Sayfa 2/2 İlkİlk 12
24 sonuçtan 21 ile 24 arası

Konu: turbo devrini düşürme? esp off tuşu varmı?

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Cihan yazmış olduklarının büyük bir kısmı dump-valve ile ilgili.Yani gaza basıp bırakınca gereksiz basıncın dışarı atılıp (Kullanılmayan basıncın geri tepmesini önlemek için) turbo gecikmesini önleyen ve tekrar gaza basınca basınçlı havanın tekrar silindirlere dolmasını sağlayan sistem

Turbonun çalışma prensibinden esas ben bahsettim önceki mesajımda

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Blow-off dan bahsediyorsun sanırım Cihan.Gaza basıp bırakınca devreye girip gereksiz olan basıncı dışarı bırakan sistem.Zaten bu turbonun pallerinin sürekli hareketli olduğunu ispatlar.Hatta bunların seslilerini taktırırlar çuf çufAraç çalışırken hatta durduktan sonra bile belli bir süre turbo palleri hareket eder .Ancak bu pallerin silindirlere ekstra basınç gönderebilmesi için pallerin eksoz türbülansı ile yeterince tahrik edilmesi gerekir.Bu mjtdlerde 1750d/d da gerçekleşiyor...

Ertan Kara
    heartfever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

daha önce esp nin kapatılamadığı yazılmıştı. asr off tuşu acaba genel bir off durumu yaratıyor olabilir mi güvenlik paketi için. bir ara yokuş yukarı beklerken hillholder devrede tabi. ayağımı frenden hafifçe kaldırdım ve tekrar frene bastım o sırada bir sertlik oluştu frende. hillholderin de devreden çıktığını hissettim ve araba giderken asr off ışığı sürekli yanmaya başladı. (kalkışta pati falan oluşacak durum yoktu yani asr devreye girmedi o sırada) sonra bayaa bir süre o ışık yanık gittim daha sonra sağa çekip kontağı bir kapatıp açtım (bilgisayar gibi) düzeldi alet. yani diyorum hillholder bozulunca asr de gidiyorsa, asr yi kapatmak bilmeden diğer güvenlik elemanlarını da kapatmaya sebebiyet veriyor olmasın.

cihan özdamar
    CihanÖzdamar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    34 J 6390
    Edilen teşekkür: 34

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Blow-off dan bahsediyorsun sanırım Cihan.Gaza basıp bırakınca devreye girip gereksiz olan basıncı dışarı bırakan sistem.Zaten bu turbonun pallerinin sürekli hareketli olduğunu ispatlar.Hatta bunların seslilerini taktırırlar çuf çufAraç çalışırken hatta durduktan sonra bile belli bir süre turbo palleri hareket eder .Ancak bu pallerin silindirlere ekstra basınç gönderebilmesi için pallerin eksoz türbülansı ile yeterince tahrik edilmesi gerekir.Bu mjtdlerde 1750d/d da gerçekleşiyor...
    CİHANIN bahsettiği tuş ALS die bir sistem rallilerde N4 ve A8 sınıfında yani Grup N mitsubishi Evo ve subaru imprezalarda mevcuttur arıca tüm WRC modellerinde..
    blow off ayak gazdan çekildiğinde yük turbonun pervanelerine binmesin aniden yavaslamasın diye turboyu korumak üstüne bir sistemdir esasında güzel sesi de bir zevk unsurudur..
    ALS ise turbo lag ını ortadan kaldırmak için kullanılır yanlış bilmiyorsam beyine sürekli turbonun çalışması için gerekli komutları verir ve turbo sürekli gaza duyarlı halde bekler.. bunun sebebi ralli de saliselerin konuşulmasıdır ve 10km de 500 viraja giriyorsak her virajdan çıkışında 0,1sn lik bir turbo beklemesi yaşandığında size 50 sn eder
    ALS nin motoru korumak yada turboyu korumak gibi bir misyonu yoktur sadece turboyu hep verimli kılar,ALS ninde dillere destan bir sesi vardır

ALS olmayan yani bizimki gibi yol araçlarında ise virja girildiğinde turbo basıncı düşmesin diye sol ayakla fren uygulanır ve sağ ayakla gaza basmaya devam edilir.. gaza basılması elbette fren kuvvetını ters yonde etkıler ancak bu teknık ztn dogru yerde dogru zmn da elverişlidir

bildiklerimi paylaşmam umarım ukalalık olarak algılanmaz iyi forumlar

4. Bu mesajı için 3 kişi CihanÖzdamar'ye teşekkür etti:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı CihanÖzdamar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CİHANIN bahsettiği tuş ALS die bir sistem rallilerde N4 ve A8 sınıfında yani Grup N mitsubishi Evo ve subaru imprezalarda mevcuttur arıca tüm WRC modellerinde..
    blow off ayak gazdan çekildiğinde yük turbonun pervanelerine binmesin aniden yavaslamasın diye turboyu korumak üstüne bir sistemdir esasında güzel sesi de bir zevk unsurudur..
    ALS ise turbo lag ını ortadan kaldırmak için kullanılır yanlış bilmiyorsam beyine sürekli turbonun çalışması için gerekli komutları verir ve turbo sürekli gaza duyarlı halde bekler.. bunun sebebi ralli de saliselerin konuşulmasıdır ve 10km de 500 viraja giriyorsak her virajdan çıkışında 0,1sn lik bir turbo beklemesi yaşandığında size 50 sn eder
    ALS nin motoru korumak yada turboyu korumak gibi bir misyonu yoktur sadece turboyu hep verimli kılar,ALS ninde dillere destan bir sesi vardır

ALS olmayan yani bizimki gibi yol araçlarında ise virja girildiğinde turbo basıncı düşmesin diye sol ayakla fren uygulanır ve sağ ayakla gaza basmaya devam edilir.. gaza basılması elbette fren kuvvetını ters yonde etkıler ancak bu teknık ztn dogru yerde dogru zmn da elverişlidir

bildiklerimi paylaşmam umarım ukalalık olarak algılanmaz iyi forumlar

Cihan her ikisinden de iç içe bahsetmiş sanırım yazısındaben blow-off la ilgili kısıma yönelik açıklamalar yaptım sadece.Als den haberim yok.Yazdıklarımda mutabıksak ki öyle olmalıyız bir sorun yok.

Açıklama için teşekkürler...

Sayfa 2/2 İlkİlk 12