Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 1.4 105hp Multiair S&S LPG Taktırıyorum.

Ahmet Ahmet
    Multiair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Standart 1.4 105hp Multiair S&S LPG Taktırıyorum.

Merhaba Arkadaşlar

Yaklaşık 1 ay önce 2012 Mair Easy SS aracımı 87000 KM iken satın aldım. Şu an yaklaşık 90 bine geldi.

Aracım çok güzel çok memnunum ve çok sevdim. Bundan önce 1 sene free punto ardından 1 sene peugeot 207 VTI den sonra sessiz sedasız ve bana göre güçlü geldi. Otobanda Çok rahat 190 KM hızlara çıktım ve araç kabin içi sesi fazla değil. Start stop özelliğini serviste kapattırdım.

Her benzin aldığımda ölçüm sağladım Yaklaşık Şehir içi 33 - 34 Kuruş yakıt tüketimi oldu.

Forumlarda araştırdım kimisi olur kimisi olmaz problem çıkarır gibi yorumlarla karşılaşmama rağmen bir kumar oynayarak Bugün aracımı Ankara Ostim Üstün Otogaz'a bıraktım. Yarın akşam teslim alacağım.

Arkadaş motor kapağını açtığında aa bu 6 vites multiair miydi dedi. Evet bilgisini vermiştim dedim. Biraz uzaklaştı bir kaç kişiyle görüştü ve aracıma muadil başka araçlara daha önce Montaj yaptığını ve ufak tefek problemler yaşadığından bahsetti.

Vites geçişlerinde gazdan ayağınızı çekip bastığında silkelenme vuruntu olabilme ihtimalinin %20 seviyesinde olduğunu bildirdi ve olmayabileceğini de belirtti. Herşeyi göze alarak biraz düşündükten sonra takın dedim.

Arkadaşlar bu araca montajı biliyorlar. forumda araştırdığıma göre manifolt bağlantısı ile alakalı bir takım işlemler yapılması gerekiyormuş. Nozıl uzun olması gerekiyormuş Bu gibi bilgileri firmanın müdürünün ben sormadan yüzüme söylemesi hoşuma gitti. Manifoltu sökeceğini ve ona göre bağlantı yapacağını belirtti.

Normalde montaj süresi 1 gündü firmada çalışan bir arkadaşım var o devreye girdi ve 2 gün sürsün güzelce yapalım denildi ok diyerek ayrıldım. Şansıma Atikerin Genel müdürlüğünden yetkili bir arkadaş problemli bir araç için Üstün otoda idi ve aracımla ilgileneceğini söyledi.

Yarın teslim aldığımda ve bir kaç hafta izlenimimden sonra burada gerekli tüm bilgileri paylaşacağım.

Problemsiz olması durumunda Yılda 20 Bin km yapıyorum. yaklaşık 1 yıl binsem 2400 TL kar etmiş olacağım yani LPG ye verdiğim ücreti 6 ayda çıkarmış olacağım. Problem yaşamam durumunda ise en kötü söktürür sistemi satarım. Hayırlısı böyleymiş der yoluma bakarım

Planım bir sorun çıkmazsa bu araca 2 yıl binmek yabi toplamda 3600 TL kar etmiş olacağım yaklaşık olarak.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Standart Cevap: 1.4 105hp Multiair S&S LPG Taktırıyorum.

Hakkınızda hayırlısı olsun,inşallah sorunsuzca binersiniz. İllaki formlardan araştırmışsınızdır. Dh de bir kaç yorum ve firma gördüm;

https://mobile.donanimhaber.com/show...=110308450&p=1

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Aracımı bugün teslim aldım. Şu anlık bir sıkıntı yok korktuğum gibi tekleme vs olmadı. Montaj güzel detaylı fotolarını atacağım. Depoyu doldurdum 300 km gezip tekrar dolduracağım bakalım yakıt ne olacak

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

pek ilgilenen olmamış ama ben deneyimlerimi burada paylaşacağım. elbet işini yarayacak arkadaşlar çıkacaktır. Bugün yaklaşık 70 km yol yaptım. bazen gazdan ayağımı çektiğimde araba da bir sarsıntı oluyor onu da pedaldan ayağımı yavaş çekerek yaptırmamaya çalışıyorum. Tabi benzin tadı vermiyor performansında pek birşey fark etmedim. Vites geçişleri benzine göre özellikle yokuş çıkarken biraz sert oldu.. Fakat çok rahatsız edecek seviyede değil. Şu ana kadar ciddi bir problem sezmedim. 1000 Km bakımında da yine bu not aldıklarımı ustaya ileteceğim.

Depoyu doldurdum 200 km gittikten sonra tekrar dolduracağım bakalım yakıt ne seviyede olacak.

6. Bu mesajı için 2 kişi Multiair'ye teşekkür etti:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Lpg sisteminizi güle güle kullanınız. Forumdaki lpg'li araçların ekseriyeti fire motor. Dolayısıyla multiair başta olmak üzere diğer benzinli motorların lpg ile uzun süreli tecrübelerine dair paylaşımlar çok fazla sayılmaz. Bu bakımdan düzenli periyotlar halinde lpg serüveniniz ile ilgili paylaşımlarınızı konu başlığını altında sürdürmeye devam etmeniz sizden sonra lpg'ye geçmeyi planlayan multiair sahiplerine yardımcı olacaktır.

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Teşekkürler yorumunuz için. Forumların amacı da tam anlamıyla budur aslında.
    Şu an 175 KM oldu henüz LPG almadım bu akşam almayı düşünüyorum. Tahmini ne kadar yaktığını hesaplayacağım.

Şu ana kadar beni çok çok üzecek pişman edecek bir sorunla karşılaşmadım. Sadece düşük (2000-2200) devirlerde ayağımı gazdan ani çektiğimde çok hafif bir sallanma oluyor tekrar gaza bastığımda bir sıkıntı olmuyor. Bu duruma pedal tepkimeleri ile müdahale edebilme şansım var ben deneme amaçlı her seferinde sert gazdan çekip sert gaz veriyorum.

Tasarruf oranını göz önünde bulundurduğumda bu küçük eksiklikleri göz ardı etmek mümkündür diye düşünüyorum. 2006 Free Puntom da da LPG de bu tür eksiklikler sezmiştim. Şu ana kadar LPG yi öneriyorum. Burada ki amacım araca lpg takıldığını kanıtlamak değil lpg de neler olabileceğini insanlara doğru ve net bir şekilde yansıtmak. Mesajlarımda da yazdım zaten hoşuma giderse ruhsata işletmeden söktürürüm diye. Şu ana kadar böyle bir düşünceye kapılmadım 1000 KM kontrolünde yine sezdiğim eksiklikleri söyleyeceğim. Hayırlısı bakalım

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Buda montaj resmi
    Detaylı foto atacağım

Eklenti 33377

Eklenti 33378

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

..
    Konu Multiair tarafından (20/05/2016 Saat 17:58 ) değiştirilmiştir. Sebep: yanlş cevap

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Aracıma 222 Km yaptıktan sonra aynı istasyondan yakıt alımı yaptım 40 TL gaz aldı. Km ye 18 Kuruş düşüyor. Benzinide baz alırsak max 20 Kuruş yakmış oldu. Aracımıda herzamankinden daha performanslı kullandım LPG de çekiş kaybı varmı diye. Samsun çevre yolunda 190'a kadar çıktım Bu sefer daha düzgün kullanıp birde böyle ölçeceğim. Ve değerleri burada paylaşacağım.

13. Bu mesajı için 2 kişi Multiair'ye teşekkür etti:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Çok iyi değerler çıkmış zamanla daha da iyileşecektir. Malumunuz lpg fiyatları çok değişken bundan dolayı paylaşımlarınızı daha işlevsel hale getirmek için tüketimlerinizi litre bazında yazmanızı ufak bir öneri babında yazıyorum.
    Bilgi paylaşımı için tekrar teşekkürler.

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Haklısınız.

Bugün aracımla abanta gezmeye gittim geldiğimde yaklaşık 480 km yol yapmış oldum. Giderken ve gelirken ölçüm yaptım Hızım neredeyse 120 nin altına düşmedi zaman zaman 160-170 e sabit olarak uzun süre ilerledim. LPG aldığımda Ankara'da Litre Fiyatı 2,09 idi. Bolu da aldığımda 2,45 ti. B yüzden net olarak yakıt tüketimim 8,5 Litre seviyelerinde. Aracım şehir içinde de uzun yolda da hemen hemen aynı tüketime sahip oldu. Uzun yolda küçük motor çok yorulduğu için bunu normal karşılıyorum.

LPG de bir sorun yaşamadım gayet düzgün bir biçimde gitti geldi.

Aracın Tek sevmediğim yönü 170 ile tırmanmaya başladığım rampayı yeri geliyor 130 yeri geliyor 110 la son buluyorum Atmosferik ve 1.4 motordan da fazlası beklenemez. Rampada symboller yanımdan uçuyor geçiyor düz yolda tekrar geçiyorum

Şu an Lpg ile sanırım 750 KM civarlarında seyrim mevcut. 250 km sonra kontrole götüreceğim. 4 günde 750 km yaptım böyle giderse 2 ayda lpg parasını çıkaracağım

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Multiair Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklısınız.

Bugün aracımla abanta gezmeye gittim geldiğimde yaklaşık 480 km yol yapmış oldum. Giderken ve gelirken ölçüm yaptım Hızım neredeyse 120 nin altına düşmedi zaman zaman 160-170 e sabit olarak uzun süre ilerledim. LPG aldığımda Ankara'da Litre Fiyatı 2,09 idi. Bolu da aldığımda 2,45 ti. B yüzden net olarak yakıt tüketimim 8,5 Litre seviyelerinde. Aracım şehir içinde de uzun yolda da hemen hemen aynı tüketime sahip oldu. Uzun yolda küçük motor çok yorulduğu için bunu normal karşılıyorum.

LPG de bir sorun yaşamadım gayet düzgün bir biçimde gitti geldi.

Aracın Tek sevmediğim yönü 170 ile tırmanmaya başladığım rampayı yeri geliyor 130 yeri geliyor 110 la son buluyorum Atmosferik ve 1.4 motordan da fazlası beklenemez. Rampada symboller yanımdan uçuyor geçiyor düz yolda tekrar geçiyorum

Şu an Lpg ile sanırım 750 KM civarlarında seyrim mevcut. 250 km sonra kontrole götüreceğim. 4 günde 750 km yaptım böyle giderse 2 ayda lpg parasını çıkaracağım
    Uzun yolda bizim fire motor için konuşuyorum bilhassa 4000 devri aştıktan sonra şehir dışı yolculuklarda tüketim şehir içiyle eşdeğer oluyor. 4000 devir de ortalama 128-130 km. hız yapıyoruz. Sizin 160-170 gibi hızlarda bu değerleri yakalamanız oldukça iyi. Daha ne olsun 8.5 litre ortalama 17-18 kuruşa tekabül eder. 120 ile gitseniz çok daha iyi değerler yakalarsınız hem de trafik kurallarına da tam anlamıyla riayet etmiş olursunuz. Yokuşta düşme illaki olur en aza indirmek isiyorsanız cruise control'ü devrede bırakın sorun olmaz. Ben İstanbul-Ankara istikametinde Bolu dağı yokuşuna girerken benzine alıp 120'ye sabitlemiştim 110'la yokuşu tamamladım. 15 km. varsın tasarruf etmeyeyim sorun değil. Yolda da beni sembol mü geçmiş spring mi geçmiş hiç umurumda olmaz. Üst seviyede seyahat güvenliğini sağlayıp ailemi gideceğim yere sağ salim ulaştırabiliyorsam benim için olay bitmiştir

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ihsan gökalp
    kovboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

Dikkat Cevap: 1.4 105hp Multiair S&S LPG Taktırıyorum.

ilgili firma ve yerli malı seçtiğiniz için tebrikler.lpg yüksek ısı üretir araç lpg deyken sıkıştımayın.araç az yakıyor psikolojosiyle fazla km. yapmakta ekonomisini alıp götürür.

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Kesinlikle katılıyorum normal şartlarda çok suratli araç kullanan birisi değilimdir aracı yormam genellikle. Fakat bunları LPG denemelerim için yapıyorum Ankara İstanbul Çevre yolunu biliyorsunuz hız yapmaya en müsait yollardan birisidir. Aracımda hız sabitleyici yok ne yazık ki easy donanımda aracım. Loungelerde standart sanırım hız sabitleyici. Yorumunuz için teşekkürler
    Konu Multiair tarafından (15/06/2016 Saat 09:16 ) değiştirilmiştir.

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Evet yerli malı seçtim hem ucuz olsun hem yerli malı olsun istedim. Aracım şu an 2200 Km yol yaptı tam 1 ay oldu neredeyse iyice alıştım ufak tefek sıkıntıları oluyor illaki benzin tadı vermiyor. İlk mesajlarımda da bahsettiğim gibi ayağımı gazdan ani çekişlerde hafif bir sendeleme yapıyor. Üstün otogaza aracı götürdüm musait bir zamanda gel nozle kontrolü yapalım dediler. Bu araçlara LPG uygulanmasında ki en hassas nokta iyi montaj olduğuna kesinlikle kanaat getirdim.

Eğer bir Multiair aracınıza LPG taktıracaksanız ustanızı aşağıdaki hususlarda defalarca uyarınız.

1-Uzun nozzle kullanılması
    2-Manifolta yanma odasına en yakın yerden gaz verilmesini
    3-Benzin enjektörleri ile ayn açıdan montaj yapılması.

(BRC montaj yaparken manifolta delik açmayıp gaz piposu denilen bir yöntemle montaj yapıyor bu daha sağlıklı)

Bu hususlara dikkat ettiğinizde hiçbir sorun yaşamazsınız. Tecrübeye ve araştırmaya sabittir.
    Sahibinden.com üzerinden Multiair kullanıcısı ve LPG 'li araçların hepsine mesaj attım bir sorun yaşayıp yaşamadığını sordum. %70 i yaşamadığını söyledi bunlar bilinçli ve düzgün yerde montaj yaptıran kişiler) %30 uda tekleme sorunu yaşadığını söyledi. Bunlar da Sarı Çizmeli Mehmet Ağada montaj yaptıran kişiler.

BRC sistem takılı bir multiair kullandım. Benimkinden daha iyiydi gaz piposu yöntemi ile montaj yapılmış benzine çok yakın kondisyondaydı. Ekonomik gücünüze göre Atiker Landi Renzo BRC Prins. Bu 4 sistemi deneyenlerle sohbet etme şansım oldu 4'ündende memnunum yorumları aldım.

Şahsi fikrim Prins çok pahalı değmez diye düşünüyorum Landi ve BRC 1900 2000 TL seviyelerinde Uzun yıllara araca binmeyi planlıyorsanız ve maddi gücünüzde varsa bu ikisinden birisini taktırınız.

Eğer maddi gücünüz yerinde değilse Ve araca bir kaç yıl binerim diyorsanız Atiker öneririm düzgün montajla sorun yaşamazsınız.

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Artık aracımız ne kadar yaktığını ölçmüyorum. Her dolduruşumda birbirine yakın değerler verdi.
    30 LT Gaz alıyor aracım 340-350 Km arası yol gidiyorum her defasında
    Opetin gazını çok beğendim gazdan gaza fark oluyor. Opet tercih etmenizi tavsiye ediyorum

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Eklemek istiyorum aracımı satmayı düşünmüyorum çok hoşuma gidiyor Atiker LPG sisteminin parasını amorti ettikten sonra yani 10 bin km gezdikten sonra söktürüp BRC Taktırmayı da düşünmüyor değilim. Sadece deneme açısından atikerde bir sıkıntım yok fakat Daha iyisi kötü olmaz

Ahmet Ahmet
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

aracımla şy an itibari ile 5000 km yaptım LPG de.
    Bayram dolayısıyla 1250 Km yol gittim Yollar kalabalık olduğundan ortalama 90-110 arası hızlarla

Ankara - Çamlıdere
    Çamlıdere Ankara
    Ankara - Kırşehir
    Kırşehir - Amasya
    Amasya - Ankara

yakıt olarak inanamadım bende defalarca hesapladım aracım ortalama 0,13 Kr LPG Tüketti Lpg Fiyatı 2 TL Ortalama.

6,5 LT Ortalama ile gittim geldim. Bence çok iyi bir değer.

Babamın 2.0 TDCI Mondeosu'da aynı km yi yaptı aynı hızlarla gittik 6,5 LT Mazot Tüketti LT :3,85 TL

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Lpg ile üzel değerler yakalamışsınız, inşallah sorunsuz böyle devam edersiniz.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Multiair firedan daha tutumlu demekki sakin kullanınca. Tebrikler

Sayfa 1/2 12 SonSon