Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Ses Sistemleri Üzerine

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

Teknik Konu Ses Sistemleri Üzerine

Ses sistemi konularında yaktığım amfilerle, kopardığım kablolarla ve harcadığım para ve zaman sonucu edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Aklıma gelen her konuda bildiklerimi yazacağım. En baştan başlayalım;

1-) Kablolama: Eğer aracınızın bagajına amfi koyacaksanız, aracınızın aküsünün + kutubundan sigorta ile beraber bir power kablosu geçirmeniz gerekmektedir. Bu kabloyu diğer kablolarında geçtiği boşluktan sokarak sol taraftaki bakalitin altından geçirip bagaj kısmına ulaştırabilirsiniz. - kutup şasinin bir noktasından alınır. Ses kablosu ise teyp çıkarılarak arkasındaki soketlere bağlanıp, araçlarımızın orjinal teyplerinde amfi çıkışı olmadığından araya dönüştürücü konarak(dönüştürücü tetiklemeli olmalıdır) bağlanır. Ses kablosu sağ taraftan geçirilmelidir, çünkü power kablo ile ikisi aynı yerden geçerse, büyük ihtimal hoparlörlerden normal sesle beraber motor seside duyarsınız..

2-) Hoparlör Montajı: Her zaman için araç içindeki ses,ön camın yatıklığından dolayı önden arkaya doğru yayılır. Yani önde çalan hoparlörün sesini arkada oturan kişi iyi duyar ama, arkada çalan hoparlörün sesi öne az gelir. Bu yüzden ön kapılara takılacak hoparlörlerin daha güçlü olması gerekir. Arkası geniş olan yüksek güçlü kompenant takımları ön cama sürtüp veya vurup ses yapabilir, hatta camınızı kırabilir, onun için hoparlör montajlarken araya mutlaka aparat koymanız gerekir. Arka kapıda sorun yaşanmıyor çünkü arka camlar hoparlörün olduğu seviyeye kadar inmiyor. Bu arada orjinalinde önler 16.5 cm, arkalar 13 cm. Evolarda arka kapıda tweeter yuvası var, onun için arka kapılarada kompenant koyabilirsiniz, ancak grande puntolarda arka kapılarda tweeter koyacak yer olmadığından, coaxial tercih etmenizi öneririm.

3-) Hoparlör Seçimi: Hoparlör seçiminde en önemli kıstas tabiiki bütçe. Kompenant takımları genelde 70-80 TL civarlarında başlar, 3.000 TL civarına kadar gider. Eğer aracınıza amfi koymayı düşünmüyorsanız, sonradan taktığınız hoparlörlerden alacağınız verim sizi tatmin etmeyecektir.

Kompenant tercihinden paradan sonraki en önemli kıstas kulak zevkiniz. Hepimizin dinlediği müzik farklı olduğundan, her markanında belli müzik tarzlarında iyi modelleri vardır. Eğer Rock-Metal-Alternative tarzı dinliyorsanız size gözü kapalı JBL tavsiye ederim. Pop müzik dinliyorsanız Hertz, House veya Techno içinde Kicker ve Alpine iyi tercihlerdir. Yok siz canınız ne istiyorsa onu dinliyorsanız, Focal - Magnat gibi markaları tercih edebilirsiniz. Tabii dediğim gibi bu tamamen sizin kulak zevkinize bağlı, denemeden almamızı tavsiye ederim. Kompenant takımları genelde 50 watt RMS den başlarlar, 150 watt ve üstüne doğru giderler. Ortalama bir ses sistemi için 70-80 watt RMS güç yeterlidir.

4-) Amfi seçimi: Amfi almadan önce isteklerinizi gözden geçirin. Eğer ileride ses sistemini ilerletirim diyorsanız tek amfi size yetmeyecektir. 4 kanal amfilerin çıkışları genelde 60-80 watt rms arasıdır ve köprülenerek woofera bağlandığında 120 ile 160 watt rms arası güç verirler. Bu da wooferların gücünün genelde yarısından azına tekabül eder ve tam performanstan uzaktır. Gerçekten güçlü bir ses sistemi istiyorsanız hoparlörlere 4-5-6 kanal stereo, woofera 2 kanal mono amfi almalısınız. Ortalama bir mono amfi 500 watt rms gücündedir, uygun bir wooferla beraber geldiğinizi 1 km öteden duyurabilirsiniz.

5-) Woofer seçimi: Çoğu insan aracındaki bass sesinin yetersizliği yüzünden ses sistemi işine girer. Woofer olmadan bass sesi almaya çalışmak hem zor hem de sağlıksızdır. Çünkü adı üstünde kompenant takımları mid-tiz takımlarıdır, ses ve tiz vermek için üretilirler. Bass sesi duymak için küçükte olsa bir woofer takmak şart.

Kendi içinde yeterli ve kulağa hoş gelen bir bass sesi almak için, araçlarımızın boyutlarınıda göz önüne alırsak 25 cmlik bir woofer yeterlidir. Eğer daha fazlasını istiyorsanız 30-38 veya 46 cm lik wooferlar kullanabilirsiniz. Son zamanlarda moda olan çift bobinli woofer kullacanaksanız, mono amfi tercih etmenizi öneririm. Genelde söylenen çift bobinli woofer 2 woofer gücündedir muhabbeti ise doğru değildir. Çift bobinli wooferlar titreşimi %10, sesi ise maksimum 2 desibel arttırır. Eğer tek woofer koyacaksanız ve güçlü bir amfiniz varsa çift bobinli olanları tercih edebilirsiniz.

Orjinal ses sisteminin yanına woofer koyma olayına gelince, wooferın verdiği güçlü bass sesi hoparlörlerinizden çıkan sesi ezecek, belli bir ses düzeyinden sonra sadece boğuk bir bass sesi duymaya başlayacaksınız. Ses sistemlerinde duyulması en zor ses midlerdir. Yoldan geçen araçların çoğunda bass sesleri ortalığı inletmekte fakat çalan şarkının ne olduğu genelde anlaşılmamaktadır Bu yüzden olaya bir takım olarak bakmak gerekir. Güçlü ve doğru montajlanmış hoparlör ve wooferlar, iyi bir amfinin de yardımıyla size istediğiniz güçlü ve kaliteli sesi verirler.

Amfi konusunda bir de şunu söyleyeyim, eğer aracınızdaki amfinin çıkış gücü yani RMS değeri, kullandığınız hoparlör ve wooferlardan fazla olursa, muhtemelen kısa süre sonra hoparlörlerinizi yakarsınız. Yani mesela 50 watt RMS gücü olan hoparlöre 60 watt RMS gücünde amfi takarsanız bir sıkıntı olmaz ama 100 watt RMS çıkışlı amfi bağlarsanız ya hoparlörleriniz patlar ya da bobinlerini yakarsınız.
    Konu SteinGP tarafından (27/05/2012 Saat 23:11 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

2. Bu mesajı için 11 kişi SteinGP'ye teşekkür etti:

mustafa eser
    must - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 66

Cok faydali bi yazi olmus gercekten eli ize saglik. Benim sormak istedigim bi kac soru var. Aracimda hi-fi muzik sistemi var normal dinlerken iyi ses aliyorum ama biraz ekstra ses istedigimde baslarda cok cizirdamaya basliyor, bagajin saginda kucuk bi woofer var o boyutta daha iyisini taksam bi fayda olur mu yoksa bastan bi sistem mi kurmak lazim?

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

oraya başka bass takmanız mümkün olurmu bilmiyorum.. ama o bass yerine bagaja başka bass koyabilirsiniz.
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

mustafa eser
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz

Benim derdim aslinda biraz yer kaplamasin diye oraya koymak, diyelim ki 25-30 cm lik bi woofer aldim kolayca sokulup takilabilen bi seyler uygulanabilir mi??

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

amfiyi koltuk sırtlığına monte edersiniz. wooferıda önüne. wooferı tutan bişe yok zaten, bagaj lazım olunca çıkarıp eve koyarsınız. ben şahsen öyle yapıyorum
    Muhammad Ali Clay

Furkan Çolakoğlu
    frkn1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 49

Çok faydalı bi yazı olmuş emeğinize sağlık.Son gunlerde forumda ıyıce cogalmıstı ses sıstemıyle alakalı sorular hepsıne cevap olacak nıtelıkte bı yazı olmus
    2009 Grande Punto/2011 Linea/2012 Yenilenmiş Punto

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mustafa eser
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz

Oyle oluyosa mantikli olabilir, biraz para biriktirmeye basliyim sonra detayli pm atarim hocam sana engin bilgilerinden faydalanmak iyi olur, simdi ufaktan aklima takilanlari sordum gibi. Bir de 1000tl ye guzel bi sistem olur degil mi? Ona gore para biriktireyim

Serhat Sağlam
    diesel32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 190

ben şu kısmı anlamadım?
    ''Ses kablosu sağ taraftan geçirilmelidir, çünkü power kablo ile ikisi aynı yerden geçerse, büyük ihtimal hoparlörlerden normal sesle beraber motor seside duyarsınız..''
    tam olarak ne demek istediniz açıklar mısnız?
    JBL Hoparlör
    Kapı Direkleri Karbon Kaplama
    Amerikan Park
    Coilover (cantürk yapımı)
    Ayna Kaplama
    Abarth Spoiler
    Philips Extreme Vision
    Kenwood KDC-BT92SD
    ...

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

başlangıç için en iyi bütçe 1.000 TL zaten
    Muhammad Ali Clay

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Alıntı diesel32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben şu kısmı anlamadım?
    ''Ses kablosu sağ taraftan geçirilmelidir, çünkü power kablo ile ikisi aynı yerden geçerse, büyük ihtimal hoparlörlerden normal sesle beraber motor seside duyarsınız..''
    tam olarak ne demek istediniz açıklar mısnız?
    iki kabloda aynı yerden geçerse eğer, gaza bastığınızda voltajda meydana gelen küçük oynamalar, güç kablosunun yanından geçen ses kablosunuda etkiler. bunun sonucunda motor çalışırken sesi açınca, devirle beraber yükselip alçalan bi uğultu duyarsınız içerde..
    Muhammad Ali Clay

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Tony Montana
    Ingegniere tonymontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı (Foreign)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 448

Döktürmüşsün eline sağlık. bilmeyenlerin aklındaki sorular silinmiş oldu -ben de dahil-

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp
    dogus618 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34js2557
    Edilen teşekkür: 355

aynen başlangıc için 1000 tl gidior benimki başlangıcc seviyesi jbl mit takım ve pıooner anfi birde arka kapılara pıooner 16 cm takıldı 900 küsür gitti yani 1000 tl cok normal başlangıc için ama hani şu war iadre eder düşüncesinde yapıp yaptıktan sonra hep fazlasını arıyorsunuz ilk günler ses iyi geliordu şimdi ise artık daha büyütmek istiroum şimdi bir anfi daha takmayı düşünüroum yani bu işde paran ne kadar sa o kadar güzel iş yaparsın 1000 tlden başlarsın 20.bin tl ye bile yaparsın yeterki para olsun bilgi paylaşımda arkadaşın çok güzel saolsun

Ziyaretci040
    Ziyaretçi Ziyaretci040 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Düşünmüyor değilim ses olayını ama , ucu tamamen açık tamamen maddiyatla doğru orantılı Pek bulaşmak istemiyorum arkadaşında dediği gibi bir zaman yeten bir sonraki zaman yetersiz gelicek

Eray Şendil
    fiery_hunter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    Y O K !
    Edilen teşekkür: 339

Alıntı SteinGP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    amfiyi koltuk sırtlığına monte edersiniz. wooferıda önüne. wooferı tutan bişe yok zaten, bagaj lazım olunca çıkarıp eve koyarsınız. ben şahsen öyle yapıyorum
    banada bagaj lazım olunca yapmak istiyodum ama bi türlü cıkartamıyodum
    ßenim SüRdüqüm hayaTın qeRi viTeSi yoq... qeÇmiŞimi Sadece dikiz aynaSından SeyRediyoRum

Ziyaretci037
    Ziyaretçi Ziyaretci037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Can kardeşim kralsın.Geçici bi süreliğine askıya almak zorunda kaldım ses sistemi işini,tekrar gündeme getirdiğimde yardımlarını isticem yeniden..

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yeni Linea Urban 1.3 95 hp
    dogus618 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34js2557
    Edilen teşekkür: 355

bu ses olayında ben doyumsuz oldum abi para olsa neler yaparım neler ama para yok arabanın 6 aylık vergisini ödemedim daha

M.OğuzhaN ÇELİK
    eexelanss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06BY8509
    Edilen teşekkür: 460

Can döktürmüşsün kardeşim eyvallah çok faydalı bilgiler olmuş.
    BY Turbo SPORT 150 HP

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Alıntı fiery_hunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    banada bagaj lazım olunca yapmak istiyodum ama bi türlü cıkartamıyodum
    hacı vinç lazımmış senin eski bagaja
    Muhammad Ali Clay

Can M. İmregün
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok

Hazır boş vaktim varken bi kaç konuya daha değineyim. Aracınıza ses sistemi yaptıktan 1-2 ay sonra arabanın her tarafı oynamaya başlıyor. şahsen benimki başladı inşallah 2 3 hafta sonra komple izolasyon yapacağım. izolasyon çok önemli çünkü plastik aksam zamanla gevşeyip tart tart sesler çıkarmaya başlıyor. İzolasyon yapınca komple detaylı resimleriyle paylaşacağım. Tahminlerime göre çok az bir maliyeti olacak ama işçiliği kendim yapacağım. Bu arada kapıları filan sökmekten korkmayın, tornavida kullanmayı bilen herkes hoparlör montajı yapabilir yeterki acele etmeyin ve adım adım gidin.
    Muhammad Ali Clay

Mehmet SOVUK
    Mehmet SOVUK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 51

Can cok faydali bi paylasim olmus, ellerine saglik.
    Avcılar - Istanbul

Sayfa 1/2 12 SonSon