8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: 30 AYLIK GENİŞ ÇAPLI MALİYET HESABI!!!

deniz deniz
    bluetoothpunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 15

Standart 30 AYLIK GENİŞ ÇAPLI MALİYET HESABI!!!

Değerli arkadaşlar bugün oturup ciddi ciddi hesap yaptım. Belki boş işlerle uğraştım bilmiyorum ancak şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştım. Hem de bu hesabı paylaşarak 1.3 mjet 2011 model bir punto evo'nun yürütme maliyeti nedir ortaya çıkmış oldu. Alacak, kullanacak olan arkadaşlara bir fikir vermesi açısından... Liste olarak ayrıntılı yazıyorum.

Not: Aracı 2015 Kasım ayında aldım. Aldığım günden beri her yakıt alışımda not ettim. İlk aracım olduğu için kasko ve trafik sigortası yüksek oldu. Bir defa da yüzde 100 hatalı olarak bir kaza yaptım. Tutarlar yükseldi.
    Araçla toplam 25 bin kilometre(40.-65. arası) yol yapmışım. Bunun 2 -3 bini şehirler arası kalanı ev-iş arası ve şehir içi.

* 3 yıl boyunca kasko ve trafik sigortası 7982 tl.
    * Yakıt 6621 tl.
    * 4 lastik yenileme (contipremium) 870 tl.
    * Bagaj fitili değişimi 280 tl.
    * Akü değişimi ( varta e45) 320 tl.
    * Sinyal kolu bozuldu, hız sabitleyicili olanı aldım 650 tl.
    * Arka cam krikosu değişti 100 tl.
    * İki defa rot balans ayarı 100 tl.
    * Isıtma bujisi, sinyal farı, silecek, lastik patlağı gibi sebeplerle serviste (140+25+31+20+85) tl.
    * Klima kokusu nedeniyle bakım 70+30 klima bombası. 100 tl.
    * Bagaj havuzu ve Havuzlu paspas 60+130 = 190 tl.
    * Araç kamerası; çeşitli zamanlarda toplam 3 tane çinden alındı 250 dolar. 875 tl. (yaklaşık).
    * Muayene 191+ egzos 60 (yaklaşık) 250tl
    * Çakmaktan çalışan kompresör, wd 40, hhs 2000, balata spreyi, cam suyu, acil yardım seti vs yaklaşık 250 tl.
    * Motorlu taşıtlar vergisi 434+250+290 = 974 tl.
    * Hgs 100 tl (yaklaşık)
    * Trafik cezası 90 tl.
    * Araç içi telefon tutucu spigen 50 tl.
    * Yıkama ve otopark giderlerini net olarak bilmiyorum.

* 40 bin bakımı serviste 598 tl.
    * 50 bin bakımı sanayide 315 tl.
    * 60 bin bakımı sanayide 535 tl. (kayış ve balata da dahil. )

TOPLAM= 21552 Türk Lirası. Arada hatırlayamadığım şeyler de vardır muhakkak.

2. Bu mesajı için 3 kişi bluetoothpunto'ye teşekkür etti:

Tamer ARSLAN
    Melankolistt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    45EA
    Edilen teşekkür: 19

Standart Cevap: 30 AYLIK GENİŞ ÇAPLI MALİYET HESABI!!!

Ellerinize sağlık tam forumluk bir konu açmışsınız, biz bu arabalara Servet ödüyoruz şu güzel ülkemde, ki bir punto piyasanın her yönden en makul ve tutumlu arabası.

Halil iCE
    Grande Punto’Cu Halilice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

N’aptın sen n’aptın böyle 21.552 TL nedir okuyunca şok oldum hocam
    "Korkaklıkta ar, ileri atılmakta şeref ve itibar vardir. Halbuki insan korkmakla kaderinden kurtulamaz "
    Hz Muhammed (s.a.v)

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Arkadas ilk arac diye abartmis bence herseyi serviste yaptirmis. Bende araca harcadigim her kurusu kayit ederim drivvo diye program kullaniyorum. 2007 model 1.3 mj aracimi 95 binde aldim suan 141 binde bu kadar masraf yapmadim. Aracima kasko yaptirmadim. Her 5 binde filtre her 8 bindede yag degistiririm. Polen filtresiyle birlikte klima dezenfekte klima bombasi denileni uygularim.(bu isleri kendim yapiyorum) servisin farkini burda gormus oluyoruz.

Bahadır Singin
    bacadir68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aksaray
    Rengi
    Yok
    Plaka
    68BD033
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadas ilk arac diye abartmis bence herseyi serviste yaptirmis. Bende araca harcadigim her kurusu kayit ederim drivvo diye program kullaniyorum. 2007 model 1.3 mj aracimi 95 binde aldim suan 141 binde bu kadar masraf yapmadim. Aracima kasko yaptirmadim. Her 5 binde filtre her 8 bindede yag degistiririm. Polen filtresiyle birlikte klima dezenfekte klima bombasi denileni uygularim.(bu isleri kendim yapiyorum) servisin farkini burda gormus oluyoruz.
    Sizinkide 3 aşağı 5 yukarı benzer çıkar merak etmeyin. Zira 50000 km'de sadece yakıta 12000 lira vermişsinizdir diye düşünüyorum ben

SM-G800H cihazımdan gönderildi

deniz deniz
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Arkadaşlar 8 bin lirayı sadece kasko ve sigortaya verdim. Kafam rahat olsun diye kaskosuz binmiyorum. İlk aracım olduğu için ve bir kez hatalı olarak kaza yaptığım için rakam yükseldi.

Yakıt olarak 6600 lira civarında tutmuş. Yani benim gibi çok km yapmayanlar için yakıt maliyeti en az olan şey.

Serviste sadece bir defa bakım yaptırdım. Bir de Allah nasip ederse uzun süre kullanmayı düşündüğüm için lastik, akü vs gibi konularda hiç ucuza kaçmadım. İçime sineni yaptım. Mesela lastiğin 50 bin km daha ömrü var( yırtılma ve balon gibi aksilikleri saymazsak ). Akü yine öyle.

Bu tutarın içinde bagaj havuzu, 3d paspas, Araç içi kameralar, Hgs, trafik cezası, araç içi telefon tutucu, kompresör gibi kalemler de var. Bunlar doğrudan aracın masrafı değil. Biraz keyfi.

Sonuçta kasko konusunda benim gibi düşünen ve ilk araç olarak punto alacak insanlara bir fikir vermeye çalıştım.

deniz deniz
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Alıntı halilimo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Halil Bey merhaba; Siz de yazabilir misiniz toplam tutarınızı? Daha çok kilometre kullanımı ve servis dışı bakım konusunda nasıl bir fark oluşuyor gözlemlemiş oluruz. Bir de kullanılan yağ ve filtrelerin markasını orijinal filtre mi değil mi bunları paylaşabilir misiniz?

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı bluetoothpunto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar 8 bin lirayı sadece kasko ve sigortaya verdim. Kafam rahat olsun diye kaskosuz binmiyorum. İlk aracım olduğu için ve bir kez hatalı olarak kaza yaptığım için rakam yükseldi.

Yakıt olarak 6600 lira civarında tutmuş. Yani benim gibi çok km yapmayanlar için yakıt maliyeti en az olan şey.

Serviste sadece bir defa bakım yaptırdım. Bir de Allah nasip ederse uzun süre kullanmayı düşündüğüm için lastik, akü vs gibi konularda hiç ucuza kaçmadım. İçime sineni yaptım. Mesela lastiğin 50 bin km daha ömrü var( yırtılma ve balon gibi aksilikleri saymazsak ). Akü yine öyle.

Bu tutarın içinde bagaj havuzu, 3d paspas, Araç içi kameralar, Hgs, trafik cezası, araç içi telefon tutucu, kompresör gibi kalemler de var. Bunlar doğrudan aracın masrafı değil. Biraz keyfi.

Sonuçta kasko konusunda benim gibi düşünen ve ilk araç olarak punto alacak insanlara bir fikir vermeye çalıştım.
    kardeşim Allah kaza bela vermesin. herkes bütçesine göre hareket ediyor. bütçe müsait olsada hepimiz aynı bakımı yapıp kaskosuz binmesek. ancah bunada herkesin cebi elvermiyor. bir şeyi kullanıyorsak elbette harcaması olacak. kafanız rahat ve huzurlu bir şekilde aracınıza biniyormusunuz, önemli olanda bu zaten.