11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Hız tutkunlarına ağır ceza yolda

Çağlar YILMAZ
    Security MrFatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 MHP 54
    Edilen teşekkür: 52

Dikkat Hız tutkunlarına ağır ceza yolda

Emniyet Genel Müdürlüğü, şehirler arası yollarda hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücülere 700 lira ceza verilmesini öngören bir düzenleme hazırladı.

Hız sınırı cezası şu an 166 lira. Hızı sınırını aşan neredeyse asgari maaş tutarını kaptıracak. Asgari maaş şu an 803 lira. Ölümlü trafik kazalarının daha çok şehirlerarası yollarda ve aşırı hızdan kaynaklandığını belirleyen emniyet yetkilileri, kazaların önüne geçilmesi için caydırıcı tedbirler alıyor. Özellikle aşırı hız ve emniyet kemeri denetimlerini arttıran polis, bu sayede ölümlü kaza sayısını yüzde 8.3, ölü sayısında ise yüzde 7.4 oranında düşürdü. Şehirlerarası yollarda da caydırıcı tedbirlerle kazaların önüne geçmeyi planlayan emniyet yetkilileri, hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücülere 700 lira ceza verilmesini öngören bir düzenleme hazırladı. ŞU ANDA UYGULANAN CEZALAR Trafik kanununa göre, hız sınırını yüzde 10 oranında aşan sürücüye herhangi bir ceza verilmiyor, hız sınırının 70 kilometre olduğu yolda sürücüye 77 kilometreye kadar opsiyon tanınıyor.

Hız sınırını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşan sürücülere 166 lira ceza yazılıyor. Bu sürücülere ayrıca 10 ceza puanı veriliyor. 70 kilometre hız öngörülen bir yolda 78'den hızlı gidenlere bu ceza uygulanıyor. Hız sınırını yüzde 30'dan daha fazla aşan sürücülere ise 343 lira ceza veriliyor. Bu kişilere 15 ceza puanı uygulanıyor. Geriye doğru 1 yıl içinde 5 defa sınırı ihlal eden sürücünün ehliyeti 1 yıl süre ile geri alınıyor. 3. KADEME Emniyet Genel Müdürlüğü, bu iki kademenin dışında sadece şehirlerarası yollarda uygulanmak üzere üçüncü bir kademe getirerek, hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan sürücülere 700 lira ceza verilmesini planlıyor.

İlgili sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınıp yasal düzenlemeler hazırlandıktan sonra gerçekleştirilecek bu düzenlemeyle, şehirlerarası yollarda hızdan kaynaklı ölümlü kazaların azaltılması planlanıyor. Böylece ceza kademelendirilerek hız sınırını az aşan sürücüyle yüksek hızlarda seyreden sürücülerin aynı cezayı ödemesinin de önüne geçiliyor. HIZ SINIRLARI Halen otomobiller için yerleşim yeri dışında şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 90, bölünmüş yollarda 110 ve otoyollarda 120 kilometre. Minibüs ve otobüsler için yerleşim yeri dışında şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 80, bölünmüş yollarda 90 ve otoyollarda 100 kilometre. Kamyonlar için ise yerleşim yeri dışında şehirlerarası çift yönlü karayollarında hız sınırı 80, bölünmüş yollarda 85 ve otoyollarda 90 kilometre. Bu limitlere de yüzde 10'lu bir opsiyon uygulanıyor. Birinci ve ikinci kademenin ardından düzenlemeyle, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 135, bölünmüş yollarda 165 ve otoyollarda da 180 kilometre hızın üstüne çıkan otomobil sürücülerine 700 lira ceza verilmesi düşünülüyor. Diğer araç sınıfları için de belirlenmiş hız limitlerinin yüzde 50 üstünde seyreden sürücülere aynı cezanın verilmesi öngörülüyor.

Kaynak: Hız tutkunlarına ağır ceza yolda resimleri - Haber - Foto Galeri | Sayfa 1

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Atahan Kuşbaşoğlu
    ato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 123

Valla para toplamanın yolunu buldular halkın gözünü boyayacaklar halk ta inanacak bıraksınlar bu ayaklar şehir içinde 76 yapan adam 700 tl ceza yiyecek ha terbiyesiz herifler önce araba üzerindeki vergileri düşürsünler bu ülkede ölenler hız yüzünden öldüğü kadar uyduruk arabalar yüzünden ölüyör şahinler albealar symboller önce bunları toplasınlar Almanya da 2007 model audi q7 13.000 Euro burada sıfır punto aynı para önce vergileri düşürsünler herkes güvenli araca binsin ondan biz azalttık ölümlü kazaları diye konuşsunlar halk arabasını sürecek benzin parası bulamıyor ben gece çıkarım uzun yola 160 tan aşağı inmem gece radarı görünce direk frenliyorum gündüz yapacak Bişey yok bu sene 4 kere yakalandım 1 i 99 ile diğerleri 170 + hızlarla bundan sonra komple gece çıkarım olur biter

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alper Alperler
    alperalperler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34EP2905
    Edilen teşekkür: 12

Haber tam anlaşılmamış herhalde 76 yapana zaten bir ceza yok hız sınırını 100 de 50 ve daha fazla aşan yani 70 olan bölgede 105 ve üzeri hızlarda gitmek gibi bir olay...

Hız yapmayı cezalar ile tabikide çok olmasada hissedilir ölçüde azaltırlar ama önce kişinin sürücülerin zihniyetini geliştiricek çözümler üretseler daha iyi ve daha kesin bir çözüm alınır.Buda eminim eğitimden geçer. Keyfe keder değilde benim ve karşıdaki sürücülerin canı ve malı düşünülerek hesaplanan hız sınırlarının izin verdiği şekilde yolda gitmeme rağmen orta veya sol şeritte farketmez arkadan hızla gelip arabanın dibine yapışan ve bunu beceri sanan zihniyet umarım bu cezalar biraz daha ehlileştirir. Onlara daha da ağır cezalar müstahak ama yapçak bişi yok.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

MEHMET MÜLAYİM
    gecetilkisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakır
    Rengi
    Parlak Beyaz
    Edilen teşekkür: 9

ceza bi yana sevdiklerinizi düşünüyosanız hız yapmayın. bende bu sene 1000 km yolu 14 saatte geldim 100 ile yol bitmiyo ama az yakıyo ve güvenli.hız yapmayalım

8. Bu mesajı için 3 kişi gecetilkisi'ye teşekkür etti:

Deniz Arifağaoğlu
    Blueberry BaranSelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 188

Guzel, bu aralar sanki herzamankinden fazla nem veriliyor trafik yasalarina. Fotograf ve videoya ceza yazma kanunundan sonra hiz duzenlemesi de guzel oldu. Ama hiz sinirinin biraz daha artirilmasi gerekir, oyle yerlerde 70 radari var ki, 5seritli yolda trafik tikaniyor neredeyse. Birde su makasci serserilere cozum bulsalar..

LG-P760 cihazımdan 2 ile gönderildi

SALDIRAY A
    Trabzonspor SaLDo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 300

Alıntı ato Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla para toplamanın yolunu buldular halkın gözünü boyayacaklar halk ta inanacak bıraksınlar bu ayaklar şehir içinde 76 yapan adam 700 tl ceza yiyecek ha terbiyesiz herifler önce araba üzerindeki vergileri düşürsünler bu ülkede ölenler hız yüzünden öldüğü kadar uyduruk arabalar yüzünden ölüyör şahinler albealar symboller önce bunları toplasınlar Almanya da 2007 model audi q7 13.000 Euro burada sıfır punto aynı para önce vergileri düşürsünler herkes güvenli araca binsin ondan biz azalttık ölümlü kazaları diye konuşsunlar halk arabasını sürecek benzin parası bulamıyor ben gece çıkarım uzun yola 160 tan aşağı inmem gece radarı görünce direk frenliyorum gündüz yapacak Bişey yok bu sene 4 kere yakalandım 1 i 99 ile diğerleri 170 + hızlarla bundan sonra komple gece çıkarım olur biter
    Sen ne anlatıyon baba ? Başlığa göremi yorum yapıyosun.? 76 yapan adam yemeyecek o cezayı. 180-200 -220 falan yapan yiyecek.

Çağlar YILMAZ
    Security MrFatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35 MHP 54
    Edilen teşekkür: 52

Alıntı ato Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ato yanlış okuyup yanlış yorumlamışsın konuyu.. Bir kaç defa daha okuyup sonra yorumlamanı öneririm...

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Atahan Kuşbaşoğlu
    ato - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 123

Özür dilerim ben % 50 üzeri diyince şehir içi de dahil zannettim

EMRE ALTINOK
    EMRE ALTINOK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 83

hızlı yaşıyorlar genç ölecekler. cesetleri de yakışıklı olacak.

şali tevke
    salitevke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    07fub99
    Edilen teşekkür: 5

İdeal hız şehir arası 110 , 120 bunun üzeri kontrol sende değil. Gideceğin yere 1 saat geç git. Dedemin dediği gibi geç kaldın desinler , geçmiş olsun demesinler.

mehmet demir
    knidos111 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 115

Alıntı salitevke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İdeal hız şehir arası 110 , 120 bunun üzeri kontrol sende değil. Gideceğin yere 1 saat geç git. Dedemin dediği gibi geç kaldın desinler , geçmiş olsun demesinler.
    hocam sen ne yaptın yaa , ben 4 den 5 e 110 da takıyorum )