7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: ÖTV sistemi sil baştan değişiyormuş

Sercan Türen
    adrentos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Edirne
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 49

Standart ÖTV sistemi sil baştan değişiyormuş

Türkiye’de üretilen araçların çoğunun 1600 cc altındaki motorlu araçlar olduğuna dikkat çeken komisyon, tek VERGİ yerine her 100 cc için ayrı bir ÖTV oranı uygulanarak VERGİ yükünün farklılaştırılması gerektiğini belirtti

10. Kalkınma Planı için, büyük kısmı kamu görevlilerinden oluşmak üzere akademisyenler ve sivil toplum örgütlerinden katılımcıların yer aldığı Özel İhtisas Komisyonu’nun vergi raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye’de üretilen binek Otomobillerin genellikle 1600 cc’nin altında motor hacmine sahip olduğu, 1600 cc altı modellerde uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranının yeniden düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Raporda, ÖTV tarifesinde motor silindir hacimlerini 0-1600 cc arası gibi geniş tutmak yerine, ilave her 100 cc için ÖTV oranının kademeli olarak artırılması ve böylece 1300 cc araçla 1600 cc araç arasındaki VERGİ yükünün farklılaştırılması önerildi. Ayrıca Çin ve Hindistan’dan gelen fiyatı düşük otomobillere yönelik de binek otomobillerde asgari maktu ÖTV uygulamasına geçilerek, düşük fiyat ve kalitedeki ürün ithalatının önüne geçilmesi gerektiği kaydedildi. Raporda Türkiye’de VERGİ oranlarının gelişmiş ülkelere göre düşük olması, vergi sisteminin güçlü yönleri arasında sayıldı. OECD ülkelerinde en yüksek gelir vergisinin ortalama yüzde 41.5, kurumlar vergisinin de yüzde 25.4 olduğu, Türkiye’de ise bu oranların yüzde 35 ve yüzde 20 olduğu vurgulandı.

KDV GELIRININ 3’TE 1’I 100 MÜKELLEFTEN GELIYOR

Diğer yandan Türkiye’de verginin dar bir mükellef grubundan toplandığı rakamlarla ortaya konuldu. Vergi tabanının yaygınlığının vergi yükünün dağılımındaki adaletin önemli bir göstergesi olduğu vurgulanan raporda, Türkiye’de gelir vergisi, kurumlar vergisi ve KDV’nin dar bir mükellef tabanına oturduğu, dolayısıyla verginin tabana yeterince yayılamadığı ifade edildi. 2011 yılında beyan edilen gelir vergisinin yüzde 8’inin, kurumlar vergisinin yüzde 39’unun, KDV’nin de yüzde 33’ünün ilk 100 mükellef üzerinde olduğu kaydedildi.

UZLAŞMA AFFA DÖNÜŞTÜ

Raporda, vergide uzlaşma müessesesinin, kanuni düzenlemeleri yeterince anlayamama veya bilgisizlik gibi nedenlerden dolayı ağır vergi ve cezalara muhatap olan iyiniyetli mükelleflere yönelik tasarlandığı vurgulandı. Ancak uzlaşma müessesesinin amacını aşarak af niteliğine dönüştüğü kaydedilen raporda, 2011’de merkezi uzlaşma komisyonundaki 85 uzlaşma sonucunda 1 milyar 28 milyon liralık vergi aslının 83 milyon liraya, 1 milyar 428 milyon lira tutarındaki cezanın da 1 milyon liraya düşürüldüğü belirtildi.

500 MÜKELLEF YÜZDE 21’İNİ VERİYOR

İlk bin 500 mükellefin gelir vergisinin yüzde 21’ini, kurumlar vergisinin yüzde 64’ünü, katma değer vergisinin de yüzde 53’ünü sırtladığı dile getirildi.

ÖTV oranları nasıl uygulanıyor?

1600 cc ve altı: Yüzde 45 1601-2000 cc arası: Yüzde 90 2000 cc üzeri araçlar: Yüzde 145

kaynak: Otomobil alacaklar dikkat! - Milliyet Haber

yine burdaki karları ne olacak acaba bence en dusuk vergi dilimini 1.000 cc ye çekerler üstüne ekleyerek koyarlar 1.3 lerin vergileri artır gibime geliyor

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Vatandaşa faydası olmaz,, millet vergisi az olsun diye 1300 alıyor neymiş adaletsizmiş. Sanki senede 3000 tl vergi verecek para kazandık da keyfimizden 1300 cc altı araç kullanıyoruz. Aynı komisyon bir zahmet gelir dağılımındaki adaletsizliği de araştırsın da zenginin kazancını alıp fakire, alt tabakaya dağıtsın.

TANER A.
    darktiger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Plaka
    34 GP 5885
    Edilen teşekkür: 112

Ben bu ayrımı anlamıyorum arkadaş kaç cc olursa daha özel oluyor ki vergisi artıyor. 1.4 çok lüks bir araba ile orta sınıf bir aracın 1.4 motorunun vergi oranı aynı olması kadar saçma birşey yok. bence satış fiyatı esas alınmalı. çok pahalı araç alan zenginler zaten umursamıyor vergiyi yakıtı onlar ödesin. orta sınıf vatandaş zar zor araç alıcak, verdiği paranın yarısı hooop devlete. bu kadar vergi nereye gidiyor ....
    See you in the future, if there is one...

mehmet şentürk
    henky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    16 nl
    Edilen teşekkür: 114

Milleti kazıklamaya yol arıyorlar başka bişey değil
    1.3 Mjet 95 hp Lounge Esp+S&S+Skydome+Karbeyaz

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Cilalı ustalık dönemi �� cilalayıp cilalayıp takacaklar vatandaşa.benim araç 1.6.zaten 987 mi 968 mi ne,bir vergi veriyorum yıllık.bunun bir de ötv kısmı girdi işin içine gülüyorum ama forum olduğu için inanın.gerçek duygularım bu yönde değil...
    Bugün haberlerde dikkatimi çekti,Türkiye 4,5 milyar $ ile en çok yardım eden ülkeymiş.(savaş olan ülkelere.suriye,filistin vb)
    Allah sonumuzu hayır etsin.işimiz Allah a kaldı artık.

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı darktiger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu ayrımı anlamıyorum arkadaş kaç cc olursa daha özel oluyor ki vergisi artıyor. 1.4 çok lüks bir araba ile orta sınıf bir aracın 1.4 motorunun vergi oranı aynı olması kadar saçma birşey yok. bence satış fiyatı esas alınmalı. çok pahalı araç alan zenginler zaten umursamıyor vergiyi yakıtı onlar ödesin. orta sınıf vatandaş zar zor araç alıcak, verdiği paranın yarısı hooop devlete. bu kadar vergi nereye gidiyor ....
    Kesinlikle haklısın abi. Bugün 100 bin liralık Mercedes ile senin arabanın vergisi aynı. Madem öyle her yıl resmi kasko bedelleri belirleniyor onun üzerinden vergi al. Ben 30 binlik arabaya 375 tl ödüyorum 1.6 aracı olup 30bin tl eden 846 tl ödüyor 1.6cc 100binlik aracın sahibi de 846 ödüyor. Adalete bak.

Ayhan ARI
    AyBEROZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35DA7386
    Edilen teşekkür: 33

Daha nasıl kazıklayabiliriz diye bakıyorlardır. Bunlardan iyi niyet bekleyen ....... çok bekler...
    Kalite hedefleneni elde etmektir. Ulaşılan nokta sizin kalitenizi gösterir.