Sayfa 1/3 123 SonSon
54 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Hanıma Şöförlük Öğretme

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Standart Hanıma Şöförlük Öğretme

Arkadaşlar bi yardım edin.

Eşimin 2004 den beri ehliyeti var. Bu arada hiç kendi arabası olmadı. Birlikte aldığımız ilk arabada (Peugeot 106 Quick) biraz kullanmaya çalıştı. Bir Buçuk sene kadar o arabada öğretmeye çalıştım. Şimdi de GP de öğretmeye çalışıyorum ve inanın nerde yanlış yapıyorum bilmiyorum. Bi türlü öğretemedim hatuna araba sürmeyi. Kesin diyorum öğretme yöntemimde bi hata var.

Öncelikle, problem paniklemesi ve sol koltukta oturmanın verdği gerginliği yol boyunca koruması. 10 m önde bi adamın fren lambası yansa zınk diye duruyoruz resmen. Sonra bi bağlantıdan yola çıkacaksak 200 m lik bi alanda araba olmamasını bekliyor. (Tabi arkamızdakiler her zaman o kadar sabırlı beklemiyor )Vites değiştirmek ona çok gereksiz ve dikkat dağıtıcı geliyor.

Benim öğretme yöntemim şöyle ;
    İlk bir kaç kez ani şeylerde bende ani olarak şunu yap bunu yap diye yüksek sesle söyleyince kızın direk olarak "out of service" vaziyetine girdiğini gördükten sonra sağ koltukta olabildiğince nazik ve sabırlı olmaya gayret ediyorum. Ev İçerenköy'de mahalle arasında. Genelde Maltepe'ye annelere falan giderken akşam trafiği almaktan korkuyor dönerken gece gece güzel güzel getiriyor eve. Ben sadece yanda sağ aynayı kendime ayarlayıp . Sola geç sağa geç vites at gibi uyarılar yapıyorum. Ama ne zaman trafiğe soksam kızın basireti bağlanıyor. Eli ayağı tutuluyor. Arabayı sürmekle o kadar ilgili ki bi türlü kendini yola veremiyor. Standart kız hastalığı olarak kafayı direksiyona yaklaştırıp sürüyor. Anlayacağınız arabada rahat değil.

Eski arabada açıkçası pek sallamıyodum. Vurursa kasko var yaptırırız. Zaten arabanın 3-4 yeri boyanmış olur bize 5-6 bişiy olmaz diyodum ama GP de arabanın satış değerini durup dururken 1-2.000 düşürmeye gerek yok diye düşünüyorum. Her ne kadar kasko olsa da. Geçen bi u dönüşü vakamız oldu. Yine bi iki dakika dönüşte bekleyip (mahalle arası) arkadakileri çatlatıp yol boş olduğunda yola girmişti. Ama direksiyonu tam çevirdiğinden toplaması kolay olmadı. Yola girdikten sonra sola doğru (Orta tretuvara) gitmeye devam ettik. Bu arada arkadaki kornaya bastı bizim kız iyice panik. Ben atladım direksiyonu toplayayım diye o zaman bişiy farkettim kız öyle bi asılmış ki direksiyona çeviremedim resmen . Yani kitlemiş elleri. Yuh dedim. Vel hasıl. Bu hadise bize sadece bi jant kapağına maloldu ama ortada tretuvar olmasaydı da karşı şeride çıkardık.

Anlatmak istediğim; Yolda panik yapan, arabanın kontrolüne alışamayan bi "kıza" nasıl araba sürmeyi öğretirim. (Benim şimdiki planım misal izmit'e falan giderken evden çıkıp oraya varana kadar kendisine bırakıp hiç karışmamak. Sorumluluk alıp uzun süre koltuktan kalkmadan kalırsa yola ve arabaya iyice alışır heralde) Bi yardım ediverin ....

Kaan Kaya
    AWD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 KK **6
    Edilen teşekkür: 4

bence hiç kasma gökhan sen kullanmaya dewam et en iyi tavsiye bu olur sana verebileceğim
    Demon Driver |Damien|

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Valla dostum zor bi işe kalkışmışsın. Ben de çok denedim ama olmadı. Pes ettim yani. Hele bunu hayatta vermem. Şöyle 3-5 milyarlık bi araba alıp onda öğretirsem olabilir.

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Dostum, işin zor be :icon_lol:

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok

Abicim bende bazen banane diyorum ama sağa sola bi yere gittiğimizde o pek içki içmiyor. Ben içicem içemiyorum bu sefer. Benim 200 promil halim daha çok güven veriyor çünkü. Geçenlerde feci akşamdan kalmış bi halde kullanmak zorunda kaldım. (Alkollü değildim ama feci baş ağrısı vardı.) vereyim dedim hatuna, sabahın 11 i cumartesi E-5 kilit tabi. Kortu almadı. O baş ağrısıyla bi de araba kullandık. Sakat işler bunlar. Yoksa bence de en iyi kadın trafikte olmayandır

Oruç Yılmaz
    (diğer bir) 2 teker üye unik06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 342

bence.pazar yeri gibi boş ve geniş bir yer bulup, sabah çook erken saatlerde talime çıkarman lazım

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yoksa bence de en iyi kadın trafikte olmayandır
    Amann, forumda bayan üyeler de var, kızarlar sana :icon_rolleyes:

Kadir K.
    kadoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178
    Edilen teşekkür: 436

dostum bende ehliyeti 2000 de almıştım ama geçen ağustosa kadar hep nüfus cüzdanı olarak kullandım ehliyeti, arabayı alınca benim kayınço sağolsun bir kaç kez trafiğe kapalı alanda çalıştırdı ilk başda bende eşin gibi çok heyecanlıydım hatalar yaptım sonra gece geç saatte 2 kez beraber çıktık, 3.de cesareti toplayıp yanlız çıktım velhasıl o gün alıştım, burada senin ona vereceğin güven çok önemli kendimden biliyorum öğreten kişi ne kadar agresif olursa o kadar hata yapıyosun, kanımca eşinin en büyük sıkıntısı heyecan ve kendine güven ama bir gerçek da var ki, trafikte bazen bizde yapıyoruz belki önümüzdekini hiç düşünmüyoruz basıyoruz kornaya acemiyse, bide kendine güvenmiyorsa, trafikte panikliyor tabi ondan sonra olan oluyor tabii.

Valla abicim işin gerçekten çok zor nacizane tavsiyem ona öncelikle güven aşıla, şimdi benim hanımda ehliyet alıcam diye tutturdu sen bunları yazdıktan sonra bende kara kara düşünmeye başladım valla :icon_confused:

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Misafir2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 313

ah kardeşım ah aynı dert benım başımdada var kafayı yıyıorum valla ne olur bır yöntem bulursan banada acılen haber ver

Deniz K
    uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

bu iş zor, bende beceremedim,ehliyeti olmasına karşın bir sürücü kursuyla görüşmeyi düşünüyorum.

İbrahim Kıvanç CİHAN
    Emekli Moderator İbrahimKC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1537

Durun ya ne yaptınız. Bende yakında başlıyacam derslere. oy anam oy..
    Birçok şey bilirim ama en iyi bildiğim şey Haddimdir...

Deniz K
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Beyaz

hakkatten işin zor dostum,ben stres yaptıkça hanım da panik yapıp eli ayağına dolaşınca bu iş olmuyor,ne de olsa tecrübe zamanınıza ve arabanıza yazık etmeyin, bir kursla görüşün derim.
    Konu uzman tarafından (06/02/2007 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.

Kadir K.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178

oy oy oyy dökülün bakalım kurtları hanımlar bi girerse bu siteye akşam yatacak yer ararız valla

Deniz K
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Beyaz

valla biz o işleri aştık sayılır,hanımın net'e girmesine gerek yok,isterseniz çağırıp kendisine tekrar edeyim.

Rengi
    Yok

Ses yükseltmeme işine oldukça dikkat ediyorum. Misal geçen gün olan jant kapağına mal olan hadisede gık demedim. (Ki sadece jant kapağıyla sıyırdığımızı düşünmüyordum). Baktım titremeye başladı bi 100 mt. ilerde durdurdum. Bi kenarda dörtleri yaktı bekledik. Bana vermek istedi almadım. Sakinleşti ve sonra içerenköyden küçükyalı sahile kuaförüne kadar kazasız belasız götürdü.

Ben hep trafikte öğretmeye çalıştım acaba ondan mı oldu. Yoksa Unik in deiği gibi boş arazi testleri mi yapsak. Ama arabayı kaldırmak durdurmak hadisesinde problemi de yok gibi. Boş arazide kaplan kesilir eminim. Du bakalım.

Oruç Yılmaz
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Alıntı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ses yükseltmeme işine oldukça dikkat ediyorum. Misal geçen gün olan jant kapağına mal olan hadisede gık demedim. (Ki sadece jant kapağıyla sıyırdığımızı düşünmüyordum). Baktım titremeye başladı bi 100 mt. ilerde durdurdum. Bi kenarda dörtleri yaktı bekledik. Bana vermek istedi almadım. Sakinleşti ve sonra içerenköyden küçükyalı sahile kuaförüne kadar kazasız belasız götürdü.

Ben hep trafikte öğretmeye çalıştım acaba ondan mı oldu. Yoksa Unik in deiği gibi boş arazi testleri mi yapsak. Ama arabayı kaldırmak durdurmak hadisesinde problemi de yok gibi. Boş arazide kaplan kesilir eminim. Du bakalım.
    bana kalırsa, boş araziin esprisi kendine güven ve kokpite alışmayı kolaylaştırmasıdır

bende öyle öğrenmiştim 17 yaşımdayken
    yani bende işe yaramıştı 8O

Kadir K.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 ** 0178

önce boş arazi testi yaptır abicim sen, sonrada benim yaptığım gibi ya gece yada pazar sabahı filan boş trafikte kullandır yavaş yavaş atar heyecanı dediğin gibi durdurup kaldırmada problemi yoksa tamamen güven ve trafiğe alışmada problem var demektir. Bide arabaya, yanından geçen araçlara ve trafiğe alışmak bakımından birlikte uzun yolda çözüm olabilir bende bir kez çıktım uzun yola çok da faydasını gördüm.

Oruç Yılmaz
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

haa..sabahları olabildiğince erken gidin bence!!

yani..saat 7 - 8 suları mesela.

A. K.
    nasrettinhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

SARHOŞTAN KOCA
    KOCADAN HOCA OLMAZ.!!!!!

Tecrübeyle sabittir....

ercan h
    searchandrescue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 az 8796
    Edilen teşekkür: 11

tek çözüm yolu tek başına trafiğe çıkmasını sağlamak
    Fire Active 1.4 8V 77Bg.

Sayfa 1/3 123 SonSon