20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 1.3 mjet 75 hp dynamic gp ilk izlenimlerim

Hakan Yılmaz
    hakyil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 5

Standart 1.3 mjet 75 hp dynamic gp ilk izlenimlerim

İlk olarak şunu söylemek istiyorum daha önce dizel araba kullanmamıştım ilk dizelim olduğu için dizel de acemiyim diyebilirim.

Yakıt olarak şehir içi 6,5 'larda bir yakıt ortalaması oluştu. Zannedersem bu yakıt ortalaması km ilerledikçe normale dönecek. Fakat hakikaten bu rakamlar bile benzinli araçların çok altında. Benzinli alıp gaza basmaktan korkmaktansa dizel alıp biraz ses olayına katlanmak daha doğru gibi..

Vites olayında ise benzinlide hiç düşünmediğim devir olayına dizelde biraz dikkat etmek gerektiğini anladım. Eğer araç devirden düşerse performans çok düşüyor.

- Burada bir sorum var 1. vitesten 2. vitese geçtiğimde arabada bir silkelenme oluyor. Acaba deviri doğru ayarlamadığımdan mıdır bilemiyorum ? -

Bozuk zeminde içeriye ses girme olayında gp nin başarılı olduğunu düşünüyorum.

Müzik ses düzeni vasat.

Araçla dar mesafelerde dönüşte zorlanılıyor. Bazı yerlerde geri vites yapıp düzeltme gerekiyor.

120-130 km ye kadar otobanda sürüş keyfine diyecek yok. Hakikaten sürüş anında insana zevk veren bir araç.

Direksiyonunda zannedersem bütün modellerde standart city fonksiyonu var ve park ederken müthiş kolaylık sağlıyor.

Yan aynalar geniş yapılmış ve bir kamyon şöförü kadar geniş görüş alanına sahip.

Yağışlı havalar olduğu için buğu olayına da değineceğim. Malesef araç fazla buğulanıyor fakat aynı oranda çözümü de mükemmel denecek derecede iyi benim araç otomatik klima manuel lerini bilmiyorum ama buğuyu hızlı bir şekilde çözüyor.

Silecekler 1 defada çok iyi temizliyor ve maksimum alanı temizliyor ön cam için konuşuyorum arka camda biraz alan düşük. Silecek suyu cama maksimum şekilde püskürtüyor bu da hoşuma gitti.

Bagaj yok denecek kadar küçük koltukları çok yatırıp kaldıracaz öyleye benziyor.

Yol bilgisayarının 2 tane olması da hoşuma gitti. Yani iki ayrı ölçüm yapılabiliyor.

Direksiyondan kumanda müzik sistemine alışamadım. Eksiklik bende mi bilmiyorum kullanışsız geldi.

Emniyet kemeri ikaz sistemi tam bir facia. Gerçekten sinir bozucu kemer takmaya özen gösteren biriyim ama park yeri ararkende kemer takmak istemiyorum doğrusu bu yüzden devreden çıkartıcam. Sesi de çok iğrenç derecede yüksek ve sinir bozuyor. Bu arada bir soru yolcuyu sensörlemi görüyor onu anlamadım ?

Vites geçişlerinde biraz zorlanıyorum heralde yeni olduğundan olsa gerek...

Şimdilik bu kadar, dikkatimi çeken başka şeyler de olursa ayrıca eklerim.

2. Bu mesajı için 5 kişi hakyil'ye teşekkür etti:

ERCan Bütün
    ERC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 336

hayirli olsn araciniz... Araçla dar mesafelerde dönüşte zorlanılıyor. Bazı yerlerde geri vites yapıp düzeltme gerekiyor.bu ne demek anlamadim aciklarmisiniz...
    Forever DJ Tiestooooooooooooooo...absolutely Trance dj in the universe...

Ogulcan ÖĞÜT
    Ogulcan.Öğüt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Karabük
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    78 SK 363
    Edilen teşekkür: 417

Ses düzenin mükemmel oldugunu düyüşünüyorum bzde peugeot ve toyota var onlardan cookk daha mkemmel ses veriyor tbi kendi görüşüm

Hakan Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı ERC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayirli olsn araciniz... Araçla dar mesafelerde dönüşte zorlanılıyor. Bazı yerlerde geri vites yapıp düzeltme gerekiyor.bu ne demek anlamadim aciklarmisiniz...

Örneğin sokak başlarında araç biraz dönüşe engel olacak şekilde park edilmişse dönmekte zorlanabiliyorsun. Yani dönüş çapımı ne deniyor ona o düşük heralde. Ayrıca bunlara ek arkada sürtme yapmaya açık.

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Aracınız hayırlı olsun...
    Daha önce kullandığınız aracın dönme yarıçapı daha fak ise böyle hissetmeniz normal..Ama genel olarak sınıfına göre dönüş çapı kısa bile sayılabilir...
    Kullanımı zaten sizin de söylediğiniz gibi keyifli...77 bg ile bile Erdek'te boş sokaklarda hızlanması keyifli...95 bg hatta 120 bg. olanını düşünemiyorum bile
    Dizel testi yaptığımda beni sadece kalkışta ağır olması kötü etkilemişti..Ama kullandıkça devrine alışıp çok keyif alanları okudum forumda...Hatta kalkışı ağır dediğim 75 bglik dizel ile benim 77bgigeçen çok kişi çıkar tahminen...

ERCan Bütün
    ERC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 336

Alıntı hakyil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Örneğin sokak başlarında araç biraz dönüşe engel olacak şekilde park edilmişse dönmekte zorlanabiliyorsun. Yani dönüş çapımı ne deniyor ona o düşük heralde. Ayrıca bunlara ek arkada sürtme yapmaya açık.
    dediginiz olay direksiyon turu diye tabir edilen mekanik bir olay ama ben turunu beyeniyorum...
    Forever DJ Tiestooooooooooooooo...absolutely Trance dj in the universe...

M G
    SORMA_NEDEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

aracım süper şöyle böyle demeden herşeyi objektif olarak iyi ve kötü gördüklerinle anlattığın için gerçekten yürekten tşk ederim..3-5 güne aynı aracı düşünüyordum etkili oldu bu anlatımın benim için..

bu arada tabiki Allah ın izniyle mutlu ve kazasız sürüşler dilerim sana ve tüm arkadaşlarıma..
    Konu anvil tarafından (22/12/2008 Saat 09:48 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

hayırlı olsun
    vites geçişleri geçrekten biraz alışkanlık gerektiyor biçok araca göre biraz daha kemikli ama zamanla alışcağınıza eminim

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Aracınız hayırlı olsun. Yapmış olduğunuz yorumlara benim eklemelerim şu şekilde:
    Dizelde yakıt düşüşü aslında km yapmaktan ziyade arabayı kullanmaya alışmakla ilintili. 6,5 litrelik ortalamanız inse inse en fazla 0,2 litre daha iner motor tam kendini bulunca. Ama hantallık konusu ilk zamanlardan 20 binlere yaklaştıkça iyice düzeliyor. Müzik sistemi birçok orjinal sisteme göre daha başarılı aslında. Fakat elbette sonradan yapılma bir sistem kadar iyi olmayacaktır. Buna rağmen 4 hoparlör ve temiz bir sesi var. Dar alanlarda manevra yapmak gerçekten bahsettiğiniz gibi kolay değil. Biraz hantal denebilir. Bozuk zeminlerdeki içeri ses alma olayı ise maalesef çok zayıf. Bu konudaki "başarılı" yorumunuzu bir de uzun yol seyahatiniz sonrasında tekrar gözden geçirin.
    Havalandırma buğu çözme açısından çok başarılı olsa da, birçok arabaya göre fan ın üfleme şiddeti zayıf kalıyor. Örneğin %75 üfleme hızı bazı arabaların %30-40 larına denk geliyor. Aynaların görüş alanı dediğiniz gibi oldukça geniş fakat keşke bir de ölü nokta için de bir bölüm olsaymış iyi olurmuş.

Aracınızı tekrar güle güle kullanmanızı dilerim.

Hakan Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Fuzuli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınız hayırlı olsun...
    Daha önce kullandığınız aracın dönme yarıçapı daha fak ise böyle hissetmeniz normal..Ama genel olarak sınıfına göre dönüş çapı kısa bile sayılabilir...
    Kullanımı zaten sizin de söylediğiniz gibi keyifli...77 bg ile bile Erdek'te boş sokaklarda hızlanması keyifli...95 bg hatta 120 bg. olanını düşünemiyorum bile
    Dizel testi yaptığımda beni sadece kalkışta ağır olması kötü etkilemişti..Ama kullandıkça devrine alışıp çok keyif alanları okudum forumda...Hatta kalkışı ağır dediğim 75 bglik dizel ile benim 77bgigeçen çok kişi çıkar tahminen...
    Teşekkür ederim

bu arada tabiki Allah ın izniyle mutlu ve kazasız sürüşler dilerim sana ve tüm arkadaşlarıma..
    Teşekkür ederim inşallah en kısa zamanda sende gönlündeki aracına kavuşursun..

hayırlı olsun
    vites geçişleri geçrekten biraz alışkanlık gerektiyor biçok araca göre biraz daha kemikli ama zamanla alışcağınıza eminim
    Teşekkür ederim

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınız hayırlı olsun. Yapmış olduğunuz yorumlara benim eklemelerim şu şekilde:
    Dizelde yakıt düşüşü aslında km yapmaktan ziyade arabayı kullanmaya alışmakla ilintili. 6,5 litrelik ortalamanız inse inse en fazla 0,2 litre daha iner motor tam kendini bulunca. Ama hantallık konusu ilk zamanlardan 20 binlere yaklaştıkça iyice düzeliyor. Müzik sistemi birçok orjinal sisteme göre daha başarılı aslında. Fakat elbette sonradan yapılma bir sistem kadar iyi olmayacaktır. Buna rağmen 4 hoparlör ve temiz bir sesi var. Dar alanlarda manevra yapmak gerçekten bahsettiğiniz gibi kolay değil. Biraz hantal denebilir. Bozuk zeminlerdeki içeri ses alma olayı ise maalesef çok zayıf. Bu konudaki "başarılı" yorumunuzu bir de uzun yol seyahatiniz sonrasında tekrar gözden geçirin.
    Havalandırma buğu çözme açısından çok başarılı olsa da, birçok arabaya göre fan ın üfleme şiddeti zayıf kalıyor. Örneğin %75 üfleme hızı bazı arabaların %30-40 larına denk geliyor. Aynaların görüş alanı dediğiniz gibi oldukça geniş fakat keşke bir de ölü nokta için de bir bölüm olsaymış iyi olurmuş.

Aracınızı tekrar güle güle kullanmanızı dilerim.
    Teşekkür ederim. Uzun yol için 120 ye çıkana kadar ses pek sorun yaratmıyor ondan sonra ses artıyor ama zannedersem bu kilometreden sonra ses sorunu olmayan bu segmentte araç yoktur. Benim bahsettiğim yollardaki yatay çizgilerin üzerinden geçerken veya bozuk zemindeki seslerdi bence başarılı.

Şakir Yalçın
    makineman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 92

Bu arada bir soru yolcuyu sensörlemi görüyor onu anlamadım ?
    Evet, yolcu koltuğunun altında ağırlık sensörü var. Yolcu olup olmadığını ordan anlıyor.

MEHMET ÖZDEMİR
    mehmet orcun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

selamaynı araç bende de var gayet güzel...
    ölü noktaya çözüm nasıl ortadan kalkar..
    bide kliması hemen ısıtmıyor nasıl kullanmalıyım soğuk havada

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Alıntı mehmet orcun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamaynı araç bende de var gayet güzel...
    ölü noktaya çözüm nasıl ortadan kalkar..
    bide kliması hemen ısıtmıyor nasıl kullanmalıyım soğuk havada
    Dizel motor yapısı gereği benzinli motorlara nazaran çok daha geç ısınır. Dolayısıyla kaloriferi de geç sıcak hava vermeye başlar. Isınana kadar aracı zorlamadan hırpalamadan itinayla kullanmanız gerekmektedir.

MEHMET ÖZDEMİR
    mehmet orcun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 1

yani araç çalıştıktan sonra kaç dakika sonra kaloriferi devreye sokmalıyım sizce

ayrıca kaç bindevirde vites değiştirmek aracım için daha sağlıklı olur...yakıt tasarrufu ve performans açısından
    Konu anvil tarafından (24/12/2008 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: Flood

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı mehmet orcun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani araç çalıştıktan sonra kaç dakika sonra kaloriferi devreye sokmalıyım sizce

ayrıca kaç bindevirde vites değiştirmek aracım için daha sağlıklı olur...yakıt tasarrufu ve performans açısından
    Mehmet, bu sıcaklığa, kullanım tarzına ve güzergaha göre değişir.Çok soğuk havalarda ve düz yolda motor geç ısınırken daha sıcak havalarda ve yoğun trafikte motor kolay ısınır.En güzeli hararet göstergesi normal seviyeye gelinceye kadar kaloriferi açmamak bence.

Motor soğukken, yaz ya da kış benzinli ya da dizel, fazla zorlanmamalı.Isınana kadar benim tavsiyem 2500d/d lar geçilmemeli.Daha sonra ise üst devirlere çıkılabilir.Tabi sürekli üst devirlerde kullanmak performans getirse de motor ömrü ve yakıt tasarrufu açısından zararlı olacaktır.Mjtlerin bence ideal devir aralığı 2000-3000 dir...

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

2. vitese geçişteki silkelenme yavaş vites geçişlerinde, yetersiz gaz pedalına basılınca yada uygun olmayan devirde vites değiştirilince ortaya çıkıyor.. 2500-3000 devir arası seri şekilde 2. vitese geçmelisiniz..
    dar alanlarda dönüş bence çok çok başarılı.. yalnız aracın burnunu görmediğimiz için alışana kadar zorluk çekilebiliyor ondan sonra city'ninde yardımıyla müthiş dönüşler yaparsınız..
    yakıt tüketimi biraz fazla sanırım kısa mesafe ve yüksek devir kullanımına bağlı..
    hayırlı olsun iyi günlerde kullan..

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

benim önceki aracım broadway dı ve puntonun dönüş çapı broadway ınkinden çok daha iyi olduğunu farketmiştim.

Erkan .
    EPKAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 ** ***
    Edilen teşekkür: 32

öncelikle aracın hayırlı olsun. kazasız belasız iyi günlerde kullan.
    ben de puntomu yeni aldım sayılır (yaklaşık 4,5 ay oldu)
    ben de senin yazdığın paralelde izlenimlerimi aktarayım.
    yakıt olarak 6,4-6,8 arasında değişiyor benimyakıtım. tabiki o an gittiğim kısa veya uzun mesafeye göre değişiyor. örneğin arabayı alır almaz didim e gitmiştim ve 4,5 lt yakmıştım.
    1. vitesten 2. vitese geçişte silkeleme hiç başıma gelmedi. (yada ben hissetmedim)
    bozuk zeminde içeri yol sesi konusunda maalesef sana katılamayacağım. özellikle metal mazgallaraın üzerinden geçerkenki ses çook çok kötü geliyor içeri (izmir) lastiklerden mi yoksa yalıtımdan mı bilmiyorum. lastikler michelin energy bu arada. (daha önceki arabamda -brava- hiç böyle sesler yoktu)
    120-130 km hızdaki sürüş keyfine ben 140-150 yide eklemek istiyorum (brava dan çok çok iyi bu arada.)
    emniyet kemer ikazı çok iyi bence sesi sayesinde kesinlikle unutmamamzı sağlıyor
    direksiyondan kumandalı müzik sisteminin tek eksiği ışığı.
    vites geçişleride bende çok problemsiz ve yumuşak.

bunların dışında kendi başıma gelen problemler şöyle
    ben arabayı aldıktan kısa süre sonra arka fiat logosu düştü servis 5 dkda yapıştırdı sorun halloldu.
    ama içeride her iki kapı direklerin içindende ses geliyor kuvvetli bir biçimde. ses örneğin alçak bir kaldırıma çıkarken bile geliyor hatta bazen frene kuvvetli basınca bile bir tık sesi geliyor direklerden. servise daha götürmedim inşallah hallolur.
    birde son olarak tüm gp kullanıcılarına sorum benim arabanın sağ-sol sinyal kolu baya sert sanki iki kademede açılıyormuş gibi ,acaba sizdede böyle mi yoksa sorun bendekinde mi?
    GP - 1.3 Multijet 75 Hp Dynamic - Titanyum Gri

Hakan Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı les Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. vitese geçişteki silkelenme yavaş vites geçişlerinde, yetersiz gaz pedalına basılınca yada uygun olmayan devirde vites değiştirilince ortaya çıkıyor.. 2500-3000 devir arası seri şekilde 2. vitese geçmelisiniz..
    dar alanlarda dönüş bence çok çok başarılı.. yalnız aracın burnunu görmediğimiz için alışana kadar zorluk çekilebiliyor ondan sonra city'ninde yardımıyla müthiş dönüşler yaparsınız..
    yakıt tüketimi biraz fazla sanırım kısa mesafe ve yüksek devir kullanımına bağlı..
    hayırlı olsun iyi günlerde kullan..
    Teşekkür ederim...

2. vitese geçişler düzeldi hiçbir problem yok hakkaten çok rahatsız ediyordu.

dönüşlere de alıştım sanırım yakıt tüketimi de 6,5 idi ve bu soğuk havalarda 6,7 sanırım normal havalarda biraz daha düşer

hüseyin öz
    KARA PİTON efsane19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 10

Mutlu

arkadaşın dediği gibi arka yan görüş biraz zor bizim araçalarda benim başıma da geldi bu sütme olayı onun için çok dikkatli olmak lazım...