Sayfa 2/15 İlkİlk 123456 ... SonSon
286 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Cruise Control Butonu Sonradan Yapılıyormuş :)

Ziyaretçi051
    Ziyaretçi Ziyaretçi051 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sony oto kumandaları var joystic şeklinde bu iş için biçilmiş kaftan içine devre yapılarak mukemmel olur ben direksiyon kumandasında vazgeçiyorum

MURAT OZ
    muratxx5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 56

tebrikler. Güzel uygulama... son halinin resimlerini de bekliyoruz inşallah...

Birlikten kuvvet doğar!!

Ali T
    Veteriner Hekim alixxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 497

Standart Cruise Control Butonu Sonradan Yapılıyormuş :)

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sony oto kumandaları var joystic şeklinde bu iş için biçilmiş kaftan içine devre yapılarak mukemmel olur ben direksiyon kumandasında vazgeçiyorum
    Abi aklımı okuyorsun valla bende onu düşünüyordum. Kumanda 25 30 tl ama bende çalışmadı benim araç active ama abide çalışıyor sistem. Direksiyon tuşları da olur. Fiat 500 de zaten direksiyon tuşlarında.
    Şimdi işe gitmem gerekiyor akşama devreyi çizimi herşeyi paylaşırım yapamayacaklara yardımcı olurum.

Ziyaretçi051

active olması önemli değil hepsinde çalışıyor 2008 öncesinde göstergede lambası yok sadece

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

süpersiniz yaaa......
    emeklerinize sağlık.

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    active olması önemli değil hepsinde çalışıyor 2008 öncesinde göstergede lambası yok sadece
    Tamam abi onu biliyorum. Lambasını geçenlerde gösterge ışıklarını değiştirirken takmıştım. ELM 327 ile yaptığım testte ışığı yanıyor. Yani şu bütün ışıkların yandığı ibrelerin check yapıldığı kısımda bütün ışıklarla birlikte CC ışığı da yanıyor fakat Cruise Controlü aktive ettiğimde genede gösterge hatası veriyor. Nedenini anlamadım cidden.

MURAT OZ
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

Standart Ynt: Cruise Control Butonu Sonradan Yapılıyormuş :)

Bence gösterge yaziliminin değişmesi gerekiyor. Çünkü led eklense de gostergeyi bir bütun olarak led olmayan versiyon olarak tanıyor olabilir ecu...

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.

YÜCEL YALÇIN
    cagali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 14

Allah razı olsun... Uygun bütçeyle millet istifade edecek. Tasarruf edecek. Rahat edecek...

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

“Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.” En-am Suresi 162. ayet

Ziyaretçi051

Alıntı muratxx5 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence gösterge yaziliminin değişmesi gerekiyor. Çünkü led eklense de gostergeyi bir bütun olarak led olmayan versiyon olarak tanıyor olabilir ecu...
    aynen öyle led taksanda city lambasıyla birlikte devamlı yanıyor

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı cagali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah razı olsun... Uygun bütçeyle millet istifade edecek. Tasarruf edecek. Rahat edecek...
    Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.
    Tabi abininde bu konudaki emeği çok büyük.Daha doğrusu onun sayesinde oldu. İlgi ve fikirlerini esirgemediği için çok teşekkür ediyorum.

abinin bahsettiği ürün şu. Bunu bende düşünmüştüm bu ürünün birkaç versyonu var.

Bunun içine bir devre yapılıp sinyal kolunun altındaki kapağa monte edildimi tamamdır bu iş

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat su
    ares86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 15

tuş takımı böyle olursa tadından yenmez. Bu arada ben ciddi ciddi istiyorum bu devreden aydın yanıbaşım zaten

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı ares86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tuş takımı böyle olursa tadından yenmez. Bu arada ben ciddi ciddi istiyorum bu devreden aydın yanıbaşım zaten
    Buyur gel her zaman herkese kapım açık. Yardım ederim yaparım. Yaparsam sadece parça maliyetini alırım. Parçaları sizden olursa el emeği bedava. Bende bir teşekkürle ödeniyor yani.

15. Bu mesajı için 3 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

murat su
    ares86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 15

Alıntı ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buyur gel her zaman herkese kapım açık. Yardım ederim yaparım. Yaparsam sadece parça maliyetini alırım. Parçaları sizden olursa el emeği bedava. Bende bir teşekkürle ödeniyor yani.
    Abi ne güzel bir yüreğe sahipsin sen böyle ya çok teşekkürler çok . Sırf çayını içmeye bile gelirim valla

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı ares86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi ne güzel bir yüreğe sahipsin sen böyle ya çok teşekkürler çok . Sırf çayını içmeye bile gelirim valla
    Kardeşim herşey para değil ben mesleğimden yeterince para kazanıyorum zaten. Bu benim için hobi. Kafa dağıtmak için. Ne var bunda birisine yardımım dokunmuş çok mu

18. Bu mesajı için 4 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tabi abininde bu konudaki emeği çok büyük.Daha doğrusu onun sayesinde oldu. İlgi ve fikirlerini esirgemediği için çok teşekkür ediyorum.

abinin bahsettiği ürün şu. Bunu bende düşünmüştüm bu ürünün birkaç versyonu var.

Bunun içine bir devre yapılıp sinyal kolunun altındaki kapağa monte edildimi tamamdır bu iş
    kendisini ne şahsen ne de bir merhabam oldu ama forumdan okuduğum kadarıyla çok yardım sever birisi kendisine emeklerinden ötürü teşekkür etmek isterim. bu olaya çözüm bulmuş bile olsa veya olsanız bizim buralarda bu işi yapan ya da yapabilecek biri var mıdır bilmiyorum. keşke olsa da faydalanabilsek. aracım active muhtemelen tesisat bende de yok tesisatın çekilmesi gerek ayrıca kol montajı ve ccnin aktif edilmesi. belki kol ve tesisatı ayarlayabilmiş olsam serviste cc yi aktif ettirebilirim. kolu senin yaptığın gibi devresini bilmediğimden yapamam belki ama kablo çekebilirim ama onu da body computere nasıl bağlayacağım bilmiyorum.
    body computer motorun üzerindeki üzerinde 2 soket olan beyindi sanırım ama soketlere girişi nasıl yapacaz ? muallak zaman lazım o da ben de yok aracı satıp cc li esp li bir araç alayım diye bile üşündüm ama aracımı da çok seviyorum ayrıca aracın bakımları için de baya masraf ettim lpg taktırdım, triger baskı lastik frenler derken baya masraf ettim bi cc için satmak istemiyorum sattım diyelim cc için aynı kasa araç almak mantıklı gelmiyor, bunun için 10bin daha koyup skylı espli cc li bir araç almak lazım şuan imkanlar el vermiyor zaten evlendiğimden beri borç ödüyorum 1 senem daha kaldı inşallah bitsin de rahat bir nefes alayım bir süre de olsa.

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendisini ne şahsen ne de bir merhabam oldu ama forumdan okuduğum kadarıyla çok yardım sever birisi kendisine emeklerinden ötürü teşekkür etmek isterim. bu olaya çözüm bulmuş bile olsa veya olsanız bizim buralarda bu işi yapan ya da yapabilecek biri var mıdır bilmiyorum. keşke olsa da faydalanabilsek. aracım active muhtemelen tesisat bende de yok tesisatın çekilmesi gerek ayrıca kol montajı ve ccnin aktif edilmesi. belki kol ve tesisatı ayarlayabilmiş olsam serviste cc yi aktif ettirebilirim. kolu senin yaptığın gibi devresini bilmediğimden yapamam belki ama kablo çekebilirim ama onu da body computere nasıl bağlayacağım bilmiyorum.
    body computer motorun üzerindeki üzerinde 2 soket olan beyindi sanırım ama soketlere girişi nasıl yapacaz ? muallak zaman lazım o da ben de yok aracı satıp cc li esp li bir araç alayım diye bile üşündüm ama aracımı da çok seviyorum ayrıca aracın bakımları için de baya masraf ettim lpg taktırdım, triger baskı lastik frenler derken baya masraf ettim bi cc için satmak istemiyorum sattım diyelim cc için aynı kasa araç almak mantıklı gelmiyor, bunun için 10bin daha koyup skylı espli cc li bir araç almak lazım şuan imkanlar el vermiyor zaten evlendiğimden beri borç ödüyorum 1 senem daha kaldı inşallah bitsin de rahat bir nefes alayım bir süre de olsa.
    Şahsen merhabaya gerek yok buradan deseniz yeter Evet ilk başta banada herşey çok zor geliyordu nasıl yaparım nasıl ederim o body computere dokunamam falan diyordum ama bir gün cesaretimi topladım ve denemeye karar verdim. Yapmak isteyenlere anlatayım o halde.

1- Öncelikler elimizde 2 adet pinli kablo olması gerekiyor ben bunu bilgisayardan tedatik ettim.

2-Bu kabloyu hallettikten sonra body computerin D soketini bulmaya geldi sıra. Body computer denilen parça direksiyonun yanındaki kapağı açtığımızda üzerinde araca bağlanmak için soket ve sigortalar bulunan parçadır. Kapağı açtığınızda karşınıza çıkar. Üzerinde mavi kilitli soketler falanda vardır. Bizim işimiz öndeki mavi kilitli soketlerle değil, arkada 2 adet daha üst üste mavi kilitli soket var onlardan alttaki ile.

Bu soketi debriyajın üst tarafından elimizi uzatarak kolayca bulabiliriz zaten görünmesi zor, en azından ben görmeye uğraşmadım fakat elimizi debriyajın üzerinden arkaya body kompüteri kılavuz alarak uzattığımızda hemen elimize geliyor. Ama dikkat edin alttaki soket onun üzerindeki değil.
    3- Soketi söktükten sonra body computerin hemen sağından çıkarıyoruz.

Soketi çıkardığınızda dikkat ederseniz sağında ve solunda 2 tane tırnak vardır. Bunların ikisinide yanlara doğru açarak içindeki asıl kısıma ulaşmamız gerekiyor. Tırnakları açıyoruz ve içinde bulunan kızaklı soketi arkadan dışarıya doğru kaydırıyoruz.
    4- Daha sonra pini takacağımız soket boşluğunu sayıyoruz. Daha öncede bahsedildiği gibi elimizdeki kabloyu 41. pine takacağız.

Pini takacağımız kısım kırmızı ile işaretlenmiş durumda. Tırnakları kılavuz alırsanız sayısını karıştırmazsınız.

5- Daha sonra elimizdeki kabloyu 41. pinin içine sokarak sabirliyoruz.

6- Pini yerleştirdikten sonra yaptığımız işlemleri tersine doğru yapıyoruz (Soketin mavi kilitli kapağını tekrar takıp arkaya alıyoruz ve soketi yerine takıp kilitliyoruz) takıyoruz.
    En son elimizde diğer ucu 8. pine takılmak üzere bir kablo kalıyor.Bunu direksiyonun yanından iç kısımdan geçiriyoruz.

7- Direksiyonun kilidini açarak kendimize doğru çekiyoruz. Alt ve üst kapağını açtığımızda sinyal koluna giren üst kısımdaki soketi görürsünüz. onun kilidini açarak çıkarıyoruz.8. Pini sayıyoruz ve elimizdeki kabloyu buraya sabitliyoruz.

8-Son olarakta soketi yerine takıp direksiyonun alt ve üst kapaklarını kapatıyoruz.

Fotoğrafların çoğu bana ait değil yabancı bir forumdan aldım ama umarım yararlı olur.

21. Bu mesajı için 2 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

xxx xxx
    ferikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 137

Elinize sağlık ali bey çok güzel anlatmışsınız

23. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ali T
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Orleans Mavi

Gelelim devrenin yapılışına.
    Benim yaptığım devre için gerekli malzemeler 3 adet buton, bir adet on/off anahtar, 2 adet 820 ohm,2 adet 100 ohm, 1 adet 33 ohm, bir adet 210 ohm ve bir adet 390 ohm direnç, bakır plaket, lazer yazıcı, lehim ,havya, perhidrol ve tuzruhu.
    Öncelikle buna çok kafa yordum onu belirtmek isterim

1-ilk önce devresini çizdim. Devrenin mantığı seri bağlanmış dirençlerin normalde 2480 ohm vermesi ve her butona basıldığında birkaç direncin üzerinden akım geçmesini engelleyerek alınan ohm değerinin düşürülmesi

sonra bu çizimi lazer yazıcı ile kuşe kağıda aktardım .... (Ütü ile baskı devre yapma diye aratırsanız internette var. Bunu anlatmaya gerek yok bence)

Şimdilik bu kadar umarım anlatabilmişimdir. Yapamayan olursa her türlü yardıma hazırım. Bunu abinin dediği gibi direksiyon tuşları içinde yapabilirsiniz.

Resim ters olmuş

Konu alixxx tarafından (16/03/2013 Saat 12:27 ) değiştirilmiştir.

25. Bu mesajı için 3 kişi alixxx'ye teşekkür etti:

MURAT OZ
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri

ali bey kardeşim bu devrede butonlara basılı tutulduğunda hızlanıyor değil mi araç?

yoksa sadece belli bir hızda kalınmasını mı sağlıyor?

Sayfa 2/15 İlkİlk 123456 ... SonSon