Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Sadece LPG'li Araçta Tehlike Yoktur! Her araç yanabilir.

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Standart Sadece LPG'li Araçta Tehlike Yoktur! Her araç yanabilir.

Bu forumda bazı yanlış bilgilendirmeler gördüğüm ve sadece "LPG'li araçlar yanar" gibi yanlış bir algı olduğu için bunu paylaşmak istedim.
    Bu araç bir minibüs ve dizel... Bir kaza sonucu refüje çıkıyor ve direğe çarparak alev alıyor. İlk bulgular elektrik kontağı.
    Şunu unutmayalım, LPG'ye göre benzin daha çok yanıcı bir maddedir. LPG'nin sızıntı durumunda alev alma riski vardır ancak yine de benzin hortumlarının bir süre sonra çatlaması, kırılması en ufacık bir durumda alev almasına yol açar. Benzinin alev alması için bırakın ateşi buhar bile yeterlidir.
    Bu kazada ki araç LPG'li değildi. Demem o ki, yeterli bakımı olmayan, güvenlik tedbirleri alınmayan her araç yanabilir.
    Tıpkı kamyon, TIR, otobüsler ve diğer taşıtlar gibi...
    Bir abimiz "2 bin liraya taktığınız sistem ne kadar güvenli olabilir?" diye sormuştu. Bu konuda makine mühendislerinin yayınladıkları videoları ve konuşmalarını izlemesini tavsiye ederim. Bu arada benim aracım LPG'li değil, benzinli ama doğru montaj ile en güvenli sistem LPG'dir. Benzin veya mazot bir terslikte deposunu kapatmaz. Yanlış bilgilendirme olmasın diye paylaştım. Forumun değerli üyelerininde mutlaka yazacakları vardır. Herkese kazasız belasız sürüşler.
    -1897695_.jpg

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Standart Cevap: Sadece LPG'li Araçta Tehlike Yoktur! Her araç yanabilir.

Hepsinin dezavantajı var. Ama en tehlikelisi ben kontağa basar giderim durduğu yere kadar demek. Aracın varsa dört dörtlükte bakımını ve kontrollerini yaptırmak olmalı. Dizelden sonra LPG li araca geçince ilk işim aracın tüm lpg hortumları -su hortumları T ekleri filtre ve tankı değiştirmek oldu. Çünkü bazı noktalar hoşuma gitmedi artı içim rahat etsin dedim. 1000 TL gibi bir rakam verdim ama kafam rahat. Dizeli aldığım zamanda aküsünden mazot pompasına kadar her zaman gerekli kontrolleri yaptım ve yaptırdım.

Kaza anında allah korusun ama sıkışıp kalırsanız araç içinde benzin lpg dizel farketmez ecel yanıbaşınızda olur. Onun için her zaman elinizden geldiği kadar dikkatli ve trafik kurallarına riayet ederk araç kullanmak gerekli.

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Çok haklısınız. Her şeyin başı gerekli tedbirleri almaktır. Bu konuda ki tehlike aslında tamamen bizlerle ilgili. Dikkatli olmalıyız.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Zamanından biraz önce bakım ve kontrol hem hayat kurtarır hem de araçlarımızın uzun yıllar bize sorunsuzca hizmet etmesini sağlar. Allah kimseye kaza bela vermesin.

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

LPG'ye bilerek haksızlık ediliyor. Her yakıtın kendine göre tehlikeleri mutlaka vardır. Burada bilinçlenmek ve yanlış bilgileri doğruya çevirmek gerekiyor.

Huseyin Metin
    Hmetin11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 26

Her arac yanabilir.İtirazım yok.Burada benim demek istedigim LPG de bu oranın "bana gore" cok daha yuksek oldugu ve EuroNCAP tarzı testlerin LPG de olmadıgı...
    Ornekler de verdim.TV lerde cogu zaman maalesef LPG ile ilgili haberler cıkıyor.Yaklasık 1 ay once sanırım Tokat ta idi.Bombos yolda yolun kenarına vurma sonucu su anda ulokemizde satısı olmayan ama orta sınıf C sınıfı bir araba cayır cayır yandı.Ve bir aile yok oldu.Bu sekilde haberler ara ara cıkıyor.Bakım tabii ki her arac icin onemli tabii ki her arac yanabilir.Ornek mi 2015 Mayıs Skoda Fabia yı yeni almısız 2. El 2004 Model Benzin+LPG , Halamın Torunu evleniyor Ankaradan donuste cayır cayır yanan 508 gordum.

Tabii ki her arac yanabilir , tabii ki risk hepsinde var.Ama bir testin ve olasılıgın LPG icin "bence" cok daha yuksek oldugunu soyledim.Dedigimin de arkasındayım.Sorguluyorum.2000 TL ye takılan bir LPG nin 1000 TL si kar olsa diyorum bu 1000-1250 TL lik sistem ne kadar guvenli olabilir diyorum.Sonucta hepsinde arkanda kocaman bir tup ile geziyorsun.Ve bunun bildigim bir testi yok.60 la , 80 ,le onden ,arkadan,yandan,sagdan soldan carpıp arac,sofor,yolcu soyle oldu diye...

LPG nin artı eksisine kabaca bir bakarsak, oncelikle manifolda delikler acıyorsun.Bu ne demek olası sızıntıların ve motorun susuz kalma riskinin artması demek,normalde 2 yerden sıkıntı olma ihtimali varsa belki 5 yerden olması demek, sonra bu benim dusuncem muhendisi taca atman demek, arabayı tasarlayan muhendisler amiane olarak dusunemiyor mu bu araca LPG takılırsa diye?, diger dezavantaj genelde kullanılan Simit Tupler bunlar da genelde 35 LT olup 26-27 LT Gaz alır.Bu da sıkıntı demektir.Aracın 8 LT Benzin yaktıgı yerde 10LT gaz yakar.Biz Ankara ya gittik.Dizel ya da Benzin gibi bildigim yerden ya da indirimli aldıgım yerden Benzin,gaz alırım beni oraya goturur durumun yok.genelde 240-270KM de gaz biter.Ya otobanda gaz aramak zorunda kalırsın ya da yuksek demeyecegim normal fiyatından gaz almak zorunda kalırsın.Cunku Ulkemizde ne hikmetse 3.30-3.40 TL lik pompa cıkısı gaz 2.50-2.80 den satılır.Artık Butan-Propanı mı koymazlar,hava mı basarlar ne yapıyorlarsa ama gaz ile memlekete, suraya buraya kadar giderim durumu olmaz.Bunlar tabii simit tup icin gecerli...

Diger sorun ise Ulkemizde uysun uymasın her marka,modele gaz taktırma durumudur.Bu konuda bilgisi olan arkadaslar vardır.Ben cok bilgili degilim.Ama Gaz deyince benim aklıma Honda,Toyota,Hyundai gelir.Bunun dısında birkac marka model daha olabilir.
    Benim gordugum genel olarak Alman Grubu araclar LPG sevmiyor.Seveni varsa da nadirdir.Dun gece meshur bir LPG servisinin videolarına baktım.İstisnasız her araca takılıyor.1.2 TSI,1.4 TSI, Kodiaclar,Tiguanlar,Tucsonlar vs ler ...
    Tabii ki herkesin bir mantıgı,butcesi var.Ama bazı seyleri benim mantıgım almıyor.Arkadas en az yakan Benzinli 7 LT yakar.7-7.5 LT yakacak Turbo lu arabaya LPG takmanın mantıgını ben anlamıyorum.Biz Juke baktık cok uzun sure,kardesim Nissan Servisi ile gorustu.Servis 1.6 Motor uygun degil dedi.Subaplar vs Celik degil dedi, Magnezyum dedi ve eriyor dedi.Bak 1.6 ya da takılmıs,1.2 TCE ye de takılmıs.ASF de Usta ile gorustu kardesim USta'nın dedigi 1.2 TC ler 7.9 LT yakar dedi.En baba benzinli 7-8 yakar.Bunlar da son derece makul rakamlardır zaten Benzinli icin...

Burada bir arkadas 2017 aracıma LPG taktırayım mı diyordu.Arkadas kararını verir.Benim 60.000 TL verip sıfır Punto alacak durumum olsa bakıs acım su olurdu.5000 TL yakacagıma 10.000 TL yakayım aracımı keyifle,garantili kullanayım.3 sene dolunca bakarım duruma olurdu.LPG li olup da digerlerine gore daha guvende hissedecegim tek arac Civic olurdu.Fabrikasyon 23 ya da 27 parcası degismis ve 1.600.000 KM yol yapılıp denenmis direk Fabrikasyon LPG li arac alırdım.Sorun yasama ihtimalim ve guvenligim daha minimum olurdu.Diger taraftan da 95 den beri aynı motor,Atmosferik bir araca 110.000 TL vermek ne kadar mantıklı o da tartısılırdı.

Pompa fiyatından gidersek acık ve net Eger ki LPG de Benzin gibi Pompa fiyatından satılsa LPG satıslarının %40 dusecegini dusunuyorum.3.30 dan satılsa ve %20 fazla yakıtı hesapla 4 TL ye gelir.Benzin 5.80 isen 10 kisinin 4 u LPG ye gecmezdi.Ama sen 2.60 dan LPG satarsan % 20 de koysan ort. %45 fiyat farkı oluyor.Ki zaten LPG Pompa fiyatı 3.80 falan olsa kimse LPG almaz.Ben LPG ye karsı degilim.Ama denetim ve guvenligin Benzine gore daha az oldugunu dusunuyorum.

LPG bir dezavantajı da Genelde sudur.Tekleme yapar,arıza kodu yakar,Buji yakar,Enjektore zarar verebilir.Gercekten hic tekleme yasamadım,arıza kodu yakmadı,buji degistirmedim,ayar yaptırmadım diyen arkadaslar varsa cok sanslılarmıs.Bunu derken de LPG teknolojisinin gelistigini de goz ardı etmiyorum.

Bir de AVM,Kapalı Otopark,Vapur gibi yerlere girememe durumu da mevcut...

Sonuc olarak LPG fiyatı ile cazip olsa da, uyan-uymayan her araca takılması, motordaki riski arttırması, NCAP gibi guvenlik testlerinin bulunmaması, satılan yakıtın kalitesi gibi dezavantajları da vardır.
    Konu Hmetin11 tarafından (30/03/2018 Saat 17:52 ) değiştirilmiştir.

7. Bu mesajı için 4 kişi Hmetin11'ye teşekkür etti:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Hüseyin bey görüşünüze saygı duyuyorum ancak katılmadığım pek çok nokta var. Lpg anlattığınız kadar sıkıntılı ve dezavantajlı olsa bugün türkiyede trafikte dolaşan araçların %40'ı lpgli olmazdı (%40 tuik'in açıkladığı rakam). Bunların 3'ü 5'i maceracı, güvenliği ve aracını önemsemeyen insanlar diyelim. Gerisi lpg'nin dezavantajlarından bihaber mi ki 100.000 tl ve üzeri ücret mukabilinde sahip oldukları araçlara dahi lpg takıyorlar. Ben yeniden araç alacak olsam aynı puntoda yaptığım gibi temiz, düşük km.li benzinli bir araç alır biraz kullanır, huyunu suyunu ve sağını solunu tanır lpg montajını yaparım. Puntomu 25000 tl'ye almıştım şuan lpg'den 11-12.000 tl kar etmiş durumdayım. İşçilik ve montaj kaliteli olduğu için 70.000 km.dir lpg kaynaklı hiçbir sıkıntı yaşamadım. Benzinde nasılsa lpgde de öyle. Ateşleme sisteminde hiçbir sorunum olmadı sadece rutin 30.000 km.de buji değişimi yaptım. Forumda lpg ile 100.000 km.yi aşan puntolarla ilgili bir başlık vardı. Orda acentadan sıfır alınıp lpg takılan ve 165.000 km.dir sorun yaşamayan lpg'li punto kullanıcıları vardı. Esas olan doğru tercih ve bilinçli kullanımdır.
    Saygılarımla.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Hüseyin bey bende düşüncelerinize saygı duymakla bir çok noktasına katılmıyorum. Çünkü bugün en pis yakıt cinsi mazottur. Avrupanın da japonlarında vazgeçmesi tamamen bunun içindir.
    Ncap testleri araçların güvenlik ve çarpma sonucu karşılacakları sonuçları ile sürücü, yolcu ve yaya güvenliğini test eder. Böyle bir teste LPG aracı da soksanız mazotlu aracıda soksanız sonuçlara bir etkisi olmaz. Çünkü yanma olayının ortaya çıkması için bir çarpma şar değildir. Araç durduğu yerde de yanabilir. BİR BUHARLAŞMA bile yanma için yeterlidir. Bu bakımdan testlere giren aracın hangi yakıtı kullandığı sonuca olumlu ya da olumsuz etki yapmaz. LPG li aracı sabah kadar çarptırsanız yanmayabilir. Yine söylemek gerekirse yanma için çeşitli şartların oluşması lazım. Ayrıca LPG sistemi bir sorun anında kendini kapatır. Bu ne mazotta ne de benzin deposunda yoktur. Her ikiside boşalır gider. LPG tankı ise hemen keser.
    Ben 15 yıl LPG li araç kullandım ve 250 bin km yaptım. Lpg den dolayı en ufak bir motor sorunu yaşamadım. Yeter ki bakımlarını düzgün yapın. Çok önemli bir diğer ayrıntı ise LPG montajında bakır kablolar kullanılırken benzin ve mazot deposunun bağlantısı bildiğiniz hortumdur.

Montaj ve işçilik iyi olduğu sürece sıkıntı yaratmaz ve oldukça güvenlidir. Mühendislerin fabrika çıkışlı araçlarıda aynı mantıkla montajı yapılmaktadır. Bugün sıfır arabayada garantili montajlar, garantiyi bozmayan montajlar yapılıyor. Bunu güya servis yapıyor gibi gösteriliyor ama onlarda bildiğiniz dışarıda güvendikleri lpg servislerine yaptırıyorlar.

Her yakıtın ve her aracın kendi içinde riskleri her zaman vardır. Burada tedbir, bakım ve kontrol önemlidir. Çarpma sonucu her araçta çeşitli sorunlar çıkabilir. Saygılar.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Huseyin Metin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Feyzullah Bey nezaketiniz icin tesekkur ederim.
    Kardesim inceledi biraz, Dunyada LPG Kullanımında G. Kore den sonra 2. misiz.Bu da 2 seyi gosterir.1.TR de LPG Kullanımı ust duzeyde 2.G. Kore Aracları muhtemelen LPG ye uygun...

Herhalde Benzin 6 iken LPG 4 TL olsa muhtemelen siz de kullanamazdınız.Hicbirimiz kaza yapmayalım.Ama kaza anında diger araclar kadar guvenli mi bilmiyoruz.Diger taraftan LPG pompa fiyatından satılsa yine dusus olurdu.
    Herkesin bir mantıgı var.Kimseyi sorgulamak kimsenin haddine degil sadece sesli dusunuyoruz.Ornegin ben 40.000 ustu param olsa Punto almam.Benim icin rakam 37-38 dir.Maksimum 40 olsun.Obur yandan 60.000TL verdigim araca direkt LPG taktırmam.Tasarruf onemliyse Sıfır yerine 2. El temiz Dizel arac alırım.

Benim mantıgım ne yaparsam yapayım almıyor.200.000 TL arac alıcam Tiguan,Kodiac vs dir bu arac Enjeksiyonlu Turbo lu olup 7-8 Lt yakacak ve ben 3-5 in hesabını yapıp LPG taktırıcam.Sunu anlarım Arac Full LPG uyumludur ve LPG Montaj yerleri ve delikleri aracta hazırdır.Adeta al kardesim ister LPG taktır ister Benzin de kullan biz sana hazırladık denir.Alır kullanırsın.Dun videoda Egea 1.6 E-torq lar İtalya'da Fabrika cıkıslı LPG li olarak satılıyor dendi.Eger dogruysa bu arac demek ki LPG ye %100 uygun ve taktırılabilir.Belki aracta montaj yerleri de hazırdır.Diger taraftan ben sıcak bakmamakla birlikte 50-60.000 TL lik araclara Punto gibi takılmasını da anlayabilirim.Sunu da merak ediyorum bir taraftan 77BG 8V Fire Motor ne kadar Benzin Tuketiyor ki LPG ye ihtiyac duyuluyor?8LT yaksa 47 kurus yapar. 10 LT LPG yaksan Normalde 33 ama genel olarak 28-30 Kurus yapar.Kabaca 15 Kurus oynar.10.000 KM yapan bir kullanıcı 3 yılda 4500 TL kar yapar.Bunda da LPG ye 2500 TL versen, Buji-Bakım-Muayene vs de 1000 TL harcasan arada 1000 TL kalır.Ben bu riske girmem.Alırım aracımı 3 yıl Benzinde kullanırım.Garanti Bitince taktırırım icabında, yok ben 30.000KM yapıyorum diyorsam o zaman Dizel alırım.Bu benim bakıs acım...

Diger yandan Hyundai Ayten(İ10) yorumlarında Fabrika LPG ye bakmıyor direkt LPG Montajcısına gonderiyor madem bakmayacaksın neden takıyorsun gibi sikayetler vardı.Dogru yanlıs bilemem.Honda da durum nedir bilmiyorum.
    Evet LPG mantıklıdır.Atmosferik aracın vardır.10-12 LT yakıyordur (İst. ici) LPG ye de motor uygundur.Alırsın LPG yarı fiyatına gezersin.Ama ben 7-8 LT yakan Turbo bir aracta LPG mantıgını anlayamıyorum.

200.000 TL verip arac alan insanın 3-5 i dusunmesini ben anlayamıyorum.Ayrıca uygun olsa VW sana LPG li de satar aracı ya da montaj yerlerini koyar al der.Adam TSI motor gelistirmis az yakıyor,verimli sen ben bunu LPG de kullanıcam diyorsun.Dayımın Damadı Once 2010 Astra HB aldı.Kartal da LPG taktırdı.Aracta sıkıntılar oldu.Sattı.Sonra LPG li Cruze aldı.Aracın subaplar,enjektorler falan gitti.Zarar etti sattı.Her arac uygun degil, Evet Karburatorlu Toroslar,Kuslar takıyor mantıklı da ama arac tir tir titriyor onu da goruyorsun.

100.000 verip Egea E-Torq alıp taktıran adama birsey demem.Cunku video dogruysa Fiat zaten LPG icin yapmıs aracı ustelik tuketimden inanılmaz sikayetci olanalar var.9 dan 10 dan bahsediliyor.Bu aracta mantıklı ama gidip uymayan araca taktırmanın mantıgını ya da 7-8 LT yakan araca takmanın mantıgını ben anlayamıyorum.Bunları derken de Benzinin 6, Dizelin 5.5 lara geldigini bilerek diyorum.Fiyatlar inanılmaz yuksek farkındayım.

Sonucta herkes kendi degerlendirmesini yapar ona gore tercihin yapar diyelim.

13. Bu mesajı için 2 kişi Hmetin11'ye teşekkür etti:

Huseyin Metin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Ben de nazik tavrınız icin tesekkur ederim.
    Ayrıca bu mazota karsı takınılan tavrı da Dunyada kabul etmiyorum.Arabada yasakladın bunun Gemisi,İs Makinası,Kamyonu,Tırı,Otobusu vs ne olacak?Onu damı yasaklayacaksın.
    Bir Gemi 215.000 Passat'ın cıkardıgı zehirli gazı cıkarıyor diye bir haber okumustum.

Ayrıca umarım dediginiz gibidir.Herhangi bir kazada kapatıyordur.Guvenlidir.Dezavanajdan bahsederken isin sosyal yonu de var.Vapurların bir kısmı alıyor bir kısmı almıyor IDO da, Kapalı Garaj, AVM vs

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Araca 100.000'de versem 200.000'de versem daha az maliyetli ve güvenli olduğuna ikna olduğum bir yakıt sistemini (bu lpg, cng, hidrojen vs. farketmez) kullanmayı tercih ederim. Qodiak veya diğer tsi sahipleri bu anlamda ikna olmuşlar ki lpg montajı yaptırıp sorunsuz biniyorlar. Aracımın marşına bastığımda en az 30-40 km. yol yapsam bende dizeli düşünebilirim elbette. Ancak marşa bas 10 km. git arabanın işi bitsin olduğu zaman zaten dizel motor ısınmıyor kışın. Bundan dolayı bir sürü sıkıntı problem çıkıyor. Binbir emek ve zahmet çekerek kazandığım paramı aracımın deposundan ziyade çok daha verimli ve güzel bir şekilde harcayabileceğim yerler var. Başımızı gök yüzüne kaldırdığımızda güneşi görebileceğimiz zaman dilimi çok kısıtlı bundan dolayı kazancımı yaşam kalitemi artırmak için kullanma çabası içerisindeyim. Netice itibariyle araba da ayakkabı, pantolon vs. gibi bir eşya. İnsanoğluna hizmet etmek için tasarlanmış. Ekonomik ömrü dolduktan sonra hangi yakıtı kullandığınızın çok önemi yok o artık işlevini yitiriyor zaten. Lpg, dizel, benzin vs. bunların hepsi tercih ve imkan meselesi. Esas olan ihtiyaçlar kapsamında en doğru kararı alıp en az maliyetli olanı seçmek benim açımdan.
    Saygılarımla.

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı Hmetin11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de nazik tavrınız icin tesekkur ederim.
    Ayrıca bu mazota karsı takınılan tavrı da Dunyada kabul etmiyorum.Arabada yasakladın bunun Gemisi,İs Makinası,Kamyonu,Tırı,Otobusu vs ne olacak?Onu damı yasaklayacaksın.
    Bir Gemi 215.000 Passat'ın cıkardıgı zehirli gazı cıkarıyor diye bir haber okumustum.

Ayrıca umarım dediginiz gibidir.Herhangi bir kazada kapatıyordur.Guvenlidir.Dezavanajdan bahsederken isin sosyal yonu de var.Vapurların bir kısmı alıyor bir kısmı almıyor IDO da, Kapalı Garaj, AVM vs
    Yeni lpg tanklarında böyle bir sistem var. Olağanüstü bir durumda depodan gazı kesiyor. Bunun için kaza olması şart değil. Sistem risk algıladığında bunu otomatik olarak yapıyor. Aracımı almayan avm olmadı 4 yıldır. İstanbul'da mall of istanbul başta olmak üzere pek çok avm girip çıkmışlığım vardır 4 yıldır. Hoş aracımı lpg'li diye kabul etmeyen avm ile benim hiç işim olmaz. Dışarda bulamayıp da Avm'de bulduğumuz ne var? Pek çok kez vapur kullanmışlığım vardır kimse sormadı bugüne kadar araç lpg'li mi diye. İlk mesajımda belirttiğim gibi 2018 yılı itibariyle trafikte dolaşan araçların %40'ı lpg'li ise lpg'den kaynaklanan ve mazide kalmış sorunların büyük çoğunluğu çözülmüş demektir. Lpg ekonomik anlamda avantaj sağlıyor ancak bu %40'lık dilim içerisindekilerin büyük çoğunluğu lpg'den dolayı yaşam alanlarının daralmasına veya konforlarının azalmasına tahammül etmez.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Elbette sesli düşünüyor ve ne güzel görüşlerimizi, yer yer tecrübelerimizi paylaşıyoruz.
    LPG tercihinin asıl nedeni tabi ki litre fiyatı! Bugün benzin düşük olsa bence de kimse taktırmaz. Türkiye de yaşanan dizel çılgınlığı da aynı sebeptendir. Yani bir zamanlar uygun olan litre fiyatıydı. Sırf bunun için bile dizel aracı 20-30 bin lira pahalıya sattılar. Alıcıda bunu dert etmedi, çünkü litre fiyatı ucuz olunca belli bir kilometre sonra amorti ediyordu. Tabi bu artık kalmadı.
    Dizel kesinlikle ağır vasıtalara uygundur. Onlarda zaten yasaklanmaz. Buradaki temel sorun hafif araçlara sırf dizeli uydurmak için epey çaba sarf ettiler. Ciddi paralar harcadılar. Bu araçlar dizel ile en iyi nasıl gider diye kafa yordular. Ama benzin sadece bizde pahallı. Avrupa gibi ülkeler zaten uygun fiyata alınca tüm çabalar bir yerden anlamsız oldu. Üstüne birde çevre sorunu çıkınca da mazereti buldular.
    LPG neden ucuz sorusu ise, aslında LPG diğer petrol ürünlerinden artan bir petrol ürünü idi. Diğerleri gibi maliyetli de değildi. Fiyatıda dikkat edin daha çok kışın artar. Çünkü Avrupa ısınmada LPG kullanır. Kullanım arttıkça bu da fiyatlara yansır. Türkiye Akdeniz pazarını takip ederek tüm akaryakıt ürünlerinin fiyatını belirler. İşte bu yüzden şuan bile fiyatı yüksektir LPG nin.
    Türkiye de hemen hemen tüm oteller, büyük işletmeler, fabrikalar da LPG kullanır. Isınma, ısıtma, banyo suyunu ısıtma gibi alanlarda. Şayet benzin kullanılsa ben yine fiyatların bu kadar yüksek olmayacağını düşünüyorum. Çünkü O ZAMAN fiyata birde çevresel baskılar olacaktı ama şimdi nasılsa kullanılmıyor akaryakıt istasyonları da vergi dairesi gibi görülüyor o zaman niye indirelim ki deniliyordur. Birde insanlara artık cazip olmayan mazot ve lpg tercihi de sunmuşken sen benzin kullanma deniliyor.

19. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Huseyin Metin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Serkan Bey benim itirazım su LPG de kar marjı ne kadar?Sen Tabancaları koymussun 3 u yanyana LPG,Benzin,Dizel LPG Pompa fiyatından %25 indirim yapıyorsun, Benzinde % 0 Dizelde %5 Bu nasıl oluyor?Eger bu kadar kar yapıyorsan digerlerinde neden indirim miktarı az?Yok LPG de Butan-Propanı azaltıyorsan bunu denetleyen yok mu?
    Feyzullah Bey ben luks arabalarda aynı goruste degilim.Sen 200 Milyara Kodiac al ya da 300 milyara neyse bunun hesabını yap.Hadi bu sizin benim fikrim farklı peki kardesim VW Muhendisleri bunu dusunemiyor mu?LPG diye bir yakıt turunden haberi yok mu?
    Adam demek ki LPG ye uygun degil ya da LPG ile kullanma diyor.ben bunu anlıyorum.Yoksa herkes parasını yakıta degil diger alanlara harcamak ister.

Gecen Ekim ayında yengem vefat etti.Pendikten IDO seferlerine baktım.Bir kısmı alırken bir kısmı almıyordu.Alan da var almayan da var.AVM konusu ise bayılan biri degilim.Cok sevdigim de soylenemez.Ama bir sekilde girecek oldunuz ama alısveris ama baska birsey genelde almıyorlar diyorum.Almayanla isim olmaz baska birsey alıp almamaları baska birsey, biz Akasya AVM ye girmek istedik Skoda ile adamlar almadılar ve eve geri donduk.Bosu bosuna 50 KM yapmıs olduk.Olanı,basıma geleni soyledim.İyi yapıyprlar kotu yapıyorlar vs demedim.Bleki LPG %80 kullanımı da olsa almayan olacak bunu diyorum.

İkinize de Saygılar,Sevgiler

21. Bu mesajı için 2 kişi Hmetin11'ye teşekkür etti:

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

VW Mühendisi elbette bilir lpg yi ama onların yaşadıkları ülkede lpg yi başka yerde kullandıkları ve bezin-mazot gibi akaryakıtların fiyatları bizdeki gibi olmadığından lpg yi kullanmasına gerek yoktur. İtalyan araçlarının lpg uyumu ise bu ülkede lpg pazarının ellerinde olması ve en iyi markaların yine bu ülkede olmasıdır. Bu da lpg ye en uygun araçların oradan çıkmasını sağlıyor, hatta fabrika ile yetkili servis bunu teşvik bile ediyor.
    LPG düşerken benzin neden düşmüyor sorusu ise aslında basit, çünkü ikisinin maliyetleri ve üretimleri farklıdır. Bugün oktanı en yüksek benzin uçaklarda kullanılıyor ve litre fiyatı 2 TL civarındadır. Ne garip değil mi! En iyi benzin uçağa veriliyor ve en uygun fiyata veriliyor. Ama sen daha düşük kaliteyi 6 liraya alırsın. O yüzden benzin fiyatı bizde düşmez.
    Mazotun düşme nedeni ise, bu yakıtta benzin gibi değildir. Kendi içinde bile çeşitleri vardır. Katkıları ile fiyatını bazı şirketler artırsa bile bugün Mersin de mazotu 4.80 den satan yerler hala var. Ama benzin hemen her yerde aynı. Farkı dolum tesislerine uzaklıklar belirler. Çünkü birde nakliye eklenir. Size de sevgiler saygılar.

Huseyin Metin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Serkan Bey tesekkur ederim.Uretim maliyeti farklı birsey ben pompa fiyatına odaklanıyorum.
    Ornegin siz Serkan Dolum tesisi Sahibisiniz.Ben de Husoil Benzin İstasyonuyum.Diyelim ki Mazotu bana 4,50 den veriyorsunuz ben de 5,15 den satıyorum.Benzini 5.20 den veriyorsunuz ben de 6 dan satıyorum.
    Bana LPG yi 2 TL den mi veriyorsunuz da ben 3.30-3.35 iken oraya İndirimli deyip 2.60 dan satıyorum.benim merak ettigim bu ya da Siz bana Gazı 2.50 den verirken ben Butan-Propan bu kadar koymayayım biraz azaltayım deyip degisiklik mi yapıyorum?

VW konusuna gelince bildigim kadarıyla LPG yi ısıtıp sıvı olarak araca vermek icin cok yuksek ısı lazım ve bunun icin tertibat dosuyorlar.Dunyada da rekabetten dolayı arac maliyetleri icin kilo dusuyor bunun icin de demir-celik-bakır yerine alumunyum-magnezyum vs subaplar,bujiler vs kullanıyorlar.Benim bujim,enjektorum magnezyum ise ve yuksek ısıya dayanıklı degil ise ben otorun tasarımını LPG ye uygun yapmamıssam bunu zorlamanın mantıgı nedir?

Okuyorsun 7500 TL ye sıvı enejektor sistemi diyor.Rolantide benzin diyor yuksek devirde benzin diyor ort. %20 tasarruf diyor.Sen motoru mahvet,10.000 lira harca,omrunu dusur sonucta kar yaptım?Bilemem yaptı mı yapmadı mı?Ama araclar LPG icin uretilmemis ki...Ayrıca bu LPG olayında genelde firmalar hep over hic olumsuz yanını anlatmaz ama forumlara girersin ya da o videoların altındaki yorumlara bakarsın sorun yasayanları gorursun.

E Torq aldın.Benzinle kullansan 10 LT lerden bahsediyorlar.LPG ile kullandın %20 fazla yakarsın 12 LT yapar.Turbo alıp 8 yaksan benzer rakamlar cıkar.Sonucta +/- iyi irdelemek lazım, biz Juke icin konustuk Servis Uygun degil kardesim diyor.Magnezyum diyor.Yuksek ısıya uygun degil diyor.Yok ben Juke alıcam LPG taktırıcam.ya da LPG taktırdım cok memnunum.İyi incelemek lazım ...

24. Bu mesajı için 2 kişi Hmetin11'ye teşekkür etti:

Hür General
    Rengi
    Rock Siyah

Serkan Bey tesekkur ederim.Uretim maliyeti farklı birsey ben pompa fiyatına odaklanıyorum.
    Ornegin siz Serkan Dolum tesisi Sahibisiniz.Ben de Husoil Benzin İstasyonuyum.Diyelim ki Mazotu bana 4,50 den veriyorsunuz ben de 5,15 den satıyorum.Benzini 5.20 den veriyorsunuz ben de 6 dan satıyorum.
    Bana LPG yi 2 TL den mi veriyorsunuz da ben 3.30-3.35 iken oraya İndirimli deyip 2.60 dan satıyorum.benim merak ettigim bu ya da Siz bana Gazı 2.50 den verirken ben Butan-Propan bu kadar koymayayım biraz azaltayım deyip degisiklik mi yapıyorum?

VW konusuna gelince bildigim kadarıyla LPG yi ısıtıp sıvı olarak araca vermek icin cok yuksek ısı lazım ve bunun icin tertibat dosuyorlar.Dunyada da rekabetten dolayı arac maliyetleri icin kilo dusuyor bunun icin de demir-celik-bakır yerine alumunyum-magnezyum vs subaplar,bujiler vs kullanıyorlar.Benim bujim,enjektorum magnezyum ise ve yuksek ısıya dayanıklı degil ise ben otorun tasarımını LPG ye uygun yapmamıssam bunu zorlamanın mantıgı nedir?

Okuyorsun 7500 TL ye sıvı enejektor sistemi diyor.Rolantide benzin diyor yuksek devirde benzin diyor ort. %20 tasarruf diyor.Sen motoru mahvet,10.000 lira harca,omrunu dusur sonucta kar yaptım?Bilemem yaptı mı yapmadı mı?Ama araclar LPG icin uretilmemis ki...Ayrıca bu LPG olayında genelde firmalar hep over hic olumsuz yanını anlatmaz ama forumlara girersin ya da o videoların altındaki yorumlara bakarsın sorun yasayanları gorursun.

E Torq aldın.Benzinle kullansan 10 LT lerden bahsediyorlar.LPG ile kullandın %20 fazla yakarsın 12 LT yapar.Turbo alıp 8 yaksan benzer rakamlar cıkar.Sonucta +/- iyi irdelemek lazım, biz Juke icin konustuk Servis Uygun degil kardesim diyor.Magnezyum diyor.Yuksek ısıya uygun degil diyor.Yok ben Juke alıcam LPG taktırıcam.ya da LPG taktırdım cok memnunum.İyi incelemek lazım ...
    Ayar düzgün olduğunda motorun sınırlarını zorlayacak ölçüde yüksek ısı olmaz. Hava-yakıt karışımını optimum seviyede yakıt haritasına kaydettikten sonra motorun zengin veya fakir karışımda kalıp aşırı ısınmasını gerektirecek bir durum kalmaz ortada. Dolayısıyla bahsettiğiniz magnezyum alaşımlı malzeme kullanılan araçlarda herhangi bir probleme yol açmaz. Montaj ve ayar için kurumsallaşmış, yetkili lpg servislerinin seçilmesi çok önemli. Yetkili olmayan atiker, brc vs. servislerde bilgisayarlarda yüklü ayar programları lisanslı olmadığı için ayarlar kusursuz bir şekilde yapılmış gibi görünse de esasında araç zengin veya fakirde kalıyordur. Bunun için yolda aracın tüm devirlerdeki lft-sft değerlerinin kapsamlı ve kusursuz bir şekilde ayarlanması gerekir. Son zamanlarda afr cihazlarıyla çok daha sağlıklı ayarlar yapılabiliyor. Magnezyum, aliminyum malzemeden dolayı sıkıntı yaşanacak olsa bugün trafikte dolaşan onlarca astra j 1.4 t 140 hp lpg'li aracın sanayi sitelerini hınca hınç doldurması gerekir. Tsi motorlarda da bahsettiğiniz sistem biraz eskide kaldı. Artık Prins'in tsi motorlar için uyumlu olan vsi2 sistemleri %50 oranında tasarruf sağlayabiliyor düzgün montaj yapıldığında. Bilinçli tercih, doğru montaj noktası ve ürün seçimiyle birlikte kusursuz ayar yapıldığında lpg'nin motor üzerinde çok aşırı tahribatı olmaz. Benzinle 500.000 yapacaksa lpg ile 400.000 yapsın pek önemli bir durum değil.

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Tek sorum var! Benzin fiyatlarının 6.00 TL.'yi bulduğu ve artık çok yakın zamanda 10 TL.'nin bile hayal olmadığı bu ülkede şaka mı bu benzinde binmek mi?

Çağatay Koçak
    fawori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 221

Serkan Bey benim itirazım su LPG de kar marjı ne kadar?Sen Tabancaları koymussun 3 u yanyana LPG,Benzin,Dizel LPG Pompa fiyatından %25 indirim yapıyorsun, Benzinde % 0 Dizelde %5 Bu nasıl oluyor?Eger bu kadar kar yapıyorsan digerlerinde neden indirim miktarı az?Yok LPG de Butan-Propanı azaltıyorsan bunu denetleyen yok mu?
    Feyzullah Bey ben luks arabalarda aynı goruste degilim.Sen 200 Milyara Kodiac al ya da 300 milyara neyse bunun hesabını yap.Hadi bu sizin benim fikrim farklı peki kardesim VW Muhendisleri bunu dusunemiyor mu?LPG diye bir yakıt turunden haberi yok mu?
    Adam demek ki LPG ye uygun degil ya da LPG ile kullanma diyor.ben bunu anlıyorum.Yoksa herkes parasını yakıta degil diger alanlara harcamak ister.

Gecen Ekim ayında yengem vefat etti.Pendikten IDO seferlerine baktım.Bir kısmı alırken bir kısmı almıyordu.Alan da var almayan da var.AVM konusu ise bayılan biri degilim.Cok sevdigim de soylenemez.Ama bir sekilde girecek oldunuz ama alısveris ama baska birsey genelde almıyorlar diyorum.Almayanla isim olmaz baska birsey alıp almamaları baska birsey, biz Akasya AVM ye girmek istedik Skoda ile adamlar almadılar ve eve geri donduk.Bosu bosuna 50 KM yapmıs olduk.Olanı,basıma geleni soyledim.İyi yapıyprlar kotu yapıyorlar vs demedim.Bleki LPG %80 kullanımı da olsa almayan olacak bunu diyorum.

İkinize de Saygılar,Sevgiler
    Eğer bir AVM varsa bu ülkede o AVM keyfiyen ben LPG li araç almam diyememesi şart. O zaman paşa paşa paşşaa açık yeterli sayıda otopark yapmak zorunda olmalı .Bizim Ankara'da genelde böyle bir problem yok ama büyükşehir belediyelerinin
    bu işletmelerin ortağıymış gibi politikaları düşündürücü.

Huseyin Metin
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Bizi Akasya AVM Kadıkoy Almamıstı.Farazi degil basıma gelenlere gore konusuyorum.AVM seven biri degilim.Sadece isin dustugunde almayanlar var.Ayrıca IDO ya baktıgımda almayan Vapurlar vardı.

Sayfa 1/2 12 SonSon