8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: LPG Tüketim (Yaklaşık 2300 Km)

Hüseyin B.
    thefastest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 25

Standart LPG Tüketim (Yaklaşık 2300 Km)

Merhabalar,

4 Mart'ta aracıma LPG taktırmıştım ve hem LPG'yi hem benzini tam doldurmuştum. O günden beri aldığım yakıtları kayıt altına alıyorum. Son 40-45 gün yaklaşık 2300 Km'lik tüketim değerleri resimlerde ki gibi...

Eklenti 31374

Eklenti 31377

Eklenti 31380

4-13 Mart arası yaklaşık 160 km Ş.içi kullanımım oldu, ondan sonra 14-15 Mart haftasonu İzmir-Ankara yolculuğum oldu (4 kişi ve bagaj dolu), onun dışındaki kullanımlarım genelde şehir içi ancak öyle kilit trafiğe çok fazla yakalanmadım. Evim ve işim arası 4 km. Sabahları neredeyse motor ısınmadan işime varıyorum. Bu şartlar altında ortalama tüketimim benzin tüketimini de göz önüne alırsak 0.19+0.2 = 0.21 TL/Km civarında. Km başına yaklaşık 10 Kuruşluk bir tasarruf söz konusu.

LPG taktırmadan önce yine aynı koşullarda Ş.içi benzin tüketimim 6.8~7.0 Lt/100 Km. idi. Bu durumda LPG sanırım 2300 km içinde en az 200TL gibi bir tasarruf sağladı.

LPG taktırmayı düşünen arkadaşlara yakıt tasarrufu konusunda bilgi olsun diye paylaşmak istedim.

Herkese kazasız, belasız, iyi sürüşler dilerim...

2. Bu mesajı için 4 kişi thefastest'ye teşekkür etti:

Kadir OSAN
    Kadir00906 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 342

Standart Ce: LPG Tüketim (Yaklaşık 2300 Km)

Bilgi paylaşımı için teşekkürler, Birşey sormak istiyorum aracınıza hangi marka lpg ve hangi kiti taktırdınız acaba?
    Beklenen Şuan Düşünüyorum....
    2009 Fiat Grande Punto Fire Fun
    2006 Opel Vectra 1.6 essentia
    2011 Fiat Grande Punto 1.4 fire active

Hüseyin B.
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Kadir00906 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgi paylaşımı için teşekkürler, Birşey sormak istiyorum aracınıza hangi marka lpg ve hangi kiti taktırdınız acaba?
    Rica ederim. Atiker "LPG Kit Gold OBDII" modelini taktırdım. Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Kullanırken geçişi anlamak mümkün değil, öyle çok hissedilir bir performans kaybı olmadı, zaten kaybolacak bir performans olduğunuda söyleyemeyiz Şuan için ben memnunum, umarım bundan sonra da sıkıntı yaşamam.

Forumda önemli olanın montajın yapılışı olduğu, marka ve modelinin pek önemli olmadığı yönünde bir genel kanı oluşmuş. Niyetiniz varsa buna dikkat edin. Umarım yaptırırsanız sizde memnun kalırsınız.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Kanı oluşma değil en doğrusu budur. Eğer yanlış montaj ve ayar olursa istediğin kadar iyisini al hep sorun yaşarsın. Ama düzgün işçlikte en ucuzunu al sonuç olarak tasarrufsa tasarrufunu yaparsın.

Ama ucuzluğu bakımındanda parçalarda oluşabilecek arıza oranı da yüksek olur. Durum bundan ibarettir.

Ali Gökce
    agokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yağmur Gri
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı thefastest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

4 Mart'ta aracıma LPG taktırmıştım ve hem LPG'yi hem benzini tam doldurmuştum. O günden beri aldığım yakıtları kayıt altına alıyorum. Son 40-45 gün yaklaşık 2300 Km'lik tüketim değerleri resimlerde ki gibi...

Eklenti 31374

Eklenti 31377

Eklenti 31380

4-13 Mart arası yaklaşık 160 km Ş.içi kullanımım oldu, ondan sonra 14-15 Mart haftasonu İzmir-Ankara yolculuğum oldu (4 kişi ve bagaj dolu), onun dışındaki kullanımlarım genelde şehir içi ancak öyle kilit trafiğe çok fazla yakalanmadım. Evim ve işim arası 4 km. Sabahları neredeyse motor ısınmadan işime varıyorum. Bu şartlar altında ortalama tüketimim benzin tüketimini de göz önüne alırsak 0.19+0.2 = 0.21 TL/Km civarında. Km başına yaklaşık 10 Kuruşluk bir tasarruf söz konusu.

LPG taktırmadan önce yine aynı koşullarda Ş.içi benzin tüketimim 6.8~7.0 Lt/100 Km. idi. Bu durumda LPG sanırım 2300 km içinde en az 200TL gibi bir tasarruf sağladı.

LPG taktırmayı düşünen arkadaşlara yakıt tasarrufu konusunda bilgi olsun diye paylaşmak istedim.

Herkese kazasız, belasız, iyi sürüşler dilerim...
    değerler gayet güzel. inşallah sorunsuz iyi günlerde kullanın

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kadir OSAN
    Kadir00906 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 342

Alıntı thefastest Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rica ederim. Atiker "LPG Kit Gold OBDII" modelini taktırdım. Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Kullanırken geçişi anlamak mümkün değil, öyle çok hissedilir bir performans kaybı olmadı, zaten kaybolacak bir performans olduğunuda söyleyemeyiz Şuan için ben memnunum, umarım bundan sonra da sıkıntı yaşamam.

Forumda önemli olanın montajın yapılışı olduğu, marka ve modelinin pek önemli olmadığı yönünde bir genel kanı oluşmuş. Niyetiniz varsa buna dikkat edin. Umarım yaptırırsanız sizde memnun kalırsınız.
    Bende taktıracağım da kafamda sorular var ; https://forum.grandepuntotr.com/lpg/...t-usta-mi.html burada da paylaştım. Gold obd II denilen microfast obd II oluyor galiba bugün ki konuştuğum usta öyle dedi.
    Beklenen Şuan Düşünüyorum....
    2009 Fiat Grande Punto Fire Fun
    2006 Opel Vectra 1.6 essentia
    2011 Fiat Grande Punto 1.4 fire active

Hüseyin B.
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri

Emin değilim ama "Microfast" ve "Gold" arasında sadece enjektörler ve regülatör farklı. Geri kalan herşey aynı, ECU bile.

Buradan parçaları inceleyebilirsiniz

Bunlarda farkları;
    Gold Enjektör
    Gold Regülatör

Microfast Enjektör
    Microfast Regülatör

Dediğim gibi emin değilim ama bu şekilde bir fark var diye biliyorum, umarım yardımcı olabilmişimdir.
    Konu thefastest tarafından (17/04/2015 Saat 17:14 ) değiştirilmiştir.

10. Bu mesajı için 2 kişi thefastest'ye teşekkür etti:

gökhan gökhan
    gspunto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4

Standart Cevap: LPG Tüketim (Yaklaşık 2300 Km)

hüseyin bey teşekkürler bilgi için
    ben de 1.4 evo model aracıma taktırıcam izmirden tavsiye edeceğiniz usta neresidir.
    ne kadara mal olur?
    tşk.