9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Dikkat! Genel Sağlık Sigortası için Son başvuru 30 EYLÜL 2015

ÖZKAN SAÇKAN
    Lovergang kolombo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65
    Edilen teşekkür: 223

Standart Dikkat! Genel Sağlık Sigortası için Son başvuru 30 EYLÜL 2015

Borçtan kurtulmak için son 2 gün

Gelir testine girmediği için yüklü Genel Sağlık Sigortası borcuyla karşılaşanlar dikkat! Borcunuzu silecek ya da azaltacak test için sadece 2 gününüz kaldı...

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcundan kolayca kurtulmak için tanınan sürede sona gelindi. Gelir testi yaptırmadığı için her ay tavan tutardan prim borcu biriken vatandaşların, 30 Eylül günü mesai bitimine kadar ikametin bağlı bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerekiyor.

Test sonucunda hane içindeki kişi başı gelir 424,5 liradan az çıkarsa borç tamamen silinecek. Gelir bu rakamın üzerinde çıkarsa, gelir oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece borç azalacak. Bu borç da 30 Kasım'a kadar Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvuru yapılarak yapılandırılabilecek.

Test sonucunda, gelire göre aylık primler şöyle belirlenecek: ? Evdeki kişi başı gelir 424.5 liradan az olanlar: GSS primi ödemeyecek. ? Aylık kişi başı geliri 424,5- 1273,5 TL arası olanlar: 50,94 TL ? Aylık kişi başı geliri 1273,5- 2547 TL arası olanlar: 152,82 TL ? Gelir testi yaptırmayanlar ya da aylık kişi başı geliri 2547 olanlar: 305,64 TL

İNTERNETTEN SORGULAMA YAPIN

GSS borcunuzun olup olmadığını sorgulamak için e-devlet şifresiyle www.türkiye.gov.tr internet adresine girin. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sunduğu hizmetler arasından 'Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama' başlığını seçin. T.C. kimlik numaranızı yazarak sorgulama yapın.

KİMLER GELİR TESTİNE GİRMELİ?

* Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar ve çalışmayanlar.

* Lise ya da üniversite eğitimini tamamlamış, artık anne veya babası üzerinden sağlık yardımı almayan gençler.(Takvim)

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cenk cenk
    acemi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 22

Standart Ce: Dikkat! Genel Sağlık Sigortası için Son başvuru 30 EYLÜL 2015

her 2 ayda bir son gün diyorlar, 6 milyon kişiden para bekliyorlar gelmiyor.
    işsiz adam nasıl para ödesin

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Alıntı acemi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her 2 ayda bir son gün diyorlar, 6 milyon kişiden para bekliyorlar gelmiyor.
    işsiz adam nasıl para ödesin
    31.Mart.2015 son gündü.. Türkiye geneli elektrik kesintileri olduğundan 6 ay uzattılar. Bu son tarih..

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Manyak mı bu adamlar ya?çalışmayan adama başka ülkeler para öder bizde üstüne yaşam şartları ağır değilmiş gibi bir de sigorta parası adı altında haraç kesilir
    kesilir.

6. Bu mesajı için 2 kişi marineros'ye teşekkür etti:

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Alıntı kolombo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    31.Mart.2015 son gündü.. Türkiye geneli elektrik kesintileri olduğundan 6 ay uzattılar. Bu son tarih..
    özkan 6 ay gelmedimi bu elektrikler, elektrik ne alakaki

ben bu olayı ilk defa duyuyorum desem .

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Borçlara son falan değil. Ben 21 yaşındayım. 1 sene üniversite kazanamadığım için devlet bana o dönem aralığında borç yasladı. Yaslamaya da devam ediyor. Üniversite öğrencisiyim,halen geliyor o borç bana. Şu aralar 5 bin lira civarında.

Gelir testi sonucunda gelirinizin çıkmaması için gerçekten çok çaba harcamanız,veya gelir testini yaptırdığınız merciide tanıdıklarınız olmalı. İlla ki bir şey gösteriyorlar. Bir geliriniz oluyor ve borcunuz da oluyor yani..

Gittim gelir testi yaptırdım,asgari ücretin iki katından fazla çıktı. Hani neredeymiş o gelir? Olsa da yesek? Babamın maaşından,babamın mal varlığından bana gelirimin ne olduğunu söylüyor. Dünyanın en saçma testi..

Haa,gelelim sisteme. Sistem GSS Prim borcu adı altında size borçlandırma yaparken,o hizmeti alıp almadığınızı sormuyor,aldıysanız da almadıysanız da o borcu ödeyeceksiniz. O hizmet te verilmiyor. Şu an borcum olmasına rağmen,bir hastaneye gidip sağlık hizmetini ücretsiz alamıyorum. Çünkü GSS Prim Borcumu ödemedim. Lan o zaman ben neye para ödeyeceğim diye sormaz mı insan ? Sorar.. Madem o hizmeti alamıyorum,o borcu ödemem,o borç olmamalı.Hizmet yok ortada çünkü.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Alıntı femoli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    özkan 6 ay gelmedimi bu elektrikler, elektrik ne alakaki

ben bu olayı ilk defa duyuyorum desem .
    Mehmet abi. 31.03.2015 tarihinde son olan gss başvuru süresi, zaten uzatılırdı da.. bahanesi elektrikler gidince oldu.. 6 ay uzattılar süreyi. yani bugün kaymakamlığa gelir testine tabi olmak için süre bugün doluyor. Gelir testinin sonucuna göre adınıza ödeme çıkarsa 02.11.2015 tarihine kadar sgk ya gitip taksitlendirme yaptırmak gerekiyor.

Gelir tespiti ve yapılandırma işlemlerinin başvuru süresinin Bakanlar Kurulu Kararı ile uzatıldığını belirten Tekin, “Zorunlu genel sağlık sigortası kapsamındaki sigortalıların; gelir tespitine başvuru, yapılandırmaya başvuru ve ilk taksit ödeme süresi 6 ay uzatılmıştır. Yapılan düzenleme sonucunda, gelir tespitine son başvuru tarihi 30/09/2015, yapılandırmaya son başvuru tarihi 02/11/2015, ilk taksit ve peşin ödeme süresinin son ödeme tarihi 30/11/2015 olarak belirlenmiştir.

Tüm vatandaşlarımızın, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve mevcut yapılandırmadan yararlanarak Sosyal Güvenlik Hak ve Yükümlülüklerinden en iyi şekilde istifade etmelerini istiyoruz” dedi.

ÖZKAN SAÇKAN
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    07CUT65

Alıntı cdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Borçlara son falan değil. Ben 21 yaşındayım. 1 sene üniversite kazanamadığım için devlet bana o dönem aralığında borç yasladı. Yaslamaya da devam ediyor. Üniversite öğrencisiyim,halen geliyor o borç bana. Şu aralar 5 bin lira civarında.

Gelir testi sonucunda gelirinizin çıkmaması için gerçekten çok çaba harcamanız,veya gelir testini yaptırdığınız merciide tanıdıklarınız olmalı. İlla ki bir şey gösteriyorlar. Bir geliriniz oluyor ve borcunuz da oluyor yani..

Gittim gelir testi yaptırdım,asgari ücretin iki katından fazla çıktı. Hani neredeymiş o gelir? Olsa da yesek? Babamın maaşından,babamın mal varlığından bana gelirimin ne olduğunu söylüyor. Dünyanın en saçma testi..

Haa,gelelim sisteme. Sistem GSS Prim borcu adı altında size borçlandırma yaparken,o hizmeti alıp almadığınızı sormuyor,aldıysanız da almadıysanız da o borcu ödeyeceksiniz. O hizmet te verilmiyor. Şu an borcum olmasına rağmen,bir hastaneye gidip sağlık hizmetini ücretsiz alamıyorum. Çünkü GSS Prim Borcumu ödemedim. Lan o zaman ben neye para ödeyeceğim diye sormaz mı insan ? Sorar.. Madem o hizmeti alamıyorum,o borcu ödemem,o borç olmamalı.Hizmet yok ortada çünkü.
    Cenk haklısın, diyecek sözüm yok. Sorma ver parası bunlar.. Sen çalışmıyorsun, değerlendirme baban - annen (hane halkı) olarak yapılıyor. Senin kişisel gelirine göre belirlenmesi gerekirken.. GElir testini neye göre yapıyorlar bakın görün.

GELİR TESTİNDE NELERE BAKILIYOR?

Gelir tespitinde aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit ediliyor. Gelir testindeki araştırma kalemleri şöyle:

Ailenin ikamet ettiği aile mülkiyeti başkasına ait olmakla birlikte kira ödenmeyen konutun rayiç bedeli.

Ailenin ikamet ettiği konut dışındaki konutlar ve işyerleri için rayiç bedeli ve kira getirisi

Arazi, tarla ve benzerleri için rayiç bedeli ve kira getirisi.

Ailenin binek aracı için aracın kasko, rayiç bedeli isteniyor. Ticari ve zirai amaçlı araç için ise kasko, rayiç bedeli veya yıllık ticari kira vb. getirileri isteniyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için getiri tutarı.

Banka mevduatları için aylık faiz getirisi.

Evde bakım, burs vb. sürekli olarak alınan düzenli nakdi sosyal yardımlar.

Ailelerin harcamaları tespit edilirken gıda, giyim, kira, ısınma, eğlence, sigara, eğitim, sağlık ve benzerlerine yapılan harcamalar dikkate alınan hususlar arasında yer alıyor.

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Bu sistem yakın zamanda patlar, benden söylemesi. Mutlaka benim gibi insanlar ulan ben neye para veriyorum ki diyecektir.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com