9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Kaza Geçirdim Yardım

Enes M.
    squeezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Standart Kaza Geçirdim Yardım

Arkadaşalar herkese selamlar

Çarşamba günü babamın Renault Fluence marka model aracıyla bir kaza geçirdik. Tır bize sol arka kapıdan vurmak suretiyle sürükleyerek kaldırım ile kendisinin arasına sıkıştırdı.

Karşı tarafın sigortası AXA sigorta bizimki DOĞA sigorta. Aracı çekici ile AXA sigorta'nın anlaşmalı olduğu bir özel servise çektirdik.
    Kusur durumu henüz belli değil.

Benim sormak istediğim şu biz haklı çıktığımız koşulda aracımızı yetkili serviste yaptırmak istiyoruz. Aracımızda orjinal parçalar kullanılsın istiyoruz. Böyle bir şey mümkün müdür ya da hangi durumlarda mümkündür

Eğer haksız çıkarsak doğal olarak biz orjinal parçalarımızı alarak özel bir serviste yaptıracağız aracımızı.

Aramadığım yer sormadığım kişi kalmadı ama otomotiv sektöründe çalışan insanlar gerçekten mesleki bilgi olarak çok kısıtlılar.

Sorumu tekrarlamak gerekirse; haklı çıktığımız koşulda aracımızı yetkili serviste yaptırmak istiyoruz. bu mümkün müdür? ya da hangi durumlarda aracımızı yetkili servisinde yaptırabiliriz? yani haklı taraf biz çıkarsak herhangi bir yetkili servise aracı çektirip aracımızın onarımı yaptırabilir miyiz?

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Standart Cevap: Kaza Geçirdim Yardım

Haklı olup olmadığınızın belirlenmesi için herhangi bir serviste ilk önce dosya açılması ve durumun sigortacılara bildirilmesi gerekiyor. Aracınızı dilediğiniz yetkili veya özel servise götürebilirsiniz. Kaskonuz varsa işler çok kolay. Aracınızı yetkili serviste orijinal parçalarla tamir ettirirsiniz. Karşı taraf suçlu çıktığı takdirde onun sigortasından tahsil edilir masraflarınız. Kaskonuz yoksa sigorta şirketinin insafına kalmış durumdasınız. Dilerse orijinal dilerse muadil veya yan sanayi parça gönderir. Farkı sizin tarafınızdan karşılanmak kaydıyla orijinal parça tedarik edebilirsiniz. Zaten siz haksız bulunursanız o zaman kendi masraflarınızı karşılarsınız.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

trafik sigortasında yetkili servisler pek yapmaya yanaşmıyor(hatta bu forumdada birinin başına gelmişti) ama kaskodan yaptırılacaksa o zaman istedikleri gibi kaskoyu şişirebildikleri için daha kolay kabul edebiliyorlar aracı onlarda iş seçiyor kısacası

onun dışında serviste hasar kaydı uçuyor yükledikçe yüklüyor dışarda 300-500 liralık hasarın serviste 4-5 bin lere çıktığını bilirim
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Gecen aylarda parca ile ilgili bu tur haberler vardi..
    Orjinal parca - esdeger parca ile ilgili

Eşdeğer parça kullanımı geldi | Noyan Doğan

Baska kaynaklarda da bazi detaylari mevcut..

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Enes M.
    squeezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haklı olup olmadığınızın belirlenmesi için herhangi bir serviste ilk önce dosya açılması ve durumun sigortacılara bildirilmesi gerekiyor. Aracınızı dilediğiniz yetkili veya özel servise götürebilirsiniz. Kaskonuz varsa işler çok kolay. Aracınızı yetkili serviste orijinal parçalarla tamir ettirirsiniz. Karşı taraf suçlu çıktığı takdirde onun sigortasından tahsil edilir masraflarınız. Kaskonuz yoksa sigorta şirketinin insafına kalmış durumdasınız. Dilerse orijinal dilerse muadil veya yan sanayi parça gönderir. Farkı sizin tarafınızdan karşılanmak kaydıyla orijinal parça tedarik edebilirsiniz. Zaten siz haksız bulunursanız o zaman kendi masraflarınızı karşılarsınız.
    Aracı herhangi bir servise bıraktık. Aracı eksper inceleyecek çarşamba gününe kadar haklı haksız belli olacak.

Lakin bugün Pendik Kaynarca, Tersane köprüsünün oradaki Renault Yetkili Servisi ile görüştüm, kendileri araçta kasko varsa yapabileceklerini, yok ise yapmayacaklarını beyan ediyorlar. Sonuçta eğer biz haklıysak kendileri karşı tarafın sigortasından onarım bedelini tahsil etmiyorlar mı? Neden yapmadıklarına anlam veremedim.

Bir de daha önce de başımızdan kaza geçti ama KURTKÖY KIYI OTOMOTİV RENAULT yetkili servisi onarımını yapmıştı.
    Karşı tarafın sigortası da onarım bedelini karşılamıştı.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

Paranin kimden cikacagi ve kazanacagi paranin hesabindan dolayidir bence..
    (Bir istasyon, araca yanlis yakit koymus, ariza lambasi yakmis vs sigorta kapsaminda oldugundan komple yakit sistemini degistirmisler, gerekli gereksiz ne var ise, 2 yil once 15bin tl gibi bir rakama, istasyon karsilasa idi daha cuzi bir rakama da cikardi)
    Ve bu yorumunuza bayildim

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

ekspertiz raporu çıkmadan nerede yapılacağı belli olmaz aleyhinize çıkma durumunda itiraz hakkınız olabilir araçlarımızda kamera kullanalım bu tip durumlarda lehihimize karar alınmasında şansı artırıyor mesela tır sizi şıkıştırdığında siz şeridinizin içinde miydiniz? şerit ihlalini kim yaptı?

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

dediğim gibi trafik sigortası olunca eksper falan işin içine girince servisler uğraşmıyor çünkü şişirmiyor

ama kasko olunca yerleştirebildiği kadar yerleştiriyor 3 liralık işi 10 liraya yapıyolar
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

ilkay bora
    ilkay59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 18

Öncelikle çok geçmiş olsun Enes bey,şubat ayında benzer bi durumda benim başıma geldi belediye otobüsü aracıma yandan sürterek kapıları çizerek ön çamurluğuda yırttı,bende sizin gibi aracımı yetkili serviste yaptırma taraftarıydım fakat kaskom yoktu ve karşı tarafın sigortasından yapılacaktı,istanbulda nekadar yetkili servis varsa hepsini aradım ama hiçbiri trafik sigortalı hasarlara bakmadığını söyledi bende mecburen özel servise götürmek durumunda kaldım aracımı.