14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: 2014 Model 1.2 Motor Lpg Görüşleri

Can ÇOLAK
    Tornacci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    33DBJ98
    Edilen teşekkür: 0

Karizmatik 2014 Model 1.2 Motor Lpg Görüşleri

Merhaba dostlar.

2014 Model 1.2 Motor Punto Grende mevcut. Haftalık yaklaşık olarak 600-700 Km yaptığı oluyor aracın.
    Son zamanlardaki benzin fiyatlarını da düşünürsek lpg taktırmayı düşünüyoruz. Ortalama tüketim olarak klima açık olmazsa 5.2 - 6.4 arasında değişiyor.
    Klima açık kullanımlarda da 7.8 leri bulduğu oluyor. Sizce lpg taktırmak mantıklı mıdır?
    Dikkat etmem gereken noktalar nelerdir. Durumun artıları ve eksileri nelerdir? Fikir verebilecek olan var mı?

İlginiz için şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: 2014 Model 1.2 Motor Lpg Görüşleri

Alıntı Tornacci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba dostlar.

2014 Model 1.2 Motor Punto Grende mevcut. Haftalık yaklaşık olarak 600-700 Km yaptığı oluyor aracın.
    Son zamanlardaki benzin fiyatlarını da düşünürsek lpg taktırmayı düşünüyoruz. Ortalama tüketim olarak klima açık olmazsa 5.2 - 6.4 arasında değişiyor.
    Klima açık kullanımlarda da 7.8 leri bulduğu oluyor. Sizce lpg taktırmak mantıklı mıdır?
    Dikkat etmem gereken noktalar nelerdir. Durumun artıları ve eksileri nelerdir? Fikir verebilecek olan var mı?

İlginiz için şimdiden hepinize çok teşekkür ederim.
    lpg her türlü yakıt avantajı sağlar. çekişte artık sıkıntıda yaşanmamakta. önemli olan taktıracağınız yerdir.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

4. 24/07/2018, 13:29

Can ÇOLAK
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    33DBJ98

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg her türlü yakıt avantajı sağlar. çekişte artık sıkıntıda yaşanmamakta. önemli olan taktıracağınız yerdir.
    Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. Marka olarak Brc ya da landirenzo düşünüyoruz ama sizin tavsiyeniz nedir?

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Brc gibi pahalı kitlere 1.2 de gerek yok. Atiker fazlasıyla yeterli sadece montajı ve ayarını iyi yapacak iyi bir lpg servisi bulun yeter.

zeyit tepeyurt
    zytpyrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    34YB8238
    Edilen teşekkür: 13

Merhaba; Benim aracım 2011 Punto evo 1.4 fire motor. LPG atiker ATİKFAST serisi takılı ve cok cok cok memnunum 25 kuruşa düştü şehir içinde. çekişte problem de yok, tavsiye ederim inanın pahalı Kit lere gerek yok boşuna masraf yapıyoruz ATİKFAST yeterli piyasada şuanda 1400 ile 1700 arasında takıyorlar bilginiz olsun. Taktırdıgım yer İstanbul Ümranıye Oto sanayide CANDAN muhendislik var orda yaptırdım, internettende araştırabilirsin youtube da candan muh yazınca bir cok videosu çıkıyor.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı Tornacci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederim. Marka olarak Brc ya da landirenzo düşünüyoruz ama sizin tavsiyeniz nedir?
    mersindeymişsin istersen yardımcı olabilirim. punto ustam aynı yerde lpg montaj işide yapıyor. şimdi bilgi aldım zavoli marka ve birde zavoli nin yan ürünü cangas varmış. uygun yaparız dedi bilginiz olsun.

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Bence yüksek maliyetli bir kite gerek yok. Atiker'in aracınıza uygun modeli rahatlıkla yeter ve hiçbir sorun yaşamazsınız. Araç 1.2 olduğu için 20 tl/100 km'yi rahatlık göreceksinizdir, ki benim araç 1.4 olmasına rağmen 18-20 TL/100 KM şeklindedir. Şehir içinde de 25 TL/100 KM yapıyor.
    Bende uzun zaman taktırıp taktırmamayı düşündüm. Hatta forumda açılmış konum bile var ve neticede taktırdım. Önceki aracımda da şuan ki aracımda da Atiker ürünleri vardı/var. Diğer arkadaşlarında dediği gibi montaj ve işçilik kesinlikle önemli. Mersin de olduğunuz için söylüyorum, Ben FİAT servislerininde montaj yaptırdığı GMK Bulvarı Karayolları kavşağındaki GÜVEN OTO LPG'ye (Muhammed Usta) yaptırdım. Fiyat araştırın, usta araştırın ve ona göre karar verin. Kazasız belasız sürüşler.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Atiker fazlasıyla yeterli olur. Markadan ziyade işçilik önemli. İşinin ehli ılan bir usta bulun gerisini o galledecektir. 4 yıl 65.000 km.dir lpgli kullanıyorum aracımı lpg kaynaklı en ufak sorun yaşamadım. Bakımları zamanında yapıp aracı düzgün kullanırsanız lpg'den dolayı aracınızda kayda değer bir hasar oluşmayacaktır. İşçilik ve ayar düzgün olduğu sürece aracınızın benzinle performansı nasılsa lpg ile de aynı olur. Konu dışı olacak ancak bir de hız sabitleme sistemi ilave edersiniz tadına doyum olmaz aracın.

gargolyas .
    gargolyas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Beyaz

Maliyet hesabı yaparsak dediğinize göre yıllık ortalama 30.000 km yol yapıyorsunuz,
    100 km de ortalama yakıt tüketiminiz benzin olarak 6 lt alırsak lpg tüketiminiz %20 artışla 7,2 lt olur,
    %20 lik oran sizde 15 te olabilir ama kimsede 10 olmaz,istenilen tork için lpg ve benzinin vereceği lt başına enerji farklıdır,
    https://www.shell.com.tr/motorists/s...fiyatlari.html
    mersin ili için shell lpg ve 95 oktan benzin fiyatlarından hesaba gelirsek
    300*6*6,31=11.358 TL benzin,300*7,2**3,56= 7670 tl otogaz,yıllk ödeyeceğiniz rakam,aradaki fark yıllık 3688 TL,
    ilk yıl lpg nin montaj ve ruhsata işletmesi 2000 civarı dersek elinizde 1600 TL civarı bi kar kalıyor,her 10 bin km de ilave 100-200 tl arası tutan bakım masrafını eklemedim
    aracınızı ne kadar süre elinizde tutacaksınız asıl önemlisi bence o,yılda 30 bin km yaparken 2 yılda 60 bin, zaten elinizde ki araç 100 binin üzerindedir,iki yılın sonunda kmsi arttı bunun elden çıkarmak lazım düşünceside aklınızı kurcalayacak satarken lpg li olması yüksek km li araçlar içinde bi dezavantaj,
    ama iki yılın sonunda lgp den dolayı esktre bi masraf çıkmadığını varsayarsak ortalama 5 bin lira kadar karda olursunuz.

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Alıntı gargolyas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maliyet hesabı yaparsak dediğinize göre yıllık ortalama 30.000 km yol yapıyorsunuz,
    100 km de ortalama yakıt tüketiminiz benzin olarak 6 lt alırsak lpg tüketiminiz %20 artışla 7,2 lt olur,
    %20 lik oran sizde 15 te olabilir ama kimsede 10 olmaz,istenilen tork için lpg ve benzinin vereceği lt başına enerji farklıdır,
    https://www.shell.com.tr/motorists/s...fiyatlari.html
    mersin ili için shell lpg ve 95 oktan benzin fiyatlarından hesaba gelirsek
    300*6*6,31=11.358 TL benzin,300*7,2**3,56= 7670 tl otogaz,yıllk ödeyeceğiniz rakam,aradaki fark yıllık 3688 TL,
    ilk yıl lpg nin montaj ve ruhsata işletmesi 2000 civarı dersek elinizde 1600 TL civarı bi kar kalıyor,her 10 bin km de ilave 100-200 tl arası tutan bakım masrafını eklemedim
    aracınızı ne kadar süre elinizde tutacaksınız asıl önemlisi bence o,yılda 30 bin km yaparken 2 yılda 60 bin, zaten elinizde ki araç 100 binin üzerindedir,iki yılın sonunda kmsi arttı bunun elden çıkarmak lazım düşünceside aklınızı kurcalayacak satarken lpg li olması yüksek km li araçlar içinde bi dezavantaj,
    ama iki yılın sonunda lgp den dolayı esktre bi masraf çıkmadığını varsayarsak ortalama 5 bin lira kadar karda olursunuz.
    Fiyatta bir düzeltme yapmak isterim... Shell için yazdığınız lpg fiyatı doğru olabilir ancak Mersin de bir çok noktada LPG litre Opet'te dahil 2.85-3.00 arasıdır. Burada belirttiğiniz gibi 56 kuruşluk fark ciddidir. Ben şahsen Shell'den hiç almıyorum. Sadece bir katkı olarak yazmak istedim.

Can ÇOLAK
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    33DBJ98

Alıntı serkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiyatta bir düzeltme yapmak isterim... Shell için yazdığınız lpg fiyatı doğru olabilir ancak Mersin de bir çok noktada LPG litre Opet'te dahil 2.85-3.00 arasıdır. Burada belirttiğiniz gibi 56 kuruşluk fark ciddidir. Ben şahsen Shell'den hiç almıyorum. Sadece bir katkı olarak yazmak istedim.
    İlginiz için teşekkür ederim. Konuyu açmadan önce bende bir hesaplama yapmıştım ortalama tüketimim hesaplarınızdan daha yukarda ama ben en kötü ihtimallerle hesaplama yaptım çünkü aracı evde yalnızca ben kullanmıyorum ve 100km de 10tl kar elde ettim lakin bu hesaplama %30 fazla yaktığını düşünerek mersin shell benzin lpg fiyatlarıyla ve ortalama tüketimimin 7,2lt olmasına dayalı bir hesaptı ☺

Can ÇOLAK
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    33DBJ98

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mersindeymişsin istersen yardımcı olabilirim. punto ustam aynı yerde lpg montaj işide yapıyor. şimdi bilgi aldım zavoli marka ve birde zavoli nin yan ürünü cangas varmış. uygun yaparız dedi bilginiz olsun.
    İlginizden dolayı çok teşekkür ederim. Kesin kararımı verdiğim zaman size tekrar ulaşırım

Can ÇOLAK
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    33DBJ98

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atiker fazlasıyla yeterli olur. Markadan ziyade işçilik önemli. İşinin ehli ılan bir usta bulun gerisini o galledecektir. 4 yıl 65.000 km.dir lpgli kullanıyorum aracımı lpg kaynaklı en ufak sorun yaşamadım. Bakımları zamanında yapıp aracı düzgün kullanırsanız lpg'den dolayı aracınızda kayda değer bir hasar oluşmayacaktır. İşçilik ve ayar düzgün olduğu sürece aracınızın benzinle performansı nasılsa lpg ile de aynı olur. Konu dışı olacak ancak bir de hız sabitleme sistemi ilave edersiniz tadına doyum olmaz aracın.
    Tecrübenize dayalı verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Can ÇOLAK
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Bolero Kırmızı
    Plaka
    33DBJ98

Alıntı serkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence yüksek maliyetli bir kite gerek yok. Atiker'in aracınıza uygun modeli rahatlıkla yeter ve hiçbir sorun yaşamazsınız. Araç 1.2 olduğu için 20 tl/100 km'yi rahatlık göreceksinizdir, ki benim araç 1.4 olmasına rağmen 18-20 TL/100 KM şeklindedir. Şehir içinde de 25 TL/100 KM yapıyor.
    Bende uzun zaman taktırıp taktırmamayı düşündüm. Hatta forumda açılmış konum bile var ve neticede taktırdım. Önceki aracımda da şuan ki aracımda da Atiker ürünleri vardı/var. Diğer arkadaşlarında dediği gibi montaj ve işçilik kesinlikle önemli. Mersin de olduğunuz için söylüyorum, Ben FİAT servislerininde montaj yaptırdığı GMK Bulvarı Karayolları kavşağındaki GÜVEN OTO LPG'ye (Muhammed Usta) yaptırdım. Fiyat araştırın, usta araştırın ve ona göre karar verin. Kazasız belasız sürüşler.
    Çok teşekkür ederim evet konuyu açmadan önce sizin açtığınız konuya da denk gelip paylaşımları okumuştum. Öneriniz için de ayrıca teşekkür ederim