8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: kendin yap bilgileri

erhan denizli
    erosistanbul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 351

Standart kendin yap bilgileri

Arkadaşlar nette gezinirken bazı bilgilere ulaştım, TAMAMİYLE SİTELERDEN ALINTIDIR. paylaşmak istedim. bi kısmını deneyip yaptık, bi kısmını yapmadık.Kanımca yardımcı olacak bilgiler, bilgilerinize sunarım.

LEDLERLE PLAKA AYDINLATMA YAPIMI
    RESİMLERLE VE DEVRE ŞEMALI

Merhaba arkadaşlar. R9 1.4i arabamın araç içi lambası ve plaka lambası yanmıyordu. Her ikisini de söktüm ve lambaları patlamıştı. Oto yedek parça satan bir yere gittim ve tanesine 5 Ytl istedi. bende hemen bir elektronikçiye gittim ve;

4 adet beyaz led

2 adet 220 ohm 0,5 watt direnç

delikli pertinaks

Hepsini 2 ytl ye aldım.

ortada gözüken arabanın orjinal patlayan lambası. Devremizi yaparken ona ihtiyaç duyacağız.

İlk olarak patlayan lambanın metal kısımlarını çıkarıyoruz ve içini temizliyoruz.

Temizledikten sonra ortasından küçük bir delik açıyoruz.

Daha sonra delikli pertinaksımızı sağlam lamba ile yanyana getirip cam mesafesinden biraz uzun kesiyoruz. çünkü fazlalıklar metal kısmın içine gömülecek. ardından devremizi yapıyoruz ve delikli pertinaksımızı metal kısmın içine gömüyoruz.

devrenin tamamlanmış hali ise:

Fotoğrafta iyi gözükmeyebilir ama gözle görülür hali gerçekten çok hoş. bu sistemi biraz geliştirim aracın altına da monte edebiliriz aslında ve süper bir grüntü elde ederiz

Devre şeması ise şöyle:

Devremizi yaparken delikli pertinaksı metal ile sabitleme işlemi: malzemenin bacağını metalde bulunan delikten geçiriyoruz ve lehimliyoruz. böylece işlem kolaylaşmış oluyor.

devreyi araça takarken kesinlikle (+)(genelde kablo rengi kırmızı olur) ve (-)(genelde kablo rengi siyah olur) uçlara dikkat ediyoruz çünkü devremizi yakmak istemeyiz. bir önemli nokta ise devrenin
    iletken kısımlarının araç ile kısa devre oluşturmayacak şekilde monte edilmesidir...

UCUZA SUNROOF YAPIMI

Internette dolasırken karsıma cıktı ve cok komık bı olay bence ama yapmak ısteyenlere buyrun ucuza sunrooflu arabalar

KENDİ SİS FARLARIMIZI YAPALIM

malzemeler : 24 adet ked diyod beyaz
    havya
    lehim teli
    aydınger kağıdı
    delikli plaket
    kablo
    ayakkabı kecesi siyah
    sicak silikon
    delgec
    keceli kalem

yapılış şekli : delikli pertinaks üzerine yuvarlak olacak şekilde led diyotlarımızı dizelim ardından aşağıdaki resimdeki gibi şelik 1 A da olduğu gibi ledler arasında bağlantı yapalım her biri 4 V ile calışıyor buyuzden 3'er tane denk gelecek şekilde seri bağlantı yapıyoruz ve 100 ohm luk direnc bağlıyoruz bu şekilde bir bağlantıda her 3 tanesi 12v elektrik altında sorunsuz calışıyor.

ardından elimizde bulunan aydınger kağıdını ledlerin üzerine gelecek şelide yerleştiriyoruz ve leclerin denk geldiği noktaları keceli kalem ile işaretliyoruz ve delgec ile işaretlediğimiz yerleri deliyoruz şimdi elimizde üzerinde deliklerin bulundugu aydınger kağıdını emin olmak içim denk geldiği şekliyle ledlerin üzerine yerleştiriyoruz ve birebir denk geldiğini gözlemliyoruz ardından ayakkabıcıdan almış bulunduğumuz keceyi siz farlarını monte edeceğimiz yere denk gelecek şekilde kesiyoruz ve kestiğimiz bu parcann uzerine işaretli aydınger kağıdını yerleştiriyoruz ve boşlukta kalan alanları karalıyoruz. karaladığınız alanları delmenn en kolay yolu matkap kullanmak kecemizide deldikten sonra ledleri kecede bulunan deliklere yerleştiriyoruz tam bir bağlantı sağladığımızda ledlerin üzerinde bulunduğu bölümü su temasını kesmek amacıyla arka yüzeyini silikonluyoruz ledlerin ön tarafınada silikonu sıktıktan sonra kece üzerinde deliklere denk getirerek tam anlamıyla suyla ilişkisini kesmiş bulunuyoruz ve elektirk bağlantısını yaparak avatarda olduğu gibi güzelbir görüntü elde ediyoruz.

not: yapmış bulunduğunuz alann büyüklüğüne göre led sayısını arttırabilirsinz ne kadar cok led okdr yoğun işik demektir. eğer bulabiliryorsanır standartled lerden daha parlak yannları var bulursanır onlarıda kallanabilirsiniz bu elemlamları

TORPİDO AYDINLATMASI

4 Adet 3.2 voltluk superflux led[IMG]file:///C:/Users/eRn/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG] bir adet 70 ohm'luk direç[IMG]file:///C:/Users/eRn/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG] uygun plaket[IMG]file:///C:/Users/eRn/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG] bir adet anahtar ve yarım metre kablo kullanarak[IMG]file:///C:/Users/eRn/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif[/IMG] torpidoya aydınlatma yaptımı

İlk iş olarak led takımını hazırladım.

Kullandığım switch bu

Anahtarı buraya taktım. Elektriği çakmaktan aldım; Park yanmazken veya araç çalışmazkende yanmasını istedim. Kapak kapatılınca devreyi kesiyor ve lamba sönüyor

2. Bu mesajı için 3 kişi erosistanbul'ye teşekkür etti:

AKİF CEYLANER
    #radyasyon alanı# macsea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 284

sunroof olayı, bildiğimiz kalın cam filmi galiba?

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

ben plaka lambasına takıldım 2 tane 3mm standart led ile fotoğraftaki aydınlatmayı alabilmek pek gerçekçi gelmedi bana. bende 4 tane smd led var bu kadar kuvvetli değil.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

erhan denizli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben plaka lambasına takıldım 2 tane 3mm standart led ile fotoğraftaki aydınlatmayı alabilmek pek gerçekçi gelmedi bana. bende 4 tane smd led var bu kadar kuvvetli değil.
    Valla Ozancım haklı olabilirsin, denemediğim için bişey diyemicem. ama denemeyi düşünüyorum. yalnız smd ledlerin ışık açısı daha geniş.yani ışığı fazla yayıp dağıtıyo.standart ledler ise büyük mercekli ve ışığı daha toplayıcılığı var.

erhan denizli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı macsea Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sunroof olayı, bildiğimiz kalın cam filmi galiba?
    sitelerden öğrendiğim kadarıyla ebayda varmış. tam ismini bilmiyorum ama.anladığım kadarıyla cam filmi gibi bişey.kenarda 1-2cm kadar plastik görünümlü fitili var.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

evet standart ledler genelde dar açı, ama plaka uygulaması için geniş açılı led lazım bence fotoda da karanlık kalmış mesela ortası.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

bizim araçlarda sunroof yok ki cam tavan yapalım en iyisi

erhan denizli
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet standart ledler genelde dar açı, ama plaka uygulaması için geniş açılı led lazım bence fotoda da karanlık kalmış mesela ortası.
    +1000

kesinlikle. hiç dikkat etmemiştim, ortası karanlık olduğunu. 4 tane smd yeterli olur sanırım.