Sayfa 1/2 12 SonSon
36 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: LED Far ampulu montajı nasıl yapılır?

emrah gedikli
    arturra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Artvin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Standart LED Far ampulu montajı nasıl yapılır?

LED FAR MONTAJI NASIL YAPILIR?

LED far montajı baist bir işlemdir. Birkaç temel alet ve biraz mekanik bilgi ile aracınızdaki ampulleri LED Far ampulleri ile değiştirebilirsiniz.

Doğru LED Far Setini Seçin
    Öncelikle aracınızın hangi ampul soket tipini kullandığını öğrenin (H1, H3, H4, H7, … vb) ve siparişinizi buna göre belirleyin. (Bu konuda size yardımcı olabiliriz. Mail, Telefon ya da Facebook sayfamızdan bize ulaşın.) LED far ampuller eski ampullerinizle aynı ölçülerde üretilmektedir. Far lambası içine sığacaktır.

Kurulum Hazırlığı
    Eski farlarınızı çıkarmadan önce, bunları far ayarı için şablon olarak kullanabilirsiniz. (Doğru far ayarı olduğu varsayarsak) Yaklaşık 20 metre uzaktan düz bir duvara doğru farlarınızı açın. Işığın keskinleşen kısmını bir tebeşir, bant vb. araçlar işaretleyin.

Eski Farlarınızı Çıkarın
    Çoğu marka ve model araca göre değişiklik gösteren far kasasının arka kısmına ulaşın. (Genelde kaput açılarak ulaşılabilir.) Far ampulüne gelen kablonun konektörünü (soket) bulun ve çıkarın. Soket zamanla sıkışmış olabilir, çıkarmak için düz bir tornavida kullanabilirsiniz.

Far ampulünü vida gibi saat yönünün tersine çeyrek tur döndürerek çıkarın. Bunu hassas bir şekilde yapmakta yarar var, içerdeki ampul kırılabilir.

Far düzeneğinde gergin bir telle sabitlenmiş tabla görürseniz durun, bu tel farın yerine sabitlenmesini sağlar. Bu telin ucunu bastırın (küçük bir halka) ve çıkarın. Şimdi far dışarı doğru çıkartılabilir durumdadır.

LED Farları Takın
    Bu kısım sökme işleminin tersidir. Farı yerine taktığınızda aşırı sıkıştırmaya çalışmayın.

Balastı Bağlayın
    Bazı LED Ampullerde balast dahili olarak gelir. Balastın üzerinde iki konektör bulunur, bir ucu ampulün üzerine diğer ucu orijinal araç kablolarına bağlanır. Bu bağlantıları sağlayın.

Balastı Emniyete Alın
    Balastı güvenli bir yere monte edilmesi önemlidir. Sarsıntılarda etkilenip hasar görebilir veya kablolar soyulabilir. Balastın takılması için düz bir yer bulun ve klips ile sabitleyin. İdeal bir yer yoksa, çift taraflı bant ile de sabitleştirebilirsiniz.

Yeni LED Farlarınızı Test Edin
    Aracınızı çalıştırın ve farlarınız deneyin. Doğru yaptıysanız, LED farlar parlak bir şekilde aydınlatır. Eğer çalışmıyorlarsa, adımlarınızı tekrarlayın. Büyük olasılıkla gevşek bir bağlantı vardır.

Şimdi far ayarına bakın. Eski farlarınızla düz duvara işaretlemiş olduğunuz yer ile kesiştiğini kontrol edin. Çoğu aracın far ayarı tornavida ile yapılabilir. Ampuller aynı soket tipinde olmasına rağmen, far ayarı farklı bir şekilde olabilir. Yanlış yapılan far ayarı trafikte karşıdan gelen araç sürücüsünü rahatsız eder. Bu nedenle far ayarı çok önemlidir.

LED far ayarınızı da yaptıktan sonra yola çıkmaya hazırsınız demektir.

LED far gibi, aracınızdaki diğer ampullerde LED ampul haline gelebilir. Sis lambaları genellikle aynı soket tipini kullanır. Diğer ampuller farklıdır.

Sinyaller, fren, geri vites, park, iç aydınlatma … vb. hepsi LED ampul ile değiştirilebilir. Temiz, şık aydınlatma, uzun ömür LED ampullerin temel özellikleridir.

Yazının orjinali

2. Bu mesajı için 2 kişi arturra'ye teşekkür etti:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: LED Far ampulu montajı nasıl yapılır?

bizim araçların far ampülünü led e çevirmek için çok fazla kurala gerek yok. bizdeki ampül yuvasına oturduğu taktirde her hangi bir ayar gerektirmez.
    oturmadığı taktirde zaten klipsi yerine oturtamazsınız.
    gelelim led ampül kullanılmasına. bizim araçların far yapısından dolayı yeni nesil led ampüller acayip şekilde ışığı dağıtmakta. bunu yakın zamanda 2500 km yapmış olduğum her türlü hava şartında deneyerek test fırsatı buldum.
    yağmur sis ve kar yağışını 48 saatlik yolculuğumda yaşadım. hepsindede söylendiği kadar kör bir durum olmadı ancak karşıdan gelen araçların rahatsız olduklarını karşıdan gelen tüm araçların sellektör yapmasından anladım. ayrıca yanından geçtiğim kamyonların tepesine kadar aydınlattığını gördüğümde bu olayın zevk içinde olsa hiç bir sürücüyü zora sokacak birşeyi kullanmanın bir hata olduğunu gördüm. şehir içi kısa mesafelerde hadi bir nebze diyebilirsin, etrafın ışığıda led farın ışık dağıtmasını bastırıyor olsada asla şehir dışında kullanılacak bir ürün değil.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim araçların far ampülünü led e çevirmek için çok fazla kurala gerek yok. bizdeki ampül yuvasına oturduğu taktirde her hangi bir ayar gerektirmez.
    oturmadığı taktirde zaten klipsi yerine oturtamazsınız.
    gelelim led ampül kullanılmasına. bizim araçların far yapısından dolayı yeni nesil led ampüller acayip şekilde ışığı dağıtmakta. bunu yakın zamanda 2500 km yapmış olduğum her türlü hava şartında deneyerek test fırsatı buldum.
    yağmur sis ve kar yağışını 48 saatlik yolculuğumda yaşadım. hepsindede söylendiği kadar kör bir durum olmadı ancak karşıdan gelen araçların rahatsız olduklarını karşıdan gelen tüm araçların sellektör yapmasından anladım. ayrıca yanından geçtiğim kamyonların tepesine kadar aydınlattığını gördüğümde bu olayın zevk içinde olsa hiç bir sürücüyü zora sokacak birşeyi kullanmanın bir hata olduğunu gördüm. şehir içi kısa mesafelerde hadi bir nebze diyebilirsin, etrafın ışığıda led farın ışık dağıtmasını bastırıyor olsada asla şehir dışında kullanılacak bir ürün değil.
    süleyman hocam. dağıtma işi led ampül tipine bağlı. mesela bendeki gayet iyi ve göz alma yok.

https://www.youtube.com/watch?v=l1OQxEjW0oE

https://www.youtube.com/watch?v=R2tcSiykxHQ&t=43s

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    süleyman hocam. dağıtma işi led ampül tipine bağlı. mesela bendeki gayet iyi ve göz alma yok.

https://www.youtube.com/watch?v=l1OQxEjW0oE

https://www.youtube.com/watch?v=R2tcSiykxHQ&t=43s
    kadir kardeşim seninkide dağıtıyor. ikinci videoda 3 ila 4 saniye arası tabelanın önünden geçerken far yansımasını orda rahatlıkla görebiliyoruz. o yansıma karşıyada vuruyor. bunu yazımdada belirttiğim gibi şehir dışı araç yanından geçerken dahada bariz görebilirsin. 3-6 saniye arasına lütfen dikkatli bak.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

ilk videoda etraf beyaz renk boya olduğu için çok fazla belli olmasada kesinlikle dağıtıyor. bu aynı ledli iki araçtada denedik. hatta han nickli ayhan kardeşim gece yarısdı karanlıkta abi 5. kata kadar aydınlatıyor dedi. ki aldığımız led son teknoloji denen bir ürün.
    ürün bunun aynısı

https://fsmauto.com/urun/led-far-ampulu-c1/
    Konu edll tarafından (31/01/2018 Saat 00:39 ) değiştirilmiştir.

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

ilk videoda etraf beyaz renk boya olduğu için çok fazla belli olmasada kesinlikle dağıtıyor. bu aynı ledli iki araçtada denedik. hatta han nickli ayhan kardeşim gece yarısdı karanlıkta abi 5. kata kadar aydınlatıyor dedi. ki aldığımız led son teknoloji denen bir ürün.
    ürün bunun aynısı

https://fsmauto.com/urun/led-far-ampulu-c1/
    https://www.youtube.com/watch?v=zsBrFxbDGNo

tabiki bir mercek gibi olamaz. ama öyle dağa bayıra ışık vurmuyor. arabanın karşısına geçip göz testi yaptım vede trafikte kimse sellektör yapmadı.uzunları açınca bile nadir sellektör atan oluyor. benim ampüllerde mercek var. o gösterdikleriniz cob led bunlarda dağıtma daha çok.

https://tr.aliexpress.com/item/Newes...311.0.0.VnRcY0

Ayhan Hızarcı
    Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 123

tabiki bir mercek gibi olamaz. ama öyle dağa bayıra ışık vurmuyor. arabanın karşısına geçip göz testi yaptım vede trafikte kimse sellektör yapmadı.uzunları açınca bile nadir sellektör atan oluyor. benim ampüllerde mercek var. o gösterdikleriniz cob led bunlarda dağıtma daha çok.

benim ampullerde mercek var demişsiniz bi fotoğraf yüklemeniz mümkünmü acaba bildiğimiz far merceğinden mi bahsediyorsunuz yoksa farklı bişeymi çünkü H4 led tipi mercek yuvasına oturmuyor uyumsuz diye duşmuştum eğer ledler ile kullanabiliyorsanız süper olur çünkü yakın zamanda farların içini açacağız açmışken mercek montajıda yaparız.

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

kendi soruma kendim cevap vereyim paylaştığınız led linkini tekrar açınca gördümki ledin üzerinde micro mercek var etkisi nasıl peki videoda iyi görünüyor bildiğimiz mercek gibi yanlarda kesilme çizgisi güzel görünüyor memnunsanız elimizde kullanmakta olduğumuz ledleri satıp bunlardan alalım.

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı Han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendi soruma kendim cevap vereyim paylaştığınız led linkini tekrar açınca gördümki ledin üzerinde micro mercek var etkisi nasıl peki videoda iyi görünüyor bildiğimiz mercek gibi yanlarda kesilme çizgisi güzel görünüyor memnunsanız elimizde kullanmakta olduğumuz ledleri satıp bunlardan alalım.
    yok hocam led ampül kendinden mercekli cree marka olduğundan. şimdilik bu ürünü çok tavsiye edemiyorum lümeni biraz düşük. aynı markanın x2 lümenli olanı aldım. o bir gelsin kullanayım ona göre paylaşacağım. şuan bendeki ürün yerler ıslak ise görüş kötü oluyor. he normal sarı ampülde de bayağı kötü oluyor gerçi. ama şimşek etkisi çok güzel bu ürünü facebook sayfasında paylaştım ama çok detaylamadım. yeni aldığım gelsin ona göre paylaşacağım.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Lümen-Watt değeri ve beyazlık değeri LED seçiminde çok öenmli. Aşağıdaki linkteki ürün pahalı bir ürün ama ben kısa falarım için sipariş geçtim. H4 için toplamda Lümen watt değeri 16000/160 Watt. Yani kısalarda 8000 Lümen 80 watt .

9600 lümen 72 watt diye sipariş edilen bir üründe kısa far ve uzun fardaki değerleri 4800 lümen 36 watt değerinde olacaktır. Buda sizi memnun etmeyecektir. Bazende lümen değeri yüksek watt değeri düşük olanlar var bunlardada yeterli aydınlatmayı alamazsınız.

Bunun dışında led tipi COB-CREE-LİNEER tip 3 yünölü montaj tipleri var. Kısalarda eğer farınızda mercek yoksa 3 yönlü olanları tercih etmeyin ışığı çok dağıtır.

https://tr.aliexpress.com/item/Car-S...311.0.0.1DJ27R

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

https://tr.aliexpress.com/item/6000L...999.276.BNJfur

inşallah iyi çıkar. benim aldığımda bu cree xhp50 chip. sizinki lumileds e benziyor ama hiç yazmamış bir yerde.

https://tr.aliexpress.com/item/TC-X-...999.307.Uu6SCS
    buna benziyor

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lümen-Watt değeri ve beyazlık değeri LED seçiminde çok öenmli. Aşağıdaki linkteki ürün pahalı bir ürün ama ben kısa falarım için sipariş geçtim. H4 için toplamda Lümen watt değeri 16000/160 Watt. Yani kısalarda 8000 Lümen 80 watt .

9600 lümen 72 watt diye sipariş edilen bir üründe kısa far ve uzun fardaki değerleri 4800 lümen 36 watt değerinde olacaktır. Buda sizi memnun etmeyecektir. Bazende lümen değeri yüksek watt değeri düşük olanlar var bunlardada yeterli aydınlatmayı alamazsınız.

Bunun dışında led tipi COB-CREE-LİNEER tip 3 yünölü montaj tipleri var. Kısalarda eğer farınızda mercek yoksa 3 yönlü olanları tercih etmeyin ışığı çok dağıtır.

https://tr.aliexpress.com/item/Car-S...311.0.0.1DJ27R
    volkan hocam farınızda mercek yoksa 3 yönlü tercih etmeyin demişsiniz ya hani şunu merak ediyorum mercekli farlarda led takarak kullanmak mümkünmü mercek yuvasına ledin oturmadığı yada uygun olmadığı illa xenon ile kullanılması gerekir diye bi durum var bilgin dahilinde ise bi aydınlatabilirmisim.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

inş memnun kalırsınız. çünkü yazılan verilerin çoğuda asılsız. BAzı ledlerin yorumlarında gerekli cihazlar ile testler yapılmış özellikte yazılan değerlerin yarısını bile karşılamıyor.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    volkan hocam farınızda mercek yoksa 3 yönlü tercih etmeyin demişsiniz ya hani şunu merak ediyorum mercekli farlarda led takarak kullanmak mümkünmü mercek yuvasına ledin oturmadığı yada uygun olmadığı illa xenon ile kullanılması gerekir diye bi durum var bilgin dahilinde ise bi aydınlatabilirmisim.
    Çinden ister ledli ister biexenon olarak mercek alabilirsiniz. Benim hondanın kısa farları mercekli ve led kullanıyorum. İnş cumaya kadar yeni ledlerim gelicek bakalım onların performansı nasıl olacak.

Onun dışında bu konuda süleyman abi tecrübeli. Bir iki arkadaşlar bu mercek olayını konuştu ve gerekli bilgileri aldı. İş iki tane cıkma fara bakar . Sonrada kaliteli mercek ile işi bitirisiniz. Bixenon parçaları pahalı ama onlarda çok hoş bir görüntü sağlıyor. Aydıntlatmalarıda çok iyi.

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

abi süleyman abiyle beraberiz hergün zaten konuyu araştırıyoruz bosch marka orjinal d1S far merceği çıkma 150 tl + mercek kapağı 80 tl toplamda 230 tl ye mercekli fara geçiş yapılııyor.aliexpresste fiyat mercek kapak artı bide angel halkası ile birlikte 150-200 tlye kadar bulunabiliyor yanlız xenon kaliteli bir kit 500-600 tl arası olunca haliyle vazgeçtik bikaç yere sorduk h4 şimşek ledler merceğe takılmaz xenon şart denilince planlar yattı.şimdi sen kendi aracımda kullanıyorum deyince umutlar yeşerdi aliexpress'te bu mercekler led uyumlu,xenon uyumlu ayrı şekildemi satılıyor bildiğin varsa bi link atarsan inceleyelim volkan hocam.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

mercek ledde mutlaka bir iyileşme toparlama olur. ancak burda konu itibari ile reklamı verilen led ler merceksiz yeni nesil ve bizim kullandığımızın aynısı. benim dikkat çekmek istediğimde bu tür led ler içindi. sendeki mercekli ledi bende merak ettim. hangi led ise resim atabilirsen bizde öğrenmiş bilgilenmiş oluruz

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

mercek ledde mutlaka bir iyileşme toparlama olur. ancak burda konu itibari ile reklamı verilen led ler merceksiz yeni nesil ve bizim kullandığımızın aynısı. benim dikkat çekmek istediğimde bu tür led ler içindi. sendeki mercekli ledi bende merak ettim. hangi led ise resim atabilirsen bizde öğrenmiş bilgilenmiş oluruz
    Hocam mercek dediğim bu linkteki ledin uzerindekini demek istedim. Diğer cob ledlere göre biraz daha topluyor. Değerlerine gelince markası cree ledlerin ama orjinalse tabi o değerler chip gerçekten cree olmayabilir tabi. Pazarlik ile son aldığımı 45 dolara aldım

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Mercek girişine göre aparat var. Ayrıca merceğe alacağın ledin ince tip olursa sorun yaşamazsınız. Süleyman abi bursada yapan arkadaşı tanıyor. LED mercekli ona bir fiyat vermişti diye biliyorum.

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

abi zikredilen rakamlar nerdeyse maliyetinin 2 katı ya hal böyle olunca kendimiz yapmaya karar verdik derdimiz xenon kite para vermeden elimizdeki H4 ledleri merceğe takmak olay bu

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

hocam herseyin bir maliyeti ve el emeği bedeli var. Bu kadar kendine güveniyorsan deneyip yapacaksın. Bu işlerde ilk yaptığında illaki elinde bişiler kalır zarar edersin. Yada gider hazırını alır bakar ona göre yaparsın. Ama ben para harcamayım elimdekileri kesiyim biçeyim dersen uğraşman lazım. Çinde merceklerim tüm ölçüleri var. Onlara bakıp ayarı çekeceksin.

Sayfa 1/2 12 SonSon