Sayfa 1/3 123 SonSon
55 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: 0-100 hızlanmada 11,9 sn olmuyor.

grande elmus
    grandelmus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 4

Araştırma İnceleme 0-100 hızlanmada 11,9 sn olmuyor.

Selam arkadaşlar... Gp'm 1.3 mj 90hp dinamik (10500 km'de) fabrika verilerinde 0-100 ilk hızlanmayı 11,9 olarak vermiş,çeşitli sitelerde de yapılan gp 90 bg testlerinde 12 sn civarlarında;ben ise bir türlü 14,5 in altına düşemedim.(onlar gp yi ferrariye mi bağlamışlar acaba merak ediyorum)
    Asr yi kapadım olmadı,20.000 devire çıkardım motoru, öyle kalktım olmadı,tek başıma kullandım yine olmadı...
    Tamam ilk kalkış sürücüden sürücüye değişir, motor sporcu olmasam da 18 yıldır kulanırım ve kullandığım arabaların sınırlarını elimden geldiğince tanımaya çalışırım.
    Bilmediğimiz mutlaka bir şey var diye düşünüyorum,bilenler katkıda bulunursa şimdiden tşkr...

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

abi dualogic sanzıman mi? 12 saniye yapman zaten cok zor ama 13 u tutturman gerek diye dusunuyorum, asr ile birsey farkeder mi bu arada?

Erdi YILMAZ
    Fiat Türkiye Forum
    FiatTR | PuntoTR
    GrandePuntoTR

erdiyilmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 5938

fabrika veriLerinin aLındıgı ortamın, bizimkiLerden çok farkLı oLdugunu düşünüyorum.

yoL, asfaLtın cinsi, rüzgar, eğim, aracın ağırLıgı, yakıt vs. gibi etkenLerin, fabrikadaki test ortamıyLa, Türkiye şartLarının birbirinden çok farkLı oLdugundan oLsa gerek, aracın standart haLiyLe o değerLeri yakaLamak güç.

FiatTR | PuntoTR | GrandePuntoTR | PuntoEvoTR | BravoTR | LineaTR | 500TR
    Fiat Türkiye Forumları | 2006'dan Beri Sizlerleyiz | Reklam & İletişim: admin@grandepuntotr.com

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

ben 14 emir(fangio) 12 sn yakaladık benim aracımda,ama asfalt çok kaliteliydi eğim 0 dı ve kesinlikle patinaja kalmadık,aracım 2006 model olduğundan asr bulunmuyor..ama şehir içinde sıradan asfaltta patinaja kaldıımdan bende pek iyi sonuçlar elde edemiyorum..

grande elmus
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri

[quote=ugurozer;126362]abi dualogic sanzıman mi?
    Normal Şanzıman

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

patinaja kalırsanız 1.5 saniye kaybedersiniz patiye düşürmeden yapmanız lazım

. .
    Korhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 254

Bu işin tekniğini bilmek ve bu testi ayrı ayrı araçlarla sık sık yapmak lazım ki bu değerlere ulaşabilelim. Ayrıca trafiğe açık bir yolun eğimi hiçbir zaman % 0 olmaz. Drenaj esasları gereği yola mutlaka binde 1 de olsa eğim verilir. Gözle farkedilmez ayrı mesele. o yüzden bu tip testleri pistte yapmak lazım.

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

2000 dewir demek istemişsin heralde ama 2000 az zaten kaldırmak için. 3500 ciwarında kaldırıp ( bi süre yarım debriyaj gitmek lazım yoksa patinaja düşer) 4300 ciwarında 2 ye atmak we 4000 dewirde de 3 e atmak bu süreyi kısaltır diye düşünüyorum. 13 ü yakalayabilmen lazım en azından

grande elmus
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2000 dewir demek istemişsin heralde ama 2000 az zaten kaldırmak için. 3500 ciwarında kaldırıp ( bi süre yarım debriyaj gitmek lazım yoksa patinaja düşer) 4300 ciwarında 2 ye atmak we 4000 dewirde de 3 e atmak bu süreyi kısaltır diye düşünüyorum. 13 ü yakalayabilmen lazım en azından
    Denenmiş bir yorum mu acaba?

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

ewet ben denedim we 12.5 yaptım. hassas ölçemedim kendim başlatıp kendim durdurdum süreyi falan. ama en werimlisi bu dewir aralıklarında oluyor

ekleme : benim kendi ölçtüğüm we amatörce ölçülen diğer ölçümlerde kadranda gözüken değerler gözönüne alındığı için hatalar mewcuttur.
    kadranda 100 gözüküyorken durduruyoruz süreyi ama sapmadan dolayı gerçek hızımız o an 93 ciwarlarında oluyor.yani 100 e daha çok war
    fabrika werilerine inmek neredeyse imkansız. ama kendi aramızda yaptığımız ölçümler hep kadrandaki hıza dayandığı için bu rakamı ekledim.
    Konu Auto engineeR tarafından (27/10/2007 Saat 01:47 ) değiştirilmiştir.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

utku çay
    utkucay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 59

boşverin 0-100 km hızlanmasını. zaten dizelin ara hızlanma, yokuşta çekişinın çok iyi olması 0-100'den çok çok daha önemli
    günlük kullanımda en çok kullandığımız durum ara hızlanma ve yokuşta çekişin yüksek olmasıdır.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Fatih Y.
    dreamerdaddy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

ben 13 yapmıstımda ztn fabrika verilerini hiç bir arabada tutturmak kolay degil..

utku çay
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

şunu bir denemenizde fayda var gibi. aracı hızlandırırken devirin 4000 lere kadar gelmesini beklemeyin. öyle bir devirde vites yükseltinki, yeni vitesde devir 1750-2000 civarı olsun. böylelikle araç en yüksek torkuna denk gelecek ve daha bir iyi çekiş sağlayacak.

denemekte fayda var !

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

hızlanırken max torktan ziyade max beygir gücü lazım. 3500-4000deki iwmelenme 2000 dewir ciwarındaki iwmelenmeden çok daha fazla

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serdar PALA
    May the force be with you masteryoda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah

hızlanırken max torktan ziyade max beygir gücü lazım. 3500-4000deki iwmelenme 2000 dewir ciwarındaki iwmelenmeden çok daha fazla
    Tork ve HP ilişkisini yanlış yorumlamayalım..

Araç her türlü haraketi krank milinin çevirdiği volan dişlisinden alır. En basit anlatımla bu dişliyi çevirmek için uygulanan kuvetin yarıçapla çarpımıda bize tork değerini verir. Yani tork döndürme momenti demektir. Aracı haraket ettirmemiz hızlanmamız uyguladığımız torka bağlıdır. Tork olmazsa harakette olmaz. Uygun yüklerde uygun tork değerini elde edebilmemizi de çeşitli dişli oranlarını seçtiğimiz vites kutusu aracılığıyla yaparız.

Hp kavramı ise devir sayısı ve torka bağlı olarak hesaplanan güç değeridir. Yani birim zamanda yapılan iştir.

Basit formülü HP= tork x devir sayısı / 716 yani

En basit anlatımla araçların beygir gücü hesaplanırken max yükte volandaki kuvvet hesaplanır burdan tork değeri bulunur ve devir sayısıyla (volan) çarpılarak güç hesaplanır.

Bu formül bize çok şey ifade eder. Şöyle ki dizel araçlarda benzinlilere göre tork değeri yüksek gözükür ancak güç değeri daha düşüktür. Bunun sebebi dizel motorun maksimum torku daha düşük devirde göstermesidir.

Arabayı haraket ettiren tork olduğuna göre 0-100 da düşük devirde en yüksek torku elde eden ve koruyan araç kazanır. Ama ivmelenme sadece motora bağlı değildir vites kutusu ve dişli oranlarıda ivmelenme ve max hız için önemlidir.

Mesela dizel araçlar ani ivmelenmede düşük devirlerde yakaladıkları max tork ile daha atak gözükürler ancak devir yükseldikçe dizel motor karakteristiği gereği tork aniden düşer bu nedenle hızla vites yükseltirler.(örn. 80 km/h 4. viteste ) Benzinli araçlar ise max torku yüksek devirde yakaladıkları için kalkışları dizele göre ağır olabilir ama yüksek devirde gidebilmeleri sayesinde düşük viteslerde dizel aracı yakalarlar.(örn 80 km/h 2. viteste)

Araçların teknik datalarından tork ve güç karakteristik eğrilerine bakarsanız grafik olarak da anlayabilirsiniz.
    Konu masteryoda tarafından (29/10/2007 Saat 00:57 ) değiştirilmiştir.

19. Bu mesajı için 3 kişi masteryoda'ye teşekkür etti:

Serdar PALA
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah

Ekte dizel ve benzinli iki aracın vites ve devir sayısına göre hız ve tork değerlerini görebilirsiniz

21. Bu mesajı için 3 kişi masteryoda'ye teşekkür etti:

Alper dağdemiR
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158

teşekkürler, tabii ki beygir gücü torktan geliyor gene. ben biraz daha basit anlatmaya çalıştım sadece.
    bizim gplerde 1750lerde başlayan max tork 4000 e kadar yaklaşık olarak değerini koruyor. doğal olarak bu sırada beygir gücü de artıyor. witesin max beygir gücü aralığında (4000 rpm) de değiştirilmesi 0-100 ü kısaltır diye söylemek istedim. zaten o dewirde de 2000 rpmdeki torka yakın bi torkumuz war

buarada beygirgücü formülü beygirgücü= tork x rpm / 7800 (küsür) diye biliorum

Serdar PALA
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah

teşekkürler, tabii ki beygir gücü torktan geliyor gene. ben biraz daha basit anlatmaya çalıştım sadece.
    bizim gplerde 1750lerde başlayan max tork 4000 e kadar yaklaşık olarak değerini koruyor. doğal olarak bu sırada beygir gücü de artıyor. witesin max beygir gücü aralığında (4000 rpm) de değiştirilmesi 0-100 ü kısaltır diye söylemek istedim. zaten o dewirde de 2000 rpmdeki torka yakın bi torkumuz war

buarada beygirgücü formülü beygirgücü= tork x rpm / 7800 (küsür) diye biliorum
    716 şurdan geliyor..

Güç = Kuvvet x yol / zaman (watt)

Güç = Kuvvet x yol / zaman x 75 (HP) 1BG =75 kgm/s

Kuvvet = kilogram-kuvvet (dinamometre ölçümü)

Yol = 2 x pi (3,14) x dişli yarıçapı

Zaman = d/d saniye cinsinden 1/60 ile çarparsak d/sn olur

Güç (HP) = Kuvvet x 2 x 3,14 x yarıçap x devir / 60 x75

Güç (HP) =Kuvvet x yarıçap (= Tork) x devir / 716 olur.

Burada kuvvet değerini hangi birimden aldığın önemli Kgf olarak aldığında payda 716 oluyor ancak Newton cinsinden kuvveti alırsan ;

1 kg-f = 9,81 N = yaklaşık 10 N ve pi = 3 kabul edersek payda 7200 olur..

Ancak bu tip ölçümler genellikle dinamometre ile yapıldığından kuvvet değerini kg cinsinden alıyoruz.

Birde bazı formullerde payda kısmında değişiklikler olabiliyor bunun 1. nedeni yuvarlamalar. Diğer nedeni ise 1 BG gücün watt olarak karşılığının SI ve Metric birim sistemindeki karşılığının farklı olmasıdır.

Şöyle ki;

SI da 1BG = 745,699 W

Mertic 1BG = 735,498 W
    Konu masteryoda tarafından (29/10/2007 Saat 03:26 ) değiştirilmiştir.

24. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

saat-kronometre ve kadranı gözleyerek 0-100 ölçemezsiniz , ölçersinizde ölçtüğünüz değer doğru olmaz sonuçta

g-tech cihazı , gps cihazları yada anemometre gibi cihazlarla ölçmeniz gerek.
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

utku çay
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok

beygir gücü bir aracın hızlanmasındaki bir faktör değildir. beygir gücü bir sonuçtur.

teknik terimleri hem kafa karıştırır. beygirde güç, torkta güç !
    nedir bunun farkı diye insan hep karıştırır.

bir bisiklete bağlı 150 kg güç olsun. siz pedala 5 kg ile basarsanır sizin bu gücünüz tork olur. pedalı 1 sn de 10 kere çevirerek 150 kg yükü 1 metre götürebilirseniz sizin beygir gücünüz 150 / 75 = 2 hp'dir. yani beygir gücü yaptığınız iştir. burda yaptığınız iş 1 snde 150 kg yük taşımaktır. ayağınızla uyguladığınız 5 kg luk basınçta torktur. ne kadar kuvvetli basarsanız o kadar beygir gücü oluşur. hatta pedalı yavaş çevirirken pedala daha az veya daha çok basınç uygulayabilirsiniz. burdan da 40 kere çevirirken 5 kg basınç, 60 kere çevirirken 30 kg basınç sağlayabilirsiniz. bu farklılıkta bisikletin yavaştan hızlıya doğru linear olmayan bir hızlanma süresi sağlar. yani çevirmeye başladıktan sonra 40 çevirmeye gelene kadar geçen birim süre ile 40 kere çevirden 60 çevirmeye kadar geçen süre farklı olur.

27. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 1/3 123 SonSon