10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Linea 1,4 Fire -1,3-1,6 Multijet Cruise Control Montajı

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Linea 1,4 Fire -1,3-1,6 Multijet Cruise Control Montajı

Arkadaşlar en sonunda Linea modeline de cruise control hız sabitleme montajı yaptım. Şimdiye kadar 1,3 multijet eruo5 - 95 bg ve 1,6 multijet 105 bg modellerine uygulama yaptım. 1.3 multijet euro 4 ve fire motorun pin kodlarını aşağıda belirteceğim.

Linea larda puntoya göre cruise control işlemi biraz daha işçilik istiyor. Çalışma mantığı ECU ya +12 volt sürmektir. Puntoda ise şase üzerinden bady canbus hattına belli ohm değerinde pals uygular.

Punto cruise konum da Linea ya montaj yaptığım zaman konuya ekleyeceğimi belirttim ama maalesef konu düzenleme yetkisi olmadığı için ekleme yapamadım yönetimede ilettiğimde bir sonuç alamadım. Şimdi gelelim nasıl yapılıyor.

1. Lineada orjinal cruise yok ise orjinal kol yada peguet kolu buton vs yapılacaksa Motor kısmındaki ECUnun önden bakınca soldaki soketi MB010 dan takacağımız kola kadar 4 telli kablo çekilmesi gerekiyor.

2. Çekeceğiniz kablo Cat5 gibi tek damarlı bir kablo olmasın çünkü cat5 kablo tek damarlı kırılgan bir kablodur. Sonra yapılacak bir işlemde kırılma olasılığı yüksektir. Zil tesisatlarında kullanılan DT8 çok damarlı kablo en uygunudur. Ancak dış kullanım için uygun olmadığı için bu kablonun dışına bez bant sarmanız gerekiyor. Normal bant sararsanız sıcak soğu derken yapışkan akar pislik kapar bir süre sonrada tekrar dağılır. Aksesuarcılarda bez bant satılıyor.

3. ECU soketine dişi TE MQS 968220-1 pin yada eski disket sürücülerinin enerji soketlerindeki pini kullanabilirsiniz. Ecu soketi nasıl sökülür videosu burda https://youtu.be/mbdOApFtDFg

4. Ecu soketine takacağınız pinleri soket üzerinde köşelerde numaralar var bunlara göre sayarak takın. Pinler soket içine zor girer 2 cm girmesi gerekiyor bu konuda bir bayanda tekl toka bulmanız lazım o tel toka ile pini soketin dibine kadar itiyorsunuz. Burda bir püf nokta var. Eğer pin yerine tam oturmaz yada yönünü ters takarsan pinleri tutan mor plastik tutucu yerine oturmaz. Buna çok dikkat etmeniz gerekir. Boş pinlerdeki sarı kapakları t bıçağı ile rahatça çıkarabilirsiniz.

5. Sokete pinleri taktıktan sonra en önemli nokta kabloyu içeri almak. Bunuda kaput açma telinin yanında geçirecez. İlk olarak ön ızgaradan içeri alıyoruz. Telin geçiş noktasındaki plastik noktayı kalın tornavida ile deliyoruz. Sonra üstteki platiğin vidasını çıkarıp plastiği yukarı kaldırıp içeri geçiş noktasındaki plastik contayada delik açıyoruz. Sonra actığımız deliklerden kabloyu yavaşça içeri tiyoruz. Özellikle tam içeri geçiş noktasında kabloyu yavaş yavaş itin. Ordaki conta içeri girerse cıkarması çok zor çok uğraştırıyor. Kabloyu rahat itmek için etrafına biraz yağ sürebilirsiniz. Kablo biraz içeri girdimi sigorta panelinin arkasında elinizi uzlatın elinize gelecektir. Zaten ışıkla bakarsanız görürsünüz. Dikkat edin elinizi o dar ksımlardaki saçlar kesmesin.

5. Kablo içeri girdikten sonra orjinal kol yada peguet kolu içinde ilk olarak on of anahtarına sigorta panelinde bulunan F51 sigortasının üst ayağından bir kablo ile +12 volt alarak bağlıyoruz. Anahtar On olunca ortak uclara ve beyine On konumu gidecektir. Daha sonra Set4-Set- ve res bastığımızda komutlar çalışacaktır. Devre şemaları aşağıdaki gibidir. Alacağınız kollarda bu şemayı uygulamanız gerekiyor.

6. Lineada cruise kolu takılınca direk çalışır. Ancak kadranda cruise control aktif diye yazmaz lambası yanmaz. Aktif etmek için ELM 327 cihazı ile Multiecuscan programı ile araca bağlanmak gerekiyor. Multiecu scanda Linea gövde ksımında Cruise lamba aktif etme olmadığı için Stilo 1.9 Multijet seçip gövde -Can setup proxy kısmına bağlanıyoruz. Burada Cruise lambasını aktif ediyoruz. Daha sonra proxy yapıyoruz. Eğer proxy yapmazsanız cruise laması aktif olmaz. Proxy yaparken bady ve gösterge kısımlarında başarılı olması gerekiyor.

7. Cruise control kolunu taktınız her şey tamam ama çalışmıyor. Bunun bir kaç nedeni var. En çok rastlanan sorun Fren müşürü arızasıdır. Motor ksımına bağlanıp arıza koduna bakarak görebilrisiniz. Fren lambası çalışıyor deyip sorun yok demeyin çünkü müşür iki konumludur. Diğeride debriyaj müşürü arızası. Debriyaj pedalı belli bir süre sonra yayı sarkabiliyor müşür basılı kalabiliyor yada müşür bozuluyor. Fren ve debriyaj müşürünüde motor kısmına bağlanıp parametrelerden seçip çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsniz. Ayrıca arıza kısmındada kodu gözükür.

8. Cruise kolu taktım ama kapakları kapamadan yerinde kontrol etmek istiyorum dersenizde Multiecuscan programı ile aracın Motor kısmına bağlanın. Burada parametreler ksımında aşağıda Cruise kısmını bulup işaretleyin. Koldan verdiğiniz her hareket kol çalışıyor ve bağlantılar başarılı ise işaretlediğiniz kısımda çıkacaktır.

9. Araç motor seçeneklerine göre pin bağlantıları aşağıdaki gibidir.

Euro 4 1.3 Multijet Linea’lar için Eşleştirmek gerekirse,

Kol (1) (+) <-> Ecu (21)

Kol (2) (Res) <-> Ecu (22)

Kol (3) (-) <-> Ecu (19)

Kol (4) <-> F51 sigortasının üst ucundan alınacak +12v

Kol (5) (On-Off) <-> Ecu (20)

Euro 5 1.3 Multijet Linea’lar için Eşleştirmek gerekirse,

Kol (1) (+) <-> Ecu (27)

Kol (2) (Res) <-> Ecu (48)

Kol (3) (-) <-> Ecu (24)

Kol (5) (On-Off) <-> Ecu (25)

Euro 5 1.3 Multijet Linea’lar için Eşleştirmek gerekirse,

Kol (1) (+) <-> Ecu (21)

Kol (2) (Res) <-> Ecu (17)

Kol (3) (-) <-> Ecu (41)

Kol (5) (On-Off) <-> Ecu (33)

Euro 5 1.6 Multijet Linea’lar için Eşleştirmek gerekirse,

Kol (1) (+) <-> Ecu (56)

Kol (2) (Res) <-> Ecu (38)

Kol (3) (-) <-> Ecu (78)

Kol (5) (On-Off) <-> Ecu (77)

Son olarak arkadaşlar yapacağınız işlemlerde sorumluluk kendinize aittir. El beceriniz vs yeterli ise bu işe girişin. Yapacağınız yanlış işlem sonucunda ben yada forum sorumlu değildir. Burda elimden geldiğince herşeyi paylaşıyorum. Mutlaka unuttuğum yada belki yanlışta olabilir. Bunları hep beraber çözeriz.

Not: Ecu pin bağlantısı yaparken motor filtre kapağına bir bez örtün çizikler oluşmasın.

Konu volkan1065 tarafından (24/06/2018 Saat 00:51 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 7 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: Linea 1,4 Fire -1,3-1,6 Multijet Cruise Control Montajı

ellerine sağlık kardeşim. çok güzel bir paylaşım.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mutlu polat
    mtlplt04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 10

konuyla alakasız ama birşey sormak istiyorum. proxi düzenleme prosedürü yazan resimde ortalarda ekranda park sensörü bilgileri diyor. bunun aktif olması halinde ekranda birşey cıkıyormu denemişmiydiniz abi ?

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

[QUOTE=mtlplt04;1025791]konuyla alakasız ama birşey sormak istiyorum. proxi düzenleme prosedürü yazan resimde ortalarda ekranda park sensörü bilgileri diyor. bunun aktif olması halinde ekranda birşey cıkıyormu denemişmiydiniz abi ?[/QUOTE

Orjinal double teyp varsa geçerli.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Volkan Hocam döktürmüşsün yine,eline sağlık.Rehber niteliğinde olmuş.İnşallah uzun vadede video ve foto linkleri ölmez.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Ellerine saglik hocam. Maddi beklentisiz herseyi paylasmissiniz.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Yaptığımız herseyi elimden geldiği kadar forum da paylaşıyorum. Öyle özel msj yada bu iş zor olmaz gitmez gibi negatif işlerle işim yok. Tabi bu konuda benim gibi arkadaşları sevende cok sevmeyende acık arayanda

13. Bu mesajı için 4 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaptığımız herseyi elimden geldiği kadar forum da paylaşıyorum. Öyle özel msj yada bu iş zor olmaz gitmez gibi negatif işlerle işim yok. Tabi bu konuda benim gibi arkadaşları sevende cok sevmeyende acık arayanda
    seni seviyoruz kardeşim. seni sevmeyen ölsün

15. 25/06/2018, 15:18

mutlu polat
    mtlplt04 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 10

[QUOTE=volkan1065;1025792]
    Alıntı mtlplt04 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyla alakasız ama birşey sormak istiyorum. proxi düzenleme prosedürü yazan resimde ortalarda ekranda park sensörü bilgileri diyor. bunun aktif olması halinde ekranda birşey cıkıyormu denemişmiydiniz abi ?[/QUOTE

Orjinal double teyp varsa geçerli.
    anladım abi cok tesekkurler

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık. Çabalarınızı memnuniyetle takip ediyoruz.