Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
55 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: LPG İle 100.000 Km Kullananlar Kulübü

cenk cenk
    acemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 22

Standart Ce: LPG İle 100.000 Km Kullananlar Kulübü

benim sattığım arabanın üzerindeki lpg 10 yıllıktı motorda falan sıkıntı yoktu, sadece biraz fazla yakıyordu pek bi ekonomisi kalmamıştı şehiriçi 15litre yakıyordu şehir dışı 8,5litre.

tabi önceki sahibi kaç binde taktırdığını bilmiyorum ben 145binde sattım.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı acemi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim sattığım arabanın üzerindeki lpg 10 yıllıktı motorda falan sıkıntı yoktu, sadece biraz fazla yakıyordu pek bi ekonomisi kalmamıştı şehiriçi 15litre yakıyordu şehir dışı 8,5litre.

tabi önceki sahibi kaç binde taktırdığını bilmiyorum ben 145binde sattım.
    Arabanın markası neydi.

cenk cenk
    acemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 22

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanın markası neydi.
    fiat palio

Ender KILIÇ
    altrea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

Şu an sıfır araçlarda Dizel-Benzin Farkı 10.000TL yi geçti.Toyota ve opel'de 15.000TL den daha fazla.Dizel cazibesini kaybediyor artık.

En iyi atmosferik motorlu LPG kiti 2000TL yada 2500TL gibi bir ücrete alınabiliyor.Bu kitler
    iyi bir montaj ile 100.000km kullanmak içten bile değil.

Ender KILIÇ
    altrea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3

Standart Cevap: Ce: LPG İle 100.000 Km Kullananlar Kulübü

Konunun üzerinden bir yıl geçmiş ama pek katılım olmamış anladığım kadarı ile LPG taktırarak sadece günü kurtarıyoruz.

Murat Kavruk
    MKavruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 253

Standart Cevap: LPG İle 100.000 Km Kullananlar Kulübü

Merhabalar Ender Bey, bu konudan haberim yoktu açıkçası. Kendimce katkı sağlamaya çalışayım. 2012 Opel Astra H 1.6 (eski kasa) 60.000e yakın LPG'li kullandım. Devir saatinde çok az bir titreme vardı, 10.000-20.000km sonra celik subap donuşumu olacaktı. şehiriçi 9.5 sehirdısı 8.5 lpg tüketimi oluyordu. NGK iridyum bujiler harika iş çıkardı. 1 kere bobin arızalandı (NGK bujiden önce), bu araçlarda zaten kronikti, lpg ömrünü azalttı. Ünüvar Elektronik yerli bobin taktım (ki 30 yıldır otomobil üreticilerine oem elektronik parça tedariği yapan çok iyi bir firmadır) rahat 30.000km yapmışımdır gık demedi. Atikerin OBDII'leri yani çıkmıştı ve benim araçlarda ilk başlarda tam randıman alınamadığı için (ayar konusunda deneyim eksikliği) referansla gittiğim Emre Mühendislik'ten Vedat Usta brc (1700) taktı. İnanılmaz iyi bir usta, (12 silindir bmwye lpg dönüşüm için kendisine geliyorlar o kadar diyeyim. referansı birmottan birisiydi) ve lpg'de sistem değil usta önemlidir kalıbını 60.000kmde bana doğrulattı. Aracımla elde ettiğim tüketim değerleri aynı kan-sanın 1.3 dizelinden daha iyiydi, 1.6 olduğu için ise araç daha seriydi. km başına 15 kuruş tasarruf yapınca 1000-1500TL'lik çilek stelitli subap donuşumu kesinlikle masraf değil ve Euro 5 araçların 100.000leri rahat devirmesini sağlayacak bir gerekliliktir. Ülkemizde Supsan ve Güneş markaları çelik stelitli subap üretmektedir, not olarak düşeyim.

140bg astra j 1.4 turbo için de kendisinden hizmet aldım (brc 2200) 30.000deyiz sıkıntı yok, performans kaybı yok, tasarruf çok. Şu an kullandığım 1.4 grande punto 1.4 8v (Atiker Microfast 1100) için henüz yorum yapamıyorum henüz sistem yeni.

Sağlıklı bir şekilde lpg dönüşümü yapılabilen bir araç dizelden daha karlı, bunu rakamlarla isteyene ispatlayabilirim.
    Konu MKavruk tarafından (07/07/2016 Saat 22:13 ) değiştirilmiştir.

Suat ALEMDAR
    SUADOW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    54 SU@T 08
    Edilen teşekkür: 55

Merhabalar,
    sıfır aldığım 2011 model 1200 cc aracımı ilk 15.000km. benzinli kullandım sonrasında SAKARYA ELBİLRLİK A.Ş.'de BRC LPG dönüşümü gerçekleştirdik.
    Aracım şu an 100.000 Km. oldu ve çok şükür hiçbir sıkıntı yaşamadım. Her 15.000km.'de standart LPG bakımı yaptırırım.
    Son ölçüm değerim ise (genelde klima açık) ş.içi ve ş.dışı karışık 170 krş. civarında tüketimim gerçekleşiyor
    LPG'den çok memnunum.

Syg.

Huseyin Metin
    Hmetin11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 26

Herkes sonucta kendi deneyimlerini paylasıyor.LPG isininavantajı kadar dezavantajı da var.Ve saglıklı bir maliyet analizi yok.
    Gecen sene Nisan sonunda Duzce'den VW Bayiinden Skoda Fabia 1.2 HTP Sedan Benzin/LPG aldık.Aracta Atiker LPG vardı.Aldıgımız gun otobanda Opet LPG Aygaz 2.51 idi.Yaklasık 15.000 km yaptık.15 ay kullandık.Bu surec zarfında yaklasık 1000TL masraf yaptık.1500TL kar yaptık.
    Aracın bujileri 2 defa degişti.Birinde Esk. de 240TL odedik.Digerinde birader netten arastırıp alıp kendi degisimi yaptı.Motor Isıgı yakma olayı var.Ayar icin 100TL isteyen de var.10TL de 20TL de ayrıca Depo sanırım 40lt ama bizimki 27lt alıyordu.Benzinden 1-2lt fazla yakıyorsun.%10 perf. kaybın oluyor.Bizde once 9 lt yakarken sonra 10-11 yakmaya basladı.
    Ayrıca saglıklı bir maliyet analizi yok.Gecen sene 2.76 idi BP de Otogaz(Didim) su anda 2.50 idi.X marka kullanmayın katkılı Y marka kullanın daha iyi/kotu gibi belirsizlik var.27lt aldıgı icin 250km ort. da bitiyor.Uygun ya da guvendigin yerde aldıgın ile hedefledigin yere varamıyorsun.Onlarca cesit marka gaz var.
    Her yere giremiyorsun.Misal biz Akasya AVM giremedik.Cok daha buyuk bir korku ile seyahat ediyorsun.Sonucta cok basit bir kaza bile olsa arkadan vursalar misal dizel ile gaz aynı degil, TV de gordugun haberler var.Yakıtı hesap ederken neye gore hesap edeceksin?2.76 aldıgın gaz ile mi 1.83 aldıgın gaz ile mi?Enjektor degisimi,buji degisimi,arıza ısıgı bilg. ayarı vb bir suru teferruatı var.

Ayrıca Sıfır arabada katılırım.15.000TL cok, 8000TL cok gibi ama 2. Elde benzin/dizel pek fiyat farkı yok.Kimse benzinli diye 10.000 ucuza ya da dizel diye 10.000 pahalıya satmıyor/satamıyor.
    Biz Punto alırken bakıyoruz Dizel de alsan aynı benzin de alsan aynı pek bir fark yok.Dizel motorların bakımı masraflı deniyor.Benzinli alıp LPG cevirdiginde "BANA GORE" hem o arabayı yapan muhendisi taca atıyorsun.Hem ekstra masraf yapıyorsun.Hem bunun sızdırmazlık raporu, ruhsata isleme vs var.Hem de muayenelerde daha sıkıntı cekiyorsun.Sıfır Linea Benzin Dizel kabaca 10.000 TL fark var.56.400 Dizeli idi 1.3 Mjet Tahminim 55.000 alınır.Benzinli de 45 olsun.10.000 km kullanır sonra LPG gecerim ya da direkt LPG gecerim dediginde kabaca 3000TL harcayacaksın.Bu 2000TL de olur markaya gore 5000TL de olur.Ustune de diger sıkıntıları yasayacaksın.

Ayrıca cok net perf. farkı var.Bizim 1.2 Skoda ile LPG de bayıldıgımız yerde Punto 1.3 Dizel ona gore ucarak cıkıyor.Bizim Skoda yanlıs hatırlamıyorsam 69 beygir idi.Punto Fire da 77 BG cok asırı bir fark yok.Dolayısı ile "BENCE" cok net perf. farkı da var.
    Bilgim yok ama Punto Fire 7-8 LT ort. Benzin yaksa 35 kurus civarı yapar.
    9-10 LT gaz yaksa Ort. 2.30 kabul etsen 23 kurus civarı yapar.
    1.3 Mjet 75BG de 6 LT ort. kolay kolay gecemezsin.O da ort. 25 kurus civarı yapar.

Dizele gore cok ekonomik olacagını dusunmuyorum.Ataklık kesinlikle farklı olacaktır.Sıfır alıyorsan 10.000 fazla vermem derken 3000TL masraf edeceksin.Ustune enjektor,buji,arıza ısıgı,cekis kaybı,daha fazla LPG gibi muhtemel sorunların olacak.
    Hele ki 2. Elde arada olsun ort. 2000TL fark olsun.Dizel almak kesinlikle bence daha mantıklı...

9. Bu mesajı için 3 kişi Hmetin11'ye teşekkür etti:

ALI ORS
    ORS15 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 257

LPG için gerçekten montaj ve kit markası önemli ancak performans kaybı kesinlikle olur. Yanma odalarında ki açığa çıkan enerji veya güç aynı değil zaten. Bunu yanında benzinli araçlarda , LPG tasarruf için önemli.
    Konu ORS15 tarafından (05/08/2016 Saat 12:41 ) değiştirilmiştir.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Hikmet bey, beygır gücü bir yana tork bır yana. Benim 1.3 75 lik Punto'm 190 nm/dk tork,1500 devirde arslanlar gibi ulaşırken, 1.4 fire 77 bg lik motor, 115 nm/dk tork a 3250 devirde anca ulaşabiliyor. 1.3 95 lik multijeti çok merak ediyorum.
    Dün komşunun 2015 1.2 16V 75 bg lik clio' suyla benzinli ,15 km bir deneyimim oldu, araç bana inanılmaz hantal geldi. Torkuna baktım 107nm/dk ,
    Sonuçta Multijet motorları kaliteli yakıt, kaliteli yedek parça ve yağ kullanarak ömürlük kullanabilirsiniz.
    Konu Ezeldenberi tarafından (05/08/2016 Saat 13:11 ) değiştirilmiştir.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

lpg konusunda dizelcilerin ustunlugu olmus duruma mudahale etme zamanıdır ısın sakası bır yana lpg taraftarı olarak bır ıkı not dusmek ısterım. dızel ab tarafından kendı uretıcılerını kurtarma adına vergısı dusurulerek ucuzlatılmıs kırlı ve saglıga cıddı zararları olan bır yakıt turudur. euro dızel ıle cıddı yol katedılmıs ve euro3-euro6 motorlar ve egsoz gazı donumuslerı ıle uyumlulastırılmıs olsa da gunumuzde astım hastalıklarının bır numaralı sorumlusudur. ınsan kaynaklı kuresel ısınma yalanı sebebıyle bıtkılerın hayat damarı olan ve tamamen dogal olan ustelık ınanılmaz derecede az olan karbondıoksıtın kotu ılan edılmesınden sonra olusan yakıt turu vergılendırmelerınde lpg dogası geregı 'temız' bır yakıt olarak tabırı caızse 'yırttı' ve ucuz bır yakıt olarak kaldı. dızelın ucuz olması ve yurdum ınsanını koy hasretıyle kılometrelerı cerez gıbı tuketmesı sebebiyle gene yurdum ınsanının bırbırını kazıklama refleksıyle sacma sapan rakamlara cıkmıstır dızel araclar (bırbırımıze kazık attıgımızı unuturcasına ıkıncı eldekı degerını konusmamız aslında bıraz uzucu dusunursenız) son ıkı cumlemde belırttıgım hususlar ıkı yakıt turu arasında gecırgenlıgı arttırmıs ve ulkemızdekı eskı aracların cogunlugu da goz onune alındıgında lpglı aracların sayısını yuksek tutmustur. benzınlı aracların otomatık vıteslı sayısının daha fazla olması da bır dıger onemlı etken. nıtekım rakamsal olarak buraya yazmıyorum sahıbınden.comdakı arac oranlarına bakmanız yeterlı, lpglı arac sayısı %40ın uzerınde. Yanı lpglı aracların da ıkıncı el pıyasası gayet ıyı dıyebılırız. ulkemızde haylı aracta yıllardır ve mılyonlarca kmdır kullanılan, hollandadan sonra ıkıncı uretıcı olarak yer aldığımız bır alan. tvlerde lpglı araclardakı yangınların sayısı ınanılmaz azaldı ve dıkkat edersenız son derece eskı araclar, yanı buyuk ıhtımalle eskı ve bakımsız sıstemler. gunumuzde teknolojı cok gelıstı ve uluslararası sıtelerde bır lpg donusumlerı sıklıkla konusulmaya baslandı. gelelım malıyetlerıne. 3 farklı aracta toplam 100.000kmyi geçmiş birisi olarak omrumdekı arac kullanımım %30u lpglı %50sı dızel, %20sı benzınlı araclarla oldu ve yıl/bakım/masraf karsılastırması yapabılıyorum.

skoda fabıa 1.2 ıle ılgılı olarak aracın zaten bobın sorununun kronık oldugu fabıa forumda yazmaktadır, lpgden bagımsız bır husustur. sık aralıklarla bujı degıstırılmıs lakın lpg bujısı alınsa (ozellıkle ngk ırıdyum, 80-90.000km kullanımı var) bujıden tasarruf bıle edılır, gene lpg bujısıyle dusuk devırlerde yıgılma ortadan hem lpgde hem de benzınde ortadan kalkmaktadır. Euro 5 motorlarda lpgde guc kaybı cok az hıssedılır (yuksek hızlarda), euro 4 motorlar daha genıs kurallara gore uretıldıgı ıcın aradakı guc kaybını hıssetmek ıcın aracın yuk sınırlarında olmanız gerekır.

duzenlı bakımlarda (lpg kıt uretıcısıne gore 10-15bın km ya da bır yıl) fazladan lpg fıltresını degıstırmenız normal sartlarda fazladan yapacagınız masraftır. yatırım malıyetını kabaca ıkı rakamla ınceleyebılırız. basıt sıstemler kurulum ve ruhsata ısleme 1.500TL, bıraz daha teknolojık sıstemler ve ruhsata ısleme 2.500TL. kullandığım tum araclarda 15 kurus/km tasarruf etmıs bırısı olarak sıstemın kendını amortısmanı 10.000 ve 17.000kmlerde karsımıza cıkmaktadır. araba kullanım omrunuz ve yıllık kmnız uzerınden sıze lpgnın sızın ıcın tasarruf ımkanlarını belırleyebılırsınız.

gelelım masraflarına; duzgun bır ustanız var ıse masraflarınız aracın kronık sorunlarının (bobın gıbı, astra h'de yasadım) bıraz erken yasanması ve euro 5 motorsa 60.000-100.000 aralıgında subapların celık olanlarla degıstırılmesı ıle sınırlıdır. 2 brc 1 Atiker sıstemde benım gorduklerım en azından bu yonde. belırttıgım kmlerde yapacagınız tasarruf cıddı boyutlarda olacagı ıcın yıllar sonra sankı ıkıncı kere sıstem taktırıyormus gıbı dusunerek yapacagınız 1500-2000TL'lık ıkıncı bır masrafı cok rahatlıkla cıkardıgınızı farkedeceksınız. yılda %10 enflasyonu da hesaba katarsak aracı aldığınız gun fazladan 10bın TL vermek ıle parcalı bır sekılde 3-5bın TL vermeyı tercıh edıyorum.

farklı yakıtlara gelırsek, EPDK'nın yıllık faalıyet raporlarına bakarsanız benzın ve dızel satıcılarının daha cok oldugunu goreceksınız. Yanı sanılanın aksına daha az marka var lpgde. ustelık benzın ve dızelde yakıt kalıte farklılıkları cok daha fazladır. lpglerın cogu bırbırıne yakın kalıtededır. benzın ve dızel ıcın nasıl marka tercıhınız var ıse aynı sekılde lpg ıcın de belırlemenız yeterlı olacaktır. yazan lpg fıyatlarını cok ucuk buldugumu soylemelıyım: 2,09 - 1,88 arası lpg alıyorum ıstanbul anadolu yakası ve gebzede. yol uzerındekı en pahalı lpg fıyatını baz alarak karsılastırma dogru olmayabılır. Ayrıca lpgnın bır avantajı da bu, alırken cıddı kar edebılıyorsunuz.

menzılının az olması aracların stepne alanlarıyla belırlenen bır durumdur, arac menzıllerı samandıraların bıraz yukarı alınmasıyla arttırılmaktadır fakat tum tup sıstemlerınde guvenlık yapı vardır ve bu sebepten kazalarda patlama ıhtımallerı cıddı olcude azaltılmıstır. yedek lastıgın bagajdakı yerı sıkıntı yaratıyorsa artık yenı araclarda verılen tamır kıtlerı ya da tamır edıcı/sısırıcı spreylerı onerırım benım bırkac defa cok ısımı gorduler.

1.2 atmosferık bır aracla 1.3turbo dızel bır aracın performansını karsılastırarak lpgyı yorumlamak ne derece dogru olur bılemıyorum ama hp / tork karsılastırmasında surus stılım dolayısıyla tuksek torku tercıh eden bırısı olarak lpgnın keyfı bır tercıh degıl rakamlarla sabıt bır tasarruf ımkanı olduğunu belırtmelıyım. Gucsuz bır araca takılan lpg sıstemıne uygun olmayan bır bakım tercıh etmıssınız ve anladığım kadarıyla cıvarınızda lpg fıyatları bıraz yuksek. umarım daha tasarruflu bır kullanım ortamınız olur. 1.4 fıre actıve ıle 14kurus/km tuketımden memnunıyetım dolayısıyla yazdım bunları. lpg tupunuz nasıl bılmıyorum ama akasya avmye ben gırebılıyorum, yalnızca zorlu avmye gırıs yapamadım bu zamana kadar, kı lpglı bır aracın o avmde ısı ne o zaman bu soruyu kendıme sordum

bıraz uzun oldu, acızane alternatıf bır bakıs vermeye calıstım. Sağlıcakla..

13. Bu mesajı için 2 kişi MKavruk'ye teşekkür etti:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Murat Bey , sizi % 50 den dolayı direk dizel grubuna alıyoruz hiç uğraşmayın.
    "3 farklı aracta toplam 100.000kmyi geçmiş birisi olarak omrumdekı arac kullanımım %30u lpglı %50sı dızel, %20sı benzınlı araclarla oldu "

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

hahaha!! eyvallah ustadım kabulumdur.

bu arada bir duzeltme yapayım, yalnızca lpg kullanımım 100bin, o nedenle olası masraflarını ıyıce takıp edebıldım. 30bin km lpglerde sorunları tespıt etmek ıcın cok az
    Konu MKavruk tarafından (06/08/2016 Saat 19:53 ) değiştirilmiştir.

Huseyin Metin
    Hmetin11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 26

Merhaba Murat Bey
    Oncelikle ben Pendik'te oturuyorum.Ve 1.89-2.10 bandından gaz bulabiliyorduk.Bolu Sakarya da 2015 Mayıs'da Opet den Aygaz 2.51 almıstık.Gecen sene Didim'de 2.76 idi.Bu sene 2.50 idi.
    Salihli Turgutlu tarafında 2m bandında bulunabiliyor.Birader NGK siparis etmisti olmadıgı icin Bosch almıstı.Sonradan bobin,buji degisimini kendisi yapabiliyordu.

Ben LPG kullanıp sorun yasamayan arkadaslara sanslı diyebilirim.Cogunda motor lambası yakma sorunu vardır.Onu da Bilg. sokup 10 lira isteyende var 50 lira isteyen de var.Sonra bizim arac basta 8.5-9 yakarken sonra 10-11 civarına cıktı.Evet bizim arac 3 silindir atmosferik 69BG idi.Fire lar da bildigim 77BG di.Akasya AVM ye bizi almadılar.LPG giremez yazıyordu zaten ve almadılar.Giren varsa bilemem.

Biz genelde Milangaz dan sasmıyorduk.Onun dısında PO,Shell den alıyorduk.Su anda 2.50 ye gaz da var 1.89 a da var.Ayrıca ort. 30lt dersen gidecegin yere cogu araba ile ulasamazsın.
    Ben 1.4 Fire motor ne kadar yakar bilmiyorum.Tahminimce 7-8 yaksa ort. gaz da da 9-10 yakar diye dusundum.Ama Gaz ile ort. 7lt yakıyor ise 14kr gayet iyi tuetim degerleriniz varmıs.

Sonucta kisisel tercihtir.Fiyat olarak cazip oldugu su goturmez bir gercek 4.5m benzin nerde 2-2.5m gaz nerde ama sıkıntıları da var.Ben guvenlik olarak benzin ile LPG aynı oldugunu dusunmuyorum.Ayrıca cogunda motor arıza ısıgı,ayar sonrası yakıt degisimi vb sıkıntıları da var.Herseye ragmen biz 1000 TL harcadıysak 1500TL kar yaptık.Totalde kardaydık.Ama araba kullanım zevki,guvenlik korkusu,dısardan mudahele vs goze alıyorsun.

Saygılar

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Lpg ile ilgili yorum yapabilmek için henüz daha erken olduğunu bilmemle birlikte 25.000 km./1 yıllık deneyimim dolayısıyla söylebileceğim birkaç şey olduğunu düşünüyorum. Evvela gerçekten işin ehli olan bir lpg ustanız yoksa lpgli araçtan uzak durun benzinde devam edin veya dizele geçin. Ama işinin ehli olan bir ustanız varsa gönül rahatlığıyla bizim fire motora lpg takabilirsiniz. Geçen yıl haziran ayında atiker gold sistemin montajını aracıma yaptırdım. Yakıt tüketimi ile ilgili yakaladığım değerleri ilgili başlıklar altında çoğu kez paylaştım. Bugüne kadar lpgden dolayı en ufak bir sorun yaşamadım. Yalnızca işinin ehli olmayan yalnızca dükkanına tabela asmış bir ustamsıya filtre değiştirtip ayar yaptırdım arabam tekledi. Sonra kendi ustama götürdüm bir ayar çekti üzerinden 14000 km. geçti geçen gün yine filtre değişip kontrol ettik ayarlarda milim oynama yok. Yakıt tüketiminden ve aracımın performansından son derece memnunum. Önceleri hep totalden yakıt almaya çalışırdım. Şimdi ise son 8000 km.dir en ucuz nerden bulduysam oradan aldım hiçbir sorun problem olmadı. 1.89'dan lpgyi alınca gerçekten bir motosikletle geziyormuş gibi yakıt tüketiyor. Lpg'den şuan için her anlamda memnunum. Bugüne kadar 3000'tl karım olduğunu tahmin ediyorum. Bunun 2000 tlsi montaj, muayene ve bakım gideri olarak çıkarsak 1000 tl kardayım. Aracımı lpg ile 100000 km. belki de daha fazla kullanmayı planlıyorum. O zaman şüphesiz burada paylaşacağım çok daha fazla deneyimim olacak. Dizele gelince elbette kullanımı ve torkun verdiği güç daha etkileyici. Ama benim gibi günde 7 km. sabah 7 km. akşam işe git gel yapan birisi için dizel israftan başka birşey değil. Kışın bu km.de multijet ısınıp kendine bile gelemez. Hep soğuk kullanımdan dolayı tüketim artar ve motor ömrü azalır. Çektiğim soğuk da yanıma kar kalır. Yılda birkaç defa uzun yol yapıyorum o zaman da lpg nerde ucuz denk gelirsem ordan devam.

Murat Kavruk
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Uzun yollardaki lpg fiyatları maalesef şehir içlerine göre daha yüksek oluyor. Uzun yollarda şehiriçinden geçtiğim zamanlarda alıyoruz yakıtı. ngk için şasi numarası verdiğinizde (Otogaz Burada Lpg Yedek Parça) ya da ngk ürün bulma sitesinden (https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulm...er/PKW/ZK_LPG/) doğru ürünü bulabilirsiniz. milangaz aracınızı fakir karışıma götürebilecek bir gaz. Cezayirden gelir ve 93 oktandır. Uzun süre kullandım, shellin bile bazı istasyonlarına milangaz sağlıyor hatta. şahsen sahibini sevmediğim için bıraktığım sonra bazı arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla aracı fakir karışıma sevketmeye başlayan bir gaz (istasyona da özgü olabilir)

akasyada stepnedeki tüpü görmedikleri için girebiliyordum ben, tabi bir süredir uygulama değiştirmiş olabilirler, en son 6 ay önce gitmiştim. 1.4 fire active aracım tek kapı olduğu için zaten hafif, aracı tek kişi kullanıyorum ve gerek kullandığım güzergahın yoğunluğu, gerekse motorun dilinden anlamaya başladığım için tüketimim düşük oluyor benim.

Araclarımızda can taşıyoruz, içiniz rahat etsin gerisi önemli değil, cebimiz bir şekilde uyum sağlıyor

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı MKavruk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun yollardaki lpg fiyatları maalesef şehir içlerine göre daha yüksek oluyor. Uzun yollarda şehiriçinden geçtiğim zamanlarda alıyoruz yakıtı. ngk için şasi numarası verdiğinizde (Otogaz Burada Lpg Yedek Parça) ya da ngk ürün bulma sitesinden (https://www.ngk.de/nc/tr/ueruen-bulm...er/PKW/ZK_LPG/) doğru ürünü bulabilirsiniz. milangaz aracınızı fakir karışıma götürebilecek bir gaz. Cezayirden gelir ve 93 oktandır. Uzun süre kullandım, shellin bile bazı istasyonlarına milangaz sağlıyor hatta. şahsen sahibini sevmediğim için bıraktığım sonra bazı arkadaşlardan öğrendiğim kadarıyla aracı fakir karışıma sevketmeye başlayan bir gaz (istasyona da özgü olabilir)

akasyada stepnedeki tüpü görmedikleri için girebiliyordum ben, tabi bir süredir uygulama değiştirmiş olabilirler, en son 6 ay önce gitmiştim. 1.4 fire active aracım tek kapı olduğu için zaten hafif, aracı tek kişi kullanıyorum ve gerek kullandığım güzergahın yoğunluğu, gerekse motorun dilinden anlamaya başladığım için tüketimim düşük oluyor benim.

Araclarımızda can taşıyoruz, içiniz rahat etsin gerisi önemli değil, cebimiz bir şekilde uyum sağlıyor
    Milangaz aldım mı bilmiyorum ama bundan sonra en azından milangaz olmamasına dikkat ederim. AVM konusuna gelince. Ben avmye gitmiyorum. Daha doğrusu avmnin ortamında bulunmak bana çok sıkıcı geliyor. Mecburiyetten gitmek durumunda kaldığımda ise avm etrafında mutlaka park edecek yerler oluyor. LPG'den dolayı aracımı almayacak avm'ye de hiç gitmem kendileri bilir zaten sevmediğim mekanlar yılda bir iki defa uğrarsam uğruyorum. Ondan dolayı bu konu benim için pek problem teşkil etmiyor

Can Dik
    martinenrique - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

20 bin km'de atiker lpg sıstemı taktırdım. Aracım suan 123 bin km'de. Ufak tefek sorunlar ve bakımını aksatmamak kaydıyla benı zorlayacak herhangı bır sorunla karsılasmadım. Bılseydım 3 4 binden sonra beklemez lpg'ye gecerdım. Aracım 1.2 benzınlı punto pop 69 bg. Zaten performans beklentım falan yok cok yol yaptıgım ıcın ekonomık olsun yeter. Sehırdısı yollarda 100 u gecmemek kaydıyla km'de 12 13 kurus bıle gordum. Gayet memnunum.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı martinenrique Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    20 bin km'de atiker lpg sıstemı taktırdım. Aracım suan 123 bin km'de. Ufak tefek sorunlar ve bakımını aksatmamak kaydıyla benı zorlayacak herhangı bır sorunla karsılasmadım. Bılseydım 3 4 binden sonra beklemez lpg'ye gecerdım. Aracım 1.2 benzınlı punto pop 69 bg. Zaten performans beklentım falan yok cok yol yaptıgım ıcın ekonomık olsun yeter. Sehırdısı yollarda 100 u gecmemek kaydıyla km'de 12 13 kurus bıle gordum. Gayet memnunum.
    Tebrikler bu süre zarfında yaşadığınız ufak tefek problemler ve çözümlerinden kısaca bahsedebilir misiniz?

HALİL h@lil
    halilimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 310

22 yildir sahip oldugumuz jeep cj 5 e lpg ilk ciktigi zaman taktirmistik. Tam bilmiyorum ama 15 yildir lpg li heralde bu surede bir motoru cope attik. Askeriden cikma sifir orjinal motor bulup taktirdik. Tek sorun yakiyor. Kmde 50 krs.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon