12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Aracımı satmalı mıyım?

Mustafa Yılmaz
    mustafagrande - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 10

Araştırma İnceleme Aracımı satmalı mıyım?

merhabalar,

mayıs 2019 da satın aldığım 2006 1.3 multijet dizel dynamic aracımla ilgili 5 ay gibi bir sürede aşağıdaki masrafları yaptım.

işçilik 200
    4 ön lastik+balans 1200
    2 ön amortisör+2 z rot+2 rot başı+2 amortisör takozu+ aks körüğü 635
    2 aks kafası + teker bilyası sağ ön+ rot ayarı+motor su hortumu 410
    motor 10 bin bakım (fren balata dahil) 290
    işçilik 150
    v kayışı 80
    v kayışı işçilik 70
    klima kompresör 1622
    klima radyatörü 230
    klima işçilik 400
    hız rezistörü (FAN) 110
    şarj dinamosu kasnağı 200
    iki adet şarj bilyası 80
    şarj kömürü 70
    iki adet şarj kömür bakır 80
    şanzuman alt kulağı 80
    işçilik 70
    inci akü 260
    egr valfi iptali 200
    toplam 6437

aracı 276 binde aldım. Çok sevdim ve kararsızım şuanda 284 binde. tüm bu masraflara rağmen her gün yeni bir kronik sorunu çıkıyor. şimdi de city arızası verdi. istanbul yenibsna artı direksiyondan 1000 TL tamiri için ücret bilgisi aldım. Birde direksiyon kutusu arızalı onunda açılıp bakılınca belli oluyormuş maliyeti. en düşük 450 TL masrafı olur dediler artı direksiyondan. Geçen gün 2 kez city arızası verdi. Son olarak rampalarda 110-120 km lere çıkıp aracı zorlayınca motor arıza ışığı yakıp çekişten düşüyor ve araba 110 dan yukarı gitmiyor. Normal düz yolda ve rampa aşağı 160-170 gidiyorum sorun olmuyor. en az 2-3 yere götürdüm aracın neden çekişinin düştüğünü hangi parçanın değişeceğini sorunun ne olduğunu bulamıyorlar. deli olmak elde değil. Nasıl olur da bu kadar zevkli bir arabanın bu kadar sorunu olur anlamadım. böyle giderse arabanın kendisi kadar para harcayacağım sanırım. tavsiyelerinize açığım aracı satmak ve satmamak arasında inanılmaz gidip geliyorum. ağırlıklı olarak satmak istemiyorum. (Bu arada aracı 25.000 e almıştım. experde yaptırmıştım. ama anladım ki experde her masraf çıkmıyor.)

Berkcan Demir
    Berkcan525 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16JHG77
    Edilen teşekkür: 24

Standart Cevap: Aracımı satmalı mıyım?

malesef experlerin çoğu eline boya mikron ölçü aleti alıp boya ölçümü yapmaktan başka birşey bilmiyor. yapılan masrafta hafife alınacak gibi değil. bana kalsa biraz daha binin yaptığınız masrafa değsin ama direksiyon sorunuda işin içine girince benimde aklım karıştı. yaptırıpta binmeye devam edebilirsiniz yada satıp alan kişiye bırakabilirsiniz. tabi alıcak kişi uğraşmak isteyecekmi o da var.
    G.Punto 2007 1.3Mjet

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

mesut çelik
    mesutt1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 66

Alıntı mustafagrande Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar,

mayıs 2019 da satın aldığım 2006 1.3 multijet dizel dynamic aracımla ilgili 5 ay gibi bir sürede aşağıdaki masrafları yaptım.

işçilik 200
    4 ön lastik+balans 1200
    2 ön amortisör+2 z rot+2 rot başı+2 amortisör takozu+ aks körüğü 635
    2 aks kafası + teker bilyası sağ ön+ rot ayarı+motor su hortumu 410
    motor 10 bin bakım (fren balata dahil) 290
    işçilik 150
    v kayışı 80
    v kayışı işçilik 70
    klima kompresör 1622
    klima radyatörü 230
    klima işçilik 400
    hız rezistörü (FAN) 110
    şarj dinamosu kasnağı 200
    iki adet şarj bilyası 80
    şarj kömürü 70
    iki adet şarj kömür bakır 80
    şanzuman alt kulağı 80
    işçilik 70
    inci akü 260
    egr valfi iptali 200
    toplam 6437

aracı 276 binde aldım. Çok sevdim ve kararsızım şuanda 284 binde. tüm bu masraflara rağmen her gün yeni bir kronik sorunu çıkıyor. şimdi de city arızası verdi. istanbul yenibsna artı direksiyondan 1000 TL tamiri için ücret bilgisi aldım. Birde direksiyon kutusu arızalı onunda açılıp bakılınca belli oluyormuş maliyeti. en düşük 450 TL masrafı olur dediler artı direksiyondan. Geçen gün 2 kez city arızası verdi. Son olarak rampalarda 110-120 km lere çıkıp aracı zorlayınca motor arıza ışığı yakıp çekişten düşüyor ve araba 110 dan yukarı gitmiyor. Normal düz yolda ve rampa aşağı 160-170 gidiyorum sorun olmuyor. en az 2-3 yere götürdüm aracın neden çekişinin düştüğünü hangi parçanın değişeceğini sorunun ne olduğunu bulamıyorlar. deli olmak elde değil. Nasıl olur da bu kadar zevkli bir arabanın bu kadar sorunu olur anlamadım. böyle giderse arabanın kendisi kadar para harcayacağım sanırım. tavsiyelerinize açığım aracı satmak ve satmamak arasında inanılmaz gidip geliyorum. ağırlıklı olarak satmak istemiyorum. (Bu arada aracı 25.000 e almıştım. experde yaptırmıştım. ama anladım ki experde her masraf çıkmıyor.)
    satın bence stres paradan daha değerlidir. o stresi yaşayacağınıza 3-5 zarar edin daha mantıklı bence değmez çünkü

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

geçmiş olsun, araca bu şekilde müşteri bulursanız satın gitsin..ancak aynı paralara araç alamazsınız..bütçeniz varsa daha derli toplu araç bakabilirsiniz..bütçeniz yoksa zaten çoğu masrafı yapmışsınız,var olan masraflarıda yapıp biraz daha binebilirsiniz..şu an ne araba alınır nede satılır..2 ay önce 50.000 bin e sattığım aracı şimdi 60 dan aşağı bulamıyorum..fiyatlar şişmiş durumda.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı punto1414 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun, araca bu şekilde müşteri bulursanız satın gitsin..ancak aynı paralara araç alamazsınız..bütçeniz varsa daha derli toplu araç bakabilirsiniz..bütçeniz yoksa zaten çoğu masrafı yapmışsınız,var olan masraflarıda yapıp biraz daha binebilirsiniz..şu an ne araba alınır nede satılır..2 ay önce 50.000 bin e sattığım aracı şimdi 60 dan aşağı bulamıyorum..fiyatlar şişmiş durumda.
    Çok haklısınız. Zaten ağırlıklı olarak piyasadaki durumlardan dolayı satmak istemiyorum. Neresinden bakarsak bakalım ekonomik araba aslında. Benim talihsizliğim, aracı 276 bine kadar kullanan arkadaş ya da arkadaşlar araba durana kadar gitsin ben masraf yapmayayım demiş öyle binmişler.

mustafa çelik
    aslam0740 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Burdur
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 185

ARKADAŞIM BEN 2011 PUNTO YU 240,000 de aldım aldığımda o zaman 5,500 tl masraf ettim şuan memunum .hatta sıfır araba almak istiyordum sonra vazgeçtim. neden mi ben zaqten arabımı yapmışım ve sorun açmıyor, alacağım sıfır araba puntomu arattıracak o yüzcden satmaktan ve sıfır araba almaktan vazgeçtim. rampa yukarı o kadarda süretli çıkmayın 1,3 motorlarda sanki enjektörler mazot yetiştiremiyor sanırım benimkiside titriyor, antalyaya gidip geleirken 3 tane ramapa var oraya geldi ne hikmetse araba orda titriyor. ama arabamı satmam ben memnunum şuan km 375000 de

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Muhammed Ali DEMİRCİ
    Muhammedalidemirci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

Dostum bu araçların motor bakımları zamanında yapıldıgı zaman çok uzun zamanlar binilebilir aslam0740'ın aracı 375000 kmde oldugunu ve sorun yaşamadğını söylüyor. 2. el biraz şans işi malesef.
    Ayrıca 1.3 motor aracı çok fazla sıkıştırmayacaksın düz yolda 130 - 140 anlayabilirim ama rampada yüklenmeyin araca. Bende de 2011 grande 1.3 active var şehir içi kullanımda çok şükür bir sorun çıkarmıyor. bakımdan bakıma götürüyorum aracı.

Ancak senin aracın her geçen gün yeni bir sorun açıyorsa insan binmekte istemez tavsiyem elinden 3üne 5ine bakmadan çıkarmandır.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cüneyt T
    Oz Büyücüsü Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 558

Bu kadar bakım yaptıktan sonra binmekte fayda var.

Yokuş yukarı yük bindiğinde overboost oluşuyor olmasın? (Turbo devreden çıkıyor olabilir mi?)

Wastegate actuator isimli bir sensor var turbolu araçlarda. O parçayı kontol ettirmekte fayda var. Bu tarz durumlarda genelde turbo temizlenip ayarlanıyor actuator değişimi işe yaramazsa.

Geçmiş olsun.
    Oz Büyücüsü

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Bu ara öyle bir piyasa varki sattığınız aracı birkaç ay sonra hayal bile edemezsiniz! 2006 model 275.000 km. kusur araç için bence yapılanlar çok anormal değil birazda aracın geçmişi kullanımı ile alakalı bazı şeyler. Bence iyi bir usta bulup ki İstanbul'da forundan iyi ve dürüst ustalarımız var. Aracın eksiklerini tamamlayıp bir süre devam edin bence eskiden olsa sat kurtul derdim ama şimdi satacaksın fiyatı ölü olacak yerine gelecek fark çok alacağın araba arıza olmayacak garantisi de yok! İnanın 300 bine yaklaşan 14 yaşında başka marka model araçlarda da durum farklı değil bir tanıdığım 300.000 de dizel passat aldı oda çok harcadı ama aracı alırken uygun almıştı.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Mustafa Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

herkese cevapları için teşekkür ederim. aracı satmıyorum. 3 gün önce Giresun yapıp geldim. (1000 km ) Yolda bir golf bir araçla hafif bir kapışma oldu. Ama öyle serserice değil. Tabiki adam sonunda bizi maf etti bastı gitti malum araba 160-170 den yukarı gitmiyor zaten çok hıza da müsait değil. haftasonu 10 bin yağ bakımına gideceğim. Bilgisayarda turbo basınç sensörü hatası çıktı. Onu da değiştireceğim. sorunumun çözüleceğini umut ediyorum.

Mustafa Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı aslam0740 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARKADAŞIM BEN 2011 PUNTO YU 240,000 de aldım aldığımda o zaman 5,500 tl masraf ettim şuan memunum .hatta sıfır araba almak istiyordum sonra vazgeçtim. neden mi ben zaqten arabımı yapmışım ve sorun açmıyor, alacağım sıfır araba puntomu arattıracak o yüzcden satmaktan ve sıfır araba almaktan vazgeçtim. rampa yukarı o kadarda süretli çıkmayın 1,3 motorlarda sanki enjektörler mazot yetiştiremiyor sanırım benimkiside titriyor, antalyaya gidip geleirken 3 tane ramapa var oraya geldi ne hikmetse araba orda titriyor. ama arabamı satmam ben memnunum şuan km 375000 de
    maşallah nice 375.000 km lere

Mustafa Yılmaz
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi

Alıntı Luc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kadar bakım yaptıktan sonra binmekte fayda var.

Yokuş yukarı yük bindiğinde overboost oluşuyor olmasın? (Turbo devreden çıkıyor olabilir mi?)

Wastegate actuator isimli bir sensor var turbolu araçlarda. O parçayı kontol ettirmekte fayda var. Bu tarz durumlarda genelde turbo temizlenip ayarlanıyor actuator değişimi işe yaramazsa.

Geçmiş olsun.
    haftasonu buna baktıracağım. sorun bu söylediğinizde olabilir.