11 sonuçtan 1 ile 11 arasý

Konu: arkadaþlar bikaç sorum olucak esp-jamt-lastik-süspansiyon...

hakan onay
    hakacoco - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    42
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teþekkür: 0

Karizmatik arkadaþlar bikaç sorum olucak esp-jamt-lastik-süspansiyon...

evet arkadaþlar aracý teslim alma zamaný yaklaþtýkca ben burda kuduruyorum neyse bikaç sorum olucak eðer yanýtlarsanýz çok sevinirim
    1-jant lastik boyutunu en saðlýklý oranda nekadar büyütebiliriz?
    2- bu iþlem esp açýsýndan bi problem yaratýrmý yada ek bi uygulama yapmak gerekirmi?
    3- yol tutuþu arttýrmak için lastik ebatý ve jantýn yaný sýra takmayý düþündüðüm 35mm lik yay 16'' jantla sürtünme yaparmý?
    4-sadece spor yaylar kullanmak yeterlimi yoksa komple mi deðiþtirmek lazým süspansyon sistemini?
    5- kule gergisi iþlemi deðecek bi masrafmýdýr yoksa tanýdýklarýmýnda dediði gibi ralliye katýlacaksan taktýr mantýðýylamý düþünmek lazým?
    6-yolda giderken özellikle sert virajlarda ya da yüksek hýzda aracýn yatma eðilimi ve ardýndan kopma eðilimini engellemenin ve daha güvenli sürüþ saðlamanýn buunlar dýþýnda bi yolu varmýdýr?
    biliyorum arkadaþlar sorular biraz zor birazda çok ama istediðiniz sorudan baþlayabilirsiniz þaka bi yana bunlar gerçektende kafý karýþtýran þeyler þimdiden ilginiz için teþekkür ederim...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    46
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teþekkür: 4298

Bence ideal lastik ölçüsü 205 45 17'' dir.Zaten orjinalinin ölçüsü de budur.Esp nin performansý etkilenmez 4 lastikte ayný boyutta olduktan sonra.Her zaman söylediðim gibi en güzeli 3.5mm lik bile olsa kit halinde yay ve amortisör almaktýr.Kule gergisi nin yararý var kesinlikle ama çok da önemli deðil denildiði gibi, hayýrlý olsun...

Mehmet Özcan
    Basýn-Yayýn Sorumlusu femoli - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teþekkür: 7336

Arda arkadaþýmýn söylediklerine aynen katýlýyorum .Kule gergisi çok iyi bir þey ama gerçektende rally e katýlmayacaksan gerek yok yaylarýda amortisörlerle beraber deðiþtirirsen performans ta konfor da artar..

M.Bülent ATASOY
    Forumun Manyaðý Bülent A. - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    49
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Yok
    Plaka
    07 ATA 35
    Edilen teþekkür: 214

Alýntý femoli Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Arda arkadaþýmýn söylediklerine aynen katýlýyorum .Kule gergisi çok iyi bir þey ama gerçektende rally e katýlmayacaksan gerek yok yaylarýda amortisörlerle beraber deðiþtirirsen performans ta konfor da artar..
    Bunu senmi söylüyorsun.. Üstlik bu þlerin içinde biri olarak.Vallahi bravo.

Yaylarýný amortisörlerini deðiþtirdiðiniz TR de kullandýðýnýz her araca kule gergisi þart.
    Ama gereksiz göründüðünden , umursanmadýðýndan takýlmýyor.
    Daha önceki aracým BMW compact ý çok özenli kullanmýþ olmama raðmen 1 sene sonra amortisör kulelerinin olduðu kýsýmda motor tarafýndan yakaþýk 0,5 er cm açýlmýþ oduðunu gördüm.
    Ülkemiz yollarýnda nerde çukur nerde kasis olduðu belli olmayan köy yollarý gibi olduðundan kulelerin ayrýlmasýný engellemek için ÞART.

Tabiki bulabilirsen.Ben henüz bulmadýðým için de takmadým.Bulan bilen varsa haber versin banada.
    Photoshop Deðil , Gerçeðin Ta Kendisi

SÖZDE DEÐÝL , ÖZDE MODÝFÝYE

ýlgýn akarca
    AnKaRa iNcÝsÝ grande06 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06p8516
    Edilen teþekkür: 12

Alýntý hakacoco Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    evet arkadaþlar aracý teslim alma zamaný yaklaþtýkca ben burda kuduruyorum neyse bikaç sorum olucak eðer yanýtlarsanýz çok sevinirim
    1-jant lastik boyutunu en saðlýklý oranda nekadar büyütebiliriz?
    2- bu iþlem esp açýsýndan bi problem yaratýrmý yada ek bi uygulama yapmak gerekirmi?
    3- yol tutuþu arttýrmak için lastik ebatý ve jantýn yaný sýra takmayý düþündüðüm 35mm lik yay 16'' jantla sürtünme yaparmý?
    4-sadece spor yaylar kullanmak yeterlimi yoksa komple mi deðiþtirmek lazým süspansyon sistemini?
    5- kule gergisi iþlemi deðecek bi masrafmýdýr yoksa tanýdýklarýmýnda dediði gibi ralliye katýlacaksan taktýr mantýðýylamý düþünmek lazým?
    6-yolda giderken özellikle sert virajlarda ya da yüksek hýzda aracýn yatma eðilimi ve ardýndan kopma eðilimini engellemenin ve daha güvenli sürüþ saðlamanýn buunlar dýþýnda bi yolu varmýdýr?
    biliyorum arkadaþlar sorular biraz zor birazda çok ama istediðiniz sorudan baþlayabilirsiniz þaka bi yana bunlar gerçektende kafý karýþtýran þeyler þimdiden ilginiz için teþekkür ederim...
    19 olmadýkca her lastik ebatýný kullanan arkadþýmýz var tamamen senin dikkatine baðlý birþey jant ve lastik erbatlarý yani türkiye yollarý da falan diye baþlayan cümleler war yaaa bence mantýksýz adamlar ne lastiklerle geziolar...

espyi tabiki etkiler bilgisayar farklý ölçüdeki lastiklerin farklý yere basýþ ve etkisini farklý algýlayabilir. bende 3.5 yay ve 17 lastik war ve herhangi bir sürtme yaþamadým... yaþamassýnda

yaylarla süspansiyonun görevleri iþlevleri farklý ikiside farklý etkide bulunur aracýna

draklara katýlmýyorsan kalkýþ yarýþý gibi drifler yapmýyosan bence kule grgisine ihtiyaç yok

hakan onay
    Yaþ
    42
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

peki herkese çok teþekkür ederim ancak kafamý karýþtýran þu: millet gidip yaylarýný kestiriyo bastýrýyo biþiler yapýyo kendi yaylarýný kullanýyolar benim sadece aracý yere yaklaþtýrmak için spor yay kullanmam yeterli olmazmýki? sürüþ güvenliði ve yol tutuþ benim için çk önemli bunu olumsuz etkilermi?

mehmet savasçý
    Kendi isteðiyle üyeliði silinmiþtir. memat - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 BK 7478
    Edilen teþekkür: 275

Alýntý grande06 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    19 olmadýkca her lastik ebatýný kullanan arkadþýmýz var tamamen senin dikkatine baðlý birþey jant ve lastik erbatlarý yani türkiye yollarý da falan diye baþlayan cümleler war yaaa bence mantýksýz adamlar ne lastiklerle geziolar...

espyi tabiki etkiler bilgisayar farklý ölçüdeki lastiklerin farklý yere basýþ ve etkisini farklý algýlayabilir. bende 3.5 yay ve 17 lastik war ve herhangi bir sürtme yaþamadým... yaþamassýnda

yaylarla süspansiyonun görevleri iþlevleri farklý ikiside farklý etkide bulunur aracýna

draklara katýlmýyorsan kalkýþ yarýþý gibi drifler yapmýyosan bence kule grgisine ihtiyaç yok
    walla ben bülent abiye katýlýyorum kule gergisi yaylarý deðiþtirenlere bi bakýmdan þart
    zaten driftlere punto sokmuyorlar arabalarýn arkadan itiþli olmasý lazým

Eren GÖNCÜOÐLU
    gezenti Er-NnN - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    37
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teþekkür: 522

tavsiyem eðer amacýn arabayý yere yaklaþtýrmaksa aman diyim yay kestirme sonuçta yaylar fabrikada üretilirken arabanýn aðýrlýýna göre yapýlýr yuvarlak hesap üzerinden puntoya bi ton dielim yayda 8 bakla olsun her bakla arabanýn 125 kilosunu taþýmak için yapýlýr yapýlýrken sen atýyorum yayý 2 bakla kestirdin araban da 250 kilo hafiflemiyecei için arabanda daa fazla yaylanma yaþarsýn bunun yanýnda süspansiyonun kýsa sürede patlar bu konuda en büük tavsiyem komple coil over kit almandýr ama 35 yada 50 lik yay da bu iþ için çözümdür bunun yanýnda kule gergisini tavsiye ederim bunun için ne yalan söliyim orjinal parçaya çok da gerek olduunu düþünmüyorum ha bulursan orj kullan eyw ama bulamassan da ustasý orjinale yakýn kalitede yapýcaktýr sana kule gergisini bunlarý yaparken sonuçta ayný boyutta 4 lastik ve ayný ebatlarda ön arka yay kullanacaýn için esp yi etkileyeceini sanmýyorum bende varken 50 lik yay taktým orj 15" jantlarla esp de hiç sorun vermedi sürtme olayýna gelince forumda bir çok 17" jant kullanan ve bunu yaylý kullanan arkadaþlarýmýz mevcut hiç birinden sürtme konusunda bi þikayet okumadým...

biraz uzun oldu sanýrým okuyanlarýn gözüne saðlýk...

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    46
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teþekkür: 4298

Kule gergisinin amacý iki kuleyi birbirine baðlayarak virajda salýnýmý azaltmaktýr.Hangi lastikte ya da süspansiyon sisteminde salýným fazla olursa o mevcut duruma katkýsý daha fazla olacaktýr kule gergisinin...

Sadece yay deðiþimiyle aracýný sorunsuz olarak kullanabilirsin.(Ne kadar kýsa yay kullanýrsan ayný oranda sorun çýkma ihtimali de artar)Ancak dediðim gibi ideali ikisini de deðiþtirmendir...
    Konu ABNEW tarafýndan (13/07/2007 Saat 17:14 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: Ekleme...

hakan onay
    Yaþ
    42
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

[quote=Er-NnN;97231]tavsiyem eðer amacýn arabayý yere yaklaþtýrmaksa aman diyim yay kestirme [quote=Er-NnN;97231]
    iþte kestirmektense 180ytl ye satýlan spor yay aliim diyorum komle kitler biraz pahalý geliyo gözüme tek korkum sorun yaþamak zaten fazla deðil35lik yay düþünüyorum bide 16 ya da 17'' jantla kullanýcam heralde sorun olmaz diye düþünüyorum esp nin de sorun çýkartmamasý da güzel içim rahatladý
    verdiðiniz bilgiler için çok teþekkürler

hakan onay
    Yaþ
    42
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah

Alýntý Herby Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    180 ytl'ye satýlan yaydan pek hayýr gelirmi bilmem.. Bu konuda kendisini kanýtlamýþ markalarýn 35 ik yaylarý 300 ytl civarý oluyor...
    fiyatý yanlýþ yazmýþým 180ytl deðil euro olcak