Sonuçlar: yay kaç cm olmalı?

Katılımcı sayısı
53. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • 3,5 cm iyidir..

39 73.58%
  • 5 cm yapılmalı..

14 26.42%
Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
45 sonuçtan 21 ile 40 arası

Konu: Yay kaç cm olmalı?

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

benzinli ve dizelin helezonları birbirinden tamamen farklıdır. ona göre getirtiliyor zaten

Adı Soyadı
    KaMiKaZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 752

neden farklıdır peki varmı bir yorumun ? dizel motor daha ağır olabilir aynı hacimdeki motorlardan bahsediyorum bu arada onun dışında ne gibi bir farktan dolayı tamamen farklı oluyorlar merak ettim

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

ağırlıktan dolayı farklı. benzinli gpler dizel gplerden daha yüksek. zaten farklı olmak zorunda.

Berk VAROL
    2 teker üye Paranoya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BER 86
    Edilen teşekkür: 90

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesinlikle 3.5 cm yeterli. garaj bölümünden 666'm momo corse ve yaylarıyla konusunda fotolarımı görebilirsin.
    5 çok yorar yürüyeni
    Ben neden garak içerisinde senin nickini göremiyorum yaw Alper? Gıcık oldum bi saattir bulamadım!

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

abi garaj bölümüne koymadım. garaj konuları içerisinde konu halinde war fotolar

Berk VAROL
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BER 86

Beyler bayanlar, bu aracı alçaltma konusunu araştırmakta olan ve henüz bir uygulama yapmamış biri olarak, son edindiğim bilgileri herkesle paylaşayım dedim. (belki biliyorsunuzdur ama, bilmeyenler faydalansın)

Bu konuyu danışmak için, kendimce bilgili, yetkin gördüğüm meşhur Onno Usta'ya yazdım. Özellikle endişe duyduğum, amortisör değişmeden uygulanan yaylarda, amortisör ömrünü sordum, O'da sadece yay yerine, Koni marka komple kit tavsiye etti. Tabii ki amortisör+yaydan oluşan kitler, yaydan çok daha pahalı (yaklaşık 4 katı veya üzeri olabilir araştırmama göre), ama sadece yay değiştirince de amortisörünüzü yediğiniz ortada.

Koni Kit tavsiyesi üzerine, sitesinde önceden de araştırıp bir halt bulamadığım Koni firmasının distribütörüne ulaştım, onlar da sitede olanlardan (ya da olmayanlardan mı demeli) farklı bir şey söylemediler. GP kiti için sipariş numarası dahi olmadığından, şu an öyle bir ürün bulunmadığını, aylar sonra sipariş çekebileceklerini, ellerinde Vogland yay olduğunu vs.vs.vs..

Ama Oktaykan Power adlı, İstanbul'da Koni distribütörünün satış kanalını oluşturan mağazadan Necdet Bey'in şu söyledikleri herkes için önemli olacaktır sanıyorum (tabii eğer doğru ise). Denilene göre, yay kaç cm ise, amortisörde onun 2 katı bir kapanma yaratıyormuş. Ve 5 cm yayın standart amortisörde yarattığı 10 cm kapanmadan sonra, en ufak bir çukurda amortisör dibine, damper'a vurarak kısa sürede keçeleri patlatıp yağ kaçırmaya başlıyor, sonrasında da gelsin patlak amortisörlü gezmeler..

Yine denilene göre, 3,5 cm için de aynı risk söz konusu. Ama 7 cm lik amortisör kapanması daha yüksek tolerans, yani daha uzun amortisör ömrü demek. Necdet Bey, bu ömrü 3,5 cm takılı sıfır bir amortisör için 15-20 bin km olarak belirtti. 5 cm için bir ömür biçmedi ama 5 cm'i standart amortisörde kullanmak amortisörü gözden çıkarmaktır gibi bir tabir kullandı. 5 cm takıldığında arabanın tüm dengesinin değiştiği ve buna göre amortisör değişiminin de şart olduğu yönünde bilgi verdi.

Zaten standart amortisör sistemi standart yaylar ile ne kadar gider sanki derseniz, eski aracımı sanıyorum 80 bin civarında ve hiç amortisör değiştirmeden satmıştım. Bu söylenen 15-20 bin km'lik ömür biraz korkuttu beni. Bozuk yolda veya çukurlardan kaçmayı beceremeyen kullanımlar sonrası bunun 10 binlere falan düşebileceği düşünülürse, durum can sıkıcı olabilir.

Önemli soru 3,5 ve 5 cm yay taktırmış olanlara :

Size kaç km'dir kullanıyorsunuz? Bir şikayetiniz, değiştirmek zorunda olduğunuz parça oldu mu? Var mı bu yaylarla 15-20 bin devirmiş mangal yürekli?

7. Bu mesajı için 2 kişi Paranoya'ye teşekkür etti:

Berk VAROL
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BER 86

Alper bu arada resimleri buldum ama yine göremedimm!!
    İlk 2 resim çıkıyor diğerlerinde meşhur kırmızı hata çarpısı var!
    Ve maalesef gözükenlerden de pek bir şey anlaşılmıyor.

murat değirmenci
    muratde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 BYZ 84
    Edilen teşekkür: 124

ben aracıma daha kötü bir uygulama yaptırdım.yayları kestirdim ve daha sonra amortisörlerin millerini kısalttırdım ve şu anda yaklaşık normal den 5 cm daha aşağıda.bu uygulamayı 3000 km de iken uygulattım .halada kullanıyorum.BERK VAROL ARKADAŞIMIZ sormuş ya varmı kullanan böle diye.bende o yüzden yazma gereği hissettim ve arabamda şu anda 48000 km de.yaklaşık 45000 km eder halada alt takımı sağlam aracın ve ayrıca takırtı tukurtu hiç bir seste yok.grande puntolara nazaran çok çok iyi çıktı alt takımı arabanın.hatta izmir ekibine sorarsanız tecrübe eden gp cilerde mevcut mesela genius engin abi bizzat test etmiştir arabamı.ne bir ses nede lastik sesi alır arabam içeriye...

yani konumuzdan sapmayalım.arabanın alçak olması elbette araba ve yürüyeni için zararlı.(yürüyen derken neler mesela,z rotları,direksiyon kutusu,alt salıncaklar amortisörler ,direksiyon kutusu,tekerlek rulmanları.)bu alçaltma işlemi direk ömür kısaltma yolunda birebir.ama şuda bir gerçekki arkadaşlar az bir şeyde şans işi bu işler.bozulmayınca bozulmuyor.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Berk VAROL
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BER 86

Murat senin araç da GP değil mi? Avatarda bir Albea resmi var, yazında "grande puntolara nazaran" demişsin, avatarın altında rock siyah bir fire'ın olduğu yazıyor. Kafam karıştı

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

3.5 cm yaylarımı 19.000 kmde taktırdım. şimdi 41.500de. 22000 km olmuş we hiç bir sıkıntım yok.sadece sap ön amortisörün beyaz bir takozu war üstünde plastik, sert bir darbede tablasına çarparak kırılmış ( zaten korumak amaçlı bir parça başka işlewi yok) onu da 30 ytl işçilikle değiştirttim

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Bende yaylarımı yaklaşık 11 aydır kullanıyorum ve 10.000 km yaptım daha dün çıkardım,arabada hiçbişey yok..

murat değirmenci
    muratde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    35 BYZ 84
    Edilen teşekkür: 124

Alıntı berk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat senin araç da GP değil mi? Avatarda bir Albea resmi var, yazında "grande puntolara nazaran" demişsin, avatarın altında rock siyah bir fire'ın olduğu yazıyor. Kafam karıştı
    evet kardeşim bir tane kullandığım işyerinin var siyah birde şahsi albeam var.alea mercedes kalıyor ondan bahsetmek istedim.albea da anlattığım olaylar.kral gibi gidiyor.hatta gündüz grandede rahatsız oluyorum akşamları iple çekiyorum arabama bineyim diye.

çağatay bayraktar
    cgty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 BC 2556
    Edilen teşekkür: 63

aracın garantisinide 5 sene yaptık... nasıl olacak bu yay işi çok merak ediyorum ve anladığım kadarıyla servisler bunu asla görmezden gelmezler..................

bora turan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308

Dikkat

Alıntı cgty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracın garantisinide 5 sene yaptık... nasıl olacak bu yay işi çok merak ediyorum ve anladığım kadarıyla servisler bunu asla görmezden gelmezler..................
    Çağataycım bu garanti konusunda birisi ciddi anlamda senin gözünü korkutmuş anlaşılan

Ben 1 yıldır yayla geziyorum ve garanti dışı değilim

Berk VAROL
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BER 86

Alıntı muratde Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet kardeşim bir tane kullandığım işyerinin var siyah birde şahsi albeam var.alea mercedes kalıyor ondan bahsetmek istedim.albea da anlattığım olaylar.kral gibi gidiyor.hatta gündüz grandede rahatsız oluyorum akşamları iple çekiyorum arabama bineyim diye.
    Murat kardeşim durumlarımız tam ters. Ben şirket aracı Albea Sole Multijet kullanıyorum, şahsi aracım ise GP. Ve sanırım zevklerimiz de tam ters, akşam olsa da GP'ye binsem diyorum ben de sürekli

Bora, 5 cm için baya bi gözümü korkutmuşlardı ama sen 10.000 km yapmışsın bile! Ben de mi 5 düşünsem acaba....?

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Adı Soyadı
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı tempesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çağataycım bu garanti konusunda birisi ciddi anlamda senin gözünü korkutmuş anlaşılan

Ben 1 yıldır yayla geziyorum ve garanti dışı değilim
    bora haklı garanti seni çok kısıtlamasın yeterki uygun kılıfı bul.

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

ewet ben de garanti dışına çıkmadım. yaylar garanti kapsamında değişti

Adı Soyadı
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

neyse artık bizede öğretirsiniz garantı kapsamı içinde nasılllllll kalınıyor tecrübelerinizi alıcaz.

bora turan
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308

Bilgilendirme Konusu

Alıntı berk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Murat kardeşim durumlarımız tam ters. Ben şirket aracı Albea Sole Multijet kullanıyorum, şahsi aracım ise GP. Ve sanırım zevklerimiz de tam ters, akşam olsa da GP'ye binsem diyorum ben de sürekli

Bora, 5 cm için baya bi gözümü korkutmuşlardı ama sen 10.000 km yapmışsın bile! Ben de mi 5 düşünsem acaba....?
    Bence düşünmelisin ben patates tarlası gibi çukurlarla dolu Ankara'da tam 1 yıl boyunca kullandım ve hiçbir zararını da görmedim...(özen göstermek kaydıyla tabii ki)

Alıntı KaMiKaZe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bora haklı garanti seni çok kısıtlamasın yeterki uygun kılıfı bul.
    Orhan ; bunun bir kılıfı flan yok kesinlikle yani servisine göre değişir bu durum ama sanırım yayların bağlantılı olduğu her arızada (örneğin z rot takımı,körük,süspansiyon veya alt takım vs vs) garanti dışı kalırsın,onun dışında garantini hiçbir şekilde etkilemez..

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

ben sanki hiç yaylarım değişmemiş gibi aynen garanti kapsamı altındayım. yayların etkisinin olduğu yerler de garanti altında. serwisin beni iyi tanıması we arabamı ne kadar titiz kullandığımı bilmesinin faydası war tabii ki bu anlaşmada

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon