20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Şarap Üzerine

G. K.
    I Love GPTR Gkhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 143

Standart Şarap Üzerine

Kuran-ı Kerim'in Nahl Suresi 67'inci ayetinde aynen şöyle bir ifade vardır:
    “Hurmalıkların meyvelerinden, üzümlerden de sarhoş edici bir içecek ve güzel bir rızk elde edersiniz. İşte bunda, aklını işleten bir topluluk için kesin bir mucize vardır.' (Çeviri: Prof. Yaşar Nuri Öztürk)

Elmalılı Hamdi Hoca’nın meali de üç aşağı beş yukarı böyle..
    Üzümlerden sarhoş edici bir içecek. Aklını işleten toplum için "kesin" bir mucize. Uzandım divana her günkü gibi, gazeteleri okuyacağım. Bir başlık hemen dikkatimi çekti.
    "Şaraptaki madde bol kalorili yemeklerin kötü etkilerini önlüyor." Bir nefeste okudum yazıyı.

Harvard Tıp Okulu ve Amerikan Ulusal Yaşlanma Enstitüsü
    araştırmacıları, kırmızı şarapta bulunan resveratrol denen doğal maddenin zengin kalorili ve bol yağlı yemeklerin Kötü etkilerini yok ettiğini ve ömrü uzattığını keşfetmişler.
    Habere göre; Her gün düzenli alınan resveratrol, son yıllarda hızla artan obezite/şişmanlık kaynaklı rahatsızlıklar, hatta ölümlerin çaresi oluyor.

Resveratrol üzümün kabuğunda, dolayısı ile kırmızı şarapta bulunan bir madde ve bu madde, ünlü bilim dünyasında "Fransız Paradoksu" diye bilinen çelişkinin büyük anlamda çözümü. Fransızlar Dünyanın en zengin ve en yağlı yemeklerini yiyen millet oldukları halde, Amerikalılara göre çok daha az kalp hastalıklarına yakalanıyorlar.. Neden? İşte bundan. Her yemekte içtikleri kırmızı şaraptaki resveratrol, bol yağlı, bol kalorili yemeklerinin kötü etkisini yok ediyor. Araştırmacılar bir gurup deney faresini, yüzde 60'i yağlardan oluşan
    bir diyetle beslediler. Fareler, fare türü için orta yaş demek olan, bir yaşındaydılar. Beklendiği gibi fareler bir süre sonar şeker hastası oldular, karaciğerleri büyüdü ve standart beslenen farelere göre daha erken ölmeye başladılar.
    Bir başka gurup fare de ayni diyetle beslendiler, ama onlara ayni zamanda büyük dozlarda resveratrol verildi. Bu fareler de normalin üstünde şişmanladılar. Ne var ki bunların kan şekerlerinde ve insilün üretimlerinde değişme olmadı. Şeker hastası olmadılar. Karaciğerleri büyümedi.. En önemlisi şaraptaki bu madde farelerin hayatını çok keskin bir şekilde uzattı. Resveratrol alan fareler, normal beslenen ve normal yaşam süren farelerden de daha uzun yaşadılar. Yani Bu fareler, sağlıklarından hiçbir bedel ödemeden, en sevdikleri, en güzel, en lezzetli, en yağlı yemekleri istedikleri kadar yediler. Üstelik Normal beslenen farelere göre daha uzun yaşadılar.

Araştırmacılar resveratrol’un farelerin fiziksel yaşam kalitelerine nasıl etki ettiğine de baktılar. Farelerin denge ve fiziksel gücünü deneyen bir test var. Dönen bir çubuk üzerinde düşmeden yürüme süreleri ölçülüyor. Resveratrol alan fareler yaşlandıkça daha başarılı olmaya başladılar
    ve normal beslenen genç farelerle ayni formu muhafaza ettiler.

Bu madde sadece ömrü uzatmakla kalmıyor Kansere karşı, Virüs hastalıklarına karşı, Ateşli, iltihaplı hastalıklara karşı, Sinirlerin ve sinir sisteminin muhafızı. Yani her derde deva tam bir mucize madde bu..

Bu konulardaki çalışmalar da hızla devam ediyor. Uzmanlar farelerden alınan sonuçların insanlar için de geçerli olacağını düşünüyorlar. Ama şimdilik aşılması gereken çok şey var.

Nahl suresinin 67'inci ayetinde haber verilen "Kesin
    mucize"nin "Aklını işleten topluluk" tarafından nihayet keşfedildiği. Bu mucizeyi çözmek için 2006 yılını bekleyen bilim, resveratol hapını da herhalde kısa zamanda gerçekleştirir.

Not : alıntıdır..

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Fransızların kalp hastalıklarına yakalanmama sebebi şarap değil, "zeytinyağı" dır.

İspanya , İtalya, yunanistan, Türkiyenin güney Marmara ve Ege bölgeleri kalp hastalıklarının çok ender görüldüğü yerler. Ama bu bölgelerde şarap kültürü yok mesela.
    Tam aksine alkolün en fazla zarar verdiği sistem sinir sisteminden sonra dolaşım sistemidir. Damarların esnekliğini kaybetmesine yol açarak (damar sertliği) kalbe zarar vermesine neden olur. Bunun yanında da karaciğere ve böbreğe de ciddi zararları vardır.

"Hurma ve üzümden hem sarhoşluk veren içki, hem de güzel gıdalar elde edersiniz. Şüphesiz bunda aklını çalıştıran kimseler için alacak ibret vardır."

Hurma ve üzümden şerbet ve pekmez gibi helal olan içecekler edinilebildiği gibi sarhoş edici içeceklerde elde edilebilir. Ayette sarhoşluk veren içki, güzel rızıktan ayrı olarak zikredilmiştir. Yani alkolün güzel rızık dışında birşey olduğu ima edilmiştir.
    Bu yüzden yanılgıya düşmemek için Kur'an'ın bütününün bir arada ve ayetlerin öncesinde ve sonrasındaki ayetlerin birlikte değerlendirilerek yorum yapılmalıdır.

Oğuz Özcan
    x-troy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı Korhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fransızların kalp hastalıklarına yakalanmama sebebi şarap değil, "zeytinyağı" dır.
    hocam ilk defa senden duyuyorum zeytinyağı nın böyle bir işlevi olduğunu.. bence yanılıyorsun, zeytinyağı fazla kullanılmadığı sürece zararı eğil yararı var.

Kaan Kaya
    AWD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 KK **6
    Edilen teşekkür: 4

Alıntı Korhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İspanya , İtalya, yunanistan, Türkiyenin güney Marmara ve Ege bölgeleri kalp hastalıklarının çok ender görüldüğü yerler. Ama bu bölgelerde şarap kültürü yok mesela.
    Tam aksine alkolün en fazla zarar verdiği sistem sinir sisteminden sonra dolaşım sistemidir. Damarların esnekliğini kaybetmesine yol açarak (damar sertliği) kalbe zarar vermesine neden olur. Bunun yanında da karaciğere ve böbreğe de ciddi zararları vardır.

"Hurma ve üzümden hem sarhoşluk veren içki, hem de güzel gıdalar elde edersiniz. Şüphesiz bunda aklını çalıştıran kimseler için alacak ibret vardır."

Hurma ve üzümden şerbet ve pekmez gibi helal olan içecekler edinilebildiği gibi sarhoş edici içeceklerde elde edilebilir. Ayette sarhoşluk veren içki, güzel rızıktan ayrı olarak zikredilmiştir. Yani alkolün güzel rızık dışında birşey olduğu ima edilmiştir.
    Bu yüzden yanılgıya düşmemek için Kur'an'ın bütününün bir arada ve ayetlerin öncesinde ve sonrasındaki ayetlerin birlikte değerlendirilerek yorum yapılmalıdır.
    +1907 zeytinyağı gerçekten mucizevi bişey ve dediğin gibi kur'an-ı kerimi ii okuyup değerlendirmek lazım :ok:
    Demon Driver |Damien|

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Alıntı x-troy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam ilk defa senden duyuyorum zeytinyağı nın böyle bir işlevi olduğunu.. bence yanılıyorsun, zeytinyağı fazla kullanılmadığı sürece zararı eğil yararı var.
    Yanlış okudun mesajı galiba. Ben yakalanmama sebebi zeytinyağı demiştim.

Çağlar Barış Karaman
    CAGLARKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

katılıyorum. iyi değerlendirmek lazım.

Oğuz Özcan
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah

yanlış okumuşum evt, pardon:s17: :s17:

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

akdeniz insanlarının uzun sure yasama sebebı zeytınyagı oldugnu bılıyorum ve 80 lı yaslarda bıle zınde kalabılıyorlar...

Deniz K
    uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

zeytinyağı,balık, (sarhoşluk düzeyinde değilde) az miktar kırmızı şarap.

jale soyusü
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. oceanos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok

şarap heleki kırmızı şarabın yararlılığı asla tartışılmaz,sıcak arabistan topraklarında sapkınlık drecesinde içildiği için yasaklanmış sadece.afiyet olsun arkadaşlar

G. K.
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri

içelim güzelleşelim :heyo:

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

hatta bi yağ reklamında akdeniz insanlarının zeytinyağı sayesinde daha uzun yaşadığını söylüyordu yanlış hatırlamadıysam

G. K.
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri

içmeyelimde ölelimmi :heyo:

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

tabi cnm içelim güzelleşelim ömrümüz uzasın

Oğuz Özcan
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tabi cnm içelim güzelleşelim ömrümüz uzasın
    :s17: :s17: bence de

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

yok ben almiiim

Boran Tolga Demir
    matrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Mango Turuncu
    Edilen teşekkür: 23

arkadaşlar böbreklerinde taş olan insanlar günde 1 bardak sıcak şarap içerse dökmelerine yardımcı oluyor.
    ayrıca sıcak şarap için daha farklı yararlarının da olduğu söyleniyor

tek yan etkisi kafayı bulduruyor

herşeyin olduğu gibi bununda fazlası zarar

Deniz K
    uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

sıcak içilirse daha erken kafa buldurur,şarap için ideal ısı 8 dercedir.(şarabın sıcaklığı)
    Konu uzman tarafından (28/02/2007 Saat 16:09 ) değiştirilmiştir.

Boran Tolga Demir
    matrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Mango Turuncu
    Edilen teşekkür: 23

ben sıcak içilsin demek istemedim sıcak içilirse bu işe yarıyo demek istedim yoksa 8 derece en ideali biliyorum

(galiba içiçi olduğumuz ortaya çıktı)

enis dilek
    jeoenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Akdeniz Mavi
    Edilen teşekkür: 46

şahsen ben çok çok özel akşamlarda içerim. geçen gün arkadaşlarla içeyim dedim bari 40 yılda bir içiyorum değsin dedim bailiy's (tam ismini hatırlamıyorum)aldım ama içemedim. İçkiyi severek sadece bir kez içtim oda yıllanmış kırmızı şaraptı (Ama tadı hala damağımda).

Annem sağolsun Ayvalıklıdır evde bütün yemekler zeytinyağı ile pişiyor. Zeyzinyağını ömrü uzattığına dair en büyük kanıt benim ananemdir o kadar sigara içmesine rağmen hala sağlıklı.