Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: [ÇÖZÜM] Bagaj Lambası Olmayan Active Modellere Lamba Montajı

Kaya Ünal
    kayya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 77

Gülen Yüz [ÇÖZÜM] Bagaj Lambası Olmayan Active Modellere Lamba Montajı

Öncelikle sonuca ulaşmamda bana sonsuz yardımlar sunan, elektrik şemalarını bulup paylaşan, hangi soketteki hangi pinden elektrik almam gerektiğini anlatan arkadaşımız Ali Tunçdemir'e (ali) teşekkürlerimi sunuyorum. En çok teşekkürü hak edenlerden biri o. Diğeri benim :p

Bagajında lamba olmayan, hat çekilmemiş olan active kullanıcıları olarak sensörlü lamba, dokunmatik lamba vs. çözümler üretmiştik ama gerçekte benim istediğim şey, bagaj açılınca kendiliğinden yanan ve kapanınca da sönen arabayla tümleşik bir lambaydı. Bu konudaki araştırmalar ve çabalar neticesinde, istediğim sonuca ulaştım. Şimdi nasıl yaptığımı fotoğraflarla desteklenmiş bir anlatımla birlikte sizlere sunmaya çalışacağım. Umarım benden başka faydalananlar da olur. Bu konuya istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz.

Not: Fiat bizim arabalarda biraz adi plastik kullanmış. Vidayla destekli birbirine geçmeli plastik döşemelerle kaplı olan aracımızdaki bu döşemeleri çıkartırken, gösterdiğim tüm özene rağmen bazı geçmeli kısımlar kırıldı veya çatladı. Neyse, diğer kısımlar ve vida sağlam tutmaya devam ediyor. Tıkırtı ya da göze kötü gelen bir görüntü yok. Her şey normal. Ancak bu tür çalışmalara başlarken böyle küçük kayıpları göze almanız lazım, baştan söyleyeyim.

Gerekli Malzemeler:
    1. Tornavida, allen anahtarı setleri, karga burun, pense ve olası çeşitli el aletleri
    2. Yapacağınız çalışmaya göre 3 ila 6 metre civarı kablo (Ben bagajın her iki yanına lamba döşedim, o yüzden 6 metreye yakın kablo gerekti). Kablo olarak, telefon kablosu veya ethernet kablosu içerisindeki kabloları kullanabilirsiniz...
    3. Yalıtım için elektrikçi bantı
    4. Çektiğimiz kabloların tırıltı yapmaması için bez bant (Araba aksesuarcılarında var, 3 ila 5 lira arasında... Bulursanız TESA marka alın, yoksa daha ucuza markasız da olabilir, iş görür hepsi) Kullanacağımız tüm kabloyu baştan sonra bez bantla kaplıyoruz...
    5. Çeşitli amper değerlerinde sigorta (Yapı market veya araba aksesuar/elektrikçilerinde var, 10 tanesi 3-4 lira civarında). Kazara sigortayı attırabiliyorsunuz. Ben bu çalışma sırasında sigortayı attırdım. Klima, teyp, bagaj lambası ve hava sirkülasyonunu içe/dışa veren buton ve motor mekanizması aynı sigortaya bağlıymış :o Sizlere tavsiyem, kabloları es kaza birbirine veya şaşese değdirmeyin, yoksa kısa devre oluyor ve sigorta atıyor.
    6. Uygun gördüğünüz ve 12 voltla çalışan bir lamba. Ben silikonlu, 3 çipli şerit led kullandım. 5 metresini internet üzerinden 40 lira + kargoya satın aldım.
    7. Şerit ledleri istediğiniz sayıda kestikten sonra bağlantı için lehim. (Hazır lamba alırsanız lehimle vs. uğraşmazsınız)

Öncelikle ilk resimde işaretli yerde, bagaj kapağı iç döşemesinde yer alan vidayı söküyoruz. Ardından bir elimizle kapağı tutarken diğer elimizle de dikkatli bir şekilde plastik kaplamayı kenarlardan tutup çekiyoruz. Geçmeli yerler birbirine tutunmayı bırakınca, büyük siyah renkli iç plastik, komple elinize gelecektir. İç tarafta ise kablolar, silecek motoru ve bagaj kilit mekanizmasını göreceksiniz. Kilidin soketini, resimde de göreceğiniz hemen yandaki tırnağı azıcık içeri bastırıp çekerek çıkartacaksınız. Ardından 1 nolu pinin içine bir kablo yerleştirip yerine takacaksınız. Kablonun sağlam durduğundan emin olun...

Not: 3. resimde gördüğünüz lambayı da tavan lambası olarak hazırladım. Zaman bulabilir ve becerebilirsem arka tavana da onu takıp çalışmayı buradan anlatırım. Arabanın içi de ışıl ışıl olacak

___
    Konu erdiyilmaz tarafından (07/05/2016 Saat 12:01 ) değiştirilmiştir.

2. Bu mesajı için 8 kişi kayya'ye teşekkür etti:

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

Kaya bey bu forumda yardım isteyen hiç kimseyi geri çevirmedim. Yeter ki elimden gelsin ve bir fikrim olsun. Bende burada çok şey öğrendim. Çok değerli karakterli insanlar tanıdım

Son olarakta gözünüz aydın diyeyim

4. Bu mesajı için 2 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

Kaya Ünal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Ardından, sis lambası ve far ayar butonlarının olduğu kısmın hemen altındaki eldiven gözünü tutup dışarı çektiğinizde, gövde bilgisayarı, sigortalar ve bağlantı noktalarının olduğu bir göz açmış olacaksınız. Burada, resimde işaretli soketi, resimde belirtildiği gibi yerinden çıkartıyoruz.

Soketi çıkarttıktan sonra, dip tarafında 2 tane tırnak göreceksiniz. O bölümlerde hafif dışarı çekerek, soketin dış tarafını kendinize doğru çekerek soket kapağını çıkartmanız gerek. Kablolar, soketin gövdesini tutacaktır, siz sadece o tırnaklı kısmı hafif dışarı çekerek soket kapağını kendinize doğru çekin.

Soketin gövde kısmına ulaştığınızda, resimde de göreceğiniz gibi, bir kenarında pin numaralarının yazdığını göreceksiniz. Buradan sayarak resimde de işaretli olan 28 nolu pini bulacaksınız. Kırmızı-yeşil renkte kablo kullanılmış benim arabamda. Sanırım tüm arabalarda aynı renktedir kablolar. Bu pinin içerisine de resimde anlatıldığı gibi bağlantı yapıp, bantla diğer kabloya sararak destekliyor ve yerini sağlamlaştırıyoruz.

Ardından elde ettiğimiz bu iki kabloyu, 12 voltluk bir lambaya bağlıyoruz ama öncesinde tornavidayla kilit mekanizmasını ittirerek kapanmasını sağlayalım. Bagaj kapağı açık kalsın. Test lambamızın bağlantılarını yapıp bagaj açma tuşuna (göğüsteki veya kumandadaki fark etmez) bastığımızda, lambanın yandığını, tornavidayla yeniden kilidi ittirdiğimizde, lambanın söndüğünü göreceksiniz. Eğer lamba ışık vermiyorsa, bir şeyi yanlış yapmışsınız demektir.

6. Bu mesajı için 4 kişi kayya'ye teşekkür etti:

Kaya Ünal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Yukarıda anlattıklarım kolay olan kısımdı. Zor olan ise tüm bu kabloları bagajda lambayı yerleştireceğimiz konuma kadar uzatmak, gizlemek ve gerekli yalıtımı yapmak... Bu kısım için en az 6-7 saat harcadım...

Ben, resimde de göreceğiniz üzere, direksiyon tarafındaki kabloyu, kapı eşik döşemelerinin altından çekmeyi tercih ettim. Çünkü mevcut kırmızı-yeşil kabloyu burada yakalayacağımı ve bu kısımdan kablo çekmeye gerek kalmayacağını sanarak döşemeleri söktüm. Bu düşüncem hüsranla sonuçlanınca açmışken kabloyu çekeyim dedim. Ama beni bayağı zorladı. Sizlere tavsiyem, kabloyu yukarı taraftan, kapı fitillerinin içerisinden arkaya kadar uzatmanız. Bu çok daha kolay olacak, daha az parça sökecek ve zamandan kazanacaksınız.

Ben, örnek resim olarak eşik kısmından geçirirken çektiklerimi koyuyorum aşağıya...

Eşikten geçirdiğiniz kabloyu, bagajdaki yan döşemeyi sökerek buradan alıyoruz... Şimdi sıra, bagaj kapağındaki kablomuzu, gizli bir şekilde aynı bölgeye ulaştırmakta...

8. Bu mesajı için 4 kişi kayya'ye teşekkür etti:

yavuz kep
    yavuzkep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 32

cok guzel bı calısma abı tebrıkler

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Kaya Ünal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Bagaj kilidindeki 1 nolu pine yerleştirdiğimiz kablomuzu da, bagajda fabrikanın döşediği kablolarak dolayıp bez bantla sağlamlaştırarak, o kabloların takip ederek uzatıyoruz.

Bagaj açıkken, sol tarafta, kaportayla bagaj kapağı arasında gördüğünüz kauçuk körük, tüm kablo ve arka cam fıskiye hortumunun geçirildiği parça... Bunu her iki taraftan da sökmemiz lazım. Çekince çıkıyor ama yeniden yerine takarken bayağı uğraştırıyor kerata... Siz kendi kablonuzu bez bantla iyice sarıp diğer kabloların geçtiği yerden uzatınca, söktüğünüz körüğün takılı olduğu kısımdan ucunun geldiğini göreceksiniz. Bu ucu tutup kendinize çekin ve körüğün içinden geçirmek için hazır olun!

Bu körük, tüm kablo ve su hortumunu sımsıkı tuttuğu için benim aklıma tek bir şey geldi. İçinden geçireceğim kabloyu, çöp şişe sarıp, etrafını iyice bantlayıp sağlamlaştırmak ve çöp şişi içerisine sokup ittirmek... Eee ne de olsa mangalcı milletiz Çöp şiş, kauçukun içinden geçecek kadar sert, ama oradaki kablo ve hortuma zarar vermeyecek kadar yumuşak.

Çöp şişi ittirip diğer taraftan ucunu görünce, pense veya karga burun yardımıyla tutup diğer taraftan kablomu çektim ve bu kabloyu arabanın içine doğru sarkıtıp, bagaj sol kaplamasının içerisinde bir delikten yakaladım. Geriye körüğü yeniden yerine takmak kaldı...

12. Bu mesajı için 3 kişi kayya'ye teşekkür etti:

Kaya Ünal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Her iki kabloyu da gerekli yere taşımayı başardıktan sonra, söktüğümüz tüm kaplamaları dikkatlice, acele etmeden, itina ile yerine takıyoruz.

Sizlere tavsiyem, geçmeli yerleri takmak için dikkatlice bastırın. Maymun gibi vurmayın. Yoksa çatlamasına ya da kırılmasına neden olabilirsiniz...

Buraya kadar geldiyseniz, lambanıza bağlantıları yapıp çalışmanızı tamamlayabilirsiniz ama benim gibi biraz daha mükemmelliyetçiyseniz, bagajın hem sağ hem de sol tarafına ışık takmayı düşünebilirsiniz

Bagajın her iki tarafına ışık takmak için, bagajdaki tüm kaplamaları sökmeniz lazım. Bir üstteki mesajımda fotoğrafı var... Sağ tarafı, sol tarafla aynı şekilde söküyorsunuz. Arka tampona bakan taraftaki kaplamayı ise vidalarını açıp yukarı doğru çekerek çıkartıyorsunuz.

Sol tarafa taşıdığını her iki kabloyu da, ek kablolar kullanarak sağ tarafa uzatmanı ve açtığınız bu kaplamaların altından geçirmeniz gerekli. Burada dikkat etmeniz gereken şey, paralel/seri bağlantı olayı...

Lise bilgilerime göre (hatalı da olabilir, hatırladığımı yazıyorum; hatalıysa düzeltirsiniz ama polemik yapmayın) kablodan ek hat çekerseniz paralel bağlantı yapmış olacaksınız ve seri bağlantıya göre güç tüketimi artacak. Şerit ledlerde sorun değil ama yüksek güç isteyen 2 lamba kullanacaksanız, bu hususu dikkate alın. Ben bu şekilde yaptım çünkü şerit ledlerin güç tüketimi çok düşük. Soldaki şerit ledin biten ucundan kabloyu devam ettirebilirdim ama bunun için ek lehim gerekliydi. Diğer türlü kolayıma geldi...

Aşağıdaki resimler de bu çalışmanın sonucunu gösteriyor. Tüm kaplamaları takıp, zincir vs. malzemeleri yerleştirdikten sonra çektim. İlk iki fotoğraf akşama doğru hava henüz tam kararmamışken, Pazar günü çekildi. 3. fotoğraf ise, bu akşam, marketten geldikten sonra karanlık havada çekildi...

14. Bu mesajı için 3 kişi kayya'ye teşekkür etti:

Kaya Ünal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Son olarak, ben bağlantıları soket ve slotlarla profesyonelce yapmak istedim ama hangi elektrikçiye sorduysam, uygun tip ve boyutta erkek-dişi soket-slot vs. bulamadım. Haliyle bağlantıları basitçe yapmak zorunda kaldım: Uçları sıyır, birbirine dola, yalıtkanlığı sağla, bez bantla kapla... Eğer sizler bulursanız, ufak soket-slot vs. ile yapın ki, bir sebeple bagajdaki bölmelerin sökülmesi gerekirse, bağlantılar kolaylıkla sökülebilsin ve yeniden takılabilsin...

16. Bu mesajı için 2 kişi kayya'ye teşekkür etti:

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

Kaya bey aklıma yeni geldi keşke o kadar sökmüşken size birde çakmaklık takmayı tarif etseydim. Tüh yeni aklıma geldi ama ben paylaşırsam artık o zaman zamanınız olursa ve yapmak isterseniz yaparsınız atık tekrar gözünüz aydın.

Kaya Ünal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Teşekkürler. Bagaja çakmaklık ihtiyacı duymadım hiç. Olsa, kesin bir şey unutup akünün bitmesine yol açarım
    Ama lazım olursa sizin çalışmanıza göre hallederim ilerde

Sinan UZUN
    Yüksek Lisans sinanuzun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    yok
    Edilen teşekkür: 89

Emeğine sağlık Kaya bey süper olmuş.

veli ercan
    vek66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06 vek31
    Edilen teşekkür: 117

Bende bagaj lambası maduru olarak tebrik ediyorum sizi servislerin yapamadığını siz yapmışsınız. harika olmuş sizin kadar yeteri elektrik bilgim ve becerim olsaydı bende bu işe soyunurdum hemen ama işte. Ellerinize sağlık. Şimdilik düğmeli led fener ile idare ediyorum.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Emeğinize sağlık sonunda istediğiniz gibi oldu bagaj lambanız güle güle kullanın.
    Bu arada dikkat ediyorum da forumda çoğu arkadaşımız kendi işini kendi yapıyor maşallah, teknik bir forumuz

Kaya Ünal
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz

Hiç gözünüzde büyütmeyin arkadaşlar. Sökmek kolay, kabloyu takıp uçlarını kıvırıyorsunuz, dış taraflarını da bez bantla sarıyorsunuz. Tüm bunlar, en acemi birisi için bile 4-5 saatte bitecek bir şey. Benim d ehiç elektrik bilgim yok. Liseden ne kaldıysa o kadar... Cumartesi ya da Pazar sabahı erken kalkıp öğleye kadar her şeyi tamamlayabilirsiniz. Unutmayın, başlamak bitirmenin yarısıdır. Bagajı her açtığınızda sonucu görmek ise, paha biçilemez

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sedat GÖKTAŞ
    thb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16 YG 255
    Edilen teşekkür: 19

Geçenlerde aracımı sabah 20.000 servisine götürdüğümde bagaj lambasının olmadığını taktırmak istediğimi söylediğimde servis yetkilileri önce araçta tesisat olmadığını çekilmesi gerektiğini söylediler. Ok tamam ne gerekiyor ise yapalım dedim. Sonra aynı gün öğleden sonra aradılar ve fabrika ile görüştüklerini ve bu tesisat çekilirse fabrikanın tesisattan kaynaklı bir problem olması durumunda aracı garanti dışı bırakacağını söylediler. Dedim ki siz hangi markaya servis veriyorsunuz ? Böyle saçma bir şey olamaz.

İşin özeti bu konu hakkında hemen haftasına azim ettim ve bende bir çözüm ürettim. Aracın herhangi bir tesisatı ile oynamadan bu işi çözebileceğiz. Testlerimi ve denemelerimi tamamladım. Ayrıca bu universal bir çözüm oldu. Yani bagaj aydınlatma lambası olmayan her araçta (marka/model bağımsız) kullanılabilecek. Detaylar çok yakında ..
    2012 - Grande Punto 5P 1.3 Multijet 75HP S5 E4 + Skydome + FullKit.. " Devir ekonomi devri " ..
    2003 - Palio Sporting 120 HP + Allah ne verdiyse .. " Onun tadı başkaydı " ..

emre sever
    erenemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34DZ1196
    Edilen teşekkür: 399

Alıntı thb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde aracımı sabah 20.000 servisine götürdüğümde bagaj lambasının olmadığını taktırmak istediğimi söylediğimde servis yetkilileri önce araçta tesisat olmadığını çekilmesi gerektiğini söylediler. Ok tamam ne gerekiyor ise yapalım dedim. Sonra aynı gün öğleden sonra aradılar ve fabrika ile görüştüklerini ve bu tesisat çekilirse fabrikanın tesisattan kaynaklı bir problem olması durumunda aracı garanti dışı bırakacağını söylediler. Dedim ki siz hangi markaya servis veriyorsunuz ? Böyle saçma bir şey olamaz.

İşin özeti bu konu hakkında hemen haftasına azim ettim ve bende bir çözüm ürettim. Aracın herhangi bir tesisatı ile oynamadan bu işi çözebileceğiz. Testlerimi ve denemelerimi tamamladım. Ayrıca bu universal bir çözüm oldu. Yani bagaj aydınlatma lambası olmayan her araçta (marka/model bağımsız) kullanılabilecek. Detaylar çok yakında ..
    beklemedeyiz kardeş benim dynamic te bagaj lambası var ama yanmıyor sanırım kilit mekanizması arıza

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Benim araç active. Bagaj aydınlatmam var.

Onur M
    levan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 130

eline sağlık.....ben basit bir lamba yapıştırdım...elle açıyorum,elle kapıyorum....tesisatı kurcalamaya gerek yok diye düşünüyorum....fiatı da bagaj lambası koymayıp milleti uğraştırdığı için ve diğer "tümmmmm" eksikleri için ramazan günü hayır ve hasenad ile anıyorum.

KEMAL A.
    HAVANA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Bravo Metalik Gri
    Edilen teşekkür: 0

Standart Ce: [ÇÖZÜM] Bagaj Lambası Olmayan Active Modellere Lamba Montajı

Konuyu hortlatacağım.

Kaya bey size çok teşekkür ederim. Vermiş olduğunuz bilgilerle kendi aracıma ledlerden hazırladığım iki adet bagaj lambasını kendim takabildim.

inatci sevdalim
    inatcisevdalim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Denizli
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Standart Cevap: [ÇÖZÜM] Bagaj Lambası Olmayan Active Modellere Lamba Montajı

mrb. arkadaşlar. konuyu yeniden hortlatmış olacağım ama benim puntoda da bu sorun var. yapan arkadaş anlatmış ama artık resimler silinmiş sanırım. küçük ama hakikaten can sıkmaya yetiyor. benim sorum şu; bagaj kapağındaki anahtardan led için kablo indirsek acaba çalışır mı? hem anahtar yerine geçer hem de elektriği önden almaktansa daha kolay bir yerden indirmiş oluruz. çok fazla anlamadığım için soruyorum bilen bir arkadaş cevap verirse sevinirim...

Sayfa 1/2 12 SonSon