14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Jant-lastik-konfor

utku çay
    utkucay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 59

Standart Jant-lastik-konfor

sitede üye olan birçok arkadaşımız jantlarını büyüttü, lastikler ince yanak oldu

peki aracınızda ne gibi konfor kayıpları oldu?

araç içindeki plastiklerden gelen tıkırtılar arttı mı?
    lastik sesi arttı mı?
    yoldaki kasisleri, çukurları daha kolay hisseder hale geldiniz mi?

tşk

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

valla ben henüz jant takmadım ama 3.5 h&r yay taktım bu söylediğin şikayetlerin hepsi var bakalım jant takarsam her halde arabada durulmaz

Haluk Korkmaz
    Halook!!! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 249

Arkadaşlar geçen sene BriSA fabrikasını gezdim.Ve yetkili kişiye en çok merak ettiğim şeyi danıştım.Performans lastiği kullandığımız zaman şu anda kullanmakta olduğumuz lastikle aynı konforu alabilir miyiz diye sordum.Cevap kesin ve netti.Hayır!

Performans lastiği alıp kullanmaya başladığınız zaman diğer lastiğinize göre aynı konforu elde edemezsiniz dedi.Yani eğer performans lastiği kullanmak istiyorsanız konforunuzdan ödün vermeniz gerekiyor dedi.

Tabi burdaki konuda işin içinde birde jant ve ince yanak söz konusu.Jantların ebatının büyümesi de tabiki konforu etkileyecektir...
    Fiat Grande Punto StarJet Emotion 1.4 16V 95Bg

utku çay
    utkucay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 59

yanağı inceltmek konfor ve alt takımdan fedarkarlık yapmak (gerçi arabayı sürekli güzel bir yolda kullanıyorsanız, çokta etkilemez ama mıcırlı asfaltın, bozuk yolun çok olduğu yerlerde tahmin bile edemiyorum durumu)

peki konforlu bi araç sürmek varken, sırf dışarıdan güzel gözükmesi ve viraja biraz hızlı girmek için değer mi?

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Arkadaşlar bu olayı bazen çok abartıyorlar ben yaklaşık 9 aydır 50 mm eibach yay ve 40 yanakla dolaşıyorum yolları patates tarlası gibi olan Ankara caddelerinde...Elbette konfor azalıyor fakat böyle büyütüldüğü gibi değil..Üstelik bizim araçlarda konforu azaltan yay değil aslında yanak faktörü..Yaylar zaten sert olan süspansiyonlarımızı biraz adam ediyor diyebilirim hatta..Ama evet yanak 50 nin altına indiğinde bozuk yollarda hakkaten arabaya acıyorsun ona bişey diyemem,burada iş jantlarının sağlamlığına kalıyor artık-ki ben şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım bunun bilincinde olduğum içinde dikkatli kullanıyorum..

son soruya da cevap veriyim değer mi ?? bekarsan ve arabanı genelde çok fazla doldurmuyorsan,uzun yolculuklara senede bir gidiyorsan = kesinlikle değer..

6. Bu mesajı için 6 kişi tempesty'ye teşekkür etti:

Abdullah BOZKURT
    misli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 82

Konfordan ödün vermemek için aracımda Continental 205/55/16 lastikler ve Dozent jant uygulanmıştır. Bu durumda %3 sapma oluyor lakin konfordan ödün vermek istemiyorum.

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Konforun olduğu yerde performans , performans ın olduğu yerde konfor olmaz mutlak fedakarlık etmek gerekiyor..

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

savaş ölmez
    savagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 399

evet konfordan kayıp oluyor ama abartılacak kadar değil.
    bende de 40 mm omp yay ve 205/45/17 lastik var.
    benim bunu yapmaktaki amacım viraja daha sert girmek değil,
    aracın güvenliğini arttırmaktı.aracın görüntüsü de cabası...

soner kasan
    01 GrandePunto 909 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    01GP909
    Edilen teşekkür: 10

Kişiden kişiye değişebilir konfor veya görünüm faktörlerinin önem derecesi.Ama bir jantın bana sagladığı görselliğin marjınal faydası taktıktan sonraki konforun marjınal fayda kaybından daha fazla. Tabiki bu benim görüşüm. Farklı düşünen insanlar arabanın at arabasına döndüğünü söyleyebiliyorlar. Benim araçtada 205/45/17 ebadında falken lastik var. Taktırdığım yer tanıdıktı ve şiddetle tavsiye etti falken takmamı ve gerçekten çok memnunum. 40 görselliğine sahip ve fındık vermeye karşı çok dayanıklı yol tutuşu mükemmel ses geçirme olayında araçta hiçbir artış olmadı. Eskiden neyse şimdi de o. Lastikler japon malıdır. Tek sorun bozuk yollarda biraz fazla sallanıyosun o da artık küçük arabaya 17' jant takmanın tek dez avantajı olsun. Değişimin her zaman jant&lastikten başlanmasını savunmuşumdur çünkü araç gerçekten ÇOOOOOOOOOOOK!! değişiyor.

12. Bu mesajı için 2 kişi 01 GrandePunto 909'ye teşekkür etti:

ertan yıldırım
    brvhgt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 515

benim orjinal 16 jant lastik 5 cm eıbach yay var sorun yok biraz sert ama yol faresi tadıda başka bu arada arkadaş astra coupe 5 cm eıbach artı 19 zınık marka jant ya 35 yada40 yanak lastik ne konfor ne performans araba gitmez oldu içinde gıcırtıdan durulmazoldu

savaş ölmez
    savagi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 399

Alıntı brvhgt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim orjinal 16 jant lastik 5 cm eıbach yay var sorun yok biraz sert ama yol faresi tadıda başka bu arada arkadaş astra coupe 5 cm eıbach artı 19 zınık marka jant ya 35 yada40 yanak lastik ne konfor ne performans araba gitmez oldu içinde gıcırtıdan durulmazoldu
    arkadaş biraz abartmış
    bende gp den önce coupe vardı,40 mm yay ve 17" jant o arabanın hakkı.kaldı ki 50 mm yay ve 19" jant arabayı mahfetmekten başka bir işe yaramaz.bu benim fikrim tabi.

umut kaya
    goldumut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 ST 562
    Edilen teşekkür: 151

bende konfordan yanayım.performans dedigimiz sey hızlı gıtmek arabayı bagırttırmak fazla yakıt tuketmek ve arabayı yıpratmaktan baska bırsey degil benım gozumde onun ıcınkı kendı aracımı lastıklerımın boyutlarını hıc bır zmn degıstırmeyecegım.
    zaten hayat kısa persormans dıye hayatı tehlıkeye atmak gereksız.

MURAT BAŞARAN
    lasgue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 FAT 01
    Edilen teşekkür: 0

yaa arkadaşlar eğer aracınıza lastik ve yaylarınızı değiştirdiğiniz taktirde aracınız yavaş yavaş dökülmeye başlıcak demektir

MURAT BAŞARAN
    lasgue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 FAT 01
    Edilen teşekkür: 0

bu zamanda aracı nasıl az yaktırırım diyeceksin müşteriler diyorlarki falanca yere gittim şu 100 ytl yaktı yakar tabi diyorum habire dokunuverirsen yakar 3000/dk deviri geçmiceksin araba kendinden geçer bi şekilde kullanmıcaksın araba senin bi parcan olucak senin sırtına 100 kg yüklenirse belli biryere kadar taşırsın en önemliside IŞIKLARDA GAZA GELMİCEKSİN
    r