8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Depoyu Fulleyen Takip Edilecek..!

Mert Sözge
    Yıllanmış Moderatör StrawBeeRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 3539

Standart Depoyu Fulleyen Takip Edilecek..!

Maliye, kaçak akaryakıtı önlemek için yeni bir denetim sistemine geçiyor. ‘Arka Ofis’ adı verilen sistem sayesinde plaka üzerinden takip başlayacak. Pompalar plakayı otomatik olarak okuyacak, böylece satılan akaryakıt anında izlenecek.

AKARYAKITI SATAN DA ALAN DA YENİ SİSTEM SAYESİNDE İZLENECEK

Star'ın haberine göre, Maliye Bakanlığı, milyarlarca dolarlık vergi kaybına yol açan kaçak akaryakıtı önlemek amacıyla yeni bir denetim sistemine geçiyor. Benzinin litresinin 5 lirayı bulmasının ardından ‘Arka Ofis’ adı verilen sistem sayesinde Türkiye genelindeki tüm benzin ve motorin satışları günlük ve anlık takip edilecek. Plaka bazlı takibin olacağı yeni sistemle aynı plaka üzerinden birden fazla yakıt alma dönemi kapanacak. Yeni nesil pompalar aracın plakasını otomatik olarak okurken elle giriş yapılamayacak. Ödeme Kaydedici Cihaz bilgisi sisteme inecek. Böylelikle her aracın ne kadar yakıt aldığı, bu yakıtı ne kadar sürede harcadığı görülecek.

Yanlış beyanı uyaracak Araçtan başlayarak tüm istasyonların ne kadar satış yaptığı da izlenebilecek. Maliye her aracın ne kadar yakıt aldığını bildiği için istasyonun yanlış beyanında sistem uyaracak. Maliye kaynakları hangi araca ne kadar benzin satışı yapılacağının tespitinin kolaylaşacağını kaydetti. Mevcut uygulamada rafineri şirketinden mükellefe gittiklerini aktaran üst düzey bir yetkili “Şimdi mükelleften dağıtıcılara gideceğiz. Plaka bazlı kim ne kadar yakıt almış görünecek. İstasyon ne kadar akaryakıt satmış, ne kadarı dağıtıcı, ne kadarı ithalatçıdan alınmış bilinecek. Benzin aldıktan bir gün sonra yeniden alındı ise sistem sinyal verecek” dedi.

2.5 milyar dolar kayıp Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Kurulu yasa dışı satışları önlemek amacıyla yeni bir tedbir paketi üzerinde çalışırken, bu kapsamda vergi gelirlerinin de artırılması hedefleniyor. Kaçak akaryakıt sebebiyle Türkiye ekonomisinin her yıl 2.5 milyar dolarlık vergi kaybına uğradığı hesaplanıyor.

10 NUMARA DENETİMİ ARTIYOR

Kaynak

Maliye Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve TÜBİTAK’ın teknolojik altyapısını güçlendirme çalışmaları devam ederken, 10 numara yağa ilişkin denetimler de artırılıyor. Benzin ve motorine dolar ve petrol fiyatlarındaki artışın ardından gelen zamlar sebebiyle 10 numara yağ satışlarının artmasının önlenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Türkiye genelinde denetim gerçekleştirilecek.

ALINTIDIR..

DAHA NELER GÖRECEĞİZ BAKALIM...!!

b. e.
    outlife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 527

valla güzel bir uygulama olur gibime geliyor lakin devlet rekabetten hoşlanmaz esprisi vardı cem yılmazın bu uygulamanın getireceği olayda budur bence.

işim gereği e-fatura, e-defter entegratörlük konularıyla ilgiliyim. bir yandan da osgb çalışmalrım var. bu konuları ilgilendiren ve kaçakçılığı önleyici yasaların hemen hepsinde geri adım atıldı. özellikle e-fatura da. ve mevcut yayınlanan kural ve yasaların uygulamasında esneklikler getirildi... dolayısı ile bu süreçte de usülsüzlüklerin şekli boyutu değişti. değişen birşey olmadı.
    Her Mücadele Eden Kazanamamıştır Belki Ama, Her Kazanan Mücadele Etmiştir...

fatih demirci
    therasmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 48

Şimdi sizi denetliyorum diye tüketiciye maliyet çıkarmasınlar.

Ehliyet yenilemek mecburi ve 15 tl fiyatı var gibisinden.

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Alıntı outlife Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla güzel bir uygulama olur gibime geliyor lakin devlet rekabetten hoşlanmaz esprisi vardı cem yılmazın bu uygulamanın getireceği olayda budur bence.

işim gereği e-fatura, e-defter entegratörlük konularıyla ilgiliyim. bir yandan da osgb çalışmalrım var. bu konuları ilgilendiren ve kaçakçılığı önleyici yasaların hemen hepsinde geri adım atıldı. özellikle e-fatura da. ve mevcut yayınlanan kural ve yasaların uygulamasında esneklikler getirildi... dolayısı ile bu süreçte de usülsüzlüklerin şekli boyutu değişti. değişen birşey olmadı.
    Neden kaçakçılığı önleyici yasaların hemen hepsinde geri attılar acaba?? Çünkü kaçakçılığın krallığını kendileri yapıyorlar...

Alıntı therasmus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi sizi denetliyorum diye tüketiciye maliyet çıkarmasınlar.

Ehliyet yenilemek mecburi ve 15 tl fiyatı var gibisinden.
    Benzine zam gelir yine. '' Ama bu sistemi biz hangi parayla takalım'' falan şeklinde. Bahsi geçen cihazlar için yine takar bize parayı.

fatih demirci
    therasmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 48

Alıntı cdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden kaçakçılığı önleyici yasaların hemen hepsinde geri attılar acaba?? Çünkü kaçakçılığın krallığını kendileri yapıyorlar...

Benzine zam gelir yine. '' Ama bu sistemi biz hangi parayla takalım'' falan şeklinde. Bahsi geçen cihazlar için yine takar bize parayı.
    Zam gelir z***** gelir bu devran böyle döner kardeşim.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

b. e.
    outlife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 527

Alıntı cdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

e bu sistemin cihazların ihalesi var, yazılımı var, eğitimi var, teknik servisi var, bilmem maliyeti var... değerli kağıt bedelinden sonra değerli cihhaz maliyeti çıkaracaklar elbette. e cihaz sadece plakayı okuyup sisteme girecekse amenna tutup plakaya çipti, seri noydu vs takılırsa teeeyyy...

bu şemsiye araç sahiplerine girer... tek tuşla açılır... bir daha da çıkmaz...

en büyük mafya devlettir diyen her kimsse alnından öpüyorum o arkadaşın...

bu işler böyle ( örnek vereyim. süt projesi. okullara süüt dağıtalım dediler. süt projesi gündeme gelmeden 1 sene önce tarım bakanımızın yeğeni denizlide süt fabrikası açtı 1 senede tüm belgelerini üstelik ödüllerle birlikte aldı dvletin elinden. sonra hoooop ne hikmetse ihale bu firmaya verildi işte şans. (rabbim clevland demiş amaan ihale demiş) sonra denizli lab. bu sütler ile ilgili olumsuz rapor verdi. sonra ne mi oldu. denizli lab. tarım bak. emri ile kapatıldı, lab hizmeti izmirden alınmaya başlandı. aaa izmir lab. sütlerin sağlıklı olduğu sınucunu çıkardı... onca zehirlenen öğrenci kardeşlerimiz de hepsi münferiden sütten kaynaklanmayan (sütü bozuk ********lerden kaynaklanan) sebeplerden zehirlenmişlerdi. vs vs vs. proje fikri atılır sonra rantlar hesaplanır proje onaylanmadan kimin ne alacağı kazanacağı bellidir... gerisi yalandır...

neyse demem o dur ki... devletin açıkladığı her uygulama vatandaşın bi yerlerine giren şemsiyedir... benzinde yaptığı 10 kuruşluk indirimde acımaması için yağlama vazifesi görür...
    Her Mücadele Eden Kazanamamıştır Belki Ama, Her Kazanan Mücadele Etmiştir...

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Objektif olmaya çalışarak yorum yapacağım; genel olarak kayıt dışılığın önlenmesi için atılan adımları haklı buluyorum. Fakat nedense bizim ülkemizde bu adımlar hep vatandaşın harcamalarını, bir anlamda özel hayatını inceleyebilmek, onları adım adım takip edebilmek, belki de "fişlemek" için kullanılıyor. Elde edilen verilerin günün birinde vatandaşın aleyhine kullanılmayacağı ne malum? Örneğin "hem her ay X liralık benzin alıyorsun, hem de akaryakıt zamlarına isyan ediyorsun" denebilir. Öte yandan kimlik bilgilerinin bizden habersiz paylaşılması neticesinde deli gibi akaryakıt firmalarının reklam tacizleriyle karşılaşabiliriz. Aklıma gelmeyen bir sürü olumsuz durum ortaya çıkabilir yani.

Akaryakıt kaçaklarının önlenebilmesi için bundan daha ilkel bir yöntem düşünemiyorum. Ben şahsen beni izlemelerini istemiyorum, pompadan çıkan yakıt miktarını ölçün, ama plakamı niye çekiyorsunuz? Bu da HGS işine benziyor, hep takip, hep kontrol.

Büyük Birader bizi izliyor...

10. Bu mesajı için 2 kişi Evren_c'ye teşekkür etti:

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Ergin ve Evren abilerim çok güzel konulara değinmişsiniz. Kesinlikle katılıyorum.

Özellikle süt olayının perde arkasını ben de çok araştırdım. İşin içine s.çıp batırdıktan sonra,kendi tükürdüklerini yalamak yerine,nasıl temizliyorlar ama. Ellerinde müthiş imkanlar var..

Sonra da,havalimanına girmek kendisi için hayal olan insanlar,gelsin deli gibi alkışlasınlar onu bunu.Arabası olmayan hülooğ! Ankara Bulvarı adı altında katledilen yeşillikleri de alkışlasın. Resmen efendimisss kıymetlimisss moduna döndü bu olay artık. Adamlar ne derse desin alkışlayacak şakşakları var..

12. Bu mesaj için teşekkür edenler: