Sayfa 1/3 123 SonSon
55 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Direksiyon Kumandası Led Montajı

Erhan YALÇIN
    Farklı sadece_erhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269
    Edilen teşekkür: 297

Standart Direksiyon Kumandası Led Montajı

Merhaba arkadaşlar, hepinizin bildiği üzere bir çok puntonun (hangi modellerse artık bilmiyorum, benimkinde yok işte ) direksiyon kumadalarında ışık yok. led için yer var, direnç için yer var ama ledlerin kendisi, dirnçler ve onlariçin gerekli besleme hattı kumandaya kadar çekilmemiş. şimdi detaylı bir şekilde anlatıcam.

1) Öncelikle yapacağımız led modifiyesi için kumadaları direksiyondan ayırmalıyız. kumandaları direksiyondan ayırmak için ise Airbagin sökülmesi şart.Burada airbagin nasıl söküleceğini anlattım. airbag yuvasından çıktığında kornanın fişini çıkartıp kumandayıda söküp temiz bir masanın üzerine koyarak işleme başlıyoruz.

2) Kullacağınız ledlerin rengine göre şerit led satın alabilir bunları kullanabilirsiniz. tavsiyem istediğiniz renk silikonsuz şerit led alıp o ledlerin altındaki 3m çift taraflı banttanda faydalanarak devre üzerine yapıştırmanız. ben bir kumanda için kullanacağım ledleri şu şekilde hazırladım

3) kullacağımız smd ledler devre üzerindeki led yerlerine büyük geleceği için ledlerin kesip board üzerinde led yerlerine denk gelecek şekilde yapıştırıyoruz ve her led ayrı ayrı bağlanacaksa ledlerin her biri için 470 ohm luk direnç kullanıyoruz. yok ben seri bağlıcam derseniz şerit ledin üzerindeki dirençleride kullanabilirsiniz, ben öyle yaptımm. ledleri yapıştırarak montajını yapıyoruz.

4) Şimdi ledleri deneyelim, eğer çalışıyorlarsa direksiyona montaja hazırız.

5) Her iki kumandanın led montajını yaptıktan sonra besleme elektiriğini direksiyon tarafında kalan sokette bulunan (1. ve 2. pinler) kırmızı (+) ve siyah (-) kablolardan alıyoruz.

6) Kumandaları dikkatlice yerleştirip kabloları ve soketi direksiyonda bulunan kanallara gömüyoruz. kontak açıldığında ledler yanmaya başlayacak, kontağın kapanmasıyla sönecektir. airbagide direksiyon üzerine koyup köşelerinin oturduğuna emin olduktan sonra bastırarak yerine oturtuyoruz. Sonra Direksiyonu çevirirken gözünüzün hiç alışık olmadığı süper bir görüntü oluyor.

Sabırla Okuduğunuz için Teşekkür Ederim.

Hafta sonuda hanımın misafirleri gelecekmiş beni evden kovuyo, bende hafta sonu, kapılar kumadayla uzaktan açıldığında ve kapatıldığında park lambalarının, iç aydınlatmayla birlikte yavaşca yanıp sönmesini sağlayan projeyi hayata geçirmeyi düşünüyorum. onuda hayata geçirirsem foto çeker nasıl yapıldığını anlatırım
    Konu sadece_erhan tarafından (16/02/2011 Saat 23:43 ) değiştirilmiştir.

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

elinize sağlık,

parkların yanması konusunda: bizim arabalar nası çalışıyo bilmiyorum ama bu gecikme olayı devreyle yapılan arabalarda fazla güç çekince hemen bozuluyomuş.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Erhan YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269

walla sigorta kutusunun altında, kaput açma kolunun kapağının ordan iç aydınlatmanın ilgli kablosunu ve parkların ilgili kablosunu bulup bunları diyotla birbirine bağlayarak iç aydınlatmanın elektriğinin tek yönlü oarak parklara gitmesini sağlamak temel prensip olacak. ancak bazı çekincelerim var tabi, şöyleki

iç aydınlatma lambası yandığında parklara güç vericez, parklar çalışacak ama parkları açtığımızda diyot sayesinde iç aydınlatma çalışmayacak. aynı anda hem parkları hem iç aydınlatmayı çalıştırırsak zaten parklara giden 12v + iç aydınlatmadan giden 12v olacak, bunlar paralel bağlı olacakları için voltajda toplam 12v olacak yani farketmeyecek, problem yok ama akım şiddeti yani amper 2 katına çıkar mı? aynı güç kaynağını kullanacakları için amperin yükselmeme ihtimali var, yükselmezse problem olmaz. yükselirse problem olur mu bilmiyorum. bi elektrikçi ya da konuya hakim tecrübeli bir arkadaş bizi bu teknik konuda aydınlatırsa bizde parklarımızı aydınlatırız heralde

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

dediğiniz problem olmaz. olamaz

siz yazdıktan sonra aklıma geldi, gecikme kontrolu şase kablosuyla çalışıyo, yani tavan lambasına +12 V sabit gidiyo şase body computer kontrollu çalışıyo.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Asım Şendoğan
    asimsendogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 61

Öncelikle elinize sağlık.Bu yaptığınız çalışmanın aynısını bende yapmıştım.Beyaz kırmızı çift renk aynı tip led kullanarak.Fakat karanlıkta çok göz kamaştırması ve aşırı ısınma yaptığı için (örneğin uzun yolda 1- 1,5 saatlik kullanımda) söktürüp mat alarm ampulu koydum.Şimdi çok memnunum.Umarım siz de aynı sorun olmaz.bir şey daha kumanda düğmeleri fonksiyonlarını eskisi gibi rahatça yerine getirebiliyor mu?

Asım Şendoğan
    asimsendogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 61

kullandığım ledlerin fotosunu ekliyorum.

Erhan YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269

şimdi şöyle oluyo, kullandığınız ledleri zaten direk bağyamazsınız 12v+ ya. çünkü o ledlerin beyzları aşşağı yukarı 3.7v, diğer renkler 3.2v ile çalışır. yani led başına 470ohm direnç kullanmanız lazım, o zman kesinlikle ısınmaz. zaten ısınsa ledin ömrü azalır bozulur.siz haha öne direçdsiz bağlamış olamazsınız çalışmaz, anında patlar led. ha çok ısınması doğru olmayan direnç kullanılmasından kaynaklanmıştır. sizin kullandıklarınız mantar ledlerden.
    benim ki biraz parlak ama rahatsız etmiyor. ısınma hiç yok gayette nizami çalışıyor.
    Konu sadece_erhan tarafından (17/02/2011 Saat 08:09 ) değiştirilmiştir.

Erhan YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dediğiniz problem olmaz. olamaz

siz yazdıktan sonra aklıma geldi, gecikme kontrolu şase kablosuyla çalışıyo, yani tavan lambasına +12 V sabit gidiyo şase body computer kontrollu çalışıyo.

yok abi imkanı yok şaseyle olmasının tavan lambasını açıp bakarsanız şasenin ortak olduğunu (kapı açınca da, diğer türlüde ortak şaseyi kullanıyor) görürsünüz. söyle diğin gibi olsa diğer kullanımda da yavaşcada söenmezmiydi. acaba benmi yanılıyorum

hakan sert
    iris19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 26

sevgili erhan kardeş bende yaptırıcam fakat sipariş vereceğim led satan kişi smd ledin rengini ve ölçüsünü istedi benden nasıl yardımcı olursunuz birde smd led yeri hazır kartın üzeinde direk takılmıyormu illa dirençmi takılacak kartın üzeirnde direnç var ama yinede takılacakmı

Mehmet Sç
    υпвεʟıεναвʟε edelsang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Plaka
    35 KoLeRa 23
    Edilen teşekkür: 243

biz daha pedallara led yapamıyoruz siz nerelere neler yapıyorsunuz olucak iş mi bu
    Ellerinize sağlık güzel olmuş

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erhan YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269

Alıntı iris19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sevgili erhan kardeş bende yaptırıcam fakat sipariş vereceğim led satan kişi smd ledin rengini ve ölçüsünü istedi benden nasıl yardımcı olursunuz birde smd led yeri hazır kartın üzeinde direk takılmıyormu illa dirençmi takılacak kartın üzeirnde direnç var ama yinede takılacakmı
    direnç ve led yerleri var ama boş, yani hem led hem direnç lazım sana, ayrıca airbagi falanda sökmen gerekiyor. ledlerin boyutuna gelince, ben şerit ledlerden tek tek sökerek yaptım ama kartın üzerindeki hazır yerlere olmadı tabi birz büyükçe kaçtı. fakat ben dediğim gibi şeritt ledleri kesip uygun yerlere yapıştırarak ve kablolarını boardun altından geçirerek döeşedim. tuşlarda hehangi bir fonk. kaybı yok. perfect çalışıyor.

Alıntı edelsang Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biz daha pedallara led yapamıyoruz siz nerelere neler yapıyorsunuz olucak iş mi bu
    Ellerinize sağlık güzel olmuş
    teşekkürler

hakan sert
    iris19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 26

anlamadığım konu smd led yerleri standart olarak boş bir şekilde duruyor yerleri neden olmuyorki

Erhan YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269

Guncel

onur kaya
    kara kız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DY 2468
    Edilen teşekkür: 303

çünkü smd ledler ölçü ölçü satılıyor..orjınal led harici araç uzerinde olan ledlere en uygun butun elektrıkçılerde bulunan serıtler uzerıne hazır montelenmış dirençleri takılmış olan ledlerdir..ölçü olaarak en uygunu bu serıt ledlerdır..arkadaşlarda mecburen bu ledlerı kullanmak zorunda kalıyor..o yuzden bıraz buyuk kaçıyor ama sıkıntısız çalısıyor....ama direnç takılması sadece dıreksyon kumanda ısıklandırmaları ıcın gecerli bi durum....diğer tum led olan yerlerde direncler mevcut size sadece ledleri değiştirmek kalıyor..bırde aracı dağıtmak..

onrky
    1.4 starjet 95hp

İlker Osman
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. ulkerhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 12

1206 kodlu smd led işinizi görecektir.

Erhan YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269

güncel

ismail cömert
    icomert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

gercekten cok güzel bir calısma olmus tebrik ederim

ENGİN ERYERCEL
    eryercell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    16VK224
    Edilen teşekkür: 263

Alıntı nevarulan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    güncel
    Erhan merhaba Ben tekrar puntolandım 2009 1,3 mj. fun 90hp

Fakat dreksiyon kumanda ışıkları yok iş başa düştü artık yapcak bişi yok . Görüşmek üzere

Erhan YALÇIN
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Bravo Lav Kırmızı
    Plaka
    34BLP269

Alıntı eryercell Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Erhan merhaba Ben tekrar puntolandım 2009 1,3 mj. fun 90hp

Fakat dreksiyon kumanda ışıkları yok iş başa düştü artık yapcak bişi yok . Görüşmek üzere
    hayırlı olsun. Ne renk aldın, kaça aldın

21. 13/10/2011, 22:11

Oğuz KOCA
    İl Başkanı (Isparta) izoci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    330
    Edilen teşekkür: 1913

bana 1 panjur yapmaz cık cık cık
    TSİ Jetta.

Sayfa 1/3 123 SonSon