Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler...

Kadir Süreç Özyalavuz
    Moderatör kadir07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7573
    Edilen teşekkür: 1841

Bilgilendirme Dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gerekenler...

Dizel otomobillerin, benzinli otomobillere oranla satış fiyatları daha yüksektir. Ancak dizeller daha ekonomik oldukları için daha fazla rağbet görürler lakin dizel otomobillerin kullanımı ve bakımı benzinli otomobillere göre daha da zordur. Öyleki bilgi eksikliği nedeniyle dizel motorlarda yapılan küçük yanlışlar büyük zararlar meydana getirebilmektedir. Bu nedenle dizel motorların bakımı ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Eğer otomobilinizi uzun süre ve sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız bazı konularda dikkatli olmalısınız.
    Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki dizel araçlar uzun yollarda ekonomiktir yani yılda 20-30 bin kilometreyi geçmeyen bir tüketiciyseniz ekonomi sağlamış olmazsınız. Otomobilini kısa mesafelerde kullanan sürücüler için benzinli otomobiller daha uygundur.

Dizel kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ;
    Motoru çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirerek uyarı ışıklarının sönmesini bekleyin. Çünkü ilk çalıştırmada motor soğuk olacağı için aracı zorlayabilirsiniz.
    Kalitesiz yakıt kullanmayın. Tek seferlik kullanılan kalitesiz yakıt bile motorda ciddi sorunlara neden olabilir.
    “Aracı vurdurmayın” Dizel motorlarda yapılan en büyük hatalardan biri de budur. Yeni nesil dizellerde motor çalışır durumda değilse yağ basıncı oluşmaz bu nedenle vurdurma esnasında dizel pompasına aşırı yük biner ve ciddi zarara yol açabilir. Zaten aracınızın klavuzunda da “aracınızı iterek çalıştırmayın” yazar.
    Aracınızı düzenli olarak servise götürün. Periyodik bakım dizel otomobillerde daha fazla önem arz eder. Çünkü bildiğiniz gibi dizel yakıt, benzinli yakıta oranla daha çok partikül taşır. Bu partiküller mazot filtresinde birikir ve aracın performans kaybetmesine neden olur.
    Eğer kullandığınız araç turbo dizel ise bu konuda da bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var ;
    Öncelikle bilinmelidir ki turbo dizel motora sahip olan araçlar gaz verilerek ısıtılmamalıdır. Motoru ısıtmak için en az 30 saniye rölantide çalıştırmak yeterlidir. Diğer önemli nokta ise motor soğukken yüksek devirde kullanılmamalıdır. Çünkü motor soğukken yüksek devire çıkması aynı zamanda yüksek basınç oluşmasına neden olur bu durum turbo türbinlerine zarar verebilir. Yani motor soğukken 2500 devri aşmamakta fayda var.
    Turbo araçları çalıştırmak kadar stop etmekte büyük önem arz eder. Tıpkı ilk çalıştırmada motorun gaz verilmeden ısıtılması gerektiği gibi stop edilirkende en az 30 saniye gaz verilmeden çalıştırılması gerekir. Bunun nedeni motor çalışırken turbo türbinlerini birbirine bağlayan milin yağlanmasıdır. Kontağı kapattığınızda motor durur buna bağlı olarak yağlama da durur. Ancak turbo yağsız olarak bir süre daha dönmeye devam eder. Bu durum turboda büyük zararlar açabilir. O yüzden motoru stop etmeden önce rölantide bir süre çalıştırarak turbo türbinlerinin normal devrine inmesi beklenmelidir.
    Eğer turbo dizel aracınızı sağlıklı olduğu kadar ekonomik olarak da kullanmak istiyorsanız “maximum tork” durumuna dikkat etmeniz gerekir. Yani dizel araçlar için maximum tork gücü üreten devir aralığını geçmemelisiniz. Zaten turbo dizel araçlarda maximum güç genellikle 1750 ile 3750 devirleri arasında üretilir. Bundan fazlası gereksiz ve zararlıdır. Araç hareket halindeyken de maximum güç aralığını geçip geçmediğinizi aracın çekişinden de anlayabilirsiniz.
    İkinci önemli nokta ise kalkış ; kalkışlarda aracınızı kesinlikle rölanti (1000) devrine düşürmeyin. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir. Aynı şekilde rölanti de gidiyorsanız gaz pedalına bir anda abanmayın, turbo yüksek basınç altında kalacağı için zarar görebilir.

"Alıntıdır..."

2. Bu mesajı için 20 kişi kadir07'ye teşekkür etti:

Ziyaretçi033
    Ziyaretçi Ziyaretçi033 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Birçoğumuzun bildiği güzel ve önemli açıklamalar. Bilmeyenler için çok faydalı bilgiler. Teşekkürler.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Misafir047
    Ziyaretçi Misafir047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İkinci önemli nokta ise kalkış ; kalkışlarda aracınızı kesinlikle rölanti (1000) devrine düşürmeyin. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir.

bunu bilmiyordum açıkçası öğrendiğim iyi oldu teşekkürler ellerine sağlık

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kadir Süreç Özyalavuz
    Moderatör kadir07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 7573
    Edilen teşekkür: 1841

Alıntı safakakbiyik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İkinci önemli nokta ise kalkış ; kalkışlarda aracınızı kesinlikle rölanti (1000) devrine düşürmeyin. Bu durumda mazot pompası zarar görebilir.

bunu bilmiyordum açıkçası öğrendiğim iyi oldu teşekkürler ellerine sağlık
    Evet bende bu konuyu bilmiyordum öğrendiğimiz iyi oldu mazot pompası derdi çıkmasın bide başımıza...

Burak İman
    posee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 14

bu faydalı güzel bilgiler için tesekkürler

birde bu kalkısta rölanti devrinin altına düsmeme konusuyla ilgili bir şey sormak istiyorum, benim aracım ( henüz gelmedi gerci ) dualogic ve eco modda kullanmayı düsünüyorum ( malum devir tasarruf devri ) bu modda ve otomatik vitesteyken yukarda belirtilen kriterlere uygun calısıyordur sanırım araç degil mi?

uğur ural
    dexter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 142

kalkışta rölantinin altına düşmez zaten,düşerse nasıl kalkacan kii...

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Selçuk DOĞAN
    k0d3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 86

Bu ne anlama geliyor arkadaşlar ben anlamadım

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi
    evo evo..

Erhan Aslan
    aslanerh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 67

"Tıpkı ilk çalıştırmada motorun gaz verilmeden ısıtılması gerektiği gibi stop edilirkende en az 30 saniye gaz verilmeden çalıştırılması gerekir."

Aracım 1.3 Mjet start&stop'lu. trafik ışığımda durduğumda motor da (vites boşta ve debriyaj pedalı yukardaysa) direk kapanıyor. bununla ilgili fiata da yazdım ama ne yazık ki teknik konuların t'sinden anlamayan bir ablamız bana durumu izah etmeye çalıştı, "bu araçların testleri yapıldı bir soruna neden oluyor olsa satılmaz zaten" dedi. buna bir yorumunuz var mı?

ömer özen
    firari83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 37

Alıntı posee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

birde bu kalkısta rölanti devrinin altına düsmeme konusuyla ilgili bir şey sormak istiyorum, benim aracım ( henüz gelmedi gerci ) dualogic ve eco modda kullanmayı düsünüyorum ( malum devir tasarruf devri ) bu modda ve otomatik vitesteyken yukarda belirtilen kriterlere uygun calısıyordur sanırım araç degil mi?
    araç 2. vitese 2000 devirin altında kesilikle geçmiyor diğer viteslerede aşağı yukarı 1500 deviri görmesi gerekiyor.

bi de durduktan sonra 30 saniye çalıştırn demişler. iyide o turbo 30 saniye demi yavaşlıyor. ne ilginç? zaten turbo sürekli çalışıyor. bütün forumlarda benze konu benzer tartışmlar var. hatta bazı arkadaşlar araçlarına turbo stop diye bi cihaz taktırmışlar. bu araç hemen stop etmenizi engelliyormuş...

alper demir
    aalperdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 40

Alıntı posee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bildigim kadariyla aracinizin uzerinde dualogic viteslerde standart gelen MSR ozelligi yani motor tork duzenleyici ozelligi bu durumda devreye giriyor. Arac eco modda olmasina ragmen motor ihtiyac duydugu sicakliga ulasana kadar, ekranda eco mod devrede gozuksede eco mod devre disidir. Sicaklik ideale ulasinca kalkistan itibaren her 10 km hizda bir vites yukseltiyor. Buda devir olarak yaklasik olarak 1700-1800 civari. Yani belirtilen yaziya gore ideal araliklardan.

Sent from my iPhone using

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ömer özen
    firari83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 37

motor sıcak da olsa soğuk da olsa 2000 devirin altında 2. vitese geçmiyor.
    diğer viteslerde de 1700 ü görmeden de 1500 devir civarlarında değiştirebiliyor...

kadir ridak
    kadirridak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 11

Ben genelde 2000 devirde vites degistiriyorum. Birde 1500-1600 devir civari araci surersek zarari olurmu. Cunku 2000 e yaklastigimda motor sesinden dolayi vites yukseltme geregi duyuyorum.

e ko
    shellcininabisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 277

ben de kendimce yazayım bir şeyler

1) ilk başlarda forum tavsiyelerine uyarak 1750- 2000 devirlerde vites arttırıyrdum artık 2500-3000 arası kullanıyorum ve aracımdan zevk almaya başladım hatta bilen bilir ayrancılar izmir karayolunda okulum 4. viteste gidiyorum 90 la falan

2) sabah okula gidiyorum evime 3 km sadece ışıkların sönmesini bekliyorum sonra ver coşkuyu

3) eve döndüğümde ise parkettiğim anda stop ediyorum ki zaten acayip yorgun oluyorum bekleyecek halim kalmıyor 30 40 saniye arabayı

4) şu anda sadece okula gidip geliyorum 3+3 toplam 6 km en son sıfırladığımdan bu yana 6 6 6 6 derken 112 km yapmışım ortalama tüketimim 4.8 lt / 100
    Hangi içki sarhoş eder hayat kadar?

muhammet ali
    magesma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

bende 1.3 75 bg var ben ortalama hız 30-40 arası ortalama 6.7 gösteriyor
    valla şaşkın şaşkın bakıyorum ortalama 5 civarı yakıt yazan arkadaşlara

Tarık .
    tyilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Edilen teşekkür: 248

Alıntı shellcininabisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de kendimce yazayım bir şeyler

1) ilk başlarda forum tavsiyelerine uyarak 1750- 2000 devirlerde vites arttırıyrdum artık 2500-3000 arası kullanıyorum ve aracımdan zevk almaya başladım hatta bilen bilir ayrancılar izmir karayolunda okulum 4. viteste gidiyorum 90 la falan

2) sabah okula gidiyorum evime 3 km sadece ışıkların sönmesini bekliyorum sonra ver coşkuyu

3) eve döndüğümde ise parkettiğim anda stop ediyorum ki zaten acayip yorgun oluyorum bekleyecek halim kalmıyor 30 40 saniye arabayı

4) şu anda sadece okula gidip geliyorum 3+3 toplam 6 km en son sıfırladığımdan bu yana 6 6 6 6 derken 112 km yapmışım ortalama tüketimim 4.8 lt / 100
    Hem vercoşkuyu, hem kısa mesafe, hem de 4.8lt

ne ala ........
    Ne mutlu Türküm diyene.

Deniz '
    Battal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 129

Kısa mesafede 4.8 lt hakkaten çok çok iyi bir rakam. Ben açıkçası sakin kullanmama rağmen öyle 4, 5 km lk kısa mesafelerde 6, 6.5'in altına inemiyorum.
    Motor daha ideal ısıya ulaşmadan, böyle bir tüketim yakalamak şaşırtıcı gerçekten.

Yağız Karadeniz
    CoachK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 68

Kişisel tespitim; 1,3 75bg lik aracımız kalkışlarda biraz-cık sıkıntılı, dizel olduğu içinde 1,500-dd civarı çok canlı değil. Aracı ışıklardan kaldırırken 2,000dd bence yeterli değil, minimum 2,500dd çekmek gerekiyor biraz yakıt sarfiyatı gibi gözüksede 1.viteste 2.000dd vites değişince bayılan motoru ayıltmak için daha çok yakıyor. 75lik için ideal vites aralığı 2,500dd ile 2,750 dd arası dır bence. Benim kendi izlenimlerim bu şekilde ankara trafiğinde 5,5-5,7 100 km aralığında gidip geliyor ortalama tüketimim ...

Barış Çekkin
    yengecbaris - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    06 BC 1907
    Edilen teşekkür: 94

Alıntı kadirridak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben genelde 2000 devirde vites degistiriyorum. Birde 1500-1600 devir civari araci surersek zarari olurmu. Cunku 2000 e yaklastigimda motor sesinden dolayi vites yukseltme geregi duyuyorum.
    Daha önce puntonun maximum tork devrini 1500de yakaladığını okumuştum ve duymuştum. Fiatın eco mode adlı programını kullanıyorum.Oradan alınan bilgilerde bu duyumu destekliyor. Program 1500 devir üzerindeki vites değişimlerine bilgisayara taktığımda aşırı yakıt tüketimi şeklinde dönüt veriyor. Normal vites değişim şeklini 1500-1750 devir civarında gösteriyor. Önceden program kullanmadan önce bende minumum 2500- 2700 devirlerde vites değiştiriyorum ama artık max 2000 - 2200 civarında değiştiriyorum. Araç düşük devirlerde de olsa silkelenmeden toparlıyor.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Evren U
    Evren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    45**
    Edilen teşekkür: 10

Sayın Alper Demir'in bahsettiği gibi, özellikle soğuk havalarda MSR fonksiyonunu çok rahat hissediyorsunuz. Dualogic viteste Eco Mode'da kış sabahı ilk kalkıştan sonra yaklaşık ilk 3 duraklamalı kullanımda ( kalkış - kırmızı ışık vs.) vites geçiş devirleri normalden yüksek kalıyor,

Yaz aylarında ayda ortalama 1500 km yol yaptım, uzun yolda dizel ekonomik. Ama kış ayları geldi, ev-iş arası git-gel 8 kilometre, dizel motor ısınana kadar az yakmıyor, bir de 6.7.2012 de benzin 4,37 dizel 3,71 aralarındaki oran %17 idi, şimdi ise oran %10 a düşürüldü. Benzin-dizel motor arası verdiğim 7000 tl fark yaz aylarındaki tasarrufa kaldı.

barış unye
    İl Başkan (Iğdır) barisunye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Iğdır
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 83

sabah ilk çalıştırmada soğukken 30 sanıye yeterlımı gerçekten....oyleyse boşuna 3-5 dakka beklemeyelım

Sayfa 1/2 12 SonSon