18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Sis farı için led - beyaz halojen önerisi

Ayhan Hızarcı
    Han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 123

Standart Sis farı için led - beyaz halojen önerisi

merhaba arkadaşlar aracımın gündüz farları ve kısa uzun farlarını led yapmaya karar verdim.H4 farlarda kendinden soğutmalı led alıp direk takacağım gündüz farları içinde mercekli t10 led alıp soğutuculu arıza ışığı yakmayan modül kullanarak kesme biçme olmadan uygulamasını yapacağım.Yanlız sis farları konusunda biraz bilgisizim ne tip ampul kullanılıyor? led taksam arıza modülü gerekirmi gerekmezmi? yılda toplasan 2 saat kullanmadığım sislere led takmaya gerek varmı? beyaz halojen ampul yeterli olurmu daha önce uygulayan arkadaşlar yorum yaparsanız memnun olurum teşekkürler.

gündüz farı ve H4 farlar için bilgilendirme konusunda desteğini esirgemeyen volkan1065 (PUNTOCU) isimli arkadaşımıza teşekkür ederim.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: sis farı için led - beyaz halojen önerisi

Rica ederim.

Yalnız Gündüz farları T10 değil T20 dir. Sen far içindeki Park ampüllerini sormuştun onlar T10 dur. Onlara mercekli T10 Led alırsan güzel durur. Gündüz farlarının ampüllerinide turuncu camlı halojen yaparsan çok şık ve güzel duruyor.

Onun dışında farların beyaz olduğu için olası bir durumdaiç anadolu karadeniz gibi yerlere yolculuğun olursa bu esneda kar sis gibi yol durumlarına kalırsan sis lambaları lazım. Beyaz ışıklar sis ve karda seni yolda bırakır. Mersin gibi bir yerde hepsini beyaz kullan en fazla yağmurlu kavada biraz sorun olur.

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

aynen hocam yanlış yazmışım düzeltme için teşekkürler.Memleket sinop ama aracımla gidersem genelde temmuz ağustos aylarını tercih ediyorum mersin şartlarındada sis daha önce hiç görmedim çok olsa yağmur yağar o zaman sisler için beyaz halojen alıp takayım.

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

volkan hocam birde sis farları hangi tip ampul

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Grande punto : H1
    Punto Evo kasa ve sonraları :H11

6. Bu mesajı için 2 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

küçük bir araştırma yaptımda H1 beyaz halojen ampul çift olarak 50 tlden aşağı yok ,osram yada philips piyasanın en iyileri zannedersem ikisinden birini alıcam artık

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Kısaca bu led olayı için bilgler vereyim.

-Punto araçlarda Far uzun kısa tip H4 olarak geçer. Arızalndığı zaman yada LED H4 takıtığınız zaman arıza ışığı yakmaz.
    -Far içindeki park ampulu T10 dipsiz ampuldür. Bir çok araçtada aynıdır. Arızalndığı zaman yada LED takıldığında arıza ışığı yakar.
    -Gündür farı ampulu T20 Tek duy dipsiz ampüldür. Arızalandığı zaman arıza ışığı yakar.
    - Sis labaları Grande kasalarda H1 Evo vb kasalarda H11 modeldir. Arıza ığığı yakmaz.
    - Plaka ampülleri T10 dipsiz ampüldür. Arızalandığı zaman ve led takıldığı zaman arıza ışığı yakar.

Park -Plaka ve Gündüz farlarını LED yapacak arkadaşlar ya wat değeri yüksek led alacak yada Arıza giderici decoder dediğimiz metal dirençlerden alıp paralel bağlantı yapacak.

Gelelim H4 ampülü LED yapmaya. H4 sistemde uzun kısa bir olduğu için aslında şanslıyız. Yalnız alacağınız LED ampüllerde Cree-COb-Lineer led gibi modeller var. Bazısı çok ısınıyor bazısı Cok güzçlü yanıyor. Ben kendim Lineer tip kullanıyorum . Cob yada Creee chip olanlar daha çok ışık verdiği söyleniyor.

LED ampüldeki Lümen - Watt değeri önemlidir. 12000 lümen 60 Watt ile 9600 Lümen 90 watt arasında çok fark var. Bu konuları çok iyi araştırmak bilmek gerekiyor. Özellikle 12000 lümen yazanlarda toplam lümen değeri ile toplam watt değeri yazar. 12000 Yazan bir LED ampülün H11 modelini alırsanız gelenLED üzerinde 6000 Lümen 40 Watt yazar. H4 de aslında durum aynıdır. Kısa 6000 Lümen Uzun 6000 Lümen 40+40 : 80 watt olarka toplam değerler çıkar. LED ampüllerde soğutma çok önemli genelde FAn ve Soğutucu Tel folyo ile LED ampüllerde soğutma yapılıyor. Puntolarda Far tipi arka kapaklı olduğu için ben Folyo soğutmalıyı öneririm. Çünkü kapalı ortamda fan gerekli soğutmayı iyi yapamyıcak gerekli sürkülasyon olmayacak. Fanlı olarak uzun süreli kullananarda var.
    Sormak isteyenlere yine gerekli cevapları veririm. yaklaşık 2-3 aydır bu far ledleri ile uğraşıyorum beya bir deneyim oldu. Diğer plaka ve parklarla ilgili deneyim yapmıştık ama maalesef led ler cok uzun ömürlü değil. Bir kaç adet aldığım led hala çalışır durumda ama onlardan artık bulamıyorum.

9. Bu mesajı için 6 kişi volkan1065'ye teşekkür etti:

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

kelimenin tam anlamıyla arşivlik bilgiler teşekkürler volkan bey merak edilen bir konuya açıklık getirdiniz.

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Volkan Hocam bilgiler altın değerinde,kopyalayıp telefona kaydettim,illa lazım olur diye.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kısaca bu led olayı için bilgler vereyim.

-Punto araçlarda Far uzun kısa tip H4 olarak geçer. Arızalndığı zaman yada LED H4 takıtığınız zaman arıza ışığı yakmaz.
    -Far içindeki park ampulu T10 dipsiz ampuldür. Bir çok araçtada aynıdır. Arızalndığı zaman yada LED takıldığında arıza ışığı yakar.
    -Gündür farı ampulu T20 Tek duy dipsiz ampüldür. Arızalandığı zaman arıza ışığı yakar.
    - Sis labaları Grande kasalarda H1 Evo vb kasalarda H11 modeldir. Arıza ığığı yakmaz.
    - Plaka ampülleri T10 dipsiz ampüldür. Arızalandığı zaman ve led takıldığı zaman arıza ışığı yakar.

Park -Plaka ve Gündüz farlarını LED yapacak arkadaşlar ya wat değeri yüksek led alacak yada Arıza giderici decoder dediğimiz metal dirençlerden alıp paralel bağlantı yapacak.

Gelelim H4 ampülü LED yapmaya. H4 sistemde uzun kısa bir olduğu için aslında şanslıyız. Yalnız alacağınız LED ampüllerde Cree-COb-Lineer led gibi modeller var. Bazısı çok ısınıyor bazısı Cok güzçlü yanıyor. Ben kendim Lineer tip kullanıyorum . Cob yada Creee chip olanlar daha çok ışık verdiği söyleniyor.

LED ampüldeki Lümen - Watt değeri önemlidir. 12000 lümen 60 Watt ile 9600 Lümen 90 watt arasında çok fark var. Bu konuları çok iyi araştırmak bilmek gerekiyor. Özellikle 12000 lümen yazanlarda toplam lümen değeri ile toplam watt değeri yazar. 12000 Yazan bir LED ampülün H11 modelini alırsanız gelenLED üzerinde 6000 Lümen 40 Watt yazar. H4 de aslında durum aynıdır. Kısa 6000 Lümen Uzun 6000 Lümen 40+40 : 80 watt olarka toplam değerler çıkar. LED ampüllerde soğutma çok önemli genelde FAn ve Soğutucu Tel folyo ile LED ampüllerde soğutma yapılıyor. Puntolarda Far tipi arka kapaklı olduğu için ben Folyo soğutmalıyı öneririm. Çünkü kapalı ortamda fan gerekli soğutmayı iyi yapamyıcak gerekli sürkülasyon olmayacak. Fanlı olarak uzun süreli kullananarda var.
    Sormak isteyenlere yine gerekli cevapları veririm. yaklaşık 2-3 aydır bu far ledleri ile uğraşıyorum beya bir deneyim oldu. Diğer plaka ve parklarla ilgili deneyim yapmıştık ama maalesef led ler cok uzun ömürlü değil. Bir kaç adet aldığım led hala çalışır durumda ama onlardan artık bulamıyorum.
    Bilgiler için çok teşekkürler. İç aydınlatmadaki (tavan, torpido, bagaj) led arıza yakma durumu hakkında bilginiz var mı? Başka bir konuda t10 led deneyimleri hakkında bilgi vermişsiniz. Aynı yerden iç aydınlatmalar için led alıp denemek istiyorum

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı cmhrky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgiler için çok teşekkürler. İç aydınlatmadaki (tavan, torpido, bagaj) led arıza yakma durumu hakkında bilginiz var mı? Başka bir konuda t10 led deneyimleri hakkında bilgi vermişsiniz. Aynı yerden iç aydınlatmalar için led alıp denemek istiyorum
    onlar arıza yakmaz. istediğin gibi değişim yapabilirsin.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

Standart Cevap: Sis farı için led - beyaz halojen önerisi

iç aydınlatmalara istediğin ledi takabilirsin kendim ve 2 arkadaşımın daha punto aracında ayak altı aydınlatma,tavan,torpido,vites boşluğu ve bagaj olmak üzere toplamda 7-10 adet arası led var ve hepsi 3lü ledler sıkıntısız kullanıyoruz.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

İç ledlerde herhangi bir arıza ışığı yakmaz. Yalnız bazı led lerde tavan lambasinda kapıyı kapatmaniza rağmen çok zayıf sekikde ışık verme olabiliyor. Tabi bu genelde gece karanlık ortamda belli oluyor. Her ledde olmuyor nadiren oluşan bir durumdur.

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cumhur Kaya KURTOĞLU
    cmhrky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Aldığım ledleri deneyip yazarım. Alacak arkadaşların işine yarar.

Halil iCE
    Grande Punto’Cu Halilice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 6

Niken H1 şimşek far al sis kapakları oturmuyor ama Murat far kapağı takıyor elektrikçi su vs almıyor parlaklık ise çok güzel
    "Korkaklıkta ar, ileri atılmakta şeref ve itibar vardir. Halbuki insan korkmakla kaderinden kurtulamaz "
    Hz Muhammed (s.a.v)

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

Aliexpressten aldım 1 haftaya kadar gelir murat kapağı takıyor usta derken murat 131 den mi bahsediyorsunuz

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Alıntı Han Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aliexpressten aldım 1 haftaya kadar gelir murat kapağı takıyor usta derken murat 131 den mi bahsediyorsunuz
    valla denemek lazım 124-125-131 farketmez. bizdeki kapak bunlardan hangisiyle uyumluysa bakmakta fayda var. orjinal bir fikir.

Ayhan Hızarcı
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Granit Gri

arkadaşlar herkeze merhaba dün edll nickli süleyman abi johnsnow nickli doğukan kardeşim ve ben el birliğiyle araçlarımızın sis lambalarının ampullerini led ile değiştirdik aracı evo tipi yuvarlak sis farı olan arkadaşlar için işlem çok zor değil yıldız tornavida ile olay çözülüyor gel gelelim grande punto için işler o kadarda basit değil.aracı kriko ile kaldırıp altına girdim ve sis farlarının arka kapaklarını açtım far ampulu ve far gövdesini tutan bir tel var teli çıkarıp ampulu söktüm fakat led ampul o yuvaya hiçbir şekilde oturmadı uzun uğraşlar sonucu sis farı araç üzerinde iken montajı yapamayacağımızı anladık ve sis farlarını söktük.farlar dışarda iken çalışmak daha kolay ve en azından olay mahali gözünüzün önünde olduğu için mantık yürütebiliyorsunuz ufak tefek ayarlamalar ile led ampulleri sislere monte etmeyi başardık arka kapaklar kapanmadı onlar içinde sanayiden murat 131 far kapağı bulduk onları yapıştırıp elektrik bağlantılarını elden geçirip montajını yaptık.anlatması kolay yapması zahmetli yapacak olan arkadaşlar sorusu olan olursa detaylı bilgi verebilirim.