17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: Boyanan Araba Alınır Mı....?

scddcdck dcdckdnm
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. hakanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    dscsdcfsd
    Edilen teşekkür: 55

Standart Boyanan Araba Alınır Mı....?

Öncelikle Türkiye’de bu olayın çok abartıldığına inanıyorum neden diyeceksiniz Avrupa’da bu olay bizdekinden çok daha farklı yani tam tersi yönde iki araba düşünün yan yana bir tanesi komple boyalı ve pırılpırıl,diğeri ise komple güneş yanığı ama bizim tabirimizle orjinal,gerçekten komik çünkü bize göre orjinal olması daha önemli ve merak ettiğim kime göre orjinal.Düşünün kaporta boyası bu kadar bakımsız olan bir aracın metal aksamı ne durumdadır çünkü vatandaş boya yaptırmamanın mazereti olarak orjinali bozuluyor bahanesini kendisine kılıf edinmiş,kardeşim o zaman kimse arabasının kaportasını ne boyatsın nede tamir ettirsin en çok şuna sinir oluyorum yan yana duran ve çok bakımlı olan araba kendine kıyaslanan bakımsız ve dökük arabadan daha düşük fiyata gidiyor adam hem arabasını yaptırmış oradan zararı var hemde düşük fiyata satacak oradan’da zararı var.

Benim size tavsiyem şunu kafanıza koymanız eğer aracın pert kaydı yok 2-3′parçada boyanan varsa ve temizse değeri neyse verin derim.Peki hangi parçalar boyanmış veya değişmişse araba alınmaz:Günümüz teknolojisinde arabaların çoğu plastik aksam olarak üretiliyor bunların yenisi ile değişmiş olması sizin avantajınıza’dır çünkü plastik aksamlar 10 yıl gibi bir süre sonra istenilen bakım çartı uygulanmadığından deforme olur ve boyada çatlama ve atmalar meydana gelir.Eğer alacağınız arabanın değişenleri metal ve aracın şasesine en zayıf noktalarda bulunan yani direklere yakın kapı şaçları direkte mevcut yama malzemeleri vs. varsa o araçtan uzaklaşın derim çünkü arabanın şasesi bir kez kaymışsa istediğiniz şaseci o aracı tam olarak düzeltemez peki şasesi kayık araba nasıl anlaşılır:Yol tutuşu çok zayıftır,arabanın akışı çok düşüktür,yakıt sarfiyatı fazladır,yüksek hızlarda 90 km’nin üzerinde durmak istenildiğinde kızaklama yaparak veya savrularak cevap veren bir araçtır.Bu şekilde bir arabayı almayın hatta kimse almasın’ki piyasada bunu bir rant haline dönüştüren ve hurdası çıkmış arabaları tekrar boyayıp satan insanlar artık insan hayatıyla bu kadar kolay oynamasınlar derim.Neden böyle düşündüğümü merak eden arkadaşlar olabilir kardeşim şase teknolojisi o kadar köşe başı sanayide yapılıp metreyle ölçülüp hadi bin gidelim tamamdır bu iş diyebileceğimiz bir teknoloji değil anlayacağınız.Eğer araç sağ veya sol çamurluktan yani şaseye dik köşelerden büyük bir işlem geçirmişse şasesi kaymış olma ihtimali yüksektir.Resimde görmüş olduğunuz araç şu an trafikte.

alıntı.......

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Valla benim kafama esmiyor değil aracı komple kırmızı yapmak istiyorum

İsmail Fatih Alkan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. atlatma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    78AK292
    Edilen teşekkür: 90

İşi layıkı ile yapan usta ve servis elinden çıkmış arabada dediğin gibi sıkıntı yok ama biz ne ustalar gördük sanayide. Anadolları tamir ettikleri epoksi ile kaportadaki delikleri çürükleri doldurup üstünü güzelce zımparalayıp boyayan ve bu şekilde satılan araçlar gördük.
    İş layıkıyla yapılsın araçlarda değerini kaybetmesin.

VEYSEL KIRICI
    pusat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 21

ben bir olaya şahit oldum 2001 yılında bi kazada tabi araç resmi plakalı (passat) çok ağır bir kaza yaptı adeta ikiye bölündü.tabi o yıl belki hatırlayanlar olur 2001 şubat krizi yaşandı.devlet resmi yerlere Avrupa yani lüks araç alımını kısıtladı yada yasakladı diye hatırlıyorum.bunlar aracı yaptırdı.araca sıfır fiyatının iki katına yakın masraf ettiler diye hatırlıyorum.sonra araç 2008 yada 2009 yılında hiç olmayacak bir yerde takla attı ve makam şöförü deyerli bir abimizdi kazada hayatını kaybetti.şöför arkadaş kaza yaptığı yerden belki 1000 defa geçmiştirki,öncesinde yolcu otobüsü kullanıyordu.şöförlüğü ve ustalığı parmakla gösteriliyordu.ozaman aracın takla atmasını aracın şasesinin yamukluğundan kaynaklandığından bahsediyorlardı.
    Konu pusat tarafından (31/07/2013 Saat 03:34 ) değiştirilmiştir.

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Standart Ynt: Boyanan Araba Alınır Mı....?

Boyasız araç bulmak bu devirde pek zor. Trafikte araç-kaza çok. O yüzden,biraz da hazmetmek lazım boyaları. Ben de makul yerlerde boyalı olan aracı alırım.

Ama iş satıcıda da bitiyor. "Bel altı temizlik boyası" denen şeye illet oluyorum. Temizlik diye araç boyanacaksa Oto Kuaföre değil boyacıya gidelim biz paso. Kaza,çizik olursa boyatırsın,mert adamsan da bunu alıcıya söylersin. Araba olur,kazalı olur. Tertemiz yapılır.Ama sahibi geçmişini dürüstçe söylerse sıkıntı yok. Zaten kontrol edip alırsın aracı. Yalan olduğunda,insanın alası gelmiyor. Resmen irite oluyorum.

Bir gün bir araca bakmaya gittik uzun yola,adama yola çıkmadan,"Abi uzun yol geleceğiz,söyle sorunu var mı arabanın,ufak tefekse hallederiz ama sen yine de söyle boşa gelmeyelim" dedim. Defalarca söyledim hem de. Adam da"Arabanın hiç bir şeyi yok.Gel,sorun olursa mazotun benden." dedi. Çıktık geldik. Bir baktık,harbiden arabanın hiç bir şey yok Kaporta leş,motor ceset..

Sorunlar ufak olsun,hallolur. Ama dürüstlük başka bir şey. Dürüst adama hakkını helal eder insan..

Motorola Atrix cihazımdan 2 aracılığı ile gönderildi.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

ÖZGE Özge
    kimber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 64

vefakar unomu sattım, güneş yanıklarından dolayı komple boya yaptırdı alan, park sensörü pioner teyp falan yapınca acayip oldu. Alıcının satmak gibi bir derdi yok 5-6 yıl binmek için aldı. Kaportada hiç sıkıntısı yoktu,görüntü için komple boyattı
    Punto Evo

b. e.
    outlife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 527

boya olayında arkadaşa kesinlikte katılıyorum. boya takıntısı bi kültür halini aldı. dediği gibi avrupada adamlar boyattığı için teşekkür ediyorlar. bende de boya takıntısı yok lakin satarken insanlar boya olayına takılıyor maalesef. ve bu de fiyatın düşmesine sebep oluyor yahut bahane olarak kullanıyorlar. tramer yahut hasar kayıtlarındaki usülsüzlükleri de görünce ya çok tanıdık bildik yahut şans eseri almak zorunda kalıyor insan...

bunca takıntıların aracı satarken her biri ayrı ayrı fiyatın düşmesine sebep olduğu için maalesef bizde araba alırken bunlara dikkat zorunda kalıyoruz. böyle bir kısır döngü...
    Her Mücadele Eden Kazanamamıştır Belki Ama, Her Kazanan Mücadele Etmiştir...

Cem Doğu
    cemdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 510

e sağlığımızı düşünmek gerekiyor önce.. mühendisler tarafından tek kazaya göre ayarlanmış araçları, sanayiide el emeği parasını kazanan adamlara yaptırıyoruz.Bunun airbag'i var, espsi var abs si var.Bir tanesi bile sıkıntı yaratsa riskli.Airbag tamiri hele, çok muamma...

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

arabanın ne sebebten boyandığı çok önemli normalde takıntım yoktur tavanda olsa boyatırım güneş yanığı var diye yanık yanık gezemem anahtarla çizmişler boyanıcak edicek diye o şekilde gezemem benim içime sinmeli ama art niyeti olan insanlar yüzünden bu duruma kadar geldi şimdi boyalı olduğu zaman bile "aa bu araba boyalı ya neyse" diyorlar 98 model hondaya biniyorum bugün satıcak olayim boya varmı derler artık 15 yaşındaki arabada nasıl boya olmayacaksa boyasız olsun diye üzeri benek benek gezelim

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

+1

bazıları çirkin sever abi bırakın boyasız çizik arabalarına binsinler, ben çil gibi binerim

Sato Topal
    ST OTO AKSESUAR Arrest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1246

Alıntı StrawBeeRy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arabanın ne sebebten boyandığı çok önemli normalde takıntım yoktur tavanda olsa boyatırım güneş yanığı var diye yanık yanık gezemem anahtarla çizmişler boyanıcak edicek diye o şekilde gezemem benim içime sinmeli ama art niyeti olan insanlar yüzünden bu duruma kadar geldi şimdi boyalı olduğu zaman bile "aa bu araba boyalı ya neyse" diyorlar 98 model hondaya biniyorum bugün satıcak olayim boya varmı derler artık 15 yaşındaki arabada nasıl boya olmayacaksa boyasız olsun diye üzeri benek benek gezelim
    ya bende 2007 punto var 4 parça boyalı kaza yok dediğin gibi ama hep çiziklerden boyalı işte satarken anlatamıyon ben bu zihniyeti " Severim "
    Türkiye Cumhuriyeti Şeyhler Dervişler Müritler Meczuplar Ülkesi Olamaz! M.K.Atatürk

Sıkıntı Yok , Jack Daniels Var

scddcdck dcdckdnm
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. hakanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    dscsdcfsd
    Edilen teşekkür: 55

benim araçtada boya var,hiç düşünmeden aldım

umit karahan
    aukm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    34 ba 1016
    Edilen teşekkür: 5

Abi bana göre bu boya olayını galericiler cıkardı fiyat kırmak için onlardan duyan herkez aman boyasız olsn diye diye piyasa bu kadar düştü boyalı diye insanlarda ön yargı oluştu halbuki istanbul trafiğinde kazasız boyasız ikinci el çok zor bir tane vardı onnuda 1 hafta önce ben aldım

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

dediklerinize kesinlikle katılıyorum. kısmet olursa seneye arabamı satmaya niyetim var ve sırf satarken sorun yaşarım diye sol 2 kapıdaki ince çizikleri boyatamıyorum. aynı şekilde arka tamponun sağ tarafı da aynı ama onu kingden yaptıracağım artık satarken ya uğraşacam ya da alan kişi teşekkür edecek artık kısmet neyse onu görecez. arkadaş 2012 5binde 95lik punto almış 32bine sağ çamurluk tampon değişmiş sorun etmedi. dediğiniz gibi çok büyük bir kaza yoksa 1 2 parça boya değişen olabilir.

B.Nail ALTINTAŞ
    bilnail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 3

Herkese merhabalar. Yıllardır arkadaş ortamlarında konuştuğumuz bir konu burada başlık olarak karşıma geldi. Bu konuda ben de fikir belirtmek istiyorum.

Öncelikle günümüzde kullanılan arabalar yıllar önceki anadol, doğan ya da şahinden çok farklı. Tavandaki çelik kuşaktan tutun da kapı içi çelik barlara kadar belirli standartlara uymak zorundalar. Belki duymuşsunuzdur; " 77 model lada ile 2009 model marea çarpıştı, ladada çizik yok ama mareanın tampon indi" laflarını. Ahh güzel kardeşim elbette inecek o tampon. Vurma kaynaklı enerjiyi sönümlemek için, eşik değer üzerinde darbe aldığında düşecek şekilde yapıldı zaten o.

Orijinal hastalığı başlarına dert açacak haberleri yok. Mesela ön kaput... Önden darbelerde önde oturanları biçmesin diye zayıflatılmış bölgeleri vardır tamponun. Bir kazada değiştirmeyip düzeltirirsen -Allah esirgesin- katlanma özelliğini kaybedip giyotin gibi biçer seni. Ölümün kendi elinden olmasın...

Boya olayına da takık değilim. Yeterki sizin de belirtiğiniz gibi işinin ehli birinin elinden çıkmış olsun. Boya sızması kat izi vs varsa benim de içime sinmez şahsen.

Bu arada acaba evlerindeki odalar da hala orijinal boyaları ile duruyor mudur?

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gökhan gokan
    rohan4421 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 81

valla kimse kusura bakmasın da soluk duran yada cizikle gezen bi araa orjinal diyen zihniyete benim sövesim geliyor. Orjinal nedir ya iyi valla arabayı kucaklayarak gezelim yolda bisiklet değip çizdi diye aracımın 2000 lira değerimi düşecek ben yeniden pırıl pırıl boyatınca
    Driven by the future

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

. .
    Ersal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 341

Alıntı pusat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bir olaya şahit oldum 2001 yılında bi kazada tabi araç resmi plakalı (passat) çok ağır bir kaza yaptı adeta ikiye bölündü.tabi o yıl belki hatırlayanlar olur 2001 şubat krizi yaşandı.devlet resmi yerlere Avrupa yani lüks araç alımını kısıtladı yada yasakladı diye hatırlıyorum.bunlar aracı yaptırdı.araca sıfır fiyatının iki katına yakın masraf ettiler diye hatırlıyorum.sonra araç 2008 yada 2009 yılında hiç olmayacak bir yerde takla attı ve makam şöförü deyerli bir abimizdi kazada hayatını kaybetti.şöför arkadaş kaza yaptığı yerden belki 1000 defa geçmiştirki,öncesinde yolcu otobüsü kullanıyordu.şöförlüğü ve ustalığı parmakla gösteriliyordu.ozaman aracın takla atmasını aracın şasesinin yamukluğundan kaynaklandığından bahsediyorlardı.

Bostanbaşı belediye başkanının makam arabası değilmidi o?Başkan yaralandı şoför arkadaş rahmetli olmuştu.ALLAH rahmet eylesin