16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Grande Punto 1.4 Fire Dynamic alacağım.

Bilâl Özcan Bayır
    Bbilal2511 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Standart Grande Punto 1.4 Fire Dynamic alacağım.

Grande Punto 1.4 Fire Dynamic alacağım.
    İlk arabam olacak ve uzun süre araştırdığım bir araç az yakar parçası ucuz bu fiyatlara alınabilecek en konforlu araç lakin henüz tam Bilgi sahibi değilim nelere dikkat etmem gerekiyor nerelerine bakmam gerekiyor bu arada forumda yeniyim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler 🙏🏼

Özer Aydoğdu
    Ozer77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Standart Cevap: Grande Punto 1.4 Fire Dynamic alacağım.

Bende 2007 grande punto otomatik vites var. Daha önce 2011 linea emotion plus (en full) modeli vardı oda otomatikti.

Şuan 2012 j kasa dizel manuel opel astram var ve 2007 puntom var. Puntoyu mayıs 2019da almıştım inanın opele binmek istemiyorum artık. Uzun yollarda veya kalabalıksak tercih ediyorum.
    Punto şehir içinde çok pratık hem otomatık hem küçük hem lpgli resmen yakmıyor.
    Bakım maliyetide düşük,parçası ucuz. Tam aile arabası. Tavsiye ederim kesinlikle.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

İlk araç için gayet isabetli bir tercih. Ben de ilk araç olarak Grande Punto fire dynamic aldım. Yaklaşık 6 yıldır mutlu mesut geçinip gidiyoruz. Öncelikle alırken City arızası olup olmadığına çok iyi baktırın cebnizi yakacak en ciddi arıza bu. Torpido kısmında yolcu airbag kısmında çatlama olabiliyor ona mutlaka dikkat edin. Dynamic olduğu için dijital klima rezistöründeki sorundan kaynaklı olarak kesik kesik üfleme yapabilir böyle bir sorun varsa almadan önce dikkat edin masrafı alacağınız kişiye fatura edersiniz. Araç LPG ile fevkalede uyumlu bir makine. Ben yaklaşık 100.000 km.dir LPG ile kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım. LPG işinde doğru kit seçimi, ustalık ve ayar çok iyi olmazsa verim almak zor. Bu açıdan LPG'li olursa sistemi iyi kontrol ettirin. Genel itibariyle mekanik aksamsa sorun olup olmadığını çok dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir.
    Bunların dışında, z-rotların hassas olduğu forumda söylenir ancak ben 154.000 km.deki aracımın sadece sol z-rotunu değiştirdim bir kez o kadar. Kullanımdan kaynaklı bir şikayet konusu olduğunu düşünüyorum. 1.4 fire motorun termostatlı ortalama 70-80.000 km. gidiyor sonra açık kalıyor. Direksiyon mafsalı gevşediği için bozuk yollarda takırtı tukurtu gelir ön takım dağılmış gibi ama mafsal sıkılınca sorun giderilir. Arka sol kapı yazın aşırı sıcaklarında biraz zor açılabilir. Belli bir zaman sonra camlar açık kalabilir bu sorunun kaynağı halatın kopmasıdır. Camı indirip kaldıran halat, kalitesi düşük bir ipten ibaret olduğu için sürpriz bir şekilde kopabilir. Çözüm maliyeti oldukça uygundur. Bir oto kilitçide halat yerine tel çektirerek iki camın sorunu çözmüştüm. Eğer düzgün kullanılırsa baskı balata 130-140.000 km. gidiyor. Ortalama 100.000 km.de sübap ayarı yaptırmak faydalı oluyor. 10.000 km.de yağ ve filtreler, 30.000 km.de buji, 80.000 km.de şanzıman yağı, 5 yıl veya 120.000 km.de triger seti değişir.
    Arabanın dezavantajı torkunun dizele göre düşük kalması. Ancak vites devir oranı doğru ayarlandığı zaman ve kullanım pratiğini çözdüğünüz zaman yokuşlarda falan can sıkıcı sorun yaşamazsınız. Ülkemizdeki yasal hız sınırları dahilinde çok rahat seyahat edersiniz
    1.4 fire dynamic, çekirdek ailenin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanıma ve hacme sahiptir. Fiyatı kadar arabadır. Bakım maliyetleri uygun, sağlam ve dayanıklı bir araçtır. Alacağınız aracın km.sini yukarıda sıraladığım periyodik bakımları göz önüne alarak değerlendirirseniz kısa ve uzun vadede karşınıza çıkabilecek maliyet tablosu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
    Otomatik vitesli olanlardan canı yanan da çok memnun kalan da. Ama arıza yaparsa maliyeti yüksek. LPG ile dizelden her koşulda çok daha avantajlı yakıt açısından. Ortalama 8 litre LPG yakar. Hadi 10 litre yaktı diyelim ortalama 35 kuruş yapar ki fire motorla 10 lt. LPG yakmak için baya basmak lazım.
    Konu feyzullah tarafından (06/01/2020 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir.

4. Bu mesajı için 3 kişi feyzullah'ye teşekkür etti:

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk araç için gayet isabetli bir tercih. Ben de ilk araç olarak Grande Punto fire dynamic aldım. Yaklaşık 6 yıldır mutlu mesut geçinip gidiyoruz. Öncelikle alırken City arızası olup olmadığına çok iyi baktırın cebnizi yakacak en ciddi arıza bu. Torpido kısmında yolcu airbag kısmında çatlama olabiliyor ona mutlaka dikkat edin. Dynamic olduğu için dijital klima rezistöründeki sorundan kaynaklı olarak kesik kesik üfleme yapabilir böyle bir sorun varsa almadan önce dikkat edin masrafı alacağınız kişiye fatura edersiniz. Araç LPG ile fevkalede uyumlu bir makine. Ben yaklaşık 100.000 km.dir LPG ile kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım. LPG işinde doğru kit seçimi, ustalık ve ayar çok iyi olmazsa verim almak zor. Bu açıdan LPG'li olursa sistemi iyi kontrol ettirin. Genel itibariyle mekanik aksamsa sorun olup olmadığını çok dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir.
    Bunların dışında, z-rotların hassas olduğu forumda söylenir ancak ben 154.000 km.deki aracımın sadece sol z-rotunu değiştirdim bir kez o kadar. Kullanımdan kaynaklı bir şikayet konusu olduğunu düşünüyorum. 1.4 fire motorun termostatlı ortalama 70-80.000 km. gidiyor sonra açık kalıyor. Direksiyon mafsalı gevşediği için bozuk yollarda takırtı tukurtu gelir ön takım dağılmış gibi ama mafsal sıkılınca sorun giderilir. Arka sol kapı yazın aşırı sıcaklarında biraz zor açılabilir. Belli bir zaman sonra camlar açık kalabilir bu sorunun kaynağı halatın kopmasıdır. Camı indirip kaldıran halat, kalitesi düşük bir ipten ibaret olduğu için sürpriz bir şekilde kopabilir. Çözüm maliyeti oldukça uygundur. Bir oto kilitçide halat yerine tel çektirerek iki camın sorunu çözmüştüm. Eğer düzgün kullanılırsa baskı balata 130-140.000 km. gidiyor. Ortalama 100.000 km.de sübap ayarı yaptırmak faydalı oluyor. 10.000 km.de yağ ve filtreler, 30.000 km.de buji, 80.000 km.de şanzıman yağı, 5 yıl veya 120.000 km.de triger seti değişir.
    Arabanın dezavantajı torkunun dizele göre düşük kalması. Ancak vites devir oranı doğru ayarlandığı zaman ve kullanım pratiğini çözdüğünüz zaman yokuşlarda falan can sıkıcı sorun yaşamazsınız. Ülkemizdeki yasal hız sınırları dahilinde çok rahat seyahat edersiniz
    1.4 fire dynamic, çekirdek ailenin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanıma ve hacme sahiptir. Fiyatı kadar arabadır. Bakım maliyetleri uygun, sağlam ve dayanıklı bir araçtır. Alacağınız aracın km.sini yukarıda sıraladığım periyodik bakımları göz önüne alarak değerlendirirseniz kısa ve uzun vadede karşınıza çıkabilecek maliyet tablosu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
    Otomatik vitesli olanlardan canı yanan da çok memnun kalan da. Ama arıza yaparsa maliyeti yüksek. LPG ile dizelden her koşulda çok daha avantajlı yakıt açısından. Ortalama 8 litre LPG yakar. Hadi 10 litre yaktı diyelim ortalama 35 kuruş yapar ki fire motorla 10 lt. LPG yakmak için baya basmak lazım.
    Yıllarını puntoyla geçirmiş biri olarak müthiş bi yorum olmuş. Teşekkürler @feyzullah

Ustadım özelden bi soru yazıyorum.

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Ozer77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıllarını puntoyla geçirmiş biri olarak müthiş bi yorum olmuş. Teşekkürler @feyzullah

Ustadım özelden bi soru yazıyorum.
    Estağfurullah rica ederim. Forumun amacı yardımlaşmak ve tecrübe aktarımında bulunmak. Hasbel kader puntoyla epey vakit geçirdim objektif birşeyler yazayım kayda geçsin dedim. Umarım faydalı olur arkadaş için.

8. Bu mesajı için 2 kişi feyzullah'ye teşekkür etti:

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Estağfurullah rica ederim. Forumun amacı yardımlaşmak ve tecrübe aktarımında bulunmak. Hasbel kader puntoyla epey vakit geçirdim objektif birşeyler yazayım kayda geçsin dedim. Umarım faydalı olur arkadaş için.
    Bi punto kullanıcısı olarak bile banada faydası oldu. Ağzına sağlık

10. Bu mesajı için 2 kişi Ozer77'ye teşekkür etti:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Son olarak eğer sorunsuz bir punto bulabilirseniz çok memnun kalırsınız. Ben de 6 yıl önce sizin gibi başlangıç için punto iyi olur biraz biner satarım demiştim ama sonrasında satmayı aklımdan çıkardım. Çok memnun kaldık ailece. Piyasa koşullarında, bu kadar az paraya bu kadar fazla teknoloji almak mümkün değil. Dijital klima, ilave ettiğiniz takdirde Cruze control, kol dayama vs.
    İşin bir de şu yönü var. Forumu aracımı aldığımdan beri her gün takip ederim. 6 yıldır gördüğüm kadarıyla eğer düzgün bakılmamış, hor kullanılmış bir puntoya denk gelirseniz gerçekten canınız çok ciddi yanar, arabadan soğursunuz. Bu arada benim puntoda tek pişmanlığım, forumda daha öncede çeşitli vesilelerle dile getirdiğim gibi t-jet almamak oldu. Eğer hırpalanmamış, temiz bir t-jet dynamic bulabilirseniz evladiyelik bir araç almış olursunuz. LPG ile uyumlu sorunsuz, güçlü ve hızlı bir makine. Piyasadaki pek çok araca hafif bir yazılım ile nal toplatır, bıyık altından gülümsersiniz.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Bu arada forumda çokça yazılır çizilir amortisör takozlarının kısa ömürlü ve kronik sorunlu olduğu. Şükür ben 6 yıldır amortisör takozu değiştirmedim. Arabayı alalı 100.000 km.den fazla oldu. Bu da kullanımdan kaynaklanıyor bence. Kötü ve hor kullanım aracın herşeyini çok kısa sürede yıpratıyor, hırpalıyor.

Bilâl Özcan Bayır
    Rengi
    Yok

Gerçekten fevkalade bir açıklama olmuş çok teşekkür ederim bir araç var aklımda https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...74426645/detay fiyatının neden uygun olduğunu anlamadım city modu sorunsuz dedi 7.500 TL parça parça hasar kaydı varmış ama sadece iki cam otomatik @feyzullah

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Fiyat konusunda bilgi sahibi değilim uzun zamandır bakmadım. Piyasanın çok yüksek olduğu söyleniyor. Şimdi 7.500₺ hasar kaydı eğer 2018 veya 2019 tarihli ise çok ciddi bir sorun değil. Ama 2016 tarihli ise ciddi bir hasar anlamına gelir. Malum son yıllarda paramız çok değer kaybetti parça fiyatları 2-3 kat arttı. Hangi parçaların değiştiği resmi kayıt altındaysa ve düzgün araç düzgün toplandıysa sıkı bir pazarlık yapılarak fiyat aşağı çekilip alınabilir. Ya da şöyle bir yol takip edebilirsiniz. Kimse düzgün malını ucuza satmaz. Eğer satıcı aracına güveniyorsa ona göre fiyat yazar, kusurlarını açıkça belirtir ve eğer dediklerim dışında birşey çıkarsa ekspertiz ücreti bana ait der. İyi pazarlık yapar aracı alırsınız. Ben araç alacağım zaman öyle yapmıştım. Tamam kardeşim sözüne itimat ediyorum ancak yetkili serviste ekspertiz yaptırdığım zaman dediklerin dışında birşey çıkarsa pazarlığımız bozulur ekspertiz ücreti de sana kalır dediğim zaman birkaç kişi abi aslında arabanın şusu budu var diye dökülmeye başlamıştı. Ben de tabiki hiçbirine dönüş yapmadım. Dürüstlük esastır alışverişte satacağı malın ve beyan ettiği şeyin arkasında duramayan adamla alışveriş yapılmaz. Kimse de iyi malını ucuza vermez. Biraz fazla bütçe ayırın temiz olduğuna dair şüpheniz bulunmayan bir aracı alın derim uzun vade için.

Özer Aydoğdu
    Nereden
    Yalova
    Rengi
    Yok

Alıntı Bbilal2511 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerçekten fevkalade bir açıklama olmuş çok teşekkür ederim bir araç var aklımda https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...74426645/detay fiyatının neden uygun olduğunu anlamadım city modu sorunsuz dedi 7.500 TL parça parça hasar kaydı varmış ama sadece iki cam otomatik @feyzullah
    İlan bende açılmadı merak ettim doğrusu.

Feyzullah arkadaşın bu konuda deneyimi oldukça fazla. Dediklerini yabana atma derim.
    Bende linea ile kaza yapıp pert ettikten sonra kaskom yoktu hurdaya verdik. Eşime aldım puntoyu.. hiç aklımızda yoktu aslında paramız buna yettide bunu aldık ama inanın hiç pişman değilim. Diyorum ya opele binmeye binmeye nereye park ettiğimi unutur oldum

Ama dediği gibi kurcalanmış yıpranmış bi punto ilk aracın oldugu için hem hayal kırıklığı hemde üzüntü yaşatır..
    Arıza elbette çıkabilir sıfır aldıgımız egea bile kaç kere turbo değiştirdik en sonunda satıp kurtuldum illalallah etmiştim gittim daha düşük model opel aldım.

Demek istediğim bakımlı olsun gerekirse 1 2 model düşük olsun.
    Hergün uğraşıp sanayiden çıkamamaktansa varsın arka camları manuel olsun

Bilâl Özcan Bayır
    Rengi
    Yok

Fiyat konusunda bilgi sahibi değilim uzun zamandır bakmadım. Piyasanın çok yüksek olduğu söyleniyor. Şimdi 7.500₺ hasar kaydı eğer 2018 veya 2019 tarihli ise çok ciddi bir sorun değil. Ama 2016 tarihli ise ciddi bir hasar anlamına gelir. Malum son yıllarda paramız çok değer kaybetti parça fiyatları 2-3 kat arttı. Hangi parçaların değiştiği resmi kayıt altındaysa ve düzgün araç düzgün toplandıysa sıkı bir pazarlık yapılarak fiyat aşağı çekilip alınabilir. Ya da şöyle bir yol takip edebilirsiniz. Kimse düzgün malını ucuza satmaz. Eğer satıcı aracına güveniyorsa ona göre fiyat yazar, kusurlarını açıkça belirtir ve eğer dediklerim dışında birşey çıkarsa ekspertiz ücreti bana ait der. İyi pazarlık yapar aracı alırsınız. Ben araç alacağım zaman öyle yapmıştım. Tamam kardeşim sözüne itimat ediyorum ancak yetkili serviste ekspertiz yaptırdığım zaman dediklerin dışında birşey çıkarsa pazarlığımız bozulur ekspertiz ücreti de sana kalır dediğim zaman birkaç kişi abi aslında arabanın şusu budu var diye dökülmeye başlamıştı. Ben de tabiki hiçbirine dönüş yapmadım. Dürüstlük esastır alışverişte satacağı malın ve beyan ettiği şeyin arkasında duramayan adamla alışveriş yapılmaz. Kimse de iyi malını ucuza vermez. Biraz fazla bütçe ayırın temiz olduğuna dair şüpheniz bulunmayan bir aracı alın derim uzun vade için.
    Feyzullah bey gerçekten insanlar punto almadan önce size danışmalı aklında soru işareti kalmayacak şekilde cevapladınız teşekkür ederim 🙏🏼

Bilâl Özcan Bayır
    Rengi
    Yok

Alıntı Ozer77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlan bende açılmadı merak ettim doğrusu.

Feyzullah arkadaşın bu konuda deneyimi oldukça fazla. Dediklerini yabana atma derim.
    Bende linea ile kaza yapıp pert ettikten sonra kaskom yoktu hurdaya verdik. Eşime aldım puntoyu.. hiç aklımızda yoktu aslında paramız buna yettide bunu aldık ama inanın hiç pişman değilim. Diyorum ya opele binmeye binmeye nereye park ettiğimi unutur oldum

Ama dediği gibi kurcalanmış yıpranmış bi punto ilk aracın oldugu için hem hayal kırıklığı hemde üzüntü yaşatır..
    Arıza elbette çıkabilir sıfır aldıgımız egea bile kaç kere turbo değiştirdik en sonunda satıp kurtuldum illalallah etmiştim gittim daha düşük model opel aldım.

Demek istediğim bakımlı olsun gerekirse 1 2 model düşük olsun.
    Hergün uğraşıp sanayiden çıkamamaktansa varsın arka camları manuel olsun
    Bilgilerinizi okumak güzeldi umarım istediğim gibi bir araç bulurum teşekkür ederim 🙏🏼

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Gokhan A
    gokhan54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 7

Feyzullah ‘ustam’ Punto için geniş bilgi ve yılların bermiş olduğu tecrübeyle yazdığın yazıları memnun kalarak okudum.
    ve bu yazdıkların gerçekten çok olumlu oldu benim için Teşekkür ederim öncelikle.

Bilal bey hoşgeldin sende aramıza.
    2 ay önce bende 1.4 fire active y.oto punto 2008 aldım 2aydır 1100 km yaptım araç şuan 100.000 de.
    benzinli ve düşük km tercihimdi benimde 3.sahibiyim aracın.
    clio-astra-punto bakıyordum
    cliolarda geneli trameri bakrığımda yüksek diye eliyordum
    astralarda hep km yüksek diye vazgeçiyordum
    şansa düşük km ve sıkı pazarlıkla punto aldım.
    Gayet memnunum çok şükür evet ufak tefek sorunlar olsada göze batmıyor benim için.
    Hatta bu aracın tek sıkıntısı ön direklerin geniş(kalın) olması ki dönüş açılarında kör nokta oluşması heleki camlarınız filmliyse ve akşamsa daha cok sıkıntı olabiliyor.
    geri kalan herşeyi feyzullah bey anlatmış zaten.
    Hayırlısı olur şimdiden ve piyasa 2ayda bu araçların bakıyorum 5-7 bin tl artmış şaşkınım.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler:

orhan orhan
    orkan22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

Arkadaşlar Fire Dynamic modelde bazılarında 2 cam otomatik bazılarında 4 cam otomatik, bu olay opsiyon olarakmı sunuldu yoksa 4 cam otomatik başka bir paketmi?

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Başka bir paket değil opsiyon olarak sunulan donanımı azaltılmış dynamic.