13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Kış lastiği gerekli midir?

Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR
    Haber ve Bilgi Servisi
    Haberci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Edilen teşekkür: 278

Haber Bilgilendirme Kış lastiği gerekli midir?

Trafikte güvenli sürüş için kış lastiği seçiminin önemine dikkat çeken uzmanlar, "yaz lastiklerinde kullanılan kauçuk +7 derecenin altında tutunma özelliğini kaybeder. Böylece kış koşullarında performans düşüklüğü ortaya çıkar ve fren mesafesi uzar. Oysa kış lastiklerinde kullanılan özel kauçuk sayesinde +7 derecenin altında da lastiğin tutunma özelliğinden korunarak daha kısa mesafesi elde edileceğini" belirtmektedirler.

Zincir satışları geçen yıllarda yıllık 1 milyon satış seviyesindeyken, günümüzde 300 bin seviyelerine kadar gerilemiş durumdadır. Zincir yerine artık günümüzde kış lastiği tercih edilmektedir.

Karlı ve buzlu yollarda dikkat edilmesi gerekenler

• Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir etmek gerekir. Lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşüktür.
    • Mümkün olduğunca az şerit değiştirin, gereksiz şerit değiştirme ve manevralardan kaçınınız.
    • Gizli buzlanma tehlikesi olan özellikle gölgelik alanlara girerken mutlaka hızınızı düşürün, ülkemiz için özellikle kuzeyde kalan gölgelik alanlara dikkat edin.
    • Buzlu, karlı zeminlerde takip mesafesini iki katına çıkartın.
    • Sizi arkadan yakın mesafeden takip eden başka sürücü varsa, sağ şeride yanaşıp sizi geçmesini sağlayın.
    • Rüzgarı daha fazla alan, köprü, viyadük, geçit gibi bölgelerde buzlanma riskinin daha çok olacağını unutmayın.
    • Ani frenden mutlaka kaçının, fren yaparken direksiyonu sağa sola asla kırmayın, düz doğrultuda yavaşlamaya çalışın.
    • Frene uzun süreyle çok basmayın. Frene kesik kesik ve hafif dokunuşlarla basın.
    • Vitesi boşa atmayın, motor torkundan yararlanarak aracınızın yavaşlamasına yardımcı olun.
    • Kar lastiklerinin ıslak zemin performansı çok düşüktür, özellikle yağmurlu havalarda kar lastiği ile ani fren ve manevralardan kaçınınız.

Alıntı: Hürriyet
    FiatTR - PuntoTR - GrandePuntoTR - PuntoEvoTR - BravoTR Haber Servisi

www.grandepuntotr.com
    www.fiattr.com

2. Bu mesajı için 2 kişi Haberci'ye teşekkür etti:

Altan Şabanoglu
    Yoksul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 20

Bilgiler için teşekkürler uyulması gereken tebbirler bunlar

Ümit Kızılkaya
    uk500c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Arkadaşlar, bir de kış lastiği düşük basınçla kullanılır ki yere daha iyi tutunsun gibi bir şey duydum geçenlerde. Lütfen buna inanmayın. Düşük basınçlı lastik düz zeminde yandan bakınca lastik omuzlarından yere oturmuş gibi görünebilir ama karşıdan bakılan kesitte ortadan yukarı kıvrıldığı görünür. Bu tutunmayı önemli derecede azaltır.

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

valla bilmemde kış lastiği bana palavra geliyor bugün şirketteki aracımıza son model yeni takılmış kış lastiği vardı bir tene sokağa gittik araç resmen slalom yaptı hemde araçta yükte yoktu o yüzden en iyisi mümkün olduğunca araç kullanmamak bu tür havalarda . şu kar gitsede kurtulsak hem soğuğundan hem diğer dertlerinden

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Alıntı erenemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla bilmemde kış lastiği bana palavra geliyor bugün şirketteki aracımıza son model yeni takılmış kış lastiği vardı bir tene sokağa gittik araç resmen slalom yaptı hemde araçta yükte yoktu o yüzden en iyisi mümkün olduğunca araç kullanmamak bu tür havalarda . şu kar gitsede kurtulsak hem soğuğundan hem diğer dertlerinden
    Aynı durumda bir de yaz lastiği olsa ne olacaktı acaba ?

mahmut kurt
    makko58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 45

abi gerekli kış lastiği gerekli bugün elazığa kar yağdı sabah işe arabaylamı servisle mi gitsem dedim 3km uzaklıkta zaten neyse dedimki ilk kez karda araba kullanacağım ya sürerim ya ebediyen binmem dedim derken bindim abi kayıyor az gaza yükleneyim 2. viteste hemen pati çekiyor tabi iş yerinin ufak bir yokuşu var virajlı şekilde 3. viteste girdim tam virajda araba sola çekmeye başladı dedim kesin vurdum kaldırıma 2. ye attım son anda topladı kendimi zor attım iş yerine gerekli yani mutlaka gerekli en azından yazlıklardan daha iyidir

Köksal Ar
    Sonsuzluga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kırşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 69

Karın ilk yağdığında kış lastiği işini başarıyla yapıyor ama buza çekince her lastik gibi Allah canını alıyor bulunduğum yere ilk kar yağdığı zaman çoğu aracın kaldığı yerlerden çıktım geçtim ama ertesi gün buza çekince kaderim o araçlar gibi oldu

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mahmut kurt
    makko58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 45

buz için çivili lastik veya zincir zincir pek değil hiç konforlu değil ama çivili biraz pahalı tabi az çok etkisi var

Orkun Aksoy
    ABARTH OAGP1960 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 633

Fiziksel olarak tüm özellikleri izah edilmiş olan kış lastiklerinin gerekliliği çeşitli testlerle kanıtlanmış olup, kış koşullarındaki etkinliğini bizlerde pratik olarak net bir şekilde gözlemlemekteyiz arkadaşlar.

ibrahim odabaşı
    ..:aranan adam:.. imdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BA -7-7
    Edilen teşekkür: 473

o bu değil arkadaşlar Kış lastiği çok büyük bir nimet, gerçekten kaliteli ve düzgün (yıpranmamış) lastik ile zincirli aracın gidemediği yollarda hiç problemsiz ilerledim. Karlı ve buzlu yerlerde Diğer lastikler bırak yol tutuşunu ilerliyemiyor..

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Yolda patinaj üstü patinaj yapıp yerlerinde kalakaln, yaz lastikli araçların yanından, yokuş yukarı olsun, düz yol olsun sorunsuzca geçince anlayacaksınız ki, düzgün desenli kış lastikleri çok da gerekliymiş.

Alternatifi şu olur (Kış lastiği almazsınız):
    Karda çıkarmazsınız aracınızı olur biter.
    Soğuk havalarda da lastiğinizin sertleştiğini bilip daha temkinli olursunuz.
    Bu şekilde kış lastiğine gerek kalmaz.

Ama kışın biryerlere gitmeye mecbur kaldığınızda gerekliliğini bir kere daha anlamış oluyorsunuz.

SİNAN ONGUN
    snnongn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    22EE005
    Edilen teşekkür: 8

kis lastigi o kadar farkediyor ki, dun aksam bi cikarayim bakalm ne harikalar yaratacak lastiklerim dedim park yerinde. dahi cikamadim patinaj ustune patinaj. kuzenimin aracinda sadece ön 2 lastik kis lastigi, banamisin demedi.

istanbul icin konusuyorum kis lastiginin olmazsa olmaz oldugu gun sayisi maksimum kac oluyorki? yagmurda zaten daha kotu.. ben kis lastigi almamayı tercih ettm. Çıkarmam bir kaç gün olur biter.
    08" Fiat Bravo 1.4 16v T-Jet Emotion 120HP

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Standart Kış lastiği gerekli midir?

2 kıştır kullanıyorum,memnunum ama bugün şurdan çıkartamadım aracı.kış lastiği ile çıkar diye düşünmüştüm

Konu arenas tarafından (19/02/2015 Saat 15:48 ) değiştirilmiştir.