Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon
107 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Araç Muayene ve Genel Hususlar Hakkındaki Yönetmelik

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Hafif de olsa bu numarayı hala çok saçma buluyorum.Motor no su yoksa bence polise haber versinler ve araçlarımız çalıntı muamelesi görüp çekilsin o zaman.

Ozan, madem araç muayenesi Avrupa Standardına kavuştu, bu motor no su nasıl problem olabiliyor hala bunu Tüvtürk Yetkililerine sormak lazım.Zaten hiçbir şeyi doğru yapmayı beceremiyoruz.Yarı düzen Avrupa yarı düzen şark al sana hafif kusur

2. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

dediğin gibi mantıklı değil tabii ancak bu şekilde açıklamışlar:

bir diğer sürekli vurguladıkları noktada bu kusurları TUVTURKun belirlediği değil tespit ettiği.
    burda esas sorun Ulaştırma Bakanlığı oluyo.

Aracımın Motor Numarası bulunamadı, servise yönlendirildim, neden ?

PERİYODİK MUAYENE’DE:
    Periyodik Araç Muayenesinde “Hafif Kusur”
    olarak degerlendirilmektedir ve sonuç olarak araç
    muayeneden geçmekte ve ikinci bir tekrar
    muayenesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu nedenle sizin
    için problem teskil etmez.

TESPiT VE EK 1 İÇİN
    Mutlaka görülmelidir. Motor no silikse, bulunamıyorsa ya da okunamıyorsa, TÜVTURK
    uzmanı emin olamıyorsa, tespit islemini gerçeklestirmez . Tespit yapılmıs sayılmaz.
    Neden Göremiyoruz ? Yurt dısında Motor No bir tespit unsuru olarak görülmediginden
    ötürü üretici firmalar motor numarasını gözle direkt olarak görülemeyecek yerlerin altına
    koymaktadırlar. Bu, numaraların bulunmasını zorlastırmaktadır. ve
    TÜVTURK, sadece gözle görülebilen noktalar için muayene yapmaktadır ve herhangi bir
    açma- sökme islemi yapma yetkimiz yoktur.
    Bu nedenle böyle bu araçlar yetkili servislere gönderilir
    Konu OzzY tarafından (26/02/2009 Saat 00:13 ) değiştirilmiştir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Benim anlamadığım şey, Tüvtürkün denetleme yaptığı maddeler eğer Avrupa Standartlarındaysa bu durumda motor no su önemsiz olmalı.Yok eğer kriterleri biz belirlediysek Tüvtürk e ne gerek vardı eski istasyonlarda eski yöntemle denetim devam etseydi o zaman...

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Neyi doğru yapıyoruz ki

bence bunlar kriterlere bakarken motor no önemli bişey baksınlar diyip eklemişlerdir listeye

komik bulduğum başka bir konu ise:

Gecikmelerinde %5 fazla ücret alıyorsunuz, ancak Karayolları Araç Muayene
    stasyonlarında bu yoktu. Bir günlük gecikme için 1 aylık fazla ücret alındı.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca muayene süresi geçirilen
    araçlardan gecikilen beher ay için %5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir.
    Tahsil edilen tutarların tamamı Maliye Bakanlıgı Gelirler daresi Baskanlıgı’na
    aktarılmaktadır.

Yasalar geregi gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır, 1 günlük veya 20 günlük
    gecikme 1 ay olarak degerlendirilir.

Karayolları tarafından yapılan araç muayenelerinde bugüne kadar belirtilen ücret
    fazlasının tahsil edilememesi kanunda bunun özellestirme ihalesinde tanımlanan “İşletici”
    tarafından tahsil edilebilecegi nedeniyledir. İşletici olan TÜVTURK faaliyete geçince ilgili
    kanun uygulanabilir hale gelmistir.

Ulastırma ve Maliye Bakanlıkları TÜVTURK'den bu cezai durumu denetlemesini ve
    gecikme cezası uygulamasını gerçeklestirmesini istemistir.

Birde Arda abi jant için şöyle bi açıklama var bu uygunluk nasıl kontrol ediliyo bilgin varmı?

Çelik jant yaptırdım, aracımı muayeneden geçirmediler !
    TÜVTURK’de araç muayenesi yapılırken araç jantlarını çelik ya da alasım olup
    olmadıgına bakılmaz.
    Araç üzerinde bulunan jantların araçla uygunlugu kontrol edilir . Araç muayene
    istasyonlarında bu kontrol ayrı bir elektronik ekipman ile yapılmaktadır.
    Jant ölçüleri araca uygunsa aracın muayenesi onaylanmaktadır.
    Konu OzzY tarafından (26/02/2009 Saat 00:29 ) değiştirilmiştir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Alıntı OzzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hafif kusurların bidahaki muayeneye kadar yapılması gerektiği nerde yazıyo? ben buna dair hiç bişey bulamadım. bana göre hafif kusur zaten hafif kusurdur...

yazmıştım önceki mesajımda bu konu hakkında bi bilgi varmı?

edit: mail attım bakalım ne cevap gelicek(mi )
    Sayın Ozan Karasavuran,

Öncelikle müşterimiz olarak tarafımıza iletmiş olduğunuz görüş, öneri ve sorularınızın bizler için bir gelişim fırsatı olduğunu belirtir, göstermiş olduğunuz ilgi ve hassasiyet için teşekkür ederiz.

Bir sonraki muayenede, aracın o andaki durumu ile ilgili rapor çıkartılacaktır. Bununla birlikte tespit edilen hafif kusurların araç ve karayolları güvenliği, ayrıca Karayolları Trafik Kanunu ve diğer kanun ve mevzuatlar çerçevesinde olumsuz durumlarla karşılaşmamanız için giderilmelerini önermekteyiz.

Bilgilerinize sunar, güvenli yolculuklar dileriz.

Saygılarımızla,

TÜVTURK A.Ş.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok

Birde Arda abi jant için şöyle bi açıklama var bu uygunluk nasıl kontrol ediliyo bilgin varmı?

''Çelik jant yaptırdım, aracımı muayeneden geçirmediler !
    TÜVTURK’de araç muayenesi yapılırken araç jantlarını çelik ya da alasım olup
    olmadıgına bakılmaz.
    Araç üzerinde bulunan jantların araçla uygunlugu kontrol edilir . Araç muayene
    istasyonlarında bu kontrol ayrı bir elektronik ekipman ile yapılmaktadır.
    Jant ölçüleri araca uygunsa aracın muayenesi onaylanmaktadır. ''
    Ozan, bu da çok komikmiş.Nasıl olacağını tahmin ediyorum:

Örneğin T-Jet sporttaki standart 17'' için yok bu olmaz fazla büyük denebilir ya da tam tersi, ben kışın 15'' lik kış lastiği kullanıyorum.Bu şekilde gidersem belki de bu araca 15'' çok küçük bu şekilde onaylayamayız git jantını büyütte gel de diyebilirler.Sonuç hafif kusurlu

Bence ilgili araç için orijinal yuvarlanma uzunluğu temel alınmalı ve buna göre hesap yapılıp sonuç bildirilmeli.Tabi bana göre oldukça gereksiz bir madde bu da...

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

SERKAN YAKUT
    yakut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 9

Bugün bende puntomun muayenesini yaptırdım.Sonuç olarak motor no bulunamadı ve hafif kusur ile geçti
    Oradaki görevlinin dediği " önemli değil önemli olsa bulurdum" demesi ve önemli değil ise niye kusur alıyor bizim puntolarımız bu konuda anlamış değilim

Erkan .
    EPKAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 ** ***
    Edilen teşekkür: 32

geçenlerde babam 2008 model doblosunu araç muayenesine götürdü bornova'daki tüvtürk e.
    ilk girişinde bulunan kusurlar.
    *motor no bulunamıyor.
    *kısa farlar ayarsız.
    *uzun farlar ayarsız.
    araç ağır kusurlu olmuş tabi haliyle. sonra gitmiş farları ayarlatmış ve aynı gün tekrar girmiş.
    bulnan kusurlar.
    *motor no bulunamıyor.
    *uzun farlar ayarsız.
    araç hafif kusurlu olarak geçti. seneye bakalım ne olacak. merakla bekliyorum. uzun farları tekrar ayarlatacağız da motor noyu bulunabilir nasıl yapacağız merak ediyorum.
    GP - 1.3 Multijet 75 Hp Dynamic - Titanyum Gri

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Alıntı EPKAH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçenlerde babam 2008 model doblosunu araç muayenesine götürdü bornova'daki tüvtürk e.
    ilk girişinde bulunan kusurlar.
    *motor no bulunamıyor.
    *kısa farlar ayarsız.
    *uzun farlar ayarsız.
    araç ağır kusurlu olmuş tabi haliyle. sonra gitmiş farları ayarlatmış ve aynı gün tekrar girmiş.
    bulnan kusurlar.
    *motor no bulunamıyor.
    *uzun farlar ayarsız.
    araç hafif kusurlu olarak geçti. seneye bakalım ne olacak. merakla bekliyorum. uzun farları tekrar ayarlatacağız da motor noyu bulunabilir nasıl yapacağız merak ediyorum.
    bi yanlışlık olmasın uzunlar ağır kısalar hafif kusur.

bunun dışında motor no ile ilgili yazdıklarımızı okursanız iyi olur. bulunur yapmak diye bişey yok ancak o kusurları kaldırmak istiyorsanız yetkili servisten bu aracın motor nosu budur diye yazı almanız lazım.

ancak yazdığım gibi hafif kusurların bir sonraki muayane için etkisi yok, bir sonraki muayanede yine motor no bulunamadı diye hafif kusur vericekler ve yine hafif kusurlu olarak geçicek.

far ayarı içinse makinaları çok hassas en iyi yerde ayarlatsanız bile sorun çıkabiliyo...
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Erkan .
    EPKAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 ** ***
    Edilen teşekkür: 32

bi yanlışlık olmasın uzunlar ağır kısalar hafif kusur.

bunun dışında motor no ile ilgili yazdıklarımızı okursanız iyi olur. bulunur yapmak diye bişey yok ancak o kusurları kaldırmak istiyorsanız yetkili servisten bu aracın motor nosu budur diye yazı almanız lazım.

ancak yazdığım gibi hafif kusurların bir sonraki muayane için etkisi yok, bir sonraki muayanede yine motor no bulunamadı diye hafif kusur vericekler ve yine hafif kusurlu olarak geçicek.

far ayarı içinse makinaları çok hassas en iyi yerde ayarlatsanız bile sorun çıkabiliyo...
    evet yanlış hatırlıyor olabilirim kısalar ayarsız yazıyor olabilir. 1 ay önceydi muayene.
    birsonraki muayenede sorun olmayacaksa yazıyla falan uğraşamam ne yazarlarsa yazsınlar hafif kusurlu veya başka bişey, geçsinde gerisi fasa fiso.
    acaba forumda veya tanıdık birinde, aracı için kusursuz yazan biri var mı çok merak ettim.
    GP - 1.3 Multijet 75 Hp Dynamic - Titanyum Gri

A G
    ArcA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 37

dün benim aracımda muayeneye girdi. sonuç "motor no : bulunamıyor : hafif kusur"
    anlaşılan fiata bi telefon edip sormak zor gelmiş bunlara
    bu arada muayeneye giren herkes rapor sonuçlarını bir başlık altına yazsa karşılaştırma açısından fena olmaz. hatta hemen genel kısmına açıyorum konuyu..
    Mükemmel bileşenler; H&R 35mm yay, Bridgestone Turanza er300 195/60r15, H4 Philips Power2 gt 150 Far, H1 Osram All Season Sis, Mtec T10 Park..

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Anladığım kadarıyla aşağıdaki malzeme tamam ise, ekipmandan kusur bulamamaları lazım:

İlk yardım çantası
    2 adet üçgen reflektör
    Yangın söndürme cihazı
    Stepne

İlk yardım çantasının içeriği ise:

Büyük sargı bezi, 2 adet
    Hidrofil gaz steril, 1 kutu
    Üçgen sargı, 3 adet
    Antiseptik solüsyon, 1 adet
    Flaster, 1 adet
    Çengelli iğne, 10 adet
    Küçük makas, 1 adet
    Esmark bandajı, 1 adet
    ike, 1 adet
    Yara bandı, 10 adet
    Alüminyum yanık örtüsü, 1 adet
    Tıbbi eldiven, 2 çift
    El feneri, 1 adet

Yani takoz, çekme halatı, boyunluk, tebeşir vb. şeylere ihtiyaç yok. Çünkü Tüvtürk'ün sitesinde sadece bunlar yazıyor.

19. Bu mesajı için 2 kişi civcivx'ye teşekkür etti:

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Cem abi doğru ancak bunları isteyenlerde varmış bu durumda biz bilgilendirmek zorunda kalıcaz heralde
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Girişte hemen yakalıyorlar yok boyunluk lazım, yok yangın söndürücünün gününün dolmamış olması lazım diye ama onlar para tırtıklamaya çalışan keneler sadece.

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Fatih abi, onları demiyorum Mehmet abi yazmıştı daha önce ceset torbası vs istiyolar diye.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Cem Cebeci
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Valla ben Tüvtürk'ün ekipman liste çıktısı ile gideceğim muayeneye. Başka şeyler isterlerse listeyi gözlerine sokarım. Onlardan da istedikleri şeyleri yazan resmi bir döküman isterim, öyle sözle olmaz. Gerekirse Tüvtürk çağrı merkezini de ararım yanlarında.

Bu arada bazı büyük illerde randevu ile muayene başlamış bu haftadan itibaren, en azından saatlerce beklemek zorunda kalmayız. Şu vergi borcu yoktur yazısını da orada verseler tam olurdu. Ayrıca ekrandan görülebilen bir şey için yazı istenmesi, isim değişse de hala aynı bürokratik kafayı taşıdığımızı gösteriyor.

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla ben Tüvtürk'ün ekipman liste çıktısı ile gideceğim muayeneye. Başka şeyler isterlerse listeyi gözlerine sokarım. Onlardan da istedikleri şeyleri yazan resmi bir döküman isterim, öyle sözle olmaz. Gerekirse Tüvtürk çağrı merkezini de ararım yanlarında.

Bu arada bazı büyük illerde randevu ile muayene başlamış bu haftadan itibaren, en azından saatlerce beklemek zorunda kalmayız. Şu vergi borcu yoktur yazısını da orada verseler tam olurdu. Ayrıca ekrandan görülebilen bir şey için yazı istenmesi, isim değişse de hala aynı bürokratik kafayı taşıdığımızı gösteriyor.
    dün bizim doblonun muayenesini yaptırdık. ekstradan kıl tüy istemiyorlar. vergi borcu yoktur kağıdı da istemiyorlar. ekranda görüyorlar zaten. bizim 1 vergi borcu yatmamış, ekranda gördüler. yatırdık geldik. hiçbir makbuz göstermeden yine ekrandan yattığını gördüler.

randevu sistemi istanbul, ankara ve izmirde şimdilik başlayacak.

Ozan K
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Cem abi, internette borcun görünmüyosa sorun çıkmaz. onu bi terslik olursa filan diye istiyolar. ben 3 sefer gittim 3ündede belge vermedim sorun çıkmadı.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Evet borcu yoktur kağıdını orada sorun çıkmaması için alıyorsunuz zaten, oradan istedikleri için değil .Yani kendi ruh sağlığınız için oraya gidince birde borç çıkarılıp gidin yatırın gelin dememeleri için

Cem Cebeci
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Hmm iyiymiş o zaman. Sitelerinde üstüne basa basa yazmışlar birkaç yerde, belgeyi getirin diye. GİB'den kontrol edince borç görünmüyor. O halde şu 2.reflektör, alüminyum örtü gibi şeyleri ayarlamak lazım artık

Sayfa 3/6 İlkİlk 123456 SonSon