Sayfa 1/10 12345 ... SonSon
194 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Punto - Fiorino - Doblo3 Cruise Control uygulaması

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Punto - Fiorino - Doblo3 Cruise Control uygulaması

Arkadaşlar forumda Cruise control ile ilgili çeşitli konular var ama tam manası ile birebir anlatım yok. Dağınık şekilde konular. Bu konuda Punto - Doblo - Fiorino serilerine nasıl cruz control takılır hangi malzemeler kullanılır gibi bilgileri ayrıntılı şekilde paylaşacağım. Eksik bilgiler yada yanlışlarda olabilir bilen arkadaşlarda paylaşırsa beraber güzel bir yardımlaşma olur.

Grande Punto - Punto Evo - Punto 2012+ serileri :
    Punto serilerinde Cruise Control yapmak için iki uç gerekiyor. Çoğu araçta Direksiyon sinyal kol ünitesinin üstindeki 12 pinli sokete kadar tesisat hazır olduğu gibi bir çok seridede yok. 12 pinli sokette 8 ve 10 numaralı uç kullanılır. Burda önemli olan uç 8 numaralı uçtur. 8 nolu pin yuvasında kablo yoksa sigorta panelinin altında arkaya doğru bulunan D soketinin 41 nolu pin yerinden kablo çekmek gerekiyor. 10 numaralı uç Şase olduğu için olmasada aracın herhangi bir yerinden şase alınarak bağlanabilir. Puntolarda 2006 model ve sonrası için tüm serilere cruise control uygulaması yapılır.

Fiorino Serisi : Fiorino serilerinde punto ile aynı şekilde 2 uç mantığı ile cruise bağlantısı yapılır. Burda tek değişik olan nokta sinyal kol unitesinin üstündeki 12 pinli sokette 6 numaralı uç kullanılır. Yani 6 ve 10 nolu uç kullanılacak. 10 nolu uç şasedir . 6 nolu uç genelde doludur. Yani Fiorino serilerinde cruise tesisatı sinyal kol ünitesine kadar hazırdır. Ancak Fiorinolarda Euro5 motor ve 2014 model üstü 1.4 bezinli araçlarda bu uygulama yapıldı. Euro 4 serileri 2013 aşağısı modellerde bildiğim kadarı ile bu uygulama yapılamıyor.

Doblo Serisi : Doblo 3 kasa ve üstü serileride punto ile aynı şekilde 2 uç mantığı ile cruise bağlantısı yapılır. Burda tek değişik olan nokta sinyal kol unitesinin üstündeki 12 pinli sokette 6 numaralı uç kullnılır. Yanı 6 ve 10 nolu uç kullanılacak. 10 nolu uç şasedir . 6 nolu uç genelde doludur. Yani Doblo 3 kasa ve üstü serilerinde cruise tesisatı sinyal kol ünitesine kadar hazırdır. Doblo 1-2 kasalarda cruise uygulaması yok.

Bilgi : Linea için neden bilgi yok derseniz ben linea montajı yapmadım. Linea da +12 volt sürme ile çalışıtığı için ve her pozisyon içinde direk motor kısmındaki beyine kadar kablo çekiliyor. Biraz daha detay lı işi var. Ama internette çok detaylı bilgi linea için var. Ama denk gelirse yaparsam mutlaka burda paylaşırım.

Cruise Control çeşitleri: Cruise uygulamasını aracımıza değişik şekillerde uygulyabiliriz. Bu sizin yaratıcılığınıza ve elektronik bilginize kalan bir durumdur.
    A: ) Orjinal Cruıse controllü sinyal kol ünitesi alarak bu yugulamayı yapabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken aracınızın şase numarasına göre uygun olan OEM numaralı sinyal kol ünitesini almak. Punto sinyal kol ünitesi ile Doblo ve fiorino kol ünitesi farklıdır. Bu nedenle uygun OEM numaralı alanız önemlidir.
    B: ) Değişik marka araçların cruise control kolları ile bu uygulamayı yapabilirsiniz. Ancak bu uygulamada orjinal kolda olan direnç devresi bu kollarda olmadığı için aşağıda vereceğim direnç devresini hazılarıp kola adapte etmeniz gerekiyor. Piyasada bu işlemi Peguet ve Alfa kolları ile yapanlar var. Bende en çok Peguet kolu ile yapıyorum.
    C: ) Butonlu devre yaparak aracın uygun olan yerine butonları koyarakta yapılabilir. Maliyeti çok ucuzdur ama görsel ve kullanım kolaylığı konusundan pek iyi olmuyor.
    D: ) Direksiyon tuşlarında ses yada radyo kısmı iptal edilerek yapılabiliyor. Ben hiç yapmadım ama forumda bazı konularda var. Dediğim gibi aırbah altındaki bağlantı kısmına şase geliyor. Şase işlemi orda çözüldüğü için aırbag sargısından tek tel tuş takımına bağlntı yapılabilir. Bunu yapacak arkaşlarada bu ipucu olsun.

Cruise Control Devre şeması : Aşağıda cruıse control için gerekli direnç devresi şeması ve direnç değerleri mevcut. Ayrıca D soketinde 41 nolu pin yerinide gösterdim. Bu devreyi orjinal kol harici yapacak arkaşlar kullanıcak.

Cruise Control Kolunu Aktif etmek: Cruise Control kolu takıldıktan sonra araca bağlanıp takılan donanımı araca tanıtıp aktif etmek gerekiyor. Bunun için ELM 327 bağlantı cihazı gerekiyor. Ancak bu cihaz Modifiyeli dediğimiz aracın Gövde kısmına bağlanabilmedlir. Modiyeli ELM327 tedarik edildikten sonra Multiecuscan programı ile araç modeli seçildikten sonra Gövde kısımını seçip Can-Proxy kısmına bağlanıyoruz. Burda ayarlar menüsünde Menzil Kontrol seçenekleri var. Her iki seçeneğide aktif ediyoruz. Aktif etme işlemi bitince yine aynı menüde en üstte Proxy Düzenleme Prosedürü var. Bu kısım seçilip işlet dediğimizde araçta ilave edilen tüm donanım uygulama aktif hale gelmiş oluyor. Proxy düzenleme yapılmazsa kesinlikle Cruise çalışmaz.

Montaj esnasında sinyal kol ünitesinin alt ve üst kapakları zor çıkar. Sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. D soketi direksiyonun sol alt tarafında bulunan sigorta panelinin alt arkasında kaliyor. Gözle görülmüyor. Yapmanız gereken üstteki soketleri söküp alttan elinizi arkaya sokarak iki tane soket hissedeceksiniz. Bu iki soketten büyük olanı 60 pinlidir. Bu soketi sökün kapakları açarak 41 nolu pine gerekli kablo montajını yapabilirsiniz. Pinlere bağlantı için gerekli pin pabucunu bilgisayarcılardan temin edebilirsiniz. PC güç kaynaklarındaki soketlerdeki bazı pinler oluyor. Sinyal kol unitesinin soketi ise üst taraftadır. Üst kapağı sökmeden göremez ve ulaşamazsınız.

Not1: Fiorino araçlarda cruise control kolu orjinal olarak takılırsa eski sinyal kol unitesinin alttan giren soket yeni ünitede boşta kalır giriş yeri yoktur. Ayrıca Aırbag bağlı olan kablo soketi değişik çıkabiliyor eski sinyal kol unitesindeki kablo soketi söklüpü yenisini geçirilmelidir. Bu durum Doblo içinde olabilir.
    Not2 : Orjinal kol unitesini kendi takacak arkadşlar bu işlem esnasında akü kutup başını söksünler ve aırbag çıkarırken ne olur olmaz biraz yandan çalışın.

ÖNEMLİ NOT: Anlattıklarım kendi yaptığım uygulamalardır. Sizin yaparken yaptığınız yanlışlardan ben sorumlu değilim. Burda herhangi bir ticari amacım yok. Bu işi ticari olarak yapanlar bu bilgilerin hiç birini vermiyor vermedikleri gibi beyni yakarsınız bağlantısı çok zor özel cihazlar var bu cihazlar 2000-3000 tl gibi rakamlar gibi söylemlerde bulunurlar. Ben kendim benden talep edildiği sürece peguet kolundan yapıyorum ve sadece el emeğimin karşılığını alıyorum. Onunda fiyatını kendim belirlerim . Burda gelipte kol şu fiyat bu para alınırmı diyenlere de yukarıda herşeyi açık açık anlattım varsa bilgisi yapsın beni kırmaya rencide etmeye çalışmasın

Modifiyeli ELM 327 isteyenlerde özelden ulaşabilir.

Soket ve kol resimleri aşağıdadır.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Standart Cevap: Punto - Fiorino - Doblo3 Cruise Control uygulaması

Arkadaşlar sorunlarınızı bu konudan iletirseniz daha iyi olur. Özel mesajlara her zaman bakamıyorum ve yoğun oluyor. Forumdan gerek özel mesaj gerek özel telefon numaralarımı bilenler var. Ancak sorunları burda paylaşırsak hem daha ayrıntılı hemde öğrenen arkadaşlarda diğer bilmeyen arkadaşlarada yardımcı olur.

3. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Anlatım için teşekkürler volkan. Millet işi ticariye döktü iyice. Kimine para çok geliyor yaptırmıyor. Böylece maliyeti az da olsa düşürebilirler.

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

kardeşim mükemmel bir paylaşım olmuş. eline emeğine yüreğine sağlık.

HÜSEYİN İNAN
    dentek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

merhaba fiorino aracıma pejo koluıle hız sabıtleyıcı montajı yapmak ıstıyorum yardımcı olurmusunuz

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı dentek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhaba fiorino aracıma pejo koluıle hız sabıtleyıcı montajı yapmak ıstıyorum yardımcı olurmusunuz
    Yardım derken takıldığınız nokta nedir. Araç kaç model ve motor nedir.
    Konu volkan1065 tarafından (30/01/2018 Saat 17:14 ) değiştirilmiştir.

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

HÜSEYİN İNAN
    dentek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok

2017 model 1,4 benzinli pejo koluna dırenc devresi hazırda yapılı olarak varmı elinizde ?
    Konu dentek tarafından (30/01/2018 Saat 17:40 ) değiştirilmiştir.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı dentek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2017 model 1,4 benzinli pejo koluna dırenc devresi hazırda yapılı olarak varmı elinizde ?
    aracınız cruz için uygun. Bir şekilde hallederiz.

Sözer BASI
    sozerbasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Peugeot koluna yapılmış olan devrenin resmi varmı?

Murat Sandıklı
    Burak4135 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

Volkan bey şimdiki paylaşımlar için teşekkür ederim sayenizde foruma üye olup size teşekkür etmek istedim bir diğer konu ise benzinli 1.4 punto içinde uygulamamız aynımıdır birde 2013 ve aşağısı Fiorinolara hız sabitleme hiçmi takılmıyor iyi forumlar dilerim

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı Burak4135 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Volkan bey şimdiki paylaşımlar için teşekkür ederim sayenizde foruma üye olup size teşekkür etmek istedim bir diğer konu ise benzinli 1.4 punto içinde uygulamamız aynımıdır birde 2013 ve aşağısı Fiorinolara hız sabitleme hiçmi takılmıyor iyi forumlar dilerim
    Rica ederim.

2006 Sonrası tüm puntolar için her sey aynı fark yok. Fiorinoda dediğim gibi euro4 ve 2013 altını incelemedim uğraşanlar olmadığını söylüyorlar.

Murat Sandıklı
    Burak4135 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rica ederim.

2006 Sonrası tüm puntolar için her sey aynı fark yok. Fiorinoda dediğim gibi euro4 ve 2013 altını incelemedim uğraşanlar olmadığını söylüyorlar.
    Uğraşanlar olsa da olmadı diyolar bazen takipteyim sizi teşekkürler

MI 5 cihazımdan gönderildi

szgnpnt
    Ziyaretçi szgnpnt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Volkan hocam orjinal kol alsak her şey hazır halde direk monte edip elm cihaziyla aktif etmek mi kalıyor . Aracım fiat punto 2013 1.3 mjet pop

HTC One_M8 Eye cihazımdan gönderildi

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Tesisat hazır ise direk aktif edilmesi yeterli ancak poplarda tesisat çoğunlukla yok. D soketinden kolun soketine kablo çekilmesi gerekir oda çok zor bir işlem değil.

Fatihin Fedaisi
    fatihinfedaisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Volkan Bey merhaba, detaylı açıklamanız için bu konuyu okuyan herkes adına teşekkür ediyorum. Daha önce sizden ELM almıştım. Müsaadenizle bir sorum olacak. 2013 model Doblo D3'e peugeot kolu ile verdiğiniz devreyi kullanarak montaj yaptım, Multiecuscan ile kolun düğmelerini test ettim, tüm tuşlar çalışıyor fakat RES düğmesine basınca basılı diyor, elim basılı olduğu halde hemen geri gidiyor. Bu tuş çok önemli değil ama asıl sorun şu, kolu açınca ekranda cruise devrede diyor, kapatınca devre dışı diyor fakat açıkken + düğmesine 3 saniye basılı tutmama rağmen sabitlemiyor. + tuşunu dediğim gibi program ile test ettim, basınca basılı diye yazıyor, sorun yok.

Not : Sabitleyici üzerindeki düğmelere basarak aldığım dirençleri ölçtüm, hepsi doğru.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

res tuşuna sürekli basmanız işlemin sürekli olacağına anlamına gelmiyor. Beyine komut bir kez gönderildekiten sonra fren debriyaj basmayınca yada cruz kapamıyınca en son set edilen değer ile devam eder. Hız artırma işlemi esnasında ayağınız debriyaj yada frene değerse hızı sabitlemez yanı ayağınız sadece gazda ve hız artırma tuşuna bir kez basıp cekeceksiniz 3 saniye beklemenize gerek yok.

Fatihin Fedaisi
    Rengi
    Yok

Ayağım gazda + tuşuna basıp bırakıyorum, olmuyor. Basılı tutuyorum, olmuyor. Gaza basmadan deniyorum, yine olmuyor. Herhangi bir arıza da düşmüyor Multiecuscan'a. Sadece gövde (body) kısmında proxy aligment yapınca airbag ile ilgili bir uyarı veriyor. O hatanın ekran görüntüsünü atarım inşallah buraya. İlginiz için teşekkür ederim.

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

aırbag te sorun varsa cruz devreye girmez. MES ile aırbag hata koduna bakın silinirse tekrar deneyin.
    Konu volkan1065 tarafından (06/03/2018 Saat 23:58 ) değiştirilmiştir.

Fatihin Fedaisi
    Rengi
    Yok

Doblo'da şöyle bir hata alıyorum. Ancak bugün ekleyebildim fotoğrafı.

-ads-.png

Fatihin Fedaisi
    Rengi
    Yok

Menzil kontrol kısmında üstteki <2009 ve onun altındaki 2009+ kısımlarının ikisini de aktif yaptığım halde sabitleyemiyorum. Fotoğrafta biri aktif gözüktüğüne bakmayın.

Sayfa 1/10 12345 ... SonSon