12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Sanal soygun!

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Sanal soygun!

Az önce Halk bankasından '' sonu..... ile biten kredi kartınızla e-ticaret işlem denemektedir, size ait bir işlem değilse nolu telfondan 0 tuşlayınız ''
    Mesajı aldım, ardından bankayı aradım, çok şükür kartımla herhangi bir işlem yapılmamış. Kartı iptal ettiler yenisini gönderecekler. Görüştüğüm kişiye polise suç duyurusunda bulunsam olur mu dedim. Savcılığa giderek suç duyurusunda bulunabilirsin dedi, ancak her hangi bi işlem yapılmamış maddi kaybınız da yok, dedi.
    Arkadaşlar sizce ne yapayım , savcılığa gitsem bu olayın peşine düşerler mi.
    Bence bilgilerimi kullanarak, açıkça soygun yapılmaya çalışılmış. Bunlar şebeke olmasa bu kadar detaylı bilgilere ulaşarak bu işlemi gerçekleştirmeye kalkışamazlardı.

Ayhan ARI
    AyBEROZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35DA7386
    Edilen teşekkür: 33

Standart Cevap: Sanal soygun!

Benim de başıma geçenlerde geldi. Siz direkten dönmüşsünüz. benimki biri 224 TL diğeri 356 TL olmak üzere 2 kez kartımdan yurt dışı harcama yapılmış tesadüf internet bankacılığından başka bişeye bakarken dikkatimi çekti. Bankaya dilekçe ile başvurdum ve iade yapılması sağladım. Kartım ve bağlı olan ek kartım iptal oldu tabi. Artık internetten kopyalandığını düşün erek internet alışverişi yapmamaya özen gösteriyorum. Telefon ile gelen yada mesajla gelen dolandırıcılık düzmecelerine de dönmemeye özen gösteriyorum. Sizde öyle yapın. Polis , savcılık hangi biri ile uğraşacak. Heleki bu kadar hukuk gündemi yoğun iken.
    Kalite hedefleneni elde etmektir. Ulaşılan nokta sizin kalitenizi gösterir.

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

geçenlerde beni de banka aradı bilgileriniz 3. kişilere geçmiş olabilir kartınızı iptal ediyoruz dediler direk kapattım kendim aradım. var mı böyle bir numaranız diye. evet var dediler kartınızı isterseniz iptal edelim dediler. ben de direk iptal edin ve yenisini gönderdin dedim. yenisi geldi ve numaralar komple değişik onun için bir daha başıma geleceğini düşünmüyorum sizin de öyle. numaralar farklı olduğu için bir şey olacağını sanmam. İnternetteki ünlü sitelerden alışveriş yapmak lazım diğerlerinde bu tür sıkıntılar çıkabiliyor.

Kemal Hacı
    Evoque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 8

Değerli arkadaşlar benim de başıma geldi böyle bir olay. Yurt dışında bir yapı marketten 500 dolarlık bir alışveriş yapılmış ve anında bilgi olarak geldi. Kartı işleme kapattık ancak alışverişi yapmışlar. Bilgim dışında işlem diye başvurduk ve hala sonuçlanmadı. Sonuçlanıncaya kadar da parayı almadı banka. Aynı bankayla ilgili benzer durum çevremde çok oldu. Ne kadar mümkün bilmiyorum ancak içeriden bir çalışanın bilgileri satmış olması ihtimalini düşünüyorum. Hep aynı bankayı duydum ve yaşadım çünkü. Ya da bir güvenlik açığı olabilir. Benimki halk bank değil bu arada.

Genel olarak yaptığım bütün kredi kartı harcamalarına dikkat ederim ancak bu iş başıma geldikten sonra öğrendiğim birkaç bilgi var, bir çok insanın zaten bildiği ancak benim yine de akılda kalması amacıyla paylaşmak istediğim.

1-Öncelikle bugüne kadar kullandığınız kredi kartı ya da hesap kartınız varsa direk yenisini güvenlik sebebiyle bankanızdan talep ediniz. Ücretsiz gönderiyorlar.
    2- Kullanmadığınız gereksiz yüksek limitleri düşünüz.
    3- Yeni gelen kartın arkasında 3 haneli numarayı bir yere not edip kartın üzerinden kazıyınız. Bu sayede kart birinin eline bile geçse online alışveriş yapamaz.
    4- Kartı internet, telefon ve mail order yöntemiyle alışverişe kapatın.
    5- İnternet alışverişlerinde muhakkak sanal kart kullanıp işlem sonunda limitinizi sıfırlayın ya da 1 lira gibi bir rakama düşürün.
    6- Alışveriş yaptığınız yer kurumsal değilse, yeni açılmışsa, mahalle arasında ya da tenha yerlerdeyse ya da bildiğimiz semt pazarıysa kart kullanmamaya çalışın illa kullanacaksanız şifrenizi saklayınız.

Benim bildiklerim ve aklıma gelenler naçizane bu kadar. Eksik ya da yanlış bir bilgilendirme varsa lütfen düzeltiniz.

5. Bu mesajı için 4 kişi Evoque'ye teşekkür etti:

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Kemal bey, bu soygun için savcılığa suç duyurusunda bulunmadınız mı? Sizin bankayada yani söylenecek söz kalmamış bence o bankadan uzak durun. Şuan için Halk bankasının bu uyarısı benim için çok önemli ve bankanın müşterisine ne kadar önem verdiğinin bir kanıtı.
    Ayrıca açıkladığınız , kart arkasında ki güvenlik numara silme işi çok iyi bir fikir, ayrıca teşekkürler. İlk işim o güvenlik numaralarını silmek olacak.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı Ezeldenberi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kemal bey, bu soygun için savcılığa suç duyurusunda bulunmadınız mı? Sizin bankayada yani söylenecek söz kalmamış bence o bankadan uzak durun. Şuan için Halk bankasının bu uyarısı benim için çok önemli ve bankanın müşterisine ne kadar önem verdiğinin bir kanıtı.
    Ayrıca açıkladığınız , kart arkasında ki güvenlik numara silme işi çok iyi bir fikir, ayrıca teşekkürler. İlk işim o güvenlik numaralarını silmek olacak.
    geçmiş olsun diliyorum

aynen bende çok teşekkür ederim o numaraları kazıyıp silmek çok iş görür bende hemen yapıyorum
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Cevat YANGIN
    likable - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 14

Arkadaşlar kredi kartınız ile internet üzerinden alışveriş yapmayın. Bunun yerine bankaların oluşturduğu sanal kartlar var. Hepimiz internet bankacılığın kullanıyoruz dur. Sanal kart oluşturup anlık limit oluşturup internetten rahatça alışveriş yapabilirsiniz. Hangi site olursa olsun bir şekilde kart bilgileri çalınıyor olabilir. En guvenlissi sanal kart ile alışveriş yapmak.

Kemal Hacı
    Evoque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 8

Savcılığa suç duyurusunda bulunmadım çünkü alışveriş yurt dışından yapılmıştı ve izini bulması çok zor hatta neredeyse imkansız gibi birşey. Bankanın ve master visa gibi uluslar arası kuruluşların bu gibi durumlarda dünya çapında geçerli olan anlaşmaları var. Eğer satıcı sizin herhangi bir şifre ya da ıslak imzanızın bulunduğu bir belge vs ile ispat edemezse alışveriş geçersiz sayılıyormuş. Bu şekilde parasını geri alan çok insan var. Banka şuan yurt dışından yapılan alışverişe satıcı cevap vermediği için bizim işlemimizi henüz sonuçlandıramadı. Bundan sonra ne olur bilmiyorum ancak sonuçlanıncaya kadar tutar ekstreye yansıtılmadı.
    Halihazırda bulunan kartları yenilemenin faydası var. Sanırım bunlar bi süre boyunca kopyalanıp bir anda piyasaya sürülüyor. Kartı yenileyip hiç kullanmadan, postadan gelir gelmez silmek en doğrusu. Aynı işyerindeki 2 arkadaşıma da aynı gün oldu benzer olay. Üstelik bankalarımız da aynıydı. Bu arada banka maaş hesabımız değil birbiriyle alakası olmayan bireysel hesaplar.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Alıntı Evoque Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Savcılığa suç duyurusunda bulunmadım çünkü alışveriş yurt dışından yapılmıştı ve izini bulması çok zor hatta neredeyse imkansız gibi birşey. Bankanın ve master visa gibi uluslar arası kuruluşların bu gibi durumlarda dünya çapında geçerli olan anlaşmaları var. Eğer satıcı sizin herhangi bir şifre ya da ıslak imzanızın bulunduğu bir belge vs ile ispat edemezse alışveriş geçersiz sayılıyormuş. Bu şekilde parasını geri alan çok insan var. Banka şuan yurt dışından yapılan alışverişe satıcı cevap vermediği için bizim işlemimizi henüz sonuçlandıramadı. Bundan sonra ne olur bilmiyorum ancak sonuçlanıncaya kadar tutar ekstreye yansıtılmadı.
    Halihazırda bulunan kartları yenilemenin faydası var. Sanırım bunlar bi süre boyunca kopyalanıp bir anda piyasaya sürülüyor. Kartı yenileyip hiç kullanmadan, postadan gelir gelmez silmek en doğrusu. Aynı işyerindeki 2 arkadaşıma da aynı gün oldu benzer olay. Üstelik bankalarımız da aynıydı. Bu arada banka maaş hesabımız değil birbiriyle alakası olmayan bireysel hesaplar.
    O zaman ya sizin şirkette yada bankada var bit yenigi. Bence direk o bankayla olan kart ve işlemlerinizi iptal edin bu kadar güvenlik açığı olan bi bankayla çalışmak mantıksız.

Zafer Han
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg

Tekrar sanal soygundan direkten döndüm! Aşağıdaki numaraya dikkat!

05437245121

Taktik şu;
    Halkbank'ın genel müdürlüğünden özel olarak aradıklarını söylediler. Kartınızla yurtdışı işlem, Rusya üzerine para havalesi gerçekleştiriliyor! İşlem size ait değilse iptali yapılacak! Sanal e şifrenizi değiştireceğiz bahanesiyle, TC numaramı istediler , Halk Bankasının müşteri hizmetleri numarası olmadığını için güvenlik gerekçesiyle vermek istiyorum deyince, telefonu karşıdaki uyanık kapattı.
    Hemen Halk Bankasını aradım. Kart iptali yapıldı, çok şükür kartla herhangi bir işlemde yapılmamış.

Arkadaşlar asıl kafamı kurcalayan bu iki olayın da, aynı büyük hiper marketin aynı Tekno ürünleri satan firmadan alış veriş yaptıktan sonra olması .
    Ayrıca polisi arayıp bu telefon numarasını verdim.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

İnternet üzerinden alış veriş yaparken Sanal kart kullanmayı tercih edin.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

Eski bankaciyim abi ben nerden alisveris yaparsan yap kart numarana bilgilerine ulasabiliyorlar. Ya sanal kart kullanmalisin yada kartin internet alisverisini ve mail order i kapattirip alcagin zaman hemen acip odemeyi yaptiktan sonra da kapatabilirsin. Ben boyle kullaniyorum. Sanalkarta ektra para talep eden bankalar var. Bu yuzden ac kapa yapiyorum.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler: