12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Kış Lastiği seçerken

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Standart Kış Lastiği seçerken

Malum Kış kapıda Kış ya da hepimizin de kullandığı gibi Kar lastiği hakkında bilinen bazı yanlışlar var...

Aslında biz kar lastiği diye alıyoruz ama Aslı Kış Lastiği diye geçiyor... Kar Lastiği diye bir lastik çeşidi yoktur...Kış Lastiği yerine “Kar Lastiği” denilmesi doğru değildir...

Kış lastiklerin 15 kasım ile 15 mart arası kullanması önerilir... Kış lastikleri tüm kış hava koşullarında ve düşük sıcaklıklarda hamurunun özelliğinden dolayı sertleşmemesinden yaz lastiklerine göre daha güvenli olarak kullanılır... Daha iyi bir yol tutuş ve duruş mesafesini kısa tutacağı için daha güvenlidir...Kış lastikleri Diş derinliklerinde dolayı tüm yaz lastikleri ve lastikçilerin demesine göre Dört mevsim lastiklerinden daha iyi bir performans ve güvenli sürüş sağlar... Kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha fazla doğal kauçuk içeren özel geliştirilmesiyle üretilir... Yapılan testlerde Buzda ve karda kış lastikleri hiçbir yaz lastiğinin boy ölçülemeyeceği bir tutuma sahiptir...

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır.Kış lastiklerinin ise, özel desenlerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır...

sembolü taşıyan lastikler kış lastiğidir... Sembolün yanında M+S harfleride varsa bu lastiklerin çekiş özelliğide artırılmış kış lastiğidir.

Dört Mevsim Lastiği olarak da bilinen M+S lastikleri ( M = Mud = Çamur S = Snow = Kar ) Çamur ve Kar üzerinde daha iyi sonuç almak için üretilmiş, ancak bu ek özelliklerinin standardı olmayan lastiklerdir... Bu harfleri taşıyan lastiklerin hangi şartları sağladığı belli değildir... M+S lastikleri ancak Kış Lastiği sembolünü taşıyorsa M+S Kış Lastiği olarak değerlendirilebilir.
    Kış lastiği sembolünü taşımayan M+S lastiklerinin kar üzerinde fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa, ancak kış lastiklerinden daha uzun olduğu saptanmıştır. “Kış Lastiği” sembolünü taşımayan M+S “Dört Mevsim Lastikleri” nin kışın iyi bir Kış Lastiği, yazın da iyi bir Yaz Lastiği olamayacağı mutlaka bilinmelidir.

Kış lastikleri sadece çekiş olan tekerlere değil tüm lastiklere takılması güvenliği artıracaktır...

Aracınızda Kış lastiği de takılı olsa zincir bulundurma ve istendiğinde takılması mecburdur...

Yeni Kış Lastiği takıldıktan sonra; Kuru yol üzerinde 200 - 300 km “Yüzey Alıştırması” yapılması, “Yüzey Alıştırması” sırasında yüksek hızlara çıkılmaması, ani fren yapılmaması, dönemeçlere hızlı girilmemesi, “Yüzey Alıştırması” yapılmadan Kar üzerinde kullanılmaması, gereklidir. Kuru yol üzerinde “Yüzey Alıştırması” yapılması gereğinin nedeni Kış Lastiği üretim sürecinde lastiğin lamellerinin kalıptan kolay ayrılabilmesi için Silica bazlı bir “Kalıptan ayırma yağı” kullanılması ve bu yağın lastiğin istenen tutunmayı sağlayabilmesi için temizlenmesi gereğidir. Geniş tabanlı Kış Lastikleri için “Yüzey Alıştırması” süreci daha da önemlidir.

Jantlı ve jantsız olarak depolandığında şunlara dikkat edilmelidir:
    JANTLI : Üst üste ve yatık şekilde depolanmalıdır.
    JANTSIZ : Dikine ve yan yana depolanmalı , deforme olmamaları için lastikler periyodik olarak döndürülmelidir.

Güvenli sürüşler... keyifli forumlar...

bilgiler alıntıdır...

2. Bu mesajı için 5 kişi Scottie'ye teşekkür etti:

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Standart Cevap: Kış Lastiği seçerken

hocam yanlışım varsa düzeltin ama benim bildiğim kar lastiği çivili lastikler değilmi bide askerde vakumlu lastikler vardı düz lastiğe göre karda ve çamurda ciddi tutunma sağlıyordu büyük tonajlı askeri araçlar kışın vakumlu lastiğe geçiyordu
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

Aykut Çelebi
    AykutCelebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Petrol Yeşil
    Edilen teşekkür: 37

Formula markası nasıl acaba ? Deneyen var mı daha önceden_?

Eser HÜNER Emekli Moderatör
    Scottie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    26 ABS
    Edilen teşekkür: 3581

Alıntı SinanTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam yanlışım varsa düzeltin ama benim bildiğim kar lastiği çivili lastikler değilmi bide askerde vakumlu lastikler vardı düz lastiğe göre karda ve çamurda ciddi tutunma sağlıyordu büyük tonajlı askeri araçlar kışın vakumlu lastiğe geçiyordu
    kış lastikleri çivili olmaz bir kaç yerde gördüğümü hatırlıyorum ama çok tutmadı diye hatırlıyorum... kar yağmadığı zaman çok ses yapar... vakumlu lastik de duymuştum ama tam bilgim yok...

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Civili turkiye pazarinda tutulmadi ama avrupa ve kuzey ulkelerinde kullanilmakta
    Cogu markanin civili lastik modeli var...
    Michelin, continental, good year, nokian, hankook vs...
    Sogudukca kedi pencesi gibi disari cikan civiler var uzun zamandie, nokian gelistirdigi civiler var...
    Buzda sert karda iyiler.. asfaltta biraz sesli ama... iyi i goruyorlar..

-uploadfromtaptalk1447281435486.png-uploadfromtaptalk1447281445187.jpeg-uploadfromtaptalk1447281459999.jpeg-uploadfromtaptalk1447281471179.jpeg-uploadfromtaptalk1447281482863.jpeg

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

https://youtu.be/niwr96t0igk

Linea...
    Good year ultra grip ice arctic civili lastik....

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Bu arada, saklamak icin lastik deposuna birakiyorsaniz, dogru kosullarda sakladiklarina emin olun.. soylenen, belirtilen ile uygulama faekli olabiliyor...
    Yerden en az 10 cm yukarida,,jantsiz lastiklerin dik saklanmasi gerekirken..
    Bir kac depo....-uploadfromtaptalk1447335347092.jpeg -uploadfromtaptalk1447335443550.jpeg

Ayda 1 yer degistirdiklerini hic sanmam.. alttaki lastige yazik...
    (Bu arada, lassa iceways in de civilisi var)

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

Alıntı Scottie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kış lastikleri çivili olmaz bir kaç yerde gördüğümü hatırlıyorum ama çok tutmadı diye hatırlıyorum... kar yağmadığı zaman çok ses yapar... vakumlu lastik de duymuştum ama tam bilgim yok...
    yanlış anladınız kış lastiği çivili demedim kar lastiği çivilidir dedim

konu başında "kar lastiği diye alıyoruz aslında kış lastiği,kar lastiği diye bişe yoktur" demişsiniz ona ithafen söyledim kar lastiği vardır ve çivili olur vakumlu olanlarıda kar lastiğimidir bilemem ama askeriyede kışın bize vakumlu kar lastiği taktırırlardı ordan biliyorum vakumlu lastiğinde çamurda ve karda iyi olduğunu bizzat o araçlarda ben gördüm...
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok

Kar lastigi.. kis lastigi
    Bazi ulkeler winter tire, bazilari da snow tire diye isimlendirmis ama ikisi de ayni..
    Civili kis lastigi veya civili kar lastigi de ayni..

M.Teoman Ulutaş
    amisos55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Rengi
    Yok
    Plaka
    55AG146
    Edilen teşekkür: 0

Birkaç yıldır lassa SNOWAYS modeli kış lastiği kullanıyorum evo'mda , son derece yeterli ve tatminkar yaşadığım bölge itibarıyla ..,daha öncesindeyse michelin alpin serisi kullnmştım tipomda ..Tartışmasız all-season denen dört mevsim lastikleinden çok açık farkla oldukça dik ve virajlı yokuşlarda bile durur şov yaparcasına kalkardım ve çıktığım yokşlardaki esnaf el-kol işaretiyle gelme çıkamazsın işareti yapar sonrasındaysa yahu koca jip çıkamadı tofaş nasıl çıkar diye kafayı kaşırlardı..Maalesef toplumda x5-range yada rav aracı olup da yaz lastiğine rağmen her yeri aşacağına inanan zavallı bir sürücü kesimi mevcut..Para varsa en iyi akıl onlarda sanarak tabii ki evlerine gidemeyip ,kitleyip giderler..
    Şayet ankara- kars -erzıurum yada afyon yada adını sayamadığım gibi sert ve karasal iklimin hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşıyor olsaydım bizzzat denediğim ve hayran kaldığım bir ürüünü kesinlikle nokian hakkaapeliitta R2 modelini kullanırdım..ÇİVİSİZ BUZ VE KAR DİSİPLİNİN DE BU KADAR BAŞARILI BİR ÖRNEĞE RASTLAMADIM .Şayet çivi sesi yada aracınıza zarara vereceğini düşünenlerdenseniz WR serisi de iskandinavların bilgi becerei ve tecrübesini size en iyi sunacak ve yüzünüzde gülümseme yapacaktır...
    Konu amisos55 tarafından (25/09/2016 Saat 10:02 ) değiştirilmiştir.

mehmet kurkcu
    rohan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 16

aracımın lastikleri 185 65 15 continental fabrika lastikleri...
    Ancak bir arkadaşım yeni aldığı lastikleri aracını sattığı için satacak bende almayı düşünüyorum...
    185 65 15 yerine 195 65 15 taktırmanın ne gibi bir zararı olur....
    Michelin Cross Climate henüz 4.000 km yapmıştı çok iyi durumda lastikler tek kafamı karıştıran
    ebatların farklılığı.... 185 65 15 yerine 195 65 15 ?