülaritesini ve güvenliğini arttırmakta.

Resimli bir örnekle görmek isterseniz örnekleri çoğaltabilirsiniz google araştırmak için var malum. Aşağıdaki örnekte şayet motor şanzuman aksamı zemine temas edip sürtünme direnci göstermeseydi emin olun kabin iskeletinde daha fazla deformasyon meydana gelecekti.

Eklenti 34140

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Atıf Özdemir
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41

Murat Bey işte benim de demek istediğim şey sizinle aynı şey. Söylemek istediğimi gözünüzden kaçırmış olabilirsiniz. Bende aynı fikirdeyim sizinle ve servislerle. Plastik aksamın aracın motor şansuman ikilisi arasında kalan hiçbir bölgeye faydası yok. Sonuçta plastik malzeme. Piyasadakilerde kaza esnasında güvenliği tehlikeye sokuyor servisin dediği gibi. Fiat'ın ise bir araçta 100 Dolarlık bir masrafı arttırmış olması 2 milyon adetten fazla üretinlen punto modeline uyarlandığı zaman fabrikaya 200 Milyon Dolar zarar açacaktır. Bunun arge çalışması vs derken bu maliyet daha da artacaktır. Bu yüzden firmalar en ucuza en güzel bahane ile kaçma yolları aramaktadır. Başta benim çalıştığım Traktör fabrikası olmak üzere. Emin olun hiç bir firma 1 adet civatayı fazladan koymak istemeyecektir ve bunun için mühendis çalıştırırlar. Sözün özü sizinle aynı fikirde olduğum için böyle bir çalışmanın içerisine girerek hem görüntüyü güzelleştirebilecek hem dış etkilerden motoru karteri koruyacak hemde kaza esnasında bahşedilmiş görevi üstlenecek bir tasarım yapma ihtiyacı duydum. Kısacası plastiğin güvenliğini ve çeliğin koruyuculuğunu birleştiren uzun ömürlü bir tasarım yaptım.

Atıf Özdemir
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41

Bu arada çentik dediğimiz şey galiba yanlış anlaşılıyor. Çentik dediğimiz şeyler mikroskop altında görülebilecek minik yarıklardan tutunda büyük yarıklara kadar olabilen kesik alanların genel ismidir. Tornada işlenen bir parçanın üzerindeki çizik de çentik etkisi gösterir. Gelelim tasarımdaki çentik ne kadar ? Üzeri boyandığı zaman gözünüzle dahi görmekte zorlanacağınız kadar küçük genişliktedir. Burada amaç gerilmeyi çentik cidarlarında toplamaktır.

Atıf Özdemir
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41

Alıntı krk17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiyat ve ürün görseli olursa düşünebilirim
    Ömer bey, görseli burada paylaşacağım 100 TL'yi geçmez belki de bulmaz diye umut ediyorum. Tahminim kesimi boyası fırınlanması dahil 70-80 TL civarı olacak. Malum sipariş bir iki tane olacağı için adamla pazarlık yapamayacağım. Sonuçta burdan kim bende isterim derse ona göre 3 tane 5 tane üret diyeceğim.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Murat Bey işte benim de demek istediğim şey sizinle aynı şey. Söylemek istediğimi gözünüzden kaçırmış olabilirsiniz. Bende aynı fikirdeyim sizinle ve servislerle. Plastik aksamın aracın motor şansuman ikilisi arasında kalan hiçbir bölgeye faydası yok. Sonuçta plastik malzeme. Piyasadakilerde kaza esnasında güvenliği tehlikeye sokuyor servisin dediği gibi. Fiat'ın ise bir araçta 100 Dolarlık bir masrafı arttırmış olması 2 milyon adetten fazla üretinlen punto modeline uyarlandığı zaman fabrikaya 200 Milyon Dolar zarar açacaktır. Bunun arge çalışması vs derken bu maliyet daha da artacaktır. Bu yüzden firmalar en ucuza en güzel bahane ile kaçma yolları aramaktadır. Başta benim çalıştığım Traktör fabrikası olmak üzere. Emin olun hiç bir firma 1 adet civatayı fazladan koymak istemeyecektir ve bunun için mühendis çalıştırırlar. Sözün özü sizinle aynı fikirde olduğum için böyle bir çalışmanın içerisine girerek hem görüntüyü güzelleştirebilecek hem dış etkilerden motoru karteri koruyacak hemde kaza esnasında bahşedilmiş görevi üstlenecek bir tasarım yapma ihtiyacı duydum. Kısacası plastiğin güvenliğini ve çeliğin koruyuculuğunu birleştiren uzun ömürlü bir tasarım yaptım.
    Plastik dizel modeller için(miş) benzinlilerde zaten üretimde yok (sanırım alttan sürtmeye müsait hale geliyor) o nedenle önermediler

Atıf Özdemir
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Plastik dizel modeller için(miş) benzinlilerde zaten üretimde yok (sanırım alttan sürtmeye müsait hale geliyor) o nedenle önermediler
    Aynen murat bey, benim aracımda dizel. kışın rüzgar temasını keseceği için ısınma konusunda faydalı hale gelecektir ayrıca su ile olan temasta kesileceği için yağışlı havalardan sonra korozyon riskinin azalacağını düşünüyorum. Sürtme konusunda haklısınız mevcut tasarımların çıkıntıları çok fazla ve sürtmeye müsait. Zeminle aracı yalnızca 3mm yakınlaştıracağımı ön görüyorum. Malum 2mm sac kalınlığı var. Bakalım deneyip göreceğiz. Fotoğraflarını en kısa sürede paylaşacağım. Görseli beğenen arkadaşlara da yardımcı olacağım bu konuda.

ömer türkşanlı
    krk17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Bekliyorum

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Aynen murat bey, benim aracımda dizel. kışın rüzgar temasını keseceği için ısınma konusunda faydalı hale gelecektir ayrıca su ile olan temasta kesileceği için yağışlı havalardan sonra korozyon riskinin azalacağını düşünüyorum. Sürtme konusunda haklısınız mevcut tasarımların çıkıntıları çok fazla ve sürtmeye müsait. Zeminle aracı yalnızca 3mm yakınlaştıracağımı ön görüyorum. Malum 2mm sac kalınlığı var. Bakalım deneyip göreceğiz. Fotoğraflarını en kısa sürede paylaşacağım. Görseli beğenen arkadaşlara da yardımcı olacağım bu konuda.
    Sanki motor-debriyaj aksamının soğumasına izin vermeyeceksiniz gibi bir his var içimde Çalışmanızı bekliyoruz Hocam, şimdiden emeğinize ellerinize sağlık. Aşağıdaki ürünle karşılaştırmalı olarak anlatabilirseniz artıları eksileri öğrenme şansımız olabilir.

Fiat Grande Punto Karter Muhafaza Koruma Sacı - n11.com
    Konu MKavruk tarafından (17/10/2016 Saat 08:10 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Bir kazanın yarattığı etki ile bir kasis yada tümseğin yarattığı etki hiç bir zaman aynı olmaz Volkan Bey. Siz yağ karterinizi delecek kadar etki yapmalısınız ( belkide bundan daha fazla ) ki koruma sacınız burada devreye girip kırılsın yada bükülsün. 2mm çelik plakayı ( Çeliklerin akma çekme ve basma mukavemet değerleri vardır ) hiç bir kasis yada taş bükemez.
    Şu kadarını söyleyeyim size albealarda kalından demirden yapılıdır muhafaza. O muhafazayı bile altını vura vura motor karterine yapıştırıyoruz. Bu gibi bir konuyu fıatın argesının düşünmeyeceğini yada para harcamayacağını varsaymak bence yanlış bir varsayım. Sonuç olarak aracın alacağı hasar onlar içinde önemli. Sizin bahsetmiş olduğunuz sacıda altı sürtürülerek çok basit bir şekilde kırılabilir. Heralde siz aracın ağırlığı ile esnediği zaman o saca vereceği kuvveti hesaplamıyorsunuz. Burda google ye sorun yada ncap bakın gibi cümleler kurucağınıza ilk olarak bir bakın alttan vurulan araçlara.

Burda yazdıklarım yaşanmış tecribeler test yada google amca araştırmaları değil. Demir çelik sekötürünün başkenti olmuş ve bu sektörde çalışmış bir insan olarak neyin ne kadar kırılacağını düşme ve vurma testlerinde ne kadar kuvvet uygulancağını bilen bir insanım.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Ncap testlerinin kaç km hız ile yapıldığını biliyor musunuz ? Bence bu yorumu yapmadan önce Ncap testlerinin kaç km hız ile yapıldığını bilmenizde fayda var. Ncap testi şehir içi kaza similasyonudur ve 64 km hız ile çarpıştığı var sayılır. Şehir içi küçük kazalarda zaten böyle birşey söz konusu olamaz. Ayrıca Euro Ncap giderek güvenilirliğini yitirmekte IHS popülaritesini ve güvenliğini arttırmakta.

Resimli bir örnekle görmek isterseniz örnekleri çoğaltabilirsiniz google araştırmak için var malum. Aşağıdaki örnekte şayet motor şanzuman aksamı zemine temas edip sürtünme direnci göstermeseydi emin olun kabin iskeletinde daha fazla deformasyon meydana gelecekti.

Eklenti 34140
    Atıf Bey, resmi tekrar yükleyebilir misiniz, açılmıyor.

Atıf Özdemir
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06FEY41

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu kadarını söyleyeyim size albealarda kalından demirden yapılıdır muhafaza. O muhafazayı bile altını vura vura motor karterine yapıştırıyoruz. Bu gibi bir konuyu fıatın argesının düşünmeyeceğini yada para harcamayacağını varsaymak bence yanlış bir varsayım. Sonuç olarak aracın alacağı hasar onlar içinde önemli. Sizin bahsetmiş olduğunuz sacıda altı sürtürülerek çok basit bir şekilde kırılabilir. Heralde siz aracın ağırlığı ile esnediği zaman o saca vereceği kuvveti hesaplamıyorsunuz. Burda google ye sorun yada ncap bakın gibi cümleler kurucağınıza ilk olarak bir bakın alttan vurulan araçlara.

Burda yazdıklarım yaşanmış tecribeler test yada google amca araştırmaları değil. Demir çelik sekötürünün başkenti olmuş ve bu sektörde çalışmış bir insan olarak neyin ne kadar kırılacağını düşme ve vurma testlerinde ne kadar kuvvet uygulancağını bilen bir insanım.
    Volkan Bey, bilgilerinizi tecrübelerinizi ve deneyimlerinizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederek sözlerime devam etmek istiyorum. Araçların karoser esnemeleri milimetreden daha küçük birimlerdedir. Bu birimler şartlara göre mikron da olabilir. Bu gibi küçük boyutlu sehimler ( sizin esneme dediğiniz ) civatalara kaynaklara veya karoser parçalarına zarar verecek büyüklükte değildir. Albealar için kalın demir demişsiniz ama kalınlık göreceli bir kavramdır daha açık şekilde bizimle paylaşırsanız sevineceğim. Elbetteki aracın altını çaptığınızda yada sürttüğünüzde karter koruma sacı bükülecek yada eğilecektir zaten amacı da budur çarpma esnasında sürtme esnasında uygulanan basıncı deformasyona uğrayarak absorbe etmesidir sonuçta zırhlı araç tasarlamıyorsunuz. Bazı şeylerin hesaplanmadığını söylemişsiniz ama merak etmeyin herşey hesaplanmış durumda. Güvenmediğim bir şeyi ben kendi arabamda bir mühendis olarak kullanmam.

Ali Erkan
    alierkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Derin Mavi
    Edilen teşekkür: 14

Alternatör kayışım yolda koptu, usta kayış yeniydi kendi kendine kopmuş olamaz, bilyeler rulmanlar gayet düzgün, alttan arasına bir şey girip kesmiş koparmış olabilir dedi. Zaten bizim motorun sol alt kısmı oldukça boş, fırtınada falan içine bir şeyler girdi mi diye aklıma geliyor bazen. En azından böyle durumlar için bir koruma olması gerekir diye düşünüyorum.

Meraklısına olayın hikayesi;

2 Gün önce gece şehir içinde asfaltta ışıksız bir kavşağa girerken birden motor stop etti, allahtah kavşağa girmemiştim ve hızım 10-20 civarıydı, durdum. Far yanık göstergeler normal vs. tekrar çalıştırdım, herşey normal gibi kalktım kavşağı geçtim ve akü ışığı yandı, 100metre sonra zaten eve varmış oldum, telefonun feneriyle motora baktım ve alternatör kayışı yerinde yok!, 2 ay önce alternatör kömür değişimi için söküldüğünde kayışa bakılıp çok iyi durumda diye takmıştık halbuki.

Ertesi sabah akü gücüyle sanayiye gideceğim için biraz endişelendim, mesafe yakın ama akü ne kadar götürür belli değil, ayrıca hararet durumunda devrdaim çalışmıyor olacak, yani trafiğe ışığa takılmadan gitmek için sabah 6:30'da kalkıp çıktım, sanayiye 500 metre kala ABS ışığı yandı, ustanın dükkana birkaçyüz metre kala da direksiyon yandı ve taş gibi direksiyonla varabildim, durunca güzel bir oh çektim. Kahvede simit çay vs.dükkan açılınca gittim, kayış takıldı ama akü bitmiş, takviyeyle çalıştırıp şarj ettik.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ibrahim aydın
    ibrahimaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 89

Konuya iştirak eden herkesin haklı yönleri var. Tartışmaya açık bir konu. Ancak yetkili servis çalışanlarının hepsi arkadaşımdır. Yanlarına sık giderim. Kenarda park yerinde bekleyen hasarlı araçların önden ağır hasar almış olan puntoların hepsinin motoru yerinde duruyordu.

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/2 12 SonSon