Sayfa 6/78 İlkİlk ... 23456789102656 ... SonSon
1543 sonuçtan 101 ile 120 arası

Konu: Fire Motor için LPG Sistemleri Genel Başlığı

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

şimdi hikmet kardes 130 ytl yakan benzinli varsa valla helal olsun ne diyyim ama ben senn nasıl bir bole sonuc cıkardıgını anlıyamadım. yani sen benzinde 130u nasıl cıkardın .. ben soyle diyim sana 20 ytl lik gaz aldım gazın litresi 1.77 vala bide bunu hesapla ben anlyamadım 130 nasıl cıkıyor ozaman soyle bi hesap yapaım baakalım nolcak...
    litresi 1.7 ise 20 ytl/.1.77=11.29 litre ediyor. 11.29 ltr/140= 080 cıkıyo oda km de 80 bin senn hesabına gore benm 80bin yakıyo olmam lazım
    ama bu hesap nasıl bi hesap ben bu işin içinden cıkamadım. en dogru hesap depo bosken 20ytllik alıyom nerede biterse 20 bolu km yapıyorum kaclira yaktıgı ortaya cıkıyor .. bence dogru hesap bu sennkine gore benm hesapta bi değişik cıkıyor
    bu arada senn heaptada bi yanlsılı var soyleki 48 litreyi 3.2 ile carpınca 153.2 ytl ccıkıyor ee ozaman 1100 e bolunce de 139 cıkıyor. yahu bu işlemde bi terslik var cozemedim
    bu arada yasınızı yeni gordum kusura bakmaın yani kardes dedim ama
    Konu pdr42 tarafından (18/03/2008 Saat 22:47 ) değiştirilmiştir.

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

şöyleki 48 lt nin tamamı bitmiyor.
    araç göstergesi.100km/4.3lt-4.3 litrede ne kadar yapar.4.3*3.2=13.76 ytl yapar.bunuda 100 km'ye bölersek 137 krş yapmıyormu

Mustafa Akçay
    Rengi
    Titanyum Gri

bence gostergeye deil olctugumuze oncelik vermeliyiz. ölçtügümüz sonuc gosterge ile aynı cıkıyorsa gostergeye de bakabiliriz. ama yukarıda senn hesabına gore yaptıgımız zaman ortaya benm 80 kurus yakıyor cıkıyor. bence bu hesapta bi yanlıslık var ama neresinde bilmiyorum. sırf sizin dediğiniz gib yapınca 80 kurus cıkıyor ama benm araba 140 ve 160 arası yakıyor . bunasıl oluyor. 20 ytllik gazı depo bosken aldım depo bitinceye kadarda hiç almadım.. en iyi olcum sonucu da bu olsa gerek ama aynı değerleri sennn sistemine vurunca yarıyrı ya fark ediyor ..

zafer yılmaz
    MAJAY ZFA_GO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

Beyler 2004 model 50bindeki 12 16v palioma 2ay önce taktırdım.Şimdiye kadar sabrettım ancak bu ulkede hıc bişeyi agzının tadıyla yasatmazlar.benzın olmuş 3.27 ne olacagıda belli degil giderek artıyor.
    Şimdi gelelim LPG olayına Puntolar için garanti durumunu bilmiyorum.Belki ithal araç oldugu için vermıyor olabılırler ve fiyat almak için servise gıttigimde garanti verıyorlardı hatta sıfır palıolara bıle takıyorlarmış.Ben BRC my-07 modelını taktırdım nedenmi italyan olması brc markası yıllardır bu işin içinde ayrıca Tofaş fabrikada bu markayı kullanıp takıyor.
    Servis 1700 fiyat verdigi için bende Brc nın gene yetkılı bayısı olan yere taktırdım 1450 peşin.Zaten onlarda lpg ile garantı verıyor enjektor arızası vs falan.

2aydır kullanıyorum belki inanmıycaksınız ama neden daha önce taktırmamışım diye pişmanım bugune kadar parasını amörti ederdım bile.Aracın gıdısınde serılıgınde kalkısında asla bır degısıklık yok ve ciddiyim LPG araç daha güzel gidiyor.Nazar degmez inşallah çok memnunum bunda tabi aracımın bakıplarını aksatmadıgımdanda olabılır LPG taktırmadan once yagını bujılerı falan herseyını yenılemiştim ayrica şuan açık hava fitresi takmaya devam edıyorum.
    Ben lambaya gore bakmıyorum çunku taktırdıgımdan berri full depo gezıyorum 55 60ytl simit depo doluyor 1hafta kullanıyorum.Gelelim yakışına 2gun once doldurdum Ankara totalgaz(hep aynı yerden alıyorum) 1590litresi 62ytl doldu 470km yapmışım buda 13kuruşa denk gelıyor.2aydır zaten 13-14kuruş arasında yakıyor basmaya gore.
    Tahminimce dizellerden daha az yakıyorum.
    Sonuç olarak LPGtavsıye ederım aracı gun içinde kullanmanıza gore sız karar vereceksınız.
    Aracınızın garantısı bitmeye yakınsa sorun yok taktırın.Yinede ıyıce bı ogrenın ipinızı saglam kazıga baglayın.Eger garantınız bitti ve hala tereddutte iseniz gunler geçince çok daha fazla pişman olacaksınız emin olabilirsiniz.LPG sistemleride gelişti artık ve sızde cevrenızde goruyorsunuzdur ınsanlar cok daha luks araclarına taktırıyor?

5. Bu mesajı için 10 kişi ZFA_GO'ye teşekkür etti:

Mustafa Akçay
    Rengi
    Titanyum Gri

zafer sn bayagı ucuza alıyosun yahuuu. senle aynı fiyata alsam benm yakıtta iyi dusek haa. her neyse paliolara ve oblolara garnti bozulmadan serviste takıyorlar ama grande puntolara fabrika izin vermiyo diyolar... palioya ya serviste taktırsan iyi olcakmıs ama sorun yooksa sıkıntı yoksa gerek yok demekki.. gule gule bin

hikmet şekerlioğlu
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993

yardım ve fikirleriniz için herkese teşekkür ederim.

mustafa kardeş senin bulduğun değer.aracın km'tükettiği yakıt miktarı ,fiyatı değil.
    litreyi km'ye bölersen fiyat çıkmaz.herhalde dalgınlığına geldi.bulduğun rakam doğru.
    0.80*140=11.2 litredir.buda aldığın yakıtın toplamı .buna göre sen 100 km/8lt yakıt harcamışın.buda gösteriyorki,aşağı yukarı 120 km hızla kullanmışsın(şehirdışında)

km'de 080 lt gaz harcadığına göre 0.80*1.7=km 136 kuruş yakıyorsun.(uzun yolda).

zafer yılmaz
    MAJAY ZFA_GO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 12

Alıntı pdr42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zafer sn bayagı ucuza alıyosun yahuuu. senle aynı fiyata alsam benm yakıtta iyi dusek haa. her neyse paliolara ve oblolara garnti bozulmadan serviste takıyorlar ama grande puntolara fabrika izin vermiyo diyolar... palioya ya serviste taktırsan iyi olcakmıs ama sorun yooksa sıkıntı yoksa gerek yok demekki.. gule gule bin
    Ankarada istanbul yolu üzerındekı gaz fiyatları bu civarda.Yolumuz ustu olmasıda benım şansım ucuz yer aramaya gerek kalmıyor.Gazıda zaten 2yıldır benzin aldıgım Totalin kendı istastonundan alıyorum sorun yok şuana kadar.
    Bi arkadasım abısı toyota coralla aldılar 2004 model alırken az yakıyormuş falan dıyordu ama ben guluyordum içinden bugun bana dert yanıyordu 240 250 yakıyomuş.Tek çare LPG dedim ama abisi kabul etmıyormuş orjınallıgı bozulacak diye )
    Benım taktırdıgım yere fıyat sormaya gıttıgımde Lıncon navıgatora takıyorlardı.V8motor inceledım buna takan palıo çoçuk oyuncagı gelır dedım ve ona guvendım taktırdım.Gerçekten memnunum. saygılar

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Alıntı şekerlioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mustafa kardeş,yorumların için teşekkür ederim.garanti konusu şöyle.uludağ şirketi tofaş yetkili servisi (başpınarlar)ile anlaşma yapmış.aracın kendi garantisi bozulmuyor.yani bu takacak servisin verdiği garanti değil.onu zaten ikiyıl olarak hepsi veriyor.ve sanada samimi açıklamaların.için saygılar.birde senden şöyle birşey rica edebilirmiyim.km'de kaç litre yakıyorsun,çünki verilen parasal değerler kişinin kullanımına göre değişir.
    örnek:48lt/1100km=4.3lt/100km-4.3*3.2ytl=13ytl
    yani ben uzun yolda 100 km'de-13 ytl harcıyorum buda km'de 130krş gelir.bu hesapla,senin ki 180.2 kuruşa geliyor.ki benden fazla yakıyorsun demektir.
    benzinle,gaz km2de lt ılarak aynı tükettiğine göre benim kullanımımla bu 100 km2de 6.5-7 ytl'ye isabet eder.bunu şunun için yazıyorum sen uzun yolda yaktığını söylediğin değerleri tahmin ediyorum basarak yaptın.o nedenle ortalama hız ve ortalama tüketim değerlerini verirsen bende daha sağlıklı bir karşılaştırma yaparım.

Bir yanlışlık olmasın. Benzinli bir araç LPG kullanırsa yakıt tüketimi litre olarak yaklaşık %20 artar. Yani benzinde 8 lt tüketen bir aracın yakıt tüketimi LPG de 10 lt civarına yükselir. Yol bilgisayarı benzine göre ayarlandığı için de hatalı gösterir. LPG ye geçerken tüketim değerlerini hesaplamada bu farklılık göz önünde bulundurulmalıdır.
    Konu makineman tarafından (21/03/2008 Saat 11:15 ) değiştirilmiştir.

Mustafa Akçay
    Rengi
    Titanyum Gri

benzinden daha fazla yaktıgını biliyorum bende lpgninn yani 100 km de 8 litre ediyosa bu lpg de 10 litre falan olur diye biliyorum . birde benm arac 136 yakıyo diye cıkıyor bu hesap yine tutmuyor benm aracım 136 lira gormedi gerci arada 4 bin yada 0.4 kurus oynuyor cokta farkedermi bilmiyorum ama bence en dogru hesap verdiğin parayı km ye bölerek cıkarmak değilmi. cunku benm lpye verdiğim ucreti baz almalıyız. tabi mesela kimi yerlerde de 20 kurus daha ucuz oluyor o kişide ona gore hesaplıycak ama benm araba ile 20 kurus ucuza alan arabayı kıyaslarsak sizin yönteminiz dogru olur ozaman . yani hangisi daha az yakıyo oda km de kac litre lpg tukettiğine bakarak belirlenebilir...
    evet hikmet bey dalgınlıga gelmiş tabi matemetik bu kadar demekki asagı yukarı 40 kurus farkediyor sizn hesapla biizm hesap arasıdna 140 lira yakıyo diye hesapladım ben hız değerleri dogru 120 km ile gittim ama sunada inanıyorum 90 lada gitsem pek değişmeyecek sanırım benmkisi
    Konu pdr42 tarafından (20/03/2008 Saat 14:30 ) değiştirilmiştir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

umut kaya
    goldumut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 ST 562
    Edilen teşekkür: 151

EVET bende sıze katılıyorum ama 8 lıtre benzın tuketen bır arac 10 lt lpg tuketmez dıyorum ben yanı en fazla 1 lt daha fazla benzın tuketır..ama %20 daha fazla tukettıgı dogrulanmıs ıse 9.6lt lpg gelir

Mustafa Akçay
    Rengi
    Titanyum Gri

hmm yani rakamlar farazi rakamlar ama umut net soylemiş bende lpg taktıramdan once arastırırken bu konuyu ogrenmiştim lpgnin fiyatı ucuz oldugu için benzinden hesaplı hale geliyor benim merak ettiğim birşey var lpg taktırıp ta arabası ile en fazla kac km yapan var acaba. hani motorunömrü hikayesi var ya onu merak ettim ben 18 bin km dir biniyorum bakalım daha fazla yapan varmı birde forumda 5 6 kişiyiz galiba lpgli olarak

umut kaya
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 ST 562

evet bende cok duymadım cok uzun surelı lpg kullananları ama sıralı sıstemler pıyasaya duselıde cok olmadı yanı bır kac sene cıvarı..
    ben motor omrunu bıtırır dıye bır seye ınanmıyorum zaten ılk calısmada benzınle calıstıgı ıcın yanı yenı nesıl sıralılar cok daha uzun omurlu kuruntu yapmaları daha zor sıstemler..yanı acıkcası 150.000 km sorunsuz gıtse cok ıyi..

hikmet şekerlioğlu
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993

donanım haberde 140 000 gören araçlar olduğu söyleniyor.birde tüketim olarak görüştüğüm ve okuduğum bazı yerlerde tüketimin 1/10 olduğu söyleniyor.yani 10 lt benzin tüketimine karşılık, 11lt lpg diye.doğrumu bilmiyorum.mustafa kardeşim gösterdiğin ilgi için sana teşekkür ederim.umarım beni yanlış anlamamışsındır.sadece kafamdaki soruları netleştirmek ve nihai kararı vermek için biraz ince eleyip sık dokuyorum galiba.iki gündür donanım haberdeki lpg konularınıda takip ettim,ve anladımki sadece ürün değil takan yerin işçiliğide çok ama çok önemli ve açıkçası oradaki sorunları(işçilikten kaynaklanan ve çözülemiyen)okuyunca biraz daha bekleyip bu işin bir standarta oturmasını beklemek istiyorum.hepinize saygılar.
    Konu şekerlioğlu tarafından (20/03/2008 Saat 18:00 ) değiştirilmiştir.

Mustafa Akçay
    Rengi
    Titanyum Gri

ne demek yardımcı olabildiysem ne mutlu. ama bence iyi bir usta biliyosan git ona taktır. sbeklemek bosuna .. bence motor ömrü kadar gider bu lpg olayından dolayı ömrünün kısalması falan bencede yoktur . adamalr kara duzen lpg ile yılalrdır biniyr.
    aslında taksicilere sormak lazım ozellikle istanbuldaki taksixilere

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

umut kaya
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    07 ST 562

valla dogru soyluyorsun kara duzene bıle yıllardır bınıyorlaR..

hikmet şekerlioğlu
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Konu OzzY tarafından (28/03/2008 Saat 18:51 ) değiştirilmiştir.

t b
    TunFeB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 331

bugün yaptığım ölçümde aracımın 0.148 ytl lpg tüketimi var. sanırım biraz sert kullandım bu aralar tabi bide hükümet saolsun

. .
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. shadow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 49

Teknik Konu

Arkadaşlar benim gp şehir içinde 200-220 ytl arası yakıyor.
    Bursada LPG taktıran arkadaş varmı acaba hiç nasıl memnunmu.

Muharrem Yaşar
    IMPERATORE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 FH 9814
    Edilen teşekkür: 13

Açıkçası lpg kullanan arkadaşların tüketim değerlerine bir dizelci olarak bile imrenmemek zor. Arkadaşlar bi haberi size eklemek istedim sadece. Fiat yeni araçlarda 5 yıl-150.000 km garantiye başladı biliyosunuz. Eğer lpg garantinizi sıkıntıya sokuyorsa( ki bazı arkadaşlar bunu sıkıntıyı atlatmanın yolunu bulmuşlar galiba) bunu da değerlendirmek lazım derim ben.

lpgli araçların kapalı otoparklara ve hızlı feribotlara alınmamasından sonra bi de bu çıkıyor başımıza

LPG'li araç satışına yasak

Ankara Ticaret Odası (ATO), kent içinde binaların altında bulunan oto galerinde LPG'li araç satışını yasakladı.

SABAH - 4 Mart 2008, Salı - LPG'li araç satışına yasak

GÖKHAN ÇAKIR
    binbirtanem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

bu başlığı açandan ve lpg taktırdıktan sonra yorum yapanlardan tek telimeyle Allah razı olsun diyorum. 1 haftadır benzin mi dizel mi diye kafayı yemek üzereydim.Normalde de yeni bişey alırken çok kararsız olduğumdan benzin mi dizel mi zor bir karardı benim için. Çünkü gp dizeller 0,17 benzili ise 0,24 ortalamaya sahip olduğunu alamış bulunmaktayım(sakin kullanımda) 0,17 bana fazla geldiği için benzin e karar vermiştim. ve hala tam emin değilken lpg yorumlarını okuyunca tamam dedim olay budur. al benzinliyi 10 bin olunca takdır atiker'i . Arkadaşlar herşey için teşekkürler. Bu arada bedava olmadığı sürece voltrandan uzak durun! Niye demeyin? benim aracıma bedava versinler emin olun laf olsun diye söylemiyorum ben TAKTIRMAM. Hayırlı sürüşler..
    Konu binbirtanem tarafından (28/03/2008 Saat 20:14 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 6/78 İlkİlk ... 23456789102656 ... SonSon